Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 51

Θέμα: προβληματα και λυσεις σε cbr f4i

  1. #16
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    προβλημα.. μονιμα αναμενο λαμπακι fi. αισθητηρας πιεσης βενζινης?

  2. #17
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    λοιπον αν σου αναψει το λαμπακι κανε το εξης.
    σταματα καπου με μηχανη αναμενη και νεκρα. κατεβασε σταντ και βαλε πρωτη.το μοτερ θα σβησει.
    το λαμπακια λογικα θα αρχησει να αναβοσβηνει.
    το λαμπακι αναβοσβηνει καποιες φορες και μας δινει εναν κωδικο.
    υπαρχει μια λεπτομερεια αν αναβει και μενει αναμενο για 1.5 δευτερολεπτο τοτε μετραει δεκαδες ενω αν αναψει για 0.5 δευτερολεπτο μετραει μοναδες.
    δλδ αν αναψει 3 φορες εκ των οποιων η 2 πρωτες ειναι μακρας διαρκειας και η τελευταια ειναι βραχιας τοτε σημαινει 10 + 10 +1 αρα 21.
    αν τα προβληματα που εχει η μηχανη ειναι πανω απο ενα τοτε θα ξεκινησει να δειχνει τους κωδικους απο τον μικροτερο προς τον μεγαλυτερο και μετα παλι λουπα.συνεχεια το ιδιο.
    για κανε το τεστ να δουμε...

  3. #18
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    το πρωι πηγαινα στην δουλεια με αναμμενο λαμπακι. συνεχως.με το που εφτασα διαβασα διαφορα.. κατα πασα πιθανοτητα ειναι αισθητηρας πιεσης βιενζινης.. το μεσημερι με την μηχναη ολη μερα στ0ον ηλιο κανενα λαμπακι.. την προηγουμενη φορα που αναψε ειχα ρεζερβα. εβαλα βενζινη κι εσβησε μαζι με την ρεζερβα.. το ακριβεστερο θρεντ που διαβασα ηταν my f4 sounds like a subaru. χαχαχαχα ακριβως αυτο συμβαινει στις 6000σαλ και κατω. μετα καθαριζει. μαυριλα στην εξατμιση σαν ακαυτες αλλα τα μπουζι κατασπρα.. αντε βγαλε ακρη..

  4. #19
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    το μανιουαλ το εχεις??
    δεν νομιζω να εχουμε πουθενα αισθητηρα πιεσης βενζινης...
    κανε αυτο να δουμε τι παιζει...




    στην θεση σου δεν θα την πολυκουνουσα αφου δεν ξερεις τι ειναι.μπορει να κανεις κακο στον κινητηρα.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων fuel1.jpg‎   fuel2.jpg‎   fuel3.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 20/06/2012 στις 12:30. Αιτία: Αλλαγή σειράς φωτογραφιών

  5. #20
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    φυσικα κι εχω μανουαλ.. κατσε να παω να δω. παντως για ρυθμιστη πισεης βενζινης μιλαγα αλλα το εθεσα λαθος. http://cbrforum.com/forum/f4i-main-f...roblem-138345/

  6. #21
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    γινεται να εχω το πιο ιταλικο cbr απο ολους? προχθες που εβαλα βενζινη με αναμμενο λαμπακι Fi ελεγξα και σταθμη λαδιου μιας κι οπως εχω πει τα μοτουλ 5100 δεν τα συμπαθησε. ειχα πανω απο την μεση. οποτε ψαχνομουν για κατι αλλο. σημερα το πρωι αναμμενο παλι. τωρα που την ξαναβαλα μπρος (μολις τωρα) αναβε και του λαδιου. κοιταω στον πατο.. τι σκατα.. με το συστημα με το στανδ αναβει μονο μια γρηγορη. αρα μαπ σενσορ.. πω.. οτι να ναι.. εχω αρχισει και χανω την υπομονη μου.. θα παω να παρω μου φαινεται και παλι ενα F3 να το ζεσταινω με την τακτικη 3 ξερογκαζιες να εχω το κεφαλι μου ησυχο..

  7. #22

    Angry

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    85 βαθμους με 130 απο 95 ως 115 μες την θεσσαλονικη. κι εμενα το βεντιλατερ μπαινει στους 109 κι αμο οτι διαβασα επρεπε να μπαινει στους 102

    Γεια σας

    Επαναφερω την ερωτηση, μιας και λογω εποχης ειναι επικερο το θεμα!

    Εχω εντος πολης 80-90-95 με maximum περιπου τους 105-107 καπου εκει ανοιγουν τα βεντιλατερ!
    Εκτος πολης 80-85-90, εξαρτατε απο τη ταχυτητα και τη "καψουρα" του δρομου, την ωρα κλπ.

    Παντως εντος πολης τετοια εποχη και με συχνα φαναρια, ειναι δραμα!!! Και εαν εισαι και σταματημενος και φας καμια ριπη αερα απο μπροστα, καιγεσαι στη κυριολεξια!!!



    Χαιρετισμους
    Χριστοφορος HONDA CBR600F4I
    Motor cycles are safe .... Riders are Dangerous

  8. #23
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    παιδια στο μανιουαλ λεει οτι εχει κατι ηχο-θερμομονοτικα σφουγκαρια κατω απο το ρεζερβουαρ.
    http://www.powersportsplus.com/parts...06)/parts.html
    το κομματι 14,15 και 19.
    σε εμενα αντιθετως εχει μονο μια μικρη λωριδα απο κατω.και δεν φιανεται να εχει κανει τπτ ο προηγουμενος ιδιοκτητης.σε αλλα μοντελα που εχω δει εχουν εκει περα.
    πιστευω οτι η αισθηση που εχουμε οτι η μηχανη ψηνεται οφειλεται και στο κομματι αυτο.καποια στιγμη θα τοποθετησω σφουγκαρια εκει περα.Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	=)2075.jpg 
Προβολές:	318 
Μέγεθος:	97,8 KB 
ID:	261943

  9. #24
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    απο οτι θυμαμαι ουτε η δικη μου εχει. αλλαξα το θερμοστατικο διακοπτη για το βεντιλατερ. δοκιμασα απο αυτοκινητο πολλους. αυτος που εχω τωρα ηταν να ανβει στους 92 και συμφωνα με το θερμομετρο του cbr αναβει στους 109. δεν προτιθεμαι να το σκαλιξω κι αλλο γιατι στο τελος θα την ακουσουν τα πασα του ψυγειου. τουλαχιστον με αυτο που εβαλα το βεντιλατερ παραμενει αναμενο μεχρι να πεσει στους 100. ενω το μαμα εσβηνε στους 103.

  10. #25
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    εγω εβαλα τελικα μονωση(σφουγκαρι με μια μια ασημενια επιφανια σαν αυτα που βαζουν στα καπο αυτοκινητων.7ε το πηρα το κομματι) στο ρεζερβουαρ απο κατω και μου εκοψε λιγη ζεστη στα ποδια!

  11. #26
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiannisBlessed Προβολή μηνύματος
    εγω εβαλα τελικα μονωση(σφουγκαρι με μια μια ασημενια επιφανια σαν αυτα που βαζουν στα καπο αυτοκινητων.7ε το πηρα το κομματι) στο ρεζερβουαρ απο κατω και μου εκοψε λιγη ζεστη στα ποδια!
    καλη ιδεα. απο βδομαδα που θα το ανοιξω να δω τον μαπα σενσορ θα κοιταξω να βαλω κι εγω. με τον θερμικο διακοπτη που αλλαξα ανοιγει μεν στους 109 το βεντιλατερ αλλα δεν σβηνει αν δεν πεσει στους 100. μου φαινεται πιο αποτελεσματικο απο το μανισιο.

  12. #27
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    επανερχομαι γερος και δυνατος με δυο προβληματα.
    το ενα ειναι αυτο
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=129477
    δεν χρειαζεται να γραψω κατι εδω...τα λεει ολα εκει.
    η λυση βρεθηκε σε μια περιεργη ασπρη φυσα πισω απο το αριστερο φερινγκ διπλα στον αεραγωγο του ραμ αιρ.
    δεν καταφερα να την ανοιξω αλλα ερειξα wd 40 και το προβλημα λυθηκε.

    το δευτερο ειναι η θερμοκρασια.
    βγηκα χθες το βραδυ βολτα με ενα r1 03 ενα 1000rr του 07 και ενα r6 06.
    εκτος του οτι ημουν ο πιο αργος ημουν και ο πιο θερμος...
    η αληθεια ειναι οτι πηγαιναμε καπως γρηγορα.
    η θερμοκρασια μου αν το πιεζα ηταν εν κινησει στους 95 και μολις σταματαγα σε φαναρια σκαρφαλονε στου 105-110.
    εφτασε και 115!!
    το βεντιλατερ ανοιγε αλλα δεν εμοιαζε να βοηθαει και πολυ...
    θα παω αυριο να παρω valeo υγρα να κανω μια αλλαγη να δω ποσο θα βοηθησει.

  13. #28
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    γιαννη αλλαξα ταυτοχρονα υγρα και καθαρισα ψυγειο. πως? γιατι? λοιπον. ο προηγουμενος φανηκε οτι δεν ηταν μερακλης και το αποτελεσμα εκτος αλλων ηταν οτι το ενα τριτο απο το ψυγειο ειχε βουλωμενες ψυκτρες. ακριβως οσο ειναι το φαρδος της ροδας. ναι εκει που επεφταν ολα τα σκατα του δρομου κανεις στα 50000χλμ δεν ειχε καθαρισει. εχω εναν φιλο λοιπον πολυ υπομονετικο.του εδωσα ενα φιρεκαι και 3 μερες και μου κανε το ψυγειο τζαμι. δοκιμασα πρωτα με νερο με πιεση (οχι πιεστικο ετσι..) δοκιμασα και μουλιασα το ψυγειο σε λεκανη με ζεστο νερακι αλλατελικα μονο το φιλλερ μας εσωσε.. ο τυπος ξετρυπησε ολες τις ψυκτρες μια προς μια. καλη δοκιμη για να δεις αν ειναι βουλωμενες ειναι λαστιχο και νερακι με την φυσικη ροη του νερου πρεπει το νερο να περναει απο μεσα και να βλεπεις την δεσμη του απο πισω απο το ψυγειο αν δεν το κανει εχεις θεμα.. αλλα επειδη αλλαξα ταυτοχρονα και τα φιατ παραφλου με βαλεο δεν ξερω τι απεδωσε περισσοτερο..

  14. #29
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    πηγα σημερα να παρω το valeo.αλλα εχει ελειψη...
    αγορασα εναν διακοπτακο προς το παρων να κανω μια πατεντα να αναβω το βεντιλατερ εγω οταν πχ προκειται να πεσω σε κινηση,φαναρι κτλ.
    ΠΡΙΝ ανεβει η θερμοκρασια.
    το βεντιλατερ στα f4i αναβει σχετικα ψηλα και ειναι σπαστικο.

  15. #30
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    αντε να προσθεσω 2 ακομα προβληματακια που με "αφησαν" και φτιαχτηκαν.
    το ενα ηταν οτι αλλαξα φιλτρο βενζινας αλλα δεν εβαλα το γνησιο.
    εβαλα ενα αυτοκινητου που κανει 5-10ε
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=128939
    η μηχανη δουλευε και δουλευει κανονικα με αυτο το φιλτρο.
    το προβλημα.
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132217

    η λυση
    κατα την τοποθετηση του ρεζερβουαρ ξανα στην θεση του τσακισε η σωλινα επιστροφης καυσιμου, αυξηθηκε η πιεση, εγινε πολυ πλουσιο το μειγμα, "εβρεξε" τα μπουζι και σταματησε να δουλευει.
    εφτιαξα το τσακισμα η πιεση πηγε στα κανονικα της επιπεδα το μειγμα το ιδιο και η μηχανη αναστηθηκε.



    το δευτερο προβλημα με αφησε στην κορινθο.
    και πηρα για πρωτη φορα στην ζωη μου οδικη.(να σαι καλα χοντα!!)

    το προβλημα και η λυση του ειναι εδω.
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=129477

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Cbr F4i ΟΡΓΑΝΑ ΣΕ Cbr F3
    από banditgr στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2014, 18:47
  2. Περιεργο "κοψιμο" σε cbr f4i. Quiz!!
    από GiannisBlessed στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2012, 16:55
  3. ωρα και shift light σε cbr 600 fs2
    από dominance στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2010, 12:08
  4. Gripe Sheet - Προβληματα και λυσεις
    από keepdreaming στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2010, 18:57
  5. Shumitomo δαγκάνες σε cbr 600 f3
    από banditgr στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/01/2004, 13:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF