Σελίδα 7 από 117 ΠρώτοΠρώτο ... 234567891011121757107 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 1747

Θέμα: Σαφάρι για ανασφάλιστα οχήματα....

  1. #91
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Ας γίνει μια προσπάθεια έστω.
    Οταν πχ ανακοινωνεται σαφαρι για τα ανασφαλιστα, να βγούν να σταματανε τους παντες και να κοβουν πρόστιμα.
    Δεν κοστίζει λιγότερο μια απλη διασταύρωση στοιχειων?

    τι business analysts εισαστε?
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  2. #92
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Διοτι όταν ΕΜΕΙΣ είχαμε πολιτισμό οι άλλοι έτρωγαν βελανίδια
    Όταν εμείς είχαμε πολιτισμό, οι άλλοι ζούσαν σε σπηλιές, φόραγαν τομάρια και πηδούσε ο ένας τον άλλο.

    Το κακό είναι ότι δεν μας αρεσε ο πολιτισμός και πήγαμε να περάσουμε κι εμείς καλά στη σπηλιά.

    @ Αρη: Σήμερα μόνο, με βροχή και κακό χαμό, είδα 2-3 κουτιά και καμιά 10ριά μοτοσακά να περνάνε με κόκκινο μπροστά σε τροχονόμο - Τι ακριβώς έλεγες;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #93
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ERRIKA Προβολή μηνύματος
    Με έχουν σταματήσει για έλεγχο τουλάχιστον 5-6 φορές το τελευταίο εξάμηνο με τη μηχανή. ΟΥΔΕΠΟΤΕ, για κάποιο περίεργο λόγο, μου ζήτησαν ασφάλεια...
    ΕΚΕΙ είναι το πρόβλημα...Κάποιοι δεν κάνουν ούτε καν στοιχειωδώς καλά την δουλειά τους και μετά καλούμαστε όλοι μας να υποστούμε παράλογες συνέπειες
    Άκου λέει 1 μύριο ανασφάλιστα... Γιατί δεν μας λένε πόσες κλήσεις κόψανε και πόσες πινακίδες πήρανε επιτόπου (έτσι προβλέπεται) για αυτόν τον λόγο ?

  4. #94
    Καμμένο μέλος Το avatar του/της ERRIKA
    Εγγραφή
    05/10/2008
    Μηνύματα
    806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Viper4 Προβολή μηνύματος
    Το θύμα αποζημιώνεται από το επικουρικό ταμείο ή από την ίδια του την ασφαλιστική (έχουν κάλυψει από ανασφάλιστο όχημα) και μετά αυτή αναλαμβάνει να κυνηγήσει τον ανασφάλιστο όπου και θα τον πηδήξει κανονικά... θα του πάρει σπίτι, αυτοκίνητο, λογαριασμούς, τα πάντα όλα! (ανάλογα με το πόσα πλήρωσε βέβαια ε)
    Πίστεψέ με, στο 50-80% των περιπτώσεων, θα πάρει τα @@ του...
    Dura lex, sed lex.

  5. #95
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ERRIKA Προβολή μηνύματος
    Με έχουν σταματήσει για έλεγχο τουλάχιστον 5-6 φορές το τελευταίο εξάμηνο με τη μηχανή. ΟΥΔΕΠΟΤΕ, για κάποιο περίεργο λόγο, μου ζήτησαν ασφάλεια...
    Αυτό θέλω να πω. Περναει στα ψιλά γράμματα.
    Πριν απο 25 χρόνια αν πέρναγες κόκκινο στην Αθήνα είχες πολλές πιθανότητες να φας κλήση. Ο στανταρ έλεγχος περιλάμβανε διπλωμα, αδεια, ασφάλεια, κράνος. Κατα μεσο όρο με σταματουσαν 1 φορά το μήνα περιπου.

    Σημερα με σταματανε μια φορά στα 2 χρόνια, και ο έλεγχος περιορίζεται στο διπλωμα αδεια τελη κυκλοφορίας. Σήμερα οποιος θέλει περνάει με κοκκινο και δεν τρεχει τιποτα.

    Επίσης 2 φορές μέσα σε 30 χρόνια μου έχουν ελεγξει αριθμό πλαισίου!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #96
    Παγκόσμιος Έλλην.. Το avatar του/της universalgr1
    Εγγραφή
    19/05/2008
    Μηνύματα
    1.476
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ERRIKA Προβολή μηνύματος
    Με έχουν σταματήσει για έλεγχο τουλάχιστον 5-6 φορές το τελευταίο εξάμηνο με τη μηχανή. ΟΥΔΕΠΟΤΕ, για κάποιο περίεργο λόγο, μου ζήτησαν ασφάλεια...

    yepp!! Me 2!!
    Πατέρας πια..

  7. #97
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Όταν εμείς είχαμε πολιτισμό, οι άλλοι ζούσαν σε σπηλιές, φόραγαν τομάρια και πηδούσε ο ένας τον άλλο.

    Το κακό είναι ότι δεν μας αρεσε ο πολιτισμός και πήγαμε να περάσουμε κι εμείς καλά στη σπηλιά.

    @ Αρη: Σήμερα μόνο, με βροχή και κακό χαμό, είδα 2-3 κουτιά και καμιά 10ριά μοτοσακά να περνάνε με κόκκινο μπροστά σε τροχονόμο - Τι ακριβώς έλεγες;
    Το ξερω και νευριάζω. Αντι να βελτιώνεται η κατασταση χειροτερεύει. Διαβασε πιο πανω.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #98
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sak_T Προβολή μηνύματος
    Το πολυ πολυ να παραδωσουμε ΚΑΙ τις πινακιδες κ να παρουν τα @@ μας.
    Επί πινάκει;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #99
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ERRIKA Προβολή μηνύματος
    1) Oι πινακίδες κυκλοφορίας, είναι για ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ. Όποιος δε θέλει να κυκλοφορεί ένα όχημα, δε χρειάζεται, άρα καταθέτει, τις πινακίδες κυκλοφορίας, όσες φορές και για όσο χρονικό διάστημα θέλει. Για το παρκάρισμα στο γκαράζ οι πινακίδες κυκλοφορίας ΔΕΝ χρειάζονται.
    Απλή διευκρινιστική ερώτηση. Αυτό ερμηνεύεται ως :
    α) Oι πινακίδες κυκλοφορίας, είναι για ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ. Όποιος δε θέλει να κυκλοφορεί ένα όχημα, δε χρειάζεται, άρα (μπορεί να) καταθέτει, τις πινακίδες κυκλοφορίας, όσες φορές και για όσο χρονικό διάστημα θέλει
    και
    β) Oι πινακίδες κυκλοφορίας, είναι για ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ. Όποιος δε θέλει να κυκλοφορεί ένα όχημα, δε χρειάζεται, άρα (υποχρεούται να) καταθέτει, τις πινακίδες κυκλοφορίας, όσες φορές και για όσο χρονικό διάστημα θέλει

    Τί από τα δύο ισχύει νομικά ως τώρα; Ρωτάω για να μάθω, δεν έχω εξειδικευμένες νομικές γνώσεις.
    Επίσης (γενική ερώτηση περί της εφαρμογής της νομοθεσίας), ισχύει το «ό,τι δεν απαγορεύεται ρητά, επιτρέπεται» ή «ό,τι δεν επιτρέπεται ρητά, απαγορεύεται»;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ERRIKA Προβολή μηνύματος
    2) Το Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων δεν πληρώνει για τους ανασφάλιστους. Πληρώνει το Επικουρικό Κεφάλαιο, και ΜΟΝΟ κάποιες περιπτώσεις και με πολύ μειωμένους τόκους και του Αγίου Να Μην Πω ανήμερα.
    Αυτά ισχύουν σε περίπτωση που το ανασφάλιστο όχημα κινείται και κανείς ως τώρα δεν έχει πει πως καλώς κινεί κάποιος ανασφάλιστο όχημα.
    Τα οχήματα που δεν κινούνται δεν προκαλούν ατυχήματα, ως εκ τούτου δεν επιβαρύνουν το Επικουρικό Κεφάλαιο, έτσι δεν είναι;
    Αν προκληθεί ατύχημα με το όχημα ως στατικό αντικείμενο (να σπάσει το σταντ και να προκληθεί κάποια υλική ζημιά σε τρίτο αντικείμενο πχ) τι διαφορά έχει από το να γίνει το ίδιο με ένα κλιματιστικό λόγου χάριν του οποίου δεν είναι υποχρεωτική η ασφάλιση;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ERRIKA Προβολή μηνύματος
    3) Και ναι, όπως απαγορεύεται η οπλοκατοχή χωρίς άδεια (ασχέτως χρήσης) πρέπει να απαγορεύεται και η κατοχή αυτοκινήτου ΜΕ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ χωρίς ασφάλεια.
    Με την έννοια πως και το όχημα είναι εν δυνάμει όπλο το οποίο μπορεί να προκαλέσει σωματική βλάβη;
    Έχει μια λογική, αλλά νομίζω πως κατ' αυτή την έννοια, η οπλοκατοχή δεν απαγορεύεται.
    Εννοώ πως δεν απαγορεύεται να κατέχεις (οπλοκατοχή) ένα μαχαίρι επιβίωσης, παρόλο που αυτό μπορεί εύκολα να χρησιμοποιηθεί ως όπλο. Αυτό που απαγορεύεται, είναι να το φέρεις επάνω σου (οπλοφορία) και να το χρησιμοποιείς (οπλοχρησία) και νομίζω πως αυτό συμβαίνει λόγω του ότι η κύρια χρήση για την οποία σχεδιάστηκαν ένα κυνηγετικό μαχαίρι ή ένα όχημα είναι αυτή του εργαλείου και όχι αυτή του όπλου.
    Αντιθέτως, σωστά απαγορεύεται η κατοχή πυροβόλου όπλου, του οποίου η κύρια χρήση είναι η αφαίρεση ζωής, νομίζω πως υπάρχει εδώ ένας διαχωρισμός των αντικειμένων με βάση την κύρια χρήση για την οποία σχεδιάστηκαν.
    Δεν νομίζω πως είναι εντελώς αβάσιμο αυτό, θα ήθελα όμως και τη γνώμη τη δική σου ή άλλου που ξέρει «εκ των έσω» να μου απαντήσει.

    Επίσης, μου δημιουργήθηκε μια απορία, αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει.
    Αν τελικά καταθέσω τις πινακίδες από το ανασφάλιστο όχημά μου και κάποιος το κλέψει και πατήσει κάποιον, είμαι πιο καλυμμένος από ότι αν έχω επάνω πινακίδες και το κάνει;
    Αν ναι, γιατί συμβαίνει αυτό; Τί αλλάζει στη νομοθεσία σε αυτή την περίπτωση;
    Ας θεωρήσουμε πως και στις δύο περιπτώσεις έχω δηλώσει την κλοπή, οπότε δεν θα τίθεται θέμα για το αν οδηγός ήμουν εγώ.
    Τελευταία τροποποίηση από fkol k4; 18/04/2012 στις 15:45. Αιτία: αλλαγή λέξης από «οπλοκατοχή» σε «οπλοχρησία»
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  10. #100
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.064
    Το θέμα είναι ότι κανείς δε θα μπει στον κόπο να σπαταλήσει 2 μέρες χωμένος στη γραφειοκρατία για να παραδώσει/παραλάβει τις πινακίδες ενός οχήματος που κινεί 3 μήνες το χρόνο. Εγώ προσωπικά δε θα το έκανα. Επίσης είναι παντελώς ηλίθιο (για εμάς, προφανώς κάποιοι τα κονομάνε από αυτό) το ότι είμαστε υποχρεωμένοι να ασφαλίζουμε το κάθε όχημα και όχι τον οδηγό. Αν έχω 3 μέσα, πρέπει να πληρώνω ένα χιλιάρικο το χρόνο στις ασφαλιστικές για οχήματα τα οποία φυσικά δε μπορώ να κυκλοφορώ ταυτόχρονα.

    Επίσης συζητάτε εδώ και 7 σελίδες κάτι που "άκουσε κάποιος".
    Life begins at 45°.

  11. #101
    Χρεοκοπημενο μελος Το avatar του/της taskon
    Εγγραφή
    01/11/2004
    Μηνύματα
    161
    Ειλικρινά τώρα, απο το 1 εκ ανασφαλιστα οχηματα πόσα πιστευετε οτι ειναι ακινητοποιημενα και δεν κυκλοφορούν καθόλου. Το καθολου σημαινει ουτε μεχρι το περιπτερο ουτε για κανα δυο ΣΚ το χρόνο.
    Οποιος πιτσιρικας μπαινει και γραφει οτι θελει να παρει μεγαλο μηχανακι όλοι του λεμε να εχει ασφάλεια και να προσεχει κτλ. Προφανως όταν το όχημα ειναι δικο μας δεν χρειαζεται γιατι ειναι παρκαρισμενο και βγαινει λίγο. Δεν μιλάω για όλους και σιγουρα όχι γι αυτούς που τα έχουν μόνιμα ακινητοποιημένα. Αλλα δεν πείθομαι ότι ειμαστε τόσο συνηδειτοποιημενοι ότι πριν βγούμε για μια βόλτα με το "ακινητοποιημενο" όχημα ασφαλιζόμαστε κιόλας.
    Αναφορικά με τους ελέγχους υπάρχει κάποιο δίκιο αλλα αν μας σταμτουσαν καθε τρεις και λίγο θα είχαμε άλλα posts του τυπου ο πουστης ο μπατσος με εγραψε γιατι δεν ειχα καθρέφτη γιατι δεν φαινόταν η πινακιδα, γιατι εκανε θορυβο η εξατμιση κοκ.

    Προσωπικα δεν το βρισκω παραλογο (αλλα ειμαι και στον ασφαλιστικο χώρο) οπότε μπορει και να μην ειμαι ο πλέον αντικειμενικος..

  12. #102
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Το θέμα είναι ότι κανείς δε θα μπει στον κόπο να σπαταλήσει 2 μέρες χωμένος στη γραφειοκρατία για να παραδώσει/παραλάβει τις πινακίδες ενός οχήματος που κινεί 3 μήνες το χρόνο. Εγώ προσωπικά δε θα το έκανα. Επίσης είναι παντελώς ηλίθιο (για εμάς, προφανώς κάποιοι τα κονομάνε από αυτό) το ότι είμαστε υποχρεωμένοι να ασφαλίζουμε το κάθε όχημα και όχι τον οδηγό. Αν έχω 3 μέσα, πρέπει να πληρώνω ένα χιλιάρικο το χρόνο στις ασφαλιστικές για οχήματα τα οποία φυσικά δε μπορώ να κυκλοφορώ ταυτόχρονα.

    Επίσης συζητάτε εδώ και 7 σελίδες κάτι που "άκουσε κάποιος".
    Σωστός σε όλα.
    Για το θέμα, ούτε εγώ πιστεύω πως είναι (ακόμα) πραγματικά υπαρκτό, είναι όμως μια καλή ευκαιρία να δούμε που βρισκόμαστε γενικότερα, ίσως και να μάθουμε κάτι περί νόμων.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  13. #103
    Χρεοκοπημενο μελος Το avatar του/της taskon
    Εγγραφή
    01/11/2004
    Μηνύματα
    161
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Το θέμα είναι ότι κανείς δε θα μπει στον κόπο να σπαταλήσει 2 μέρες χωμένος στη γραφειοκρατία για να παραδώσει/παραλάβει τις πινακίδες ενός οχήματος που κινεί 3 μήνες το χρόνο. Εγώ προσωπικά δε θα το έκανα. Επίσης είναι παντελώς ηλίθιο (για εμάς, προφανώς κάποιοι τα κονομάνε από αυτό) το ότι είμαστε υποχρεωμένοι να ασφαλίζουμε το κάθε όχημα και όχι τον οδηγό. Αν έχω 3 μέσα, πρέπει να πληρώνω ένα χιλιάρικο το χρόνο στις ασφαλιστικές για οχήματα τα οποία φυσικά δε μπορώ να κυκλοφορώ ταυτόχρονα.

    Επίσης συζητάτε εδώ και 7 σελίδες κάτι που "άκουσε κάποιος".
    ναι αλλα απο την άλλη μια τετραμελης οικογενεια με 2 μεγαλα παιδια και ενα αυτοκινητο πληρώνει ενα ασφαλιστήριο αντι για τεσσερα. επισης στηνΑγγλία που εφαρμόζεται το συστημα αυτο αν εχεις πάρει ποντους στο διπλωμα σου το ασφάλιστρο μεγαλώνει και εαν πχ εισαι 25 χρονων και θελεις να οδηγεις σπορ χιλιάρι θα πληρωσεις την μιση μηχανη σε ασφαλιστρα..

  14. #104
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taskon Προβολή μηνύματος
    ναι αλλα απο την άλλη μια τετραμελης οικογενεια με 2 μεγαλα παιδια και ενα αυτοκινητο πληρώνει ενα ασφαλιστήριο αντι για τεσσερα. επισης στηνΑγγλία που εφαρμόζεται το συστημα αυτο αν εχεις πάρει ποντους στο διπλωμα σου το ασφάλιστρο μεγαλώνει και εαν πχ εισαι 25 χρονων και θελεις να οδηγεις σπορ χιλιάρι θα πληρωσεις την μιση μηχανη σε ασφαλιστρα..
    Θα έπρεπε να υπάρχουν και οι δύο τρόποι ασφάλισης. Το να υπάρχει ή ο ένας ή ο άλλος είναι έλλειψη και στις δύο περιπτώσεις.
    Για τα προηγούμενα,
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taskon Προβολή μηνύματος
    Ειλικρινά τώρα, απο το 1 εκ ανασφαλιστα οχηματα πόσα πιστευετε οτι ειναι ακινητοποιημενα και δεν κυκλοφορούν καθόλου. Το καθολου σημαινει ουτε μεχρι το περιπτερο ουτε για κανα δυο ΣΚ το χρόνο.
    Δύο δικά μου (ένα εδώ και κάποια χρόνια και το GSXR του avatar εδώ και δυο μήνες, γιατί απλά «δεν έχω»).
    Επίσης, ένα από δύο του αδερφού μου (δουλεύει εκτός έδρας εδώ και καιρό και δεν έχει νόημα).
    Και όταν λέμε καθόλου, εννοούμε καθόλου. Όχι μέχρι το περίπτερο, έχουμε ξηλώσει και τις μπαταρίες από πάνω.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taskon Προβολή μηνύματος
    Αλλα δεν πείθομαι ότι ειμαστε τόσο συνηδειτοποιημενοι ότι πριν βγούμε για μια βόλτα με το "ακινητοποιημενο" όχημα ασφαλιζόμαστε κιόλας.
    Δεκτόν, το ότι δεν μπορώ να σε πείσω είναι ένα θέμα, δικαίωμά σου να μην πιστεύεις τίποτα.
    Από την άλλη, θα πρέπει να μου επιβληθούν κυρώσεις επειδή δεν μπορώ να σε πείσω;
    Πάει πολύ μακριά η βαλίτσα αυτή...(παραδείγματα)
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taskon Προβολή μηνύματος
    Αναφορικά με τους ελέγχους υπάρχει κάποιο δίκιο αλλα αν μας σταμτουσαν καθε τρεις και λίγο θα είχαμε άλλα posts του τυπου ο πουστης ο μπατσος με εγραψε γιατι δεν ειχα καθρέφτη γιατι δεν φαινόταν η πινακιδα, γιατι εκανε θορυβο η εξατμιση κοκ.

    Προσωπικα δεν το βρισκω παραλογο (αλλα ειμαι και στον ασφαλιστικο χώρο) οπότε μπορει και να μην ειμαι ο πλέον αντικειμενικος..
    Ο έλεγχος είναι ενοχλητικός, αλλά εξυπηρετεί ακριβώς αυτό. Την επιβεβαίωση ή όχι της παράβασης και την επιβολή κυρώσεων σε όσους πρέπει και όχι σε όσους μπορούμε. Ή τον δεχόμαστε ή τον καταργούμε και κάνει ο καθένας ό,τι του κατέβει.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  15. #105
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος
    ....
    Με την έννοια πως και το όχημα είναι εν δυνάμει όπλο το οποίο μπορεί να προκαλέσει σωματική βλάβη;
    Έχει μια λογική, αλλά νομίζω πως κατ' αυτή την έννοια, η οπλοκατοχή δεν απαγορεύεται.
    Εννοώ πως δεν απαγορεύεται να κατέχεις (οπλοκατοχή) ένα μαχαίρι επιβίωσης, παρόλο που αυτό μπορεί εύκολα να χρησιμοποιηθεί ως όπλο. Αυτό που απαγορεύεται, είναι να το φέρεις επάνω σου (οπλοφορία) και να το χρησιμοποιείς (οπλοχρησία) και νομίζω πως αυτό συμβαίνει λόγω του ότι η κύρια χρήση για την οποία σχεδιάστηκαν ένα κυνηγετικό μαχαίρι ή ένα όχημα είναι αυτή του εργαλείου και όχι αυτή του όπλου.
    Αντιθέτως, σωστά απαγορεύεται η κατοχή πυροβόλου όπλου, του οποίου η κύρια χρήση είναι η αφαίρεση ζωής, νομίζω πως υπάρχει εδώ ένας διαχωρισμός των αντικειμένων με βάση την κύρια χρήση για την οποία σχεδιάστηκαν.
    Δεν νομίζω πως είναι εντελώς αβάσιμο αυτό, θα ήθελα όμως και τη γνώμη τη δική σου ή άλλου που ξέρει «εκ των έσω» να μου απαντήσει.
    ...

    Κάνεις εντελώς λάθος. Ο τελευταίος νόμος (ξεχνάω το νουμεράκι του) δηλώνει κατηγορηματικά ότι και για τα μαχαίρια (κυνηγετικά ή μη, δεν διαχωρίζονται), σφεντόνες, σπρευ πιπεριού, αεροβόλα παντός τύπου κλπ πρέπει να έχεις άδεια κατοχής...

    Πολλά νομίζεις που δεν είναι σωστά..
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Σελίδα 7 από 117 ΠρώτοΠρώτο ... 234567891011121757107 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ανασφάλιστα οχήματα
    από cityfly στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2013, 03:28
  2. Ανασφαλιστα οχηματα
    από fidel_98_99 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2013, 09:53
  3. Link για ανακληθέντα οχήματα παντός τύπου και κατασκευαστή.
    από Gandalf dr685sm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2012, 19:12
  4. 1,5 εκατομυριο ανασφαλιστα οχηματα.
    από zephyr1 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2011, 13:53
  5. Οχήματα για όλα τα γούστα....
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 03:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF