Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Αλλαγή εξάτμισης - Καυσανάλυση ;

  1. #1
    ϶ϵ Μολών λαβέ ϶ϵ Το avatar του/της Makedonia_Greek
    Εγγραφή
    20/04/2012
    Μηνύματα
    47

    Αλλαγή εξάτμισης - Καυσανάλυση ;

    Σε ένα αξιοπρεπέστατο μαγαζί στην Πάτρα ( συνεργείο ) - δεν θέλω να πω όνομα είτε μην το θίξω είτε φανεί σαν διαφήμιση .

    Σήμερα που λέτε πήγα το πρωί γιατί πριν από 2 ημέρες ο υπεύθυνος ( ένα ευγενικό παλικάρι - γνώστης - κατά του φαίνεσθαι ) μου είπε να περάσω μια βόλτα για να δούμε αν μπορεί να βρει κανένα τελικό εξάτμισης .
    Που λέτε σήμερα πήγα στο μαγαζί του και μου είπε πως βρήκε ένα τελικό μαζί με λαιμό ενός Akrapovic Hexagonal στην τιμή των 380 ( υπάρχει πιθανή μείωση της τιμής - από τον κάτοχο της εξάτμισης )

    Στην ερώτηση μου αν χρειάζεται φίλτρο και ρύθμιση για το μείγμα της μηχανής μου απάντησε πως χρειάζεται .

    Τα βάλαμε κάτω που λέτε και είπαμε :

    i ) 380 Ευρώ ( τώρα αν υπάρξει μείωση στην τιμή - θα μάθουμε σε λίγες ημέρες ) Akrapovic - παραθέτω και φωτογραφία http://imageshack.us...dsc00059mw.jpg/ - http://imageshack.us...dsc00056uu.jpg/

    ii ) Φίλτρο K & N 70 Ευρώ

    iii) Εργασία Εξατμισά - ώστε να φτιάξει το σκελετό , την λεγόμενη πατέντα , γύρω στα 40 ευρώ

    iv) Εργασία δική του 100 ( !!!!!!! !!!!!!!) . Και μου είπε θα πάρει 100 ευρώ για το ρύθμισμα καθώς θα μου κάνει λέει καυσανάλυση .

    Και τώρα ερωτώ , είναι απαραίτητη η καυσανάλυση ; Κάπου διάβασα ότι μόνο αν βάλω power commander πρέπει να γίνει καυσανάλυση .

    Τα φώτα σας παιδιά !!!
    Πάλι με χρόνια και καιρούς , πάλι δική μας θα'σαι
    ϶ϵ Μολών λαβέ ϶ϵ

  2. #2
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    με αλλαγη φιλτρου + τελικου το πιθανοτερο ειναι να χρειαζεσαι powercommander.
    Με αλλαγη μονο τελικου το πιθανοτερο ειναι να μη χρειαζεσαι.
    Θα προτεινα το δευτερο.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #3
    ϶ϵ Μολών λαβέ ϶ϵ Το avatar του/της Makedonia_Greek
    Εγγραφή
    20/04/2012
    Μηνύματα
    47
    Γιατί να είναι απαραίτητη η χρήση Commander @DrBig ? Και γιατί δεν το ανέφερε καν ο μάστορας αυτό ; ( κέρδος θα είχε )
    Πάλι με χρόνια και καιρούς , πάλι δική μας θα'σαι
    ϶ϵ Μολών λαβέ ϶ϵ

  4. #4
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Macedonia_Greec Προβολή μηνύματος
    Γιατί να είναι απαραίτητη η χρήση Commander @DrBig ? Και γιατί δεν το ανέφερε καν ο μάστορας αυτό ; ( κέρδος θα είχε )
    Γενικα υπαρχει η περιρρεουσα δοξασια οτι ο ψεκασμος ανταπεξερχεται τετοιων αλλαγων.
    Αν ομως κοιταξεις καλους χαρτες απο ψεκαστα που φορεσαν τα εν λογω περιφρειακα θα δεις το ελα να δεις ειδικα στα χαμηλομεσαια απο προσθαφαιρεσεις μιγματος. Εκει που χρειαζονται οι μικροτερες δυνατες αλλαγες ειναι σε τελικα με ταπα και αντε τελικα χωρις. Απο κει και περα εμφανιζονται τρυπες στην αποδοση εδω κι εκει που αλλου τις καταλαβαινεις, αλλου οχι και σε καποιες περιπτωσεις και καποιες μηχανες μπορει να ειναι και επικινδυνες.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #5
    ϶ϵ Μολών λαβέ ϶ϵ Το avatar του/της Makedonia_Greek
    Εγγραφή
    20/04/2012
    Μηνύματα
    47
    Το μηχανάκι είναι καρμπυρατερ ! Μιλάμε για Honda hornet 02 . Μήπως αλλάζει τα δεδομένα αυτό ;
    Πάλι με χρόνια και καιρούς , πάλι δική μας θα'σαι
    ϶ϵ Μολών λαβέ ϶ϵ

  6. #6
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Macedonia_Greec Προβολή μηνύματος
    Μήπως αλλάζει τα δεδομένα αυτό ;
    Ναι τα αλλάζει. Καυσανάλυση θα χρειαστείς αν βάλεις εξάτμιση και φίλτρο.

    Όπως και ο δόκτορας, θα σου έλεγα και εγώ να βάλεις μονάχα ένα τελικό και να το αφήσεις στην ησυχία του...

    Από εκεί και πέρα, ότι γουστάρεις.

  7. #7
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Macedonia_Greec Προβολή μηνύματος
    Το μηχανάκι είναι καρμπυρατερ ! Μιλάμε για Honda hornet 02 . Μήπως αλλάζει τα δεδομένα αυτό ;
    Ναι, τα αλλαζει! Τα καρμπυρατερ ειναι λιγο πιο ευπροσαρμοστα απο τον ψεκασμο. Θα προτεινα παντως να παρεις ενα κιτ dynojet αν αλλαξεις και φιλτρο και τελικο.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #8
    ϶ϵ Μολών λαβέ ϶ϵ Το avatar του/της Makedonia_Greek
    Εγγραφή
    20/04/2012
    Μηνύματα
    47
    Dynojet τι είναι ; Κάτι σαν το PowerCommander ? Δηλαδή τα 100γιούρια για την καυσανάλυση δεν τα γλυτώνω ε ;

    Και γιατί να μην βάλω φίλτρο ; Δεν είναι απαραίτητο ;
    Πάλι με χρόνια και καιρούς , πάλι δική μας θα'σαι
    ϶ϵ Μολών λαβέ ϶ϵ

  9. #9
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Macedonia_Greec Προβολή μηνύματος
    Dynojet τι είναι ; Κάτι σαν το PowerCommander ? Δηλαδή τα 100γιούρια για την καυσανάλυση δεν τα γλυτώνω ε ;

    Και γιατί να μην βάλω φίλτρο ; Δεν είναι απαραίτητο ;
    Ειναι ενα κιτ που περιλαμβανει βελονες, ελατηρια για τις βελονες και ζιγκλερ. Σε τρεις μηχανες το εχω δοκιμασει και δουλευε πολυ καλα και στις τρεις, 'αουτ οφ δε μποξ'. Λογαριασε κανα 100-120 ευρω κοστος. Το φιλτρο που ρωτας, δεν ειναι απραιτητο σε καμια περιπτωση. Αν βγαζει η DNA για την μηχανη σου προτιμησε το αντι του Κ&Ν.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #10
    ϶ϵ Μολών λαβέ ϶ϵ Το avatar του/της Makedonia_Greek
    Εγγραφή
    20/04/2012
    Μηνύματα
    47
    Αλήθεια ; Γιατί αυτή η προτίμηση στο DNA και όχι στο K&N ? Αν επιτρέπεις !
    Πάλι με χρόνια και καιρούς , πάλι δική μας θα'σαι
    ϶ϵ Μολών λαβέ ϶ϵ

  11. #11
    ϶ϵ Μολών λαβέ ϶ϵ Το avatar του/της Makedonia_Greek
    Εγγραφή
    20/04/2012
    Μηνύματα
    47
    Μόλις πληροφορήθηκα ότι τα DNA είναι ελληνικό προϊόν . Επομένως , σαν λάτρης της χώρας μας φυσικά θα το προτιμήσω .... !!!!!
    Πάλι με χρόνια και καιρούς , πάλι δική μας θα'σαι
    ϶ϵ Μολών λαβέ ϶ϵ

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ναι, τα αλλαζει! Τα καρμπυρατερ ειναι λιγο πιο ευπροσαρμοστα απο τον ψεκασμο. Θα προτεινα παντως να παρεις ενα κιτ dynojet αν αλλαξεις και φιλτρο και τελικο.
    Απ'όσα έχω διαβάσει μακριά από κιτ Dynojet.Οι βελόνες τους φθείρονται πολύ.
    Όσοι βάζουν κιτ προτιμούν factory pro.

    Για μένα το καλύτερο είναι μη να μη βάλεις κανένα κιτ:στο 99% των περιπτώσεων θα κάνεις τη δουλειά σου παίζοντας με τη θέση της μαμά βελόνας και βρίσκοντας τα σωστά ζιγκλέρ.
    Τώρα για φίλτρο:έχω δοκιμάσει σε διάφορα μηχανάκια BMC(πολύ καλό),K&N(μέτριο) και φυσικά το μαμά.
    Πλέον η σειρά προτίμησής μου είναι μαμά,BMC,K&N.

  13. #13
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Macedonia_Greec Προβολή μηνύματος
    Μόλις πληροφορήθηκα ότι τα DNA είναι ελληνικό προϊόν . Επομένως , σαν λάτρης της χώρας μας φυσικά θα το προτιμήσω .... !!!!!
    Εκτος απο ελληνικο προστατευει και καλλιτερα απο την σκονη, και ειναι το μονο φιλτρο του ειδους που εμπιστευονται οι ονοφαδες.
    Για το dynojet δεν γνωριζα την πληροφορια για τις βελονες του φιλου απο πανω, αλλα συμφωνω μαζι του οτι μπορεις με θεση βελονας και #ζιγκλερ να το φερεις εκει που θελεις. Αλλα θα χρειαστει αυτο να το κανεις μονος σου (η να πληρωσεις καποιον να το κανει).
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #14
    ϶ϵ Μολών λαβέ ϶ϵ Το avatar του/της Makedonia_Greek
    Εγγραφή
    20/04/2012
    Μηνύματα
    47
    http://imageshack.us/photo/my-images...sc00060ge.jpg/ παιδιά έτοιμο το akrapovic . Τώρα μου μένει η καυσανάλυση και η ρύθμιση ζιγκλέρ - καρμπιρατέρ .

    Μου είπε το παλικάρι στο σέρβις ότι παίζει να μην χρειάζεται αλλαγή στα ζιγκλέρ , να παραμείνουν τα μαμά ...
    Πάλι με χρόνια και καιρούς , πάλι δική μας θα'σαι
    ϶ϵ Μολών λαβέ ϶ϵ

  15. #15
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Macedonia_Greec Προβολή μηνύματος
    http://imageshack.us/photo/my-images...sc00060ge.jpg/ παιδιά έτοιμο το akrapovic . Τώρα μου μένει η καυσανάλυση και η ρύθμιση ζιγκλέρ - καρμπιρατέρ .

    Μου είπε το παλικάρι στο σέρβις ότι παίζει να μην χρειάζεται αλλαγή στα ζιγκλέρ , να παραμείνουν τα μαμά ...
    Αν μπει στο δυναμομετρο αποφασισε εκ των πρωτερων αν θες ταπες η οχι και μετρησε/ρυθμισε το αναλογα. Με ταπες θα πηγαινει καλλιετρα στα χαμηλα και μεσαια, χωρις θα πηγαινει καλλιτερα ψηλα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. cbr 125 αλλαγή εξάτμισης σε remus
    από ER-6N στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2008, 15:25
  2. Cbf-600 και αλλαγή εξάτμισης..
    από makis206 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2006, 11:20
  3. Αλλαγή εξάτμισης
    από ANDREAS27 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2006, 19:10
  4. Αλλαγη εξατμισης!!!
    από Zzz750 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2006, 12:42
  5. Η αλλαγή εξάτμισης επιβαρύνει την κατανάλωση;;;;
    από efialtis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2006, 08:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF