Σελίδα 5 από 117 ΠρώτοΠρώτο 123456789101555105 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 1747

Θέμα: Σαφάρι για ανασφάλιστα οχήματα....

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimis_gr Προβολή μηνύματος
    εμένα προσωπικά με βρίσκει 100% σύμφωνο το όλο θέμα. Όποιος έχει πινακίδες να πληρώνει τέλος. Δλδ αν κάποιος ανασφάλιστος χτυπήσει κάποιον και δεν έχει αποζημίωσει τα χιλιάρικα που θα του ρίξει το δικαστήριο τι γίνεται? Καποια πράγματα τα θεωρώ αρκετά απλά. Όποιος θέλει ας παραδίδει τις πινακίδες και να μην κάνει ασφάλει και τπτ. ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ=ΑΣΦΑΛΕΙΑ γιια μένα. Συγγνώμη αν το ύφος είναι λίγο επικριτικό και θυμωμμένο αλλά τουλάχιστον στη θεσσαλονίκη δεν πάει άλλο με τα ανασφάλιστα, μια βόλτα να κάνετε και να κοιτάξετε τα συμβόλαι στο τζάμι θα καταλάβετε. Πλέον βέβαια μερικοί προχώρισαν ένα βήμα πιο κάτω και κυκλοφορούν χωρίς πινακίδες αλλά άλλο αυτό. Για μένα κάποιος χωρίς ασφάλεια είναι ένας ακόμη κίνδυνος που με αφήνει και ξεκρέμαστο αν συμβεί κάτι κακό και μιλάω σαν μηχανόβιος και πεζός. Ακόμηυ και ατομικά και εγωιστικά να το σκεφτώ ίσως είναι και ένα μέτρο το οποίο θα φέρει και μείωση των οχημάτων στους δρόμους μπας και υπάρξη αποσυμφόρηση
    Όχι φίλε μου, κίνδυνος δεν είναι αυτός που έχει ανασφάλιστο μηχανάκι, αλλά αυτός που κυκλοφορεί ανασφάλιστο μηχανάκι.

    Δεν υπάρχει λογική στην προληπτική τιμωρία/καταστολή.
    Αν επεκτείνουμε λίγο το σκεπτικό της προληπτικής τιμωρίας/καταστολής σε λίγες ακόμα περιπτώσεις που θα μπορούσε με την ίδια λογική να εφαρμοστεί, θα δεις πως εύκολα πάμε σε σενάρια που δικαιώνουν και τους πιο ακραίους συνομωσιολόγους. Είναι σίγουρο δε, πως αν αναφέρω 5-6 τέτοια παραδείγματα, υπάρχει μια μερίδα κόσμου που δεν θα τα βρει και τόσο παράλογα, όπως κι εσύ δεν βλέπεις τίποτα κακό σε αυτό που συζητάμε.
    Αν ανοίξουμε τέτοιο λογαριασμό, σύντομα θα βρεις κι εσύ μπροστά σου ένα τέτοιο φιρμάνι που θα αφορά περίπτωση που τώρα ούτε καν φαντάζεσαι.

    Πινακίδες δε σημαίνει απαραίτητα και ασφάλεια, να σου δώσω παράδειγμα. Το παράδειγμα είναι πραγματικό δικό μου.
    Έχω ένα μηχανάκι το οποίο δεν κινώ εδώ και κάποια χρόνια, με αποτέλεσμα να έχει και διάφορες φθορές λόγω ακινησίας.
    Επειδή όμως στο πίσω μέρος του μυαλού μου υπάρχει η σκέψη να το ανακατασκευάσω, πληρώνω κανονικά κάθε χρόνο το σήμα και έχω πάνω τις πινακίδες, ώστε να μη μπλέξω με τη γραφειοκρατία αν κάποτε θελήσω να το φτιάξω και να το κινήσω.
    Από που κι ως που λοιπόν θα πρέπει να είμαι υποχρεωμένος να πληρώσω ασφάλιστρα για όχημα που δεν κινείται ποτέ;

    2η περίπτωση, υποθετική:
    Είμαι ένας καλομαθημένος οδηγός μοτοσυκλέτας που θέλει να οδηγεί μόνο το καλοκαίρι.
    Το καλοκαίρι λοιπόν βγάζω την κουκούλα, φορτίζω τη μπαταρία, ασφαλίζω το μηχανάκι και κάνω τις βόλτες μου. Με το που πιάσει Οκτώβρης, βγάζω ξανά τη μπαταρία, βάζω την κουκούλα και περιμένω ξανά το Μάιο.
    Από που κι ως που λοιπόν θα πρέπει να είμαι μονίμως ασφαλισμένος;

    3η περίπτωση:
    Ναυτικός, λείπω 1 - 2 χρόνια και έρχομαι για 3-4 μήνες μέχρι να ξαναφύγω. Βγάζω το μηχανάκι από το γκαράζ, το ασφαλίζω και κάνω τις βόλτες μου. Μετά ξαναφεύγω. Θα πρέπει να πληρώνω ασφάλεια όσο είμαι στο καράβι;

    Μπορώ να σου βρω ακόμα πολλές περιπτώσεις αν θες, το θέμα είναι να είμαστε λογικοί.
    Κανείς δεν μπορεί να πληρώνει πρόστιμο αν δεν παραβεί το νόμο κι ο νόμος δε λέει (προς το παρόν τουλάχιστον) να μην έχεις ανασφάλιστο όχημα, αλλά να μην το κυκλοφορείς.

    Τώρα θα μου πεις αν αλλάξει ο νόμος τι γίνεται;
    Σε αυτή την περίπτωση, αφού πλέον καταργείται επίσημα το τεκμήριο της αθωότητας για όλους μας και θεωρούμαστε εκ των προτέρων ένοχοι, δεν έχουμε να χάσουμε και τίποτα. Οπότε ή καθόμαστε να τον φάμε από πίσω και λέμε κι ευχαριστώ ή δικαιολογούμε στην πράξη τη θεωρητική ενοχή μας και εξεγειρόμαστε.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  2. #62
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος
    Όχι φίλε μου, κίνδυνος δεν είναι αυτός που έχει ανασφάλιστο μηχανάκι, αλλά αυτός που κυκλοφορεί ανασφάλιστο μηχανάκι.

    Δεν υπάρχει λογική στην προληπτική τιμωρία/καταστολή.
    Αν επεκτείνουμε λίγο το σκεπτικό της προληπτικής τιμωρίας/καταστολής σε λίγες ακόμα περιπτώσεις που θα μπορούσε με την ίδια λογική να εφαρμοστεί, θα δεις πως εύκολα πάμε σε σενάρια που δικαιώνουν και τους πιο ακραίους συνομωσιολόγους. Είναι σίγουρο δε, πως αν αναφέρω 5-6 τέτοια παραδείγματα, υπάρχει μια μερίδα κόσμου που δεν θα τα βρει και τόσο παράλογα, όπως κι εσύ δεν βλέπεις τίποτα κακό σε αυτό που συζητάμε.
    Αν ανοίξουμε τέτοιο λογαριασμό, σύντομα θα βρεις κι εσύ μπροστά σου ένα τέτοιο φιρμάνι που θα αφορά περίπτωση που τώρα ούτε καν φαντάζεσαι.

    Πινακίδες δε σημαίνει απαραίτητα και ασφάλεια, να σου δώσω παράδειγμα. Το παράδειγμα είναι πραγματικό δικό μου.
    Έχω ένα μηχανάκι το οποίο δεν κινώ εδώ και κάποια χρόνια, με αποτέλεσμα να έχει και διάφορες φθορές λόγω ακινησίας.
    Επειδή όμως στο πίσω μέρος του μυαλού μου υπάρχει η σκέψη να το ανακατασκευάσω, πληρώνω κανονικά κάθε χρόνο το σήμα και έχω πάνω τις πινακίδες, ώστε να μη μπλέξω με τη γραφειοκρατία αν κάποτε θελήσω να το φτιάξω και να το κινήσω.
    Από που κι ως που λοιπόν θα πρέπει να είμαι υποχρεωμένος να πληρώσω ασφάλιστρα για όχημα που δεν κινείται ποτέ;

    2η περίπτωση, υποθετική:
    Είμαι ένας καλομαθημένος οδηγός μοτοσυκλέτας που θέλει να οδηγεί μόνο το καλοκαίρι.
    Το καλοκαίρι λοιπόν βγάζω την κουκούλα, φορτίζω τη μπαταρία, ασφαλίζω το μηχανάκι και κάνω τις βόλτες μου. Με το που πιάσει Οκτώβρης, βγάζω ξανά τη μπαταρία, βάζω την κουκούλα και περιμένω ξανά το Μάιο.
    Από που κι ως που λοιπόν θα πρέπει να είμαι μονίμως ασφαλισμένος;

    3η περίπτωση:
    Ναυτικός, λείπω 1 - 2 χρόνια και έρχομαι για 3-4 μήνες μέχρι να ξαναφύγω. Βγάζω το μηχανάκι από το γκαράζ, το ασφαλίζω και κάνω τις βόλτες μου. Μετά ξαναφεύγω. Θα πρέπει να πληρώνω ασφάλεια όσο είμαι στο καράβι;

    Μπορώ να σου βρω ακόμα πολλές περιπτώσεις αν θες, το θέμα είναι να είμαστε λογικοί.
    Κανείς δεν μπορεί να πληρώνει πρόστιμο αν δεν παραβεί το νόμο κι ο νόμος δε λέει (προς το παρόν τουλάχιστον) να μην έχεις ανασφάλιστο όχημα, αλλά να μην το κυκλοφορείς.

    Τώρα θα μου πεις αν αλλάξει ο νόμος τι γίνεται;
    Σε αυτή την περίπτωση, αφού πλέον καταργείται επίσημα το τεκμήριο της αθωότητας για όλους μας και θεωρούμαστε εκ των προτέρων ένοχοι, δεν έχουμε να χάσουμε και τίποτα. Οπότε ή καθόμαστε να τον φάμε από πίσω και λέμε κι ευχαριστώ ή δικαιολογούμε στην πράξη τη θεωρητική ενοχή μας και εξεγειρόμαστε.

    ξανά....
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  3. #63
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McTalas Προβολή μηνύματος
    ρε τερενς γιατι φωναζεις??? (κεφαλαια)


    ΚΑΛΑ ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΣΕ ΠΕΙΡΑΞΕ.....??


    Όταν μιλάς έσύ δέν άνεβοκατεβάζεις τόν τόνο τής φωνής σου ποτέ...??
    Τί νά κάνουμε δέν έχω καταπιεί κασσέτα...!!
    ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΕΜΦΑΣΗ στό λόγο μου,βάζω τά κεφαλαία,άλλά διάβασες τόσα πράμματα
    αύτό είχες νά σχολιάσεις..??
    Τό ότι δέν άκολούθησα τούς άγραφους κανόνες τών φόρουμ...??
    ΡΕ ΦΙΛΕ.............
    ΑΣΕ ΤΗ ΣΥΝΟΥΣΙΑ..............ΚΑΙ ΠΙΑΣΕ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ.


  4. #64
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Terens Προβολή μηνύματος
    ΚΑΛΑ ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΣΕ ΠΕΙΡΑΞΕ.....??


    [...]:
    απλα το 'χα απορια. για τα υπολοιπα τα 'χω λύσει τα προβληματα μου...
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  5. #65
    Παγκόσμιος Έλλην.. Το avatar του/της universalgr1
    Εγγραφή
    19/05/2008
    Μηνύματα
    1.476
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimis_gr Προβολή μηνύματος
    ...δεν πάει άλλο με τα ανασφάλιστα, μια βόλτα να κάνετε και να κοιτάξετε τα συμβόλαι στο τζάμι θα καταλάβετε.

    Εδώ και πολλά χρόνια δεν είναι υποχρεωτική η ανάρτηση στο τζάμι. Έχει καταργηθεί. Άρα όλα αυτά που βλέπεις χωρίς το σηματάκι της ασφαλιστικής στο τζάμι ίσως και να είναι ασφαλισμένα.

    Πατέρας πια..

  6. #66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimis_gr Προβολή μηνύματος
    [...]
    οπως ειπαν και οι αποπανω, αλλο το εχω στην κατοχή μου ανασφαλιστο οχημα και αλλο το κυκλοφορω.

    αν σε τρακαρει ανασφαλιστο οχημα, μια χαρα σε αποζημειωνει η ασφαλιστικη σου, δεν τα ξερεις καλα τα πραγματα.

    το θεμα ειναι που ειναι ολοι αυτοι που πρεπει να επιβλεπουν πως εφαρμοζονται ολα αυτα που αναφερει ο νομος.
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  7. #67
    Δυο πραγματακια για να ξερουμε ολες τις παραμετρους ενος θεματος .
    Η καταθεση πινακιδων ειναι μια διαδικασια 10 λεπτων , και της περνεις πισω οποτε θελεις(εντος 1 1/2 χρονου) και τις ξανακαταθετεις οποτε θελεις.
    Και παμε τωρα στο θεμα πληρωμης ατυχηματος που προκαλεσε ανασφαλιστο οχημα , οπου ουσιαστικα εκει ειναι τι προβλημα του κρατους γι αυτο ψαχνει λυση.
    Τις αποζημιωσεις απο ζημιες ανασφαληστων οχηματων τις πληρωνει το Ταμειο Παρακαταθηκων & Δανειον(αρα το Κρατος που απο χρημα αυτη την εποχη.......) και αυτο με την σειρα του διεκδικη τα χρηματα δικαστικα απ τον δραστη(βρεξε μαη μου να φας τριφυλλι).

    Αυτα τα ολιγα και οκαθενας ας βγαλει το συμπερασμα του κατα οπως τον βολευει .
    Τελευταία τροποποίηση από sotos 8; 18/04/2012 στις 09:37.

  8. #68
    Τα παραπάνω τα έγραψα ξέροντας ότι μπορεί κάποιος ο οποίος δεν το κινεί να παραδώσει πινακίδες όπως προαναφέρθηκε και πιο πάνω. Οπότε δεν βρίσκω τον λόγο να έχεις όχημα με πινακίδες στο γκαράζ.(και γω σαν έσενα είμαι). Όσο για το αν βλέπω τα σήματα των ασφαλιστικών στο τζάμι να πω ότι τα βλέπω και παρατηρώ΄ότι έχουν λήξει λίγους μήνες και έχει ο κάθε ανευθηνος το ανασφάλιστο όχημα του και γω κυκλοφορώ με μηχανή ελπίζοντας να μην με χτυπησει καναςς τέτοιος

  9. #69
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sotos 8 Προβολή μηνύματος
    Δυο πραγματακια για να ξερουμε ολες τις παραμετρους ενος θεματος .
    Τις αποζημιωσεις απο ζημιες ανασφαληστων οχηματων τις πληρωνει το Ταμειο Παρακαταθηκων & Δανειον(αρα το Κρατος που απο χρημα αυτη την εποχη.......) και αυτο με την σειρα του διεκδικη τα χρηματα δικαστικα απ τον δραστη(βρεξε μαη μου να φας τριφυλλι).
    Το δημόσιο δεν ανακατεύεται πουθενά. Την αποζημίωση από ανασφάλιστο την καλύπτει είτε το επικουρικό, είτε η ασφαλιστική μας εφόσον πληρώνουμε για τέτοια κάλυψη.
    Think faster than you ride

  10. #70
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος
    Όχι φίλε μου, κίνδυνος δεν είναι αυτός που έχει ανασφάλιστο μηχανάκι, αλλά αυτός που κυκλοφορεί ανασφάλιστο μηχανάκι.

    Δεν υπάρχει λογική στην προληπτική τιμωρία/καταστολή.
    Αν επεκτείνουμε λίγο το σκεπτικό της προληπτικής τιμωρίας/καταστολής σε λίγες ακόμα περιπτώσεις που θα μπορούσε με την ίδια λογική να εφαρμοστεί, θα δεις πως εύκολα πάμε σε σενάρια που δικαιώνουν και τους πιο ακραίους συνομωσιολόγους. Είναι σίγουρο δε, πως αν αναφέρω 5-6 τέτοια παραδείγματα, υπάρχει μια μερίδα κόσμου που δεν θα τα βρει και τόσο παράλογα, όπως κι εσύ δεν βλέπεις τίποτα κακό σε αυτό που συζητάμε.
    Αν ανοίξουμε τέτοιο λογαριασμό, σύντομα θα βρεις κι εσύ μπροστά σου ένα τέτοιο φιρμάνι που θα αφορά περίπτωση που τώρα ούτε καν φαντάζεσαι.

    Πινακίδες δε σημαίνει απαραίτητα και ασφάλεια, να σου δώσω παράδειγμα. Το παράδειγμα είναι πραγματικό δικό μου.
    Έχω ένα μηχανάκι το οποίο δεν κινώ εδώ και κάποια χρόνια, με αποτέλεσμα να έχει και διάφορες φθορές λόγω ακινησίας.
    Επειδή όμως στο πίσω μέρος του μυαλού μου υπάρχει η σκέψη να το ανακατασκευάσω, πληρώνω κανονικά κάθε χρόνο το σήμα και έχω πάνω τις πινακίδες, ώστε να μη μπλέξω με τη γραφειοκρατία αν κάποτε θελήσω να το φτιάξω και να το κινήσω.
    Από που κι ως που λοιπόν θα πρέπει να είμαι υποχρεωμένος να πληρώσω ασφάλιστρα για όχημα που δεν κινείται ποτέ;

    2η περίπτωση, υποθετική:
    Είμαι ένας καλομαθημένος οδηγός μοτοσυκλέτας που θέλει να οδηγεί μόνο το καλοκαίρι.
    Το καλοκαίρι λοιπόν βγάζω την κουκούλα, φορτίζω τη μπαταρία, ασφαλίζω το μηχανάκι και κάνω τις βόλτες μου. Με το που πιάσει Οκτώβρης, βγάζω ξανά τη μπαταρία, βάζω την κουκούλα και περιμένω ξανά το Μάιο.
    Από που κι ως που λοιπόν θα πρέπει να είμαι μονίμως ασφαλισμένος;

    3η περίπτωση:
    Ναυτικός, λείπω 1 - 2 χρόνια και έρχομαι για 3-4 μήνες μέχρι να ξαναφύγω. Βγάζω το μηχανάκι από το γκαράζ, το ασφαλίζω και κάνω τις βόλτες μου. Μετά ξαναφεύγω. Θα πρέπει να πληρώνω ασφάλεια όσο είμαι στο καράβι;

    Μπορώ να σου βρω ακόμα πολλές περιπτώσεις αν θες, το θέμα είναι να είμαστε λογικοί.
    Κανείς δεν μπορεί να πληρώνει πρόστιμο αν δεν παραβεί το νόμο κι ο νόμος δε λέει (προς το παρόν τουλάχιστον) να μην έχεις ανασφάλιστο όχημα, αλλά να μην το κυκλοφορείς.

    Τώρα θα μου πεις αν αλλάξει ο νόμος τι γίνεται;
    Σε αυτή την περίπτωση, αφού πλέον καταργείται επίσημα το τεκμήριο της αθωότητας για όλους μας και θεωρούμαστε εκ των προτέρων ένοχοι, δεν έχουμε να χάσουμε και τίποτα. Οπότε ή καθόμαστε να τον φάμε από πίσω και λέμε κι ευχαριστώ ή δικαιολογούμε στην πράξη τη θεωρητική ενοχή μας και εξεγειρόμαστε.

    μια απ τα ιδια

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimis_gr Προβολή μηνύματος
    εμένα προσωπικά με βρίσκει 100% σύμφωνο το όλο θέμα. Όποιος έχει πινακίδες να πληρώνει τέλος. Δλδ αν κάποιος ανασφάλιστος χτυπήσει κάποιον και δεν έχει αποζημίωσει τα χιλιάρικα που θα του ρίξει το δικαστήριο τι γίνεται? Καποια πράγματα τα θεωρώ αρκετά απλά. Όποιος θέλει ας παραδίδει τις πινακίδες και να μην κάνει ασφάλει και τπτ. ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ=ΑΣΦΑΛΕΙΑ γιια μένα. Συγγνώμη αν το ύφος είναι λίγο επικριτικό και θυμωμμένο αλλά τουλάχιστον στη θεσσαλονίκη δεν πάει άλλο με τα ανασφάλιστα, μια βόλτα να κάνετε και να κοιτάξετε τα συμβόλαι στο τζάμι θα καταλάβετε. Πλέον βέβαια μερικοί προχώρισαν ένα βήμα πιο κάτω και κυκλοφορούν χωρίς πινακίδες αλλά άλλο αυτό. Για μένα κάποιος χωρίς ασφάλεια είναι ένας ακόμη κίνδυνος που με αφήνει και ξεκρέμαστο αν συμβεί κάτι κακό και μιλάω σαν μηχανόβιος και πεζός. Ακόμηυ και ατομικά και εγωιστικά να το σκεφτώ ίσως είναι και ένα μέτρο το οποίο θα φέρει και μείωση των οχημάτων στους δρόμους μπας και υπάρξη αποσυμφόρηση

    Καμιά άλλη λύση εκτός από πρόστιμα, αυξήσεις κλπ σου περνάει από το μυαλό.
    Ασφάλεια για Σ/Κ πχ, ασφάλεια ανάλογα με τα χλμ, ομαδική ασφάλεια???
    Πως σας έχουν πείσει ότι ο μόνος δρόμος είναι αυτός δε μου λες και εμένα?
    Σκέψου όμως, αν ένας είχε ένα παπάκι που πήγαινε κάθε μέρα στη δουλειά και ο μυσθός του πήγε από 800 500 (όταν δουλεύει) για πες τι νομίζεις ότι θα κάνει ?
    (και για μένα ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ)

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Αν τους πάω φωτό, θα με πιστέψουν?

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fl.jpg 
Προβολές:	241 
Μέγεθος:	72,8 KB 
ID:	254898

    Και όσον αφορά την κατάθεση πινακίδων, νομίζω ότι τα είχαμε ξαναπεί, τι γίνετε αν το υπουργείο ζητήσει να τις παραλάβει προς ανακύκλωση....
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sotos 8 Προβολή μηνύματος
    Δυο πραγματακια για να ξερουμε ολες τις παραμετρους ενος θεματος .
    Η καταθεση πινακιδων ειναι μια διαδικασια 10 λεπτων , και της περνεις πισω οποτε θελεις(εντος 1 1/2 χρονου) και τις ξανακαταθετεις οποτε θελεις.
    Και παμε τωρα στο θεμα πληρωμης ατυχηματος που προκαλεσε ανασφαλιστο οχημα , οπου ουσιαστικα εκει ειναι τι προβλημα του κρατους γι αυτο ψαχνει λυση.
    Τις αποζημιωσεις απο ζημιες ανασφαληστων οχηματων τις πληρωνει το Ταμειο Παρακαταθηκων & Δανειον(αρα το Κρατος που απο χρημα αυτη την εποχη.......) και αυτο με την σειρα του διεκδικη τα χρηματα δικαστικα απ τον δραστη(βρεξε μαη μου να φας τριφυλλι).

    Αυτα τα ολιγα και οκαθενας ας βγαλει το συμπερασμα του κατα οπως τον βολευει .
    Έχεις δίκιο. Δεν ειρωνεύομαι, όντως έχεις δίκιο, η άποψή σου είναι λογική. Αν δεν υπήρχαν και απόψεις που να δικαιολογούν λογικά και την άλλη πλευρά, κανείς δεν θα τολμούσε ούτε καν να υπαινιχθεί τέτοιο ζήτημα.

    Θεωρητικά λοιπόν ναι, η κατάθεση πινακίδων είναι μια διαδικασία 10 λεπτών και τις παίρνεις πίσω όποτε θέλεις και τις ξανακαταθέτεις όποτε θέλεις. Αν πας να καταθέσεις πινακίδες όμως θα διαπιστώσεις πως η πράξη διαφέρει από τη θεωρία, όπως διαπιστώνουν όσοι στέκονται στις τεράστιες ουρές των υπηρεσιών του δημοσίου.
    Τέλος πάντων όμως γίνεται, οπότε κάποιος μπορεί να ισχυριστεί «γιατί να μην το κάνεις έτσι;»

    - Μα για τον απλό λόγο του ότι δεν θα έπρεπε να είμαι υποχρεωμένος να το κάνω έτσι, αλλά όπως με βολεύει εφόσον δεν ενοχλώ κανέναν.

    Κάθεσαι στο γραφείο μπροστά στον υπολογιστή και έχεις στην ακρούλα έναν καφέ να τον πίνεις σιγά σιγά. Η αλήθεια είναι πως δεν είναι και τόσο δύσκολο να φτιάξεις έναν καφέ, μπορείς να φτιάξεις τον καφέ σε ένα μικρό ποτήρι και όταν τελειώσει και θέλεις άλλο, πας και ξαναφτιάχνεις. Έτσι, ακόμα και να χυθεί που λέει ο λόγος ο καφές, και λιγότερη ζημιά θα γίνει και ευκολότερα θα τα μαζέψεις σωστά;
    Παρόλα αυτά, παίρνεις (όχι απαραίτητα εσύ, εγώ πάντως είμαι κοντά) ένα τεράστιο σέηκερ του μισόλιτρου, το γεμίζεις, και έχεις τον ίδιο καφέ μέχρι να σχολάσεις.
    Ξέρεις γιατί; Γιατί μπορεί όταν πας να φτιάξεις άλλον καφέ να έχει τελειώσει ο καφές, η ζάχαρη, τα παγάκια (ή αντίστοιχα να σου βγάλουν το λάδι γιατί «κάτι δεν βρίσκουν» στην υπηρεσία), να έχει χαλάσει η παπαριά που τον χτυπάς (να μη δουλεύουν οι υπολογιστές και να τον πιεις), να έχει πολύ κόσμο που να θέλει κι αυτός να κάνει το ίδιο (ατέλειωτες ουρές στο δημόσιο), να καεί η ασφάλεια της κουζίνας και να μη δουλεύει τίποτα (απεργία), ή απλά γιατί έτσι γουστάρεις.
    Έτσι είμαστε οι άνθρωποι. Κάνουμε αυτό που μας βολεύει περισσότερο. Γι αυτό χρησιμοποιούμε ένα κάρο γκατζετάκια, γι αυτό έχει προχωρήσει η τεχνολογία. Για να βολευόμαστε περισσότερο. Αν δεν ενοχλείς κάνοντας αυτό που σε βολεύει περισσότερο, είναι λογικό να ζητάς να μη σ' ενοχλούν και σένα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimis_gr Προβολή μηνύματος
    Τα παραπάνω τα έγραψα ξέροντας ότι μπορεί κάποιος ο οποίος δεν το κινεί να παραδώσει πινακίδες όπως προαναφέρθηκε και πιο πάνω. Οπότε δεν βρίσκω τον λόγο να έχεις όχημα με πινακίδες στο γκαράζ.(και γω σαν έσενα είμαι). Όσο για το αν βλέπω τα σήματα των ασφαλιστικών στο τζάμι να πω ότι τα βλέπω και παρατηρώ΄ότι έχουν λήξει λίγους μήνες και έχει ο κάθε ανευθηνος το ανασφάλιστο όχημα του και γω κυκλοφορώ με μηχανή ελπίζοντας να μην με χτυπησει καναςς τέτοιος
    Για το γιατί θα πρέπει να αναγκαστεί κάποιος ή όχι να παραδώσει πινακίδες γράφω πιο πάνω, πιστεύω να καλύπτω το ερώτημα.

    Στο δικό μου αυτοκίνητο δεν έχω κολλήσει καθόλου το συμβόλαιο στο τζάμι, αλλά είμαι ασφαλισμένος.

    Επίσης, δεν έχω κολλήσει ούτε το σήμα για τον απλούστατο λόγο πως βαριέμαι να το ξεκολλάω του χρόνου.
    Μη μου απαντήσεις «μα είναι εύκολο, σιγά τη δουλειά», το ξέρω ότι είναι εύκολο, αλλά έτσι με βολεύει και στην ουσία δεν ενοχλώ κανέναν.

    Το αν κάτι τέτοιο είναι παράνομο και αύριο μεθαύριο φάω κανένα πρόστιμο, είναι ένα ρίσκο που είμαι διατεθειμένος να το πάρω οπότε βασικά δεν αφορά κάποιον άλλον αυτή η πράξη μου (εκτός αν μου πληρώνει τα προστίματα) και όταν γίνει απλά θα πάρω την κλήση χωρίς διαμαρτυρίες και θα πάω να την πληρώσω.

    (Συνεχίζεται...)
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος
    (Συνεχίζεται...)
    (Συνέχεια από το προηγούμενο...)

    Δε λέω πως οι απόψεις αυτές δεν έχουν λογική βάση.
    Είναι η λογική που λέει «δεν πειράζει να καταργήσουμε κάποια προνόμια/δικαιώματα χάριν της ασφάλειας».
    Με αυτή τη λογική διαφωνώ. Και πάλι όχι εντελώς.
    Για παράδειγμα, θα δεχόμουν έναν εντατικό έλεγχο στους δρόμους για ανασφάλιστα οχήματα, ακόμα κι αν ήταν τόσο εντατικός που και η κίνηση στους δρόμους γινόταν ανυπόφορη και ας ήξερα πως δεν θα περάσει εβδομάδα που να μη με σταματήσουν.
    Μέχρι εκεί καλώς....μέχρι εκεί όμως.
    Είναι άλλο να ελέγχουν αν είσαι παράνομος, και άλλο να υποθέτουν πως είσαι και να σε τιμωρούν προληπτικά, τελείως άλλο.

    Το δεύτερο μπορεί να επεκταθεί πολύ εύκολα σε μια κοινωνία τύπου Όργουελλ, Νέας Τάξης, ας την ονομάσει ο καθένας όπως θέλει.

    Αν μου επιτρέπεις, θα ήθελα να σου παραθέσω τη λογική αυτής της πρότασης και να την επεκτείνω σε κάνα δύο τομείς ακόμα, για να σου δείξω πόσο εύκολα μπορεί να ξεφύγει ο έλεγχος:

    Αρχικά: - Εντάξει, το να έχεις απλά ένα ανασφάλιστο όχημα δεν είναι εξ' ορισμού κακό, το καταλαβαίνω. Επειδή όμως μεγάλο ποσοστό ανασφάλιστων οχημάτων τελικά κυκλοφορούν παρανομώντας και την πληρώνουν κάποιοι που δεν φταίνε, θα πρέπει να εξασφαλίσουμε πως δεν υπάρχουν ανασφάλιστα οχήματα, ακόμα και αν αυτό δεν είναι απολύτως σωστό.

    1. - Εντάξει, το να είσαι ελεύθερος επαγγελματίας/μικροεπιχειρηματίας δεν είναι εξ' ορισμού κακό, το καταλαβαίνω. Επειδή όμως μεγάλο ποσοστό ελεύθερων επαγγελματίών/μικροεπιχειρηματιών τελικά παρανομούν φοροδιαφεύγοντας και την πληρώνουν κάποιοι που δεν φταίνε, θα πρέπει να εξασφαλίσουμε πως δεν υπάρχουν ελεύθερος επαγγελματίες/μικροεπιχειρηματίες, ακόμα και αν αυτό δεν είναι απολύτως σωστό.

    2. - Εντάξει, το να είσαι κονομημένος δεν είναι εξ' ορισμού κακό, το καταλαβαίνω. Επειδή όμως μεγάλο ποσοστό ελεύθερων κονομημένων έγιναν τέτοιοι κλέβοντας και την πληρώνουν κάποιοι που δεν φταίνε, θα πρέπει να εξασφαλίσουμε πως δεν υπάρχουν πια κονομημένοι, ακόμα και αν αυτό δεν είναι απολύτως σωστό.

    3. - Εντάξει, το να είσαι μουσουλμάνος δεν είναι εξ' ορισμού κακό, το καταλαβαίνω. Επειδή όμως μεγάλο ποσοστό μουσουλμάνων τελικά αποδεικνύονται εξτρεμιστές του ισλάμ και την πληρώνουν κάποιοι που δεν φταίνε, θα πρέπει να εξασφαλίσουμε πως δεν υπάρχουν μουσουλμάνοι, ακόμα και αν αυτό δεν είναι απολύτως σωστό.

    4. - Εντάξει, το να είσαι μετανάστης δεν είναι εξ' ορισμού κακό, το καταλαβαίνω. Επειδή όμως μεγάλο ποσοστό μεταναστών τελικά έχουν παραβατική συμπεριφορά και την πληρώνουν κάποιοι που δεν φταίνε, θα πρέπει να εξασφαλίσουμε πως δεν υπάρχουν μετανάστες, ακόμα και αν αυτό δεν είναι απολύτως σωστό.

    5. - Εντάξει, το να διαδηλώνεις για κάποια αιτήματα δεν είναι εξ' ορισμού κακό, το καταλαβαίνω. Επειδή όμως μεγάλο ποσοστό των διαδηλώσεων καταλήγουν σε επεισόδια και την πληρώνουν κάποιοι που δεν φταίνε, θα πρέπει να εξασφαλίσουμε πως δεν θα γίνονται διαδηλώσεις, ακόμα και αν αυτό δεν είναι απολύτως σωστό.

    6. - Εντάξει, το να κυκλοφορείς το βράδυ δεν είναι εξ' ορισμού κακό, το καταλαβαίνω. Επειδή όμως μεγάλο ποσοστό αυτών που κυκλοφορούν το βράδυ τελικά εμφανίζουν παραβατική συμπεριφορά και την πληρώνουν κάποιοι που δεν φταίνε, θα πρέπει να εξασφαλίσουμε πως δεν θα κυκλοφορεί κανένας το βράδυ, ακόμα και αν αυτό δεν είναι απολύτως σωστό.

    Το θέμα δεν είναι δηλαδή τα ανασφάλιστα, αλλά το που μπορούμε να πάμε μετά από αυτό. Αν γίνει η αρχή, κανείς δεν ξέρει ποια θα είναι η συνέχεια.

    Όσο για την αύξηση στον αριθμό των ανασφάλιστων που κυκλοφορούν, είναι άλλη συζήτηση, όλοι ξέρουμε τους λόγους.
    Αλλάζει πρόσωπο η κοινωνία και θα γίνει σκληρότερη, αυτό δύσκολα θα το αποφύγουμε δυστυχώς, αλλά είναι άλλη συζήτηση.

    ΥΓ. Σόρρυ για το διπλό ποστ, ήταν θέμα μεγέθους, δεν χώραγαν όλα σε ένα
    Τελευταία τροποποίηση από fkol k4; 18/04/2012 στις 11:01. Αιτία: Προσθήκη υστερόγραφου
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sotos 8 Προβολή μηνύματος

    Και παμε τωρα στο θεμα πληρωμης ατυχηματος που προκαλεσε ανασφαλιστο οχημα , οπου ουσιαστικα εκει ειναι τι προβλημα του κρατους γι αυτο ψαχνει λυση.
    Τις αποζημιωσεις απο ζημιες ανασφαληστων οχηματων τις πληρωνει το Ταμειο Παρακαταθηκων & Δανειον
    εγώ νομίζω πως το κράτος δεν έχει κανένα πρόβλημα.
    Οι ασφιστικές έχουν και οι τράπεζες.
    Για αυτές τα κάνουν όλα.
    Μέρος των χρημάτων που πληρώνεις για να την ασφάλεια ΕΠΡΕΠΕ να πάει στο τεαμείο παρακαθηκών.
    Αλλά πάει?
    και γυρίζω στον παπάκια που πάει κάθε μέρα στη δουλειά των 500ε.
    Ο άνθρωπος αυτός δεν έχει άλλη λύση

Παρόμοια θέματα

  1. Ανασφάλιστα οχήματα
    από cityfly στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2013, 03:28
  2. Ανασφαλιστα οχηματα
    από fidel_98_99 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2013, 09:53
  3. Link για ανακληθέντα οχήματα παντός τύπου και κατασκευαστή.
    από Gandalf dr685sm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2012, 19:12
  4. 1,5 εκατομυριο ανασφαλιστα οχηματα.
    από zephyr1 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2011, 13:53
  5. Οχήματα για όλα τα γούστα....
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 03:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF