Σελίδα 15 από 26 ΠρώτοΠρώτο ... 5101112131415161718192025 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 211 έως 225 από 378

Θέμα: cbr 400 gull arm

  1. #211
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimzan Προβολή μηνύματος
    μηπως ειναι το υποπιεσης απο τον πρωτο κυλινδρο? καποια 400αρια εχουν στον 1ο κυλινδρο (αριστερα) ενα τετοιο ωστε να αφηνει τη βενζινη να κατεβει στα καρμπρατερ
    Τα σωληνάκια που λες δεν είναι γι'αυτό το λόγο:το υποπίεσης που κάνει τη βενζίνη να κατεβαίνει ξεκινάει πάντα απ'το καρμπυρατέρ(μετά την πεταλούδα) και καταλήγει στη βαλβίδα κάτω απ' το ντεπόζιτο.Καμμιά σχέση δεν έχουν με κυλίνδρους.

    Μάλλον πρόκειται για σωληνάκι αναθυμιάσεων ή σωληνάκι υπερχείλισης καρμπυρατέρ.

  2. #212
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stef88x
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    249
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος

    Μάλλον πρόκειται για σωληνάκι αναθυμιάσεων ή σωληνάκι υπερχείλισης καρμπυρατέρ.
    Αν ειναι αναθυμιασεων η υπερχειλισης γιατι εχει μεσα μια μπιλια που το βουλωνει??? Βρισκεται ακριβως κατω απο τα κολαρα των καρμπς

  3. #213
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stef88x Προβολή μηνύματος
    Αν ειναι αναθυμιασεων η υπερχειλισης γιατι εχει μεσα μια μπιλια που το βουλωνει??? Βρισκεται ακριβως κατω απο τα κολαρα των καρμπς
    Μα αυτό λέω και γω στον dimzan,δεν παίζει σωληνάκι υποπίεσης να ξεκινάει απ'τον ΚΥΛΙΝΔΡΟ!
    Το σωληνάκι υποπίεσης βρίσκεται πάντα μετά την πεταλούδα και πιάνει είτε στο ίδιο το καρμπυρατέρ είτε ακόμα πιο χαμηλά(κολλάρα στην περίπτωσή σου).

    ΥΓ:Για να μην παρεξηγούμαστε κύλινδρο θεωρούμε ό,τι είναι κατ' απ' τις βαλβίδες.Ούτε κολλάρα καρμπυρατέρ,ούτε το μέρος της εισαγωγής πριν τις βαλβίδες.

  4. #214
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    ειχε και το cb400 μου κατι στον πρωτο κυλινδο και νομιζα ηταν αυτο.. παει και καιρος σορρυ

  5. #215
    Παγκόσμιος Έλλην.. Το avatar του/της universalgr1
    Εγγραφή
    19/05/2008
    Μηνύματα
    1.476
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimzan Προβολή μηνύματος
    ειχε και το cb400 μου κατι στον πρωτο κυλινδο και νομιζα ηταν αυτο.. παει και καιρος σορρυ
    Κι ομως και στο δικο μου το super four υπαρχει σωληνακι υποπιεσης απ'το ρουμπινετο στον πρωτο κυλινδρο.
    Πατέρας πια..

  6. #216
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από universalgr1 Προβολή μηνύματος
    Κι ομως και στο δικο μου το super four υπαρχει σωληνακι υποπιεσης απ'το ρουμπινετο στον πρωτο κυλινδρο.
    Σε ποιό σημείο πιάνει;Στα κολλάρα μεταξύ καρμπ-κυλινδροκεφαλής,στο κάτω μέρος του καρμπ,που;
    Τελευταία τροποποίηση από kostaspetrou; 06/07/2012 στις 09:18.

  7. #217
    Παγκόσμιος Έλλην.. Το avatar του/της universalgr1
    Εγγραφή
    19/05/2008
    Μηνύματα
    1.476
    Πιάνει πάνω στην κεφαλη.

    Δες στη φωτό.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων SuperFour2.jpg‎  
    Πατέρας πια..

  8. #218
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από universalgr1 Προβολή μηνύματος
    Πιάνει πάνω στην κεφαλη.

    Δες στη φωτό.
    Δεν είναι κεφαλή,αλλά αρχή εισαγωγής.Για την ακρίβεια πιάνει αμέσως εκεί που τελειώνουν τα κολλάρα του καρμπ.
    Ναι,υποπίεσης είναι.

  9. #219
    Παγκόσμιος Έλλην.. Το avatar του/της universalgr1
    Εγγραφή
    19/05/2008
    Μηνύματα
    1.476
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι κεφαλή,αλλά αρχή εισαγωγής.Για την ακρίβεια πιάνει αμέσως εκεί που τελειώνουν τα κολλάρα του καρμπ.
    Ναι,υποπίεσης είναι.
    Αν το δεις απο κοντα ομως το σωληνακι παει καρφι πανω στην κεφαλη!!
    Προφανως ειναι στην εισαγωγη,απλα χωροταξικα βγαινει σε "περιεργο" σημειο..

    Κι εμενα οταν το πρωτοειδα ομολογω μου κοστισε αρκετη ωρα μεχρι να παρω χαμπαρι τι παιζει..
    Πατέρας πια..

  10. #220
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    153
    Κάπως έτσι τα βγάζει και σε μας 1 σε κάθε κύλινδρο όλα είναι βουλωμένα με μπίλια και δεν καταλήγουν πουθενά θα βγάλω φώτο σήμερα αν τελικά έχει φύγει από κει...

  11. #221
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Δεν ξέρω για το super four αλλά το cbr έχει τρόμπα βενζίνης οπότε δεν του χρειάζεται η υποπίεση για να κατεβάσει βενζίνη.

    Δείτε το parts catalog του CBR ΕΔΩ για τον κύλινδρο. Εκεί που λες ότι έχεις τα σωληνάκια έχει τα parts με νούμερα 16 (ροδέλα), 5 (παρέμβυσμα με σπείρωμα M5 στη μεριά που πιάνει στον κύλινδρο), 23 (σφικτήρας) και 6 (τάπα). Φαίνονται μόνο στον πρώτο κύλινδρο υπάρχει σε όλους.

    Αυτά υπάρχουν εκεί για να συνδέσεις σωληνάκια και με υποπιεσόμετρα να συγχρονίσεις τις πεταλούδες των καρμπιρατέρ. Τα σωληνάκια που βλέπετε εκεί προφανώς τα είχε βάλει κάποιος προηγούμενος και τα είχε αφήσει μόνιμα επάνω για ευκολία μιας και είναι πολύ δυσπρόσιτα σημεία.

    Τις μπίλιες τις είχε βάλει για να τα σφραγίσει. Αν δεν είναι σφραγισμένα τότε ο κύλινδρος ρουφάει αέρα από την τρύπα με αποτέλεσμα να μην δουλεύει σωστά.
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  12. #222
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    153
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgio Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω για το super four αλλά το cbr έχει τρόμπα βενζίνης οπότε δεν του χρειάζεται η υποπίεση για να κατεβάσει βενζίνη.

    Δείτε το parts catalog του CBR ΕΔΩ για τον κύλινδρο. Εκεί που λες ότι έχεις τα σωληνάκια έχει τα parts με νούμερα 16 (ροδέλα), 5 (παρέμβυσμα με σπείρωμα M5 στη μεριά που πιάνει στον κύλινδρο), 23 (σφικτήρας) και 6 (τάπα). Φαίνονται μόνο στον πρώτο κύλινδρο υπάρχει σε όλους.

    Αυτά υπάρχουν εκεί για να συνδέσεις σωληνάκια και με υποπιεσόμετρα να συγχρονίσεις τις πεταλούδες των καρμπιρατέρ. Τα σωληνάκια που βλέπετε εκεί προφανώς τα είχε βάλει κάποιος προηγούμενος και τα είχε αφήσει μόνιμα επάνω για ευκολία μιας και είναι πολύ δυσπρόσιτα σημεία.

    Τις μπίλιες τις είχε βάλει για να τα σφραγίσει. Αν δεν είναι σφραγισμένα τότε ο κύλινδρος ρουφάει αέρα από την τρύπα με αποτέλεσμα να μην δουλεύει σωστά.
    Αυτό υποπτευόμουν ότι κάνουν αλλά δεν ήμουν σίγουρος.. Μακάρι να είναι αυτό ώστε να το βουλώσω και να δουλέψει σωστά η άτιμη.....

  13. #223
    Παγκόσμιος Έλλην.. Το avatar του/της universalgr1
    Εγγραφή
    19/05/2008
    Μηνύματα
    1.476
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgio Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω για το super four αλλά το cbr έχει τρόμπα βενζίνης οπότε δεν του χρειάζεται η υποπίεση για να κατεβάσει βενζίνη.
    Πολυ σωστος!! Αλλωστε στο super four δεν παει στο κυλινδρο,παει στην κεφαλη,διπλα στην εισαγωγη και καταληγει στο ρουμπινετο.

    Πατέρας πια..

  14. #224
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stef88x
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    249
    Οπως σας ειχα πει παλιοτερα ειχαμε αλλαξει τα κολαρα εισαγωγης και επειδη βαριομουν να περιμενω τη honda 1.30 μηνα να μου τα φερει πηρα ημιτασιον και φυσικα δεν εκατσαν σωστα και αναγκαστικα πηρα τα μαμα και σημερα τα παρελαβα!! Τα βαλαμε πανω καθησανε κουτι δεσαμε φιλτρα κλπ παταμε μιζα τιποτα !!! Ρευμα στα μπουζι εχουμε λαθος στις πιπες δε καναμε, οπως παλιοτερα, βενζινη κατεβαζει και κλεισαμε με τον ιδιο τροπο αυτες τις τρυπες για την υποπιεση. Σκαει κανονικα παει να παρει με λιγο πεξιμο στο γκαζι αλλα μπα!!! Τι μπορει να φταιει?? Να ανοιξουμε καρμυρατερ για καθαρισμα??? Αν υπαρχει καπου στο φορουμ κατι για καθαρισμα με τετραδα καρμυρατερ ας το στειλει καποιος γιατι το ψιλοφοβαμε!!!

  15. #225
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Βενζινη πως ξερεις οτι κατεβαζει?

    αμα απο τροφοδοσια αερα και σπινθιρα εισαι οκ θα πρεπε να παρει.

    μηπως το χεις μπουκωσει? πρεπει να παιξεις με τα καρμπυρατερ αναγκαστικα. Εφοσον παει να παρει και σκαει πιστευω πως τα μιγματα σου δεν ειναι σωστα
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF