Σελίδα 9 από 117 ΠρώτοΠρώτο ... 45678910111213141959109 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 1747

Θέμα: Σαφάρι για ανασφάλιστα οχήματα....

  1. #121
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ichigo Προβολή μηνύματος
    Μπορεί να μου πει κάποιος πινακιδάτος ανασφάλιστος:

    α) τι θα γίνει αν του κλέψουν το ανασφάλιστο όχημα του και οι κλέφτες προκαλέσουν ζημιές στη βιτρίνα ενός καταστήματος ή σκοτώσουν κάποιον σε τροχαίο;
    β) τι θα γίνει αν ένας Β πινακιδάτος ανασφάλιστος (πχ φορτηγό) λόγω απώλειας ελέγχου του οχήματός του, πέσει επάνω και ξηλώσει τη μάντρα της οικίας του Α πινακιδάτου ανασφάλιστου;

    Ποιος καλείται να πληρώσει τα σπασμένα και στις 2 περιπτώσεις;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sak_T Προβολή μηνύματος
    Και καλα θα κανεις, εχω μηχανη με πινακιδα ανασφαλιστη και αγροτικο με πινακιδα ανασφαλιστο (σιγα μην πληρωνω ασφαλεια για να παω 5 φορες τον χρονο στο χωραφι), αν περασει τετοιο μετρο, απλως θα παραδωσω τις πινακιδες κ θα γλυτωσω ενα ακομη εξοδο
    Καλό για την τσέπη σου!! Ακόμα καλύτερο για μας αφού θα πρέπει να το θέσεις σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ακινησία οπότε δε θα προκαλέσεις ατύχημα ανασφάλιστος!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sak_T Προβολή μηνύματος
    Αυτο εγραψες ? Οχι.

    Εγραψες οτι εγω που εχω μηχανη στο γκαραζ ανασφαλιστη κ εκτος κυκλοφοριας υπαρχει πιθανοτητα να χτυπηθει.. απο ανασφαλιστο οχημα που θα "μπουκαρει" στο γκαραζ μου...
    Οτι να ναι.

    Σ αρέσει να καταλαβαίνεις ότι σ συμφέρει μου φαίνεται. Δες καλύτερα την πρωτη παραθεση που αφορά το ποστ μου!! Είναι με κόκκινα γράμματα! Και απ ότι φαίνεται σε επαρχία μένεις οπότε σίγουρα θα χεις δει πολλές μονοκατοικίες με μάντρες
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  2. #122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mead5600 Προβολή μηνύματος
    Εδώ είναι το μόνο σοβαρό αντεπειχήρημα!Γιατί άντε και εγώ το κάνω και πηγαίνω κάθε Δεκέμβρη και παραδίδω πινακίδες και κάθε Απρίλη πηγαίνω και τις πέρνω πίσω...Αν,όμως,είσαι επαγγελματίας μαντράς πχ και πρέπει για ένα όχημα που έχεις για μερικές μέρες στην κατοχή σου να πέρνεις-δίνεις πινακίδες χρειάζεται υπομονή γαιδουρινή με όλη αυτήν την γραφειοκρατία!Εδώ μια πινακίδα πας να πάρεις για το καινούργιο σου όχημα και μια μέρα δεν σε φθάνει!
    Αντίρηση δεν θα είχα,μόνο αν γινόνταν και κάποια εξέλιξη στις διαδικασίες ώστε να μην ταλαιποριέται ο κοσμάκης έτσι τζάμπα και φυσικά αν δεν έχει κόστος και για την τσέπη μου όλο αυτό το πάρε-δώσε με το Συγκοινωνιών...
    Προφανώς δεν έχεις θέσει ποτέ όχημα σε προσωρινή ακινησία. Η ακινησία γίνεται στην ΔΟΥ και όχι στο συγκοινωνιών. Είναι εύκολη διαδικασία και δεν παίρνει πάνω από 10 λεπτά εντός του κτιρίου σε μια φυσιολογική ημέρα.

    Διαδικασία: παίρνεις άδεια-πινακίδα και πάς στην ΔΟΥ όπου και σου δίνουν και συμπληρώνεις άλλα δύο έγγραφα δλδ μια αίτηση ακινησίας και μια υπεύθυνη δήλωση. Πόσο δύσκολο να είναι αυτο και ποιά γραφειοκρατική διαδικασία έχει που το κάνει τόσο δύσκολο;;;;; Τι θα έπρεπε να γίνεται, να παίρνεις τηλέφωνο και να σου κάνουν delivery την ακινησία στο σπίτι;

    ___________________

    Παιδιά το θέμα που συζητάτε βγαίνει ως φήμη από το 1990 και εγώ προσωπικά το θυμάμαι κάθε τόσο να ακούγεται...και ξανακούγεται... κ.ο.κ.

    9 σελίδες για μια φήμη, δεν έχει κανά πιο σοβαρό θέμα το moto.gr?

  3. #123
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sak_T Προβολή μηνύματος
    Μπα ? και γιατι σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ακινησια, μη με πετυχει κανας μπατσος στο χωραφ.. ?!
    Αγροφύλακας, μπάτσος!! λέμε τώρα!! Ξέρω γω;;;!! Μπορεί να σκάσουν μύτη από κανένα δασικό δρόμο τπτ δύστυχοι έντουρες που δεν περίμενες να δεις και να τους πάρεις σβάρνα!! Ή να χτυπήσεις το άλογο του συγχωριανού σου μαζί μ αυτόν που προπορεύεται στον αγροτικό δρόμο! Να δεις τότε κάτι λαχτάρες!!
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  4. #124
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @ngelos
    Εγγραφή
    20/03/2009
    Μηνύματα
    448
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Πολυμήχανος Προβολή μηνύματος
    Προφανώς δεν έχεις θέσει ποτέ όχημα σε προσωρινή ακινησία. Η ακινησία γίνεται στην ΔΟΥ και όχι στο συγκοινωνιών. Είναι εύκολη διαδικασία και δεν παίρνει πάνω από 10 λεπτά εντός του κτιρίου σε μια φυσιολογική ημέρα.

    Διαδικασία: παίρνεις άδεια-πινακίδα και πάς στην ΔΟΥ όπου και σου δίνουν και συμπληρώνεις άλλα δύο έγγραφα δλδ μια αίτηση ακινησίας και μια υπεύθυνη δήλωση. Πόσο δύσκολο να είναι αυτο και ποιά γραφειοκρατική διαδικασία έχει που το κάνει τόσο δύσκολο;;;;; Τι θα έπρεπε να γίνεται, να παίρνεις τηλέφωνο και να σου κάνουν delivery την ακινησία στο σπίτι;
    Οπότε πάει και αυτό...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sak_T Προβολή μηνύματος
    Καλα το "ΕΣΥ & ΕΜΕΙΣ" παιζεται πολυ τελευταια, με οτι μλκια υπαρχει κ με αφηνει παγερα αδιαφορο... Οτι νομιζει ο καθενας κανει, στα @@ μας τα υπολοιπα.
    Σου απάντησαν ήδη και άλλοι.Δεν χρειάζεται καν να κάνω τον κόπο.Δες:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SVX Προβολή μηνύματος
    ...εχω περιπτωση που "αγροτικο" πηγε "κοντινη" βολτα την ημερα της Πρωτομαγιας μετα απο 6 μαλαματινες...επεσε επανω σε παιδακι.....
    ο οδηγος το ειχε Ανασφαλιστο...

  5. #125
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sak_T Προβολή μηνύματος
    Ενω αν το ειχε ασφαλισμενο το παιδακι θα ζουσε...
    Mε το επόμενο μέτρο, στο 2ο ποτό θα είναι σαν να έχεις ήδη παραδώσει άδεια και δίπλωμα, οπότε θα είναι παράνομο να οδηγήσεις. Μάλιστα θα έχεις 24 ώρες να απευθυνθείς στο κοντινότερο τμήμα απολογούμενος, αλλιώς θα σου αφαιρούνται για το 20πλάσιο χρονικό διάστημα. Υπουργείο πάντα υπέρ της ασφάλειας του πολίτη!!11
    Life begins at 45°.

  6. #126
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sak_T Προβολή μηνύματος
    Αν ηθελαν λυση υπερ της προστασιας του πολιτη, θα αφηναν τους τροχαιους απλως να κανουν την δουλεια τους, τα υπολοιπα περι διασταυρωσης κλπ ειναι ενα ακομα τρικ για να μαζεψουν λεφτα.

    Αφηστε τα καιμενα τα παιδακια στην ησυχια τους, ειναι κ κριμα να τα χρησιμοποιουμε...
    Εσύ σαν να μου θυμίζεις κάποιον!!
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  7. #127
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Έχει ενδιαφέρον πάντως που κουβεντιάζετε σοβαρά και πιστεύετε ότι πραγματικά το μέτρο θα είναι για να καταπολεμήσει το πρόβλημα με τα ανασφάλιστα οχήματα. Όπως με το ΚΤΕΟ στις μοτοσικλέτες, δεν βλέπεις χρέπι να κυκλοφορεί πια, όλα στην πένα και με book service.

    Γιατί βλέπεις μέχρι τα 990.000 χιλιάδες ανασφάλιστα όλα ήταν υπό έλεγχο, τώρα στο ένα εκατομμύριο ξεφύγανε τα πράγματα και πρέπει το κράτος να αναλάβει δράση για να επανέλθει η τάξη και η ασφάλεια.

    Αλήθεια αυτό το ένα εκατομμύριο πως υπολογίζεται άραγε;


    Υ.Γ.: +1 σε αυτούς που δεν τους έχουν ζητήσει ποτέ ασφάλεια σε έλεγχο ακόμα και όταν τους το είχα προτείνει μόνος μου: έχω δώσει την άδεια και έχω μείνει με την ασφάλεια στο χέρι, -ασφάλεια θέλετε; -όχι κύριε δεν είμαστε τροχαία εμείς...
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  8. #128
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sak_T Προβολή μηνύματος
    Νωρις το καταλαβες...
    νταξ οκ
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  9. #129
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sak_T Προβολή μηνύματος
    Αν ηθελαν λυση υπερ της προστασιας του πολιτη, θα αφηναν τους τροχαιους απλως να κανουν την δουλεια τους, τα υπολοιπα περι διασταυρωσης κλπ ειναι ενα ακομα τρικ για να μαζεψουν λεφτα.
    Με πληγώνεις που σου διέφυγε ο σαρκασμός μου.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgio Προβολή μηνύματος
    Υ.Γ.: +1 σε αυτούς που δεν τους έχουν ζητήσει ποτέ ασφάλεια σε έλεγχο ακόμα και όταν τους το είχα προτείνει μόνος μου: έχω δώσει την άδεια και έχω μείνει με την ασφάλεια στο χέρι, -ασφάλεια θέλετε; -όχι κύριε δεν είμαστε τροχαία εμείς...
    Ούτε τέλη, ούτε ασφάλεια ζητάνε (εκτός αν πρόκειται για εισπρακτικό μπλόκο τροχαίας). Τους ενδιαφέρουν πιο ασήμαντα πράγματα, όπως αν είσαι μεθυσμένος, τσαντάκιας, κλέφτης, ναρκοέμπορος. Τι να πεις... απαράδεκτοι.

    Από την άλλη, μια φορά μου έχει τύχει να μου ζητήσουν ασφάλεια και να αποφύγω εντέχνως να τη δώσω, αφού έδωσα όλα τα υπόλοιπα. Δεν το σκέφτηκαν δεύτερη φορά. Παίζει να μην το σκέφτηκαν ούτε την πρώτη βασικά, απλά το "δίπλωμα, άδεια, ασφάλεια" τους βγαίνει παπαγαλία.
    Life begins at 45°.

  10. #130
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    [...]
    Ούτε τέλη, ούτε ασφάλεια ζητάνε (εκτός αν πρόκειται για εισπρακτικό μπλόκο τροχαίας). Τους ενδιαφέρουν πιο ασήμαντα πράγματα, όπως αν είσαι μεθυσμένος, τσαντάκιας, κλέφτης, ναρκοέμπορος. Τι να πεις... απαράδεκτοι.
    [...]
    Τα τέλη μπορεί να τα δει κολημένα άσε που ούτως ή άλλως θα τα βρεις μπροστά σου αργά ή γρήγορα. Η ασφάλεια του κοστίζει τίποτα σε χρόνο να ελέγξει αν έχει λήξει ή όχι.

    Άσε που με τόσο μεγάλο ποσοστό ανασφάλιστων ο τυχαίος έλεγχος αποδίδει. Άλλο να έχεις να βρεις σε μερικά εκατομμύρια ένα εκατομμύριο και άλλο δέκα χιλιάδες.
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  11. #131
    Αυτό που με εξοργίζει, και ο λόγος που συμμετέχω στη συζήτηση, είναι ότι δελεαζόμαστε από το τυράκι αλλά δε βλέπουμε τη φάκα.

    Στο όνομα της ασφάλειας ή της πάταξης της φοροαποφυγής, περνάνε ένα σωρό μαλακισμένοι νόμοι που μοναδικό σκοπό έχουν τον ΕΛΕΓΧΟ μας. Τη συλλογή στατιστικών για περαιτέρω επεξεργασία για το πως θα μπορέσουν να ελέγξουν καλύτερα τον "όχλο". Για να ξέρουν το πότε θα πρέπει να αφήνουν ελάχιστα μπόσικο το σκοινί ώστε να μη σπάσει.

    Μακάρι να βγείτε αληθινοί όσοι σκεφτόσαστε "τι μαλακίες μας λέει αυτός".

    Στο θέμα μας:

    Όταν καταθέτεις πινακίδες και άδεια για προσωρινή ακινησία, πρέπει να δηλώσεις με υπεύθυνη δήλωση την διεύθυνση του ιδιωτικού γκαράζ ή οικοπέδου που θα βρίσκεται το όχημα. Σε ορισμένες δε εφορίες, ζητάνε ηλιθιωδώς και παρανόμως, φωτοτυπία του Ε9 για να δούνε ότι όντως διαθέτεις ιδιωτικό γκαράζ.

    Αν μένεις σε πολυκατοικία χωρίς γκαράζ τι κάνεις;
    Think faster than you ride

  12. #132
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ichigo Προβολή μηνύματος
    Εσύ σαν να μου θυμίζεις κάποιον!!
    λειπ'η μυγ' απ' το σκατΟ ???
    Accipere quam facere praestat injuriam

  13. #133
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Αυτό που με εξοργίζει, και ο λόγος που συμμετέχω στη συζήτηση, είναι ότι δελεαζόμαστε από το τυράκι αλλά δε βλέπουμε τη φάκα.

    Στο όνομα της ασφάλειας ή της πάταξης της φοροαποφυγής, περνάνε ένα σωρό μαλακισμένοι νόμοι που μοναδικό σκοπό έχουν τον ΕΛΕΓΧΟ μας. Τη συλλογή στατιστικών για περαιτέρω επεξεργασία για το πως θα μπορέσουν να ελέγξουν καλύτερα τον "όχλο". Για να ξέρουν το πότε θα πρέπει να αφήνουν ελάχιστα μπόσικο το σκοινί ώστε να μη σπάσει.

    Μακάρι να βγείτε αληθινοί όσοι σκεφτόσαστε "τι μαλακίες μας λέει αυτός".

    Στο θέμα μας:

    Όταν καταθέτεις πινακίδες και άδεια για προσωρινή ακινησία, πρέπει να δηλώσεις με υπεύθυνη δήλωση την διεύθυνση του ιδιωτικού γκαράζ ή οικοπέδου που θα βρίσκεται το όχημα. Σε ορισμένες δε εφορίες, ζητάνε ηλιθιωδώς και παρανόμως, φωτοτυπία του Ε9 για να δούνε ότι όντως διαθέτεις ιδιωτικό γκαράζ.

    Αν μένεις σε πολυκατοικία χωρίς γκαράζ τι κάνεις;
    Εχω καταθεσει μια φορα και δε μου ζητησαν υπευθ. δηλωση που θα το εχω παρκαρισμενο.(και προφανως Ε9)

  14. #134
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgio Προβολή μηνύματος
    Τα τέλη μπορεί να τα δει κολημένα άσε που ούτως ή άλλως θα τα βρεις μπροστά σου αργά ή γρήγορα. Η ασφάλεια του κοστίζει τίποτα σε χρόνο να ελέγξει αν έχει λήξει ή όχι.

    Άσε που με τόσο μεγάλο ποσοστό ανασφάλιστων ο τυχαίος έλεγχος αποδίδει. Άλλο να έχεις να βρεις σε μερικά εκατομμύρια ένα εκατομμύριο και άλλο δέκα χιλιάδες.
    Κυκλοφορώ νομιμότατος, με τέλη, ασφάλεια, τα πάντα, προς αποφυγήν παρεξηγήσεων. Αλλά δεν έχω κολλήσει ποτέ τίποτα σε κανένα μηχανάκι μου.
    Life begins at 45°.

  15. #135
    Χρεοκοπημενο μελος Το avatar του/της taskon
    Εγγραφή
    01/11/2004
    Μηνύματα
    161
    @blitzer
    τι ασφαλιστρο και με ποια λογικη τιμολογησης θα πλήρωνες για να οδηγεις οποιοδηποτε όχημα??

Σελίδα 9 από 117 ΠρώτοΠρώτο ... 45678910111213141959109 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ανασφάλιστα οχήματα
    από cityfly στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2013, 02:28
  2. Ανασφαλιστα οχηματα
    από fidel_98_99 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2013, 08:53
  3. Link για ανακληθέντα οχήματα παντός τύπου και κατασκευαστή.
    από Gandalf dr685sm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2012, 18:12
  4. 1,5 εκατομυριο ανασφαλιστα οχηματα.
    από zephyr1 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2011, 12:53
  5. Οχήματα για όλα τα γούστα....
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 02:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF