Σελίδα 8 από 117 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789101112131858108 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 1747

Θέμα: Σαφάρι για ανασφάλιστα οχήματα....

  1. #106
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Κάνεις εντελώς λάθος. Ο τελευταίος νόμος (ξεχνάω το νουμεράκι του) δηλώνει κατηγορηματικά ότι και για τα μαχαίρια (κυνηγετικά ή μη, δεν διαχωρίζονται), σφεντόνες, σπρευ πιπεριού, αεροβόλα παντός τύπου κλπ πρέπει να έχεις άδεια κατοχής...

    Πολλά νομίζεις που δεν είναι σωστά..
    Δεκτό, δεν έχω λόγο να αμφιβάλλω, για να μάθω ρώτησα τη γνώμη κάποιου που θα ξέρει καλύτερα
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  2. #107
    Χρεοκοπημενο μελος Το avatar του/της taskon
    Εγγραφή
    01/11/2004
    Μηνύματα
    161
    @fkol k4
    Καταλαβάινεις ότι η αντιπαράθεση δεν επι προσωπικου και σαφως θα υπάρχουν αρκετα παραδειγματα όπως εσυ που θίγονται απο αυτο το μετρο (αν όντως ισχυει).

    Το θεμα δεν ειναι να πεισθώ εγώ αλλά οι αριθμοί ποτε δεν ειναι υποκειμενικοί. Αντικειμενικά αν εκτιμούμε τα ανασφάλιστα σε 1 εκ οχηματα, το μέτρου ελεγχου της τροχαίας δεν ειναι εφικτο να αποδώσει σε σύντομο χρονικο διάστημα και για την Ελληνική πραγματικότητα.

    Κρίνεις εξ ιδίων που εισαι σκεπτόμενος και υπεύθυνος και δεν κυκλοφορείς ανασφάλιστος. Δεν είσαι ο κανόνας δυστυχώς είσαι η εξαίρεση

    Δυστυχώς ειναι και αυτο ενα παράδειγμα του το μη χειρον βέλτιστο. προφανώς και ενέχει κάποια ταλαιπωρια για σενα αν χρειάζεται να καταθετεις και να παιρνεις πινακίδες κάθε τόσο αλλά εαν αποτρεψει το να κυκλοφορούν πολλά ανασφάλιστα στο δρόμο ειναι ένα βήμα προς την σωστη κατευθυνση.

    Αναφορικά με την ασφάλιση οχήματος ή οδηγού το να ισχύουν και τα 2 συστήματα δεν μπόρει να γίνει τεχνικά γιατι δεν μπορει να υπολογισθει το ρίσκο και η τιμολόγηση του. Δεν ισχύει πουθενα παγκοσμίως ακόμα και σε ασφαλιστικα προηγμένες αγορες η υπαρξη και επιλογη μεταξυ των 2.

  3. #108
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ERRIKA Προβολή μηνύματος
    Με έχουν σταματήσει για έλεγχο τουλάχιστον 5-6 φορές το τελευταίο εξάμηνο με τη μηχανή. ΟΥΔΕΠΟΤΕ, για κάποιο περίεργο λόγο, μου ζήτησαν ασφάλεια...
    Εσένα κουκλάρα σε σταμάτησαν για άλλο λόγο, σε σταμάτησαν γιατί είδαν Αμαζόνα καβάλα στο περήφανο άτι της και είπαν να δοκιμάσουν την τύχη τους, να προσπαθήσουν να πάρουν κανένα τηλέφωνο για να κανονίσετε καφεδοσυνάντηση μετά τη βάρδια. Βέβαια έπεσαν στον εχθρό του μπάτσου (Δικηγόρο) και κατά την ταπεινή μου άποψη αντί τηλεφώνου,πήραν τ' R X : μου
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  4. #109
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Επίσης 2 φορές μέσα σε 30 χρόνια μου έχουν ελεγξει αριθμό πλαισίου!
    1 φορα ολο κιολο και αυτο στο BRNO

  5. #110
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Εδώ οι άνθρωποι δεν έχουν να πληρώσουν το ΤΕΒΕ και το ΙΚΑ κι εσείς απαιτείτε να πληρώσουν ασφάλεια στο μηχανάκι και στο κουτί.
    Οκ ας κάνουν νόμο ρε αδερφέ !
    Όποιος πιαστεί να οδηγεί χωρίς ασφάλεια θα ανασκολοπίζεται στο Σύνταγμα.
    Α και φυσικά δεν ζητάνε οι μπάτσοι ασφάλεια γιατί στην Ελλάδα οι μπάτσοι ευτυχώς ή δυστυχώς σκέφτονται κι όλας, οπότε σου λέει, τι να του κάνω τώρα του φουκαρά μετο χιουντάι 15ετίας και το παπί που σπέρνει μπουλόνια κλπ κλπ?
    Ας μην είναι κλεμμένο κι όλα άσπρα ρε μάγκα… !
    Όσο για το κράτος επιτρέπει την ανασφάλιστη εργασία και ξαφνικά το πιάνει η κάψα για το παπί του φουκαρά…
    (που παίζει να είναι και ανασφάλιστος ντελιβεράς)
    Αί ρε…

    υγ
    Κι όσο αναβαίνει η ανεργία και η φτώχια τόσο ο κόσμος δε θα πληρώνει ΤΙΠΟΤΑ.
    Όχι μόνο ασφάλεια αλλά ούτε ΔΕΗ ΟΤΕ νερό κλπ κλπ
    Ουκ αν λάβεις παρά το μη έχοντος!


  6. #111
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    1 φορα ολο κιολο και αυτο στο BRNO
    Εμένα Ουκρανία

  7. #112
    σημερα το πρωι το ακουσα απο καποιον στην τηλεοραση, πολιτικος ητανε, προεδρος των ασφαλιστικων δεν θυμαμαι μεσα στον πυρετο μου. θα το περασουν το νομοσχεδιο σε λιγες μερες λενε. αυτο γιατι καπου αναφερθηκε για το που ακουστηκε η ειδηση.

    τωρα για τα υπολοιπα, το εχετε δει στραβα το θεμα ορισμενοι, δεν εξυπακούεται πως ενα οχημα οταν ειναι ανασφαλιστο κυκλοφορει κιολας.
    καποιοι θεωρειτε δεδομενο πως ενα οχημα οταν ειναι ανασφαλιστο σωνει και καλα θα κυκλοφορει, δεν λεω οτι δε γινεται αλλα ο "νομοθετης" δεν πρεπει να το βλεπει ετσι.


    το θεμα φωναζει πολυ εκ του προχειρου οπως γινονται ολα αλλωστε .
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  8. #113
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Ρε παιδιά η υποχρεωτική ασφάλεια από το '70 που ισχύει τώρα μας πείραξε; Όχημα οδηγάμε, έχουμε και τις ανάλογες υποχρεώσεις από μέρους μας, δεν είναι το παιχνίδι μας στην παιδική χαρά!! Το ότι τα τελευταία χρόνια ζούμε μια απίστευτη φοροεπιδρομή από παντού λόγω ανίκανων κυβερνώντων, δε σημαίνει ότι έχουμε το κλασσικό νεοελληναράδικο άλλοθι-γιατί πολλοί δυστυχώς εδώ το έχουν/είχαν σαν νοοτροπία εντός και εκτός μνημονίου-να απαιτούμε να μην πληρώνουμε απολύτως τίποτα συμπεριλαμβανομένης της ασφάλειας, η οποία είναι για το δικό μας καλό και εξυπηρέτηση πρωτίστως!! Αν δεν έχουμε να πληρώσουμε την ασφάλεια για να μετακινηθούμε, μπορούμε να πιέσουμε για καλύτερη ανάπτυξη συγκοινωνιών εντός και εκτός πόλης! Και λιγότερη μόλυνση και περισσότερη ασφάλεια για όλους μας! Δε βλέπω όμως κανένα να το ζητά αφού ο Έλληνας δε θέλει φυσικά να χάσει τη βολή του και το πρεστίζ που του δίνει το τούμπανο άμαξι/μηχανή! Δεν περιμένω στη χώρα αυτή να βρω ανθρώπους με το mentality για τέτοιες απαιτήσεις/κινητοποιήσεις βέβαια!

    Φίλε MG-Ktinos αν σκεφτόταν πραγματικά ο μπάτσος τον δύστυχο που δεν έχει να πληρώσει την ασφάλεια, θα έπρεπε τότε να σκεφτόταν και μένα που λίγο παρακάτω ο ανασφάλιστος που λες θα μπορούσε να στερήσει για πάντα από εμένα τη δυνατότητα να παράγω εισόδημα για την οικογένειά μου αφού θα με έχει αφήσει ανάπηρο, ή και ακόμα χειρότερα να μου αφαιρέσει τη ζωή χωρίς και πάλι καμία οικονομική έστω ανακούφιση για αυτούς που θα αφήσω πίσω! Από το παράδειγμά σου όμως μόνο σκεπτόμενος δεν είναι τελικά!
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  9. #114
    κανενας δεν ειπε πως το θεμα ειναι να μην πληρωνουμε ασφαλεια και ν ακυκλοφορουμε ανασφαλιστοι,

    το θεμα ειναι γιατι να με υποχρεωνει το κρατος να πληρωσω ασφαλεια για κατι που ΔΕΝ κυκλοφορει. οταν θα κυκλοφορισει θα ειναι και παλι προβλεπωμενο οπως ο νομος οριζει.

    δεν μπορει για την δικη τους ανικανοτητα να ελενξουν τα ανασφαλιστα, ν απερνει η μπαλα και ολους τους υπολοιπους, επειδη αυτοι ειναι ανικανοι.
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  10. #115
    Κάποιοι δεν έχουν αντιληφθεί πως ο κόσμος δεν πληρώνει επειδή δεν θέλει , αλλά επειδή δεν μπορεί , αναλαμβάνοντας και τα ρίσκα του βέβαια .

    Εκεί είναι η λύση του προβλήματος , στο ότι ο κόσμος δεν έχει λεφτά και πλέον ζυγίζει τα έξοδα του και από που μπορεί να κόψει , και όχι στο να βοηθήσουνε τους φίλους τους τους μεγαλο ασφαλιστές να διατηρήσουν τα κέρδη τους στις τσέπες τους .

    Και είναι προφανές πως όταν έχεις περιορισμένο εισόδημα μπαίνει μια ιεραρχία στις ανάγκες .
    Ενοίκιο , τροφή , λογαριασμοί -------> (και κάπου στο τέλος ) ασφάλεια αυτοκινήτου .

  11. #116
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taskon Προβολή μηνύματος
    ναι αλλα απο την άλλη μια τετραμελης οικογενεια με 2 μεγαλα παιδια και ενα αυτοκινητο πληρώνει ενα ασφαλιστήριο αντι για τεσσερα. επισης στηνΑγγλία που εφαρμόζεται το συστημα αυτο αν εχεις πάρει ποντους στο διπλωμα σου το ασφάλιστρο μεγαλώνει και εαν πχ εισαι 25 χρονων και θελεις να οδηγεις σπορ χιλιάρι θα πληρωσεις την μιση μηχανη σε ασφαλιστρα..
    Το ξέρεις ότι δεν υπάρχει 4μελής οικογένεια, στην οποία και τα 4 μέλη της οδηγούν ΕΝΑ αυτοκίνητο, ε? Αν ξέρεις έστω ΜΙΑ, πάω πάσο. Αλλά όπως και να χει, ο "δικός μου" τρόπος επιτρέπει σε καθένα από τα 4 αυτά μέλη να οδηγεί όποιο όχημα γουστάρει, όποτε γουστάρει, χωρίς την παραμικρή ανησυχία, έχοντας πληρώσει ένα και μοναδικό συμβόλαιο (ο καθένας).

    Να ανεβαίνει το ασφάλιστρο σε κάθε ατύχημα με υπαιτιότητα, αμέ.

    Και, για να πω την καφρίλα μου (καιρό είχα), αν περάσουν τέτοιο μέτρο και με αναγκάζουν να πληρώνω/τρέχω εγώ για την ανικανότητά τους, δεν το έχω σε πολύ να παραδώσω πινακίδες και να κυκλοφορώ κανονικότατα (με το μηχανάκι). Θα κρατήσω νόμιμο μόνο το αυτοκίνητο και όλα καλά.
    Life begins at 45°.

  12. #117
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @ngelos
    Εγγραφή
    20/03/2009
    Μηνύματα
    448
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McTalas Προβολή μηνύματος
    το θεμα ειναι γιατι να με υποχρεωνει το κρατος να πληρωσω ασφαλεια για κατι που ΔΕΝ κυκλοφορει. οταν θα κυκλοφορισει θα ειναι και παλι προβλεπωμενο οπως ο νομος οριζει.
    δεν μπορει για την δικη τους ανικανοτητα να ελενξουν τα ανασφαλιστα, ν απερνει η μπαλα και ολους τους υπολοιπους, επειδη αυτοι ειναι ανικανοι.


    Αυτό δεν υποτίθετε ότι προσπαθούν να κάνουν τώρα?Να ελέγξουν τα ανασφάλιστα...Δεν έχει σημασία αν το κάνουν για φοροεισπρακτικούς ή άλλους λόγους.Κανείς,νομίζω,δεν μπορεί να αρνηθεί πως θα είναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος να το κάνουν...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Γιατί πρέπει υποχρεωτικά να πληρώσει ασφάλεια + πρόστιμο την στιγμή που δεν κυκλοφορεί ?
    Να με πιάσουν να κυκλοφορώ ανασφάλιστος να μου κόψουν τον κώλο, αλλά να ζητάνε ντε και καλά να πληρώσω μια άχρηστη ασφάλεια για ένα όχημα που δεν κινείται λίγο "νταβαντζιλίκι" μου κάθεται...
    Αφού έχεις κάτι παρκαρισμένο και δεν το χρησιμοποιείς γιατί δεν το χρειάζεσαι...δεν χρειάζεσαι και πινακίδες κυκλοφορίας!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Το θέμα είναι ότι κανείς δε θα μπει στον κόπο να σπαταλήσει 2 μέρες χωμένος στη γραφειοκρατία για να παραδώσει/παραλάβει τις πινακίδες ενός οχήματος που κινεί 3 μήνες το χρόνο. Εγώ προσωπικά δε θα το έκανα.
    Εδώ είναι το μόνο σοβαρό αντεπειχήρημα!Γιατί άντε και εγώ το κάνω και πηγαίνω κάθε Δεκέμβρη και παραδίδω πινακίδες και κάθε Απρίλη πηγαίνω και τις πέρνω πίσω...Αν,όμως,είσαι επαγγελματίας μαντράς πχ και πρέπει για ένα όχημα που έχεις για μερικές μέρες στην κατοχή σου να πέρνεις-δίνεις πινακίδες χρειάζεται υπομονή γαιδουρινή με όλη αυτήν την γραφειοκρατία!Εδώ μια πινακίδα πας να πάρεις για το καινούργιο σου όχημα και μια μέρα δεν σε φθάνει!
    Αντίρηση δεν θα είχα,μόνο αν γινόνταν και κάποια εξέλιξη στις διαδικασίες ώστε να μην ταλαιποριέται ο κοσμάκης έτσι τζάμπα και φυσικά αν δεν έχει κόστος και για την τσέπη μου όλο αυτό το πάρε-δώσε με το Συγκοινωνιών...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Επίσης είναι παντελώς ηλίθιο (για εμάς, προφανώς κάποιοι τα κονομάνε από αυτό) το ότι είμαστε υποχρεωμένοι να ασφαλίζουμε το κάθε όχημα και όχι τον οδηγό. Αν έχω 3 μέσα, πρέπει να πληρώνω ένα χιλιάρικο το χρόνο στις ασφαλιστικές για οχήματα τα οποία φυσικά δε μπορώ να κυκλοφορώ ταυτόχρονα.
    Είναι όντως ηλίθιο.Δν είναι?

  13. #118
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sak_T Προβολή μηνύματος
    Ναι αλλα ξεχασες το ενδεχομενο του μετεωριτη, ξερεις ποσοι πεφτουν το χρονο ?
    Χμμμ άρα λοιπόν όπως ένας μετεωρίτης είναι εξαιρετικά απίθανο να δημιουργήσει ζημιά πέφτοντας πάνω σε ένα σπίτι άλλο τόσο απίθανο είναι και ένα ανασφάλιστο όχημα στο δρόμο να προκαλέσει ζημιά! Και λογικό άλλωστε αφού ο πάσα ένας ανασφάλιστος είναι και η φίρμα της εμπιστοσύνης στο δρόμο!
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  14. #119
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @ngelos
    Εγγραφή
    20/03/2009
    Μηνύματα
    448
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sak_T Προβολή μηνύματος
    Και καλα θα κανεις, εχω μηχανη με πινακιδα ανασφαλιστη και αγροτικο με πινακιδα ανασφαλιστο (σιγα μην πληρωνω ασφαλεια για να παω 5 φορες τον χρονο στο χωραφι), αν περασει τετοιο μετρο, απλως θα παραδωσω τις πινακιδες κ θα γλυτωσω ενα ακομη εξοδο
    Άρα με λίγα λόγια:

    ΕΣΥ είσαι μάγκας,
    και ΕΜΕΙΣ που πληρώνουμε ασφάλεια για ότι κυκλοφορούμε είμαστε μαλάκες μόνο και μόνο επειδή χρησιμοποιούμε μοτοσυκλέτες και αυτοκίνητα παραπάνω από "5 φορές τον χρόνο".


  15. #120
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ichigo Προβολή μηνύματος
    Και λογικό άλλωστε αφού ο πάσα ένας ανασφάλιστος είναι και η φίρμα της εμπιστοσύνης στο δρόμο!

    τι να πεις.... εχω περιπτωση που "αγροτικο" πηγε "κοντινη" βολτα την ημερα της Πρωτομαγιας μετα απο 6 μαλαματινες...επεσε επανω σε παιδακι.....
    ο οδηγος το ειχε Ανασφαλιστο...


    ΜΕΤΑ ΜΗ ΡΩΤΑΤΕ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΝ ΤΟ ΘΥΜΑ ΚΑΙ ΦΕΥΓΟΥΝ
    Accipere quam facere praestat injuriam

Σελίδα 8 από 117 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789101112131858108 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ανασφάλιστα οχήματα
    από cityfly στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2013, 03:28
  2. Ανασφαλιστα οχηματα
    από fidel_98_99 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2013, 09:53
  3. Link για ανακληθέντα οχήματα παντός τύπου και κατασκευαστή.
    από Gandalf dr685sm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2012, 19:12
  4. 1,5 εκατομυριο ανασφαλιστα οχηματα.
    από zephyr1 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2011, 13:53
  5. Οχήματα για όλα τα γούστα....
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 03:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF