Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 3 από 3

Θέμα: προβλημα με την 6η

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/04/2012
    Μηνύματα
    1

    προβλημα με την 6η

    Καλησπερα.Εχω το sym wolf 250.Ενω αλλαζω την 5η στις 7600(μεγιστη ροπη) και στα 120 χιλιομετρα,οταν βαζω 6η δεν ανεβαζει χιλομετρα ή ανεβαζει απελπιστικα αργα και δεν εχω παειι ποτε πανω απο 135 km/h.Στην αρχη σκεφτηκα πως ισως φταιει που εχω κανει μονο 2000 km αλλα ρωτησα πολλους και μου ειπαν οι περισσοτεροι πως η 6η ειναι περισσοτερο για να μειωθουν οι θορυβοι και η καταναλωση και πως δεν ειναι δουλεια της να ανεβαζει χιλιομετρα.εν τω μεταξυ ειχα πετυχει βιντεο με την μηχανη στην οποια ενας τυπος ειχε φτασει τα 152 στις 1000 στροφες(8000) πριν το κοκκινο και εγω δεν μπορω καλα καλα να φτασω τις 7000(με την 6η).θα ηθελα την βοηθεια σας στο θεμα.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων sym wolf 250 top speed.jpg‎  

  2. #2
    Τα 152 ίσως είναι μεγάλο νούμερο για 250cc χαμηλής απόδοσης (δλδ μονοκύλινδρο με 20κάτι άλογα τροχό). Ο τύπος στο βίντεο, μπορεί κάλιστα να έχει βάλει κανά γρανάζι 5 δόντια μεγαλύτερο πίσω, οπότε το κοντέρ (που δεν ξέρει την αλλαγή) δείχνει ότι νάναι.

    Προφανώς από αυτό που σου είπαν, η 6η είναι αυτό που λέμε overdrive για οικονομία και ταξίδι με λίγες στροφές στην εθνική οδό. Αν όντως είναι έτσι, μην περιμένεις να γεμίσει παρά μόνο σε καμιά παρατεταμένη κατηφόρα με ούριο άνεμο.

    Επιπλέον είναι και γυμνό, τα γυμνά γενικά έχουν πιο μικρές τελικές από ίδιας ιπποδύναμης φερινγκάτα.

    Α, και την αλλαγή κάντην λίγο πάνω από την μέγιστη ισχύ, όχι την μέγιστη ροπή. Αν αλλάζεις στην μέγιστη ροπή, προφανώς με την αλλαγή οι στροφές πάνε πιο κάτω, δλδ εκτός της περιοχής [μέγιστη ροπή, μέγιστη ισχύς], οπότε και λογικό είναι να τρως άκυρο.
    Τελευταία τροποποίηση από Πολυμήχανος; 15/04/2012 στις 19:29.

  3. #3
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Καθίστε καλά για 150άρες με αυτό τι πράγμα (αν υποθεσουμε ότι πιάνονται) σίγουρα δεν αφήνονται εύκολα...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ V-strom Moy
    από VSTROMGS στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2007, 12:19
  2. Γιατρέ έχω πρόβλημα με την ερωτική πράξη
    από Nostra στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2006, 22:30
  3. Πρόβλημα με την αλυσίδα! (CBF-600)
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 17:37
  4. Προβλημα Με Την Σελλα Του Kle 500
    από WILDCAT_mmm στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2005, 12:03
  5. Προβλημα Με Την Φορμα Μου
    από Tigas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2005, 14:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF