Σελίδα 1 από 12 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 180

Θέμα: Ποδηλατικό μποτιλιάρισμα

  1. #1
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217

    Ποδηλατικό μποτιλιάρισμα

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostasYZ Προβολή μηνύματος
    Σε ειδα χτες μπλε ΖΧ 9 που για να αποφύγεις τα πάρα πολλά ποδήλατα του χθεσινού freeday, πήγαινες με χίλια στο πεζοδρόμιο, ακράνωτος και καλοκαιρινός και μετά μπήκες και πέρασες μέσα από τις γραμμές του τραμ και μάλιστα στα χώματα , στην παραλιακή.

    Και καλά όλα αυτά, αλλα παραλίγο να στουκάρεις με το τραμ μετωπικά στην προσπάθειά σου να βγεις από τον δρόμο του. Εισαι τυχερός που ζεις, το τραμ δεν πρόλαβε να φρενάρει, απλά πρόλαβες και πέρασες οριακά .
    μάλιστα.....πέτυχα και γω την εν λόγω πορεία αλλά κάτι τέτοιο δεν έπεσε στην αντιληψή μου.Τις παναγίες και τους χριστούς τις άκουγες?εγώ ημούν.Γ@ΜΩ ΤΑ ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΑΛΑΚΕΣ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΟΠΟΤΕ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ.
    Keep spamming!!!:a13:

  2. #2
    Οχι οποτε γουστάρουν. Καθε Παρασκευή βραδυ. Επισης δεν κλεινουν οι δρόμοι
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GIXXERAKIAS Προβολή μηνύματος
    μάλιστα.....πέτυχα και γω την εν λόγω πορεία αλλά κάτι τέτοιο δεν έπεσε στην αντιληψή μου.Τις παναγίες και τους χριστούς τις άκουγες?εγώ ημούν.Γ@ΜΩ ΤΑ ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΑΛΑΚΕΣ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΟΠΟΤΕ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ.
    Θα σου απαντήσω από κοντά, στο ήρεμο, όταν σε πετύχω κάποια στιγμή.

  4. #4
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GIXXERAKIAS Προβολή μηνύματος
    μάλιστα.....πέτυχα και γω την εν λόγω πορεία αλλά κάτι τέτοιο δεν έπεσε στην αντιληψή μου.Τις παναγίες και τους χριστούς τις άκουγες?εγώ ημούν.Γ@ΜΩ ΤΑ ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΑΛΑΚΕΣ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΟΠΟΤΕ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ.
    σκέψου αν θα ήθελες τους μισούς από αυτούς να είχαν αντί για ποδήλατο για μετακίνηση....αυτοκίνητο....και τι τελικά ζυγίζεται υπερ σου.....να φας μια Παρασκευή βράδυ καθυστέρηση 10-20 λεπτών γιατί έτυχε να περνάς από τον 1 στους 5000δρόμους που υπάρχουν στο λεκανοπέδιο, ή καμιά 2άρα χιλιάδες αυτοκίνητα περισσότερα στους δρόμους καθημερινά όπου βρεθείς και όπου σταθείς (είτε εν κινήσει είτε παρκαρισμένα).

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    σκέψου αν θα ήθελες τους μισούς από αυτούς να είχαν αντί για ποδήλατο για μετακίνηση....αυτοκίνητο....και τι τελικά ζυγίζεται υπερ σου.....να φας μια Παρασκευή βράδυ καθυστέρηση 10-20 λεπτών γιατί έτυχε να περνάς από τον 1 στους 5000δρόμους που υπάρχουν στο λεκανοπέδιο, ή καμιά 2άρα χιλιάδες αυτοκίνητα περισσότερα στους δρόμους καθημερινά όπου βρεθείς και όπου σταθείς (είτε εν κινήσει είτε παρκαρισμένα).
    Δεν είναι ακριβώς έτσι...
    Πρώτον δεν κλείνουν το δρόμο για 10-20 λεπτά, στη Βάρης-Κορωπίου όταν τους είχα πετύχει (ήμουν με το αυτοκίνητο) υπήρχε αστυνομική συνοδεία και ο δρόμος ήταν κλειστός για πολύ παραπάνω.
    Και για να ακριβολογώ, δεν ήταν κλειστός ακριβώς με την έννοια πως απαγορευόταν να βρίσκεσαι στο δρόμο, αλλά το να υπάρχει αστυνομική ουρά και να σε υποχρεώνει να μένεις πίσω και από τον τελευταίο ποδηλάτη όσο αργά κι αν πάει με αποτέλεσμα να κάνεις το Κορωπί - Βάρη περίπου 2 ώρες (όχι, δεν υπερβάλλω καθόλου, μπορεί να λέω και λίγο), πως το μεταφράζεις;
    Και καλά εγώ ήμουν 2ο αυτοκίνητο στη σειρά και έκανα μόνο 2 ώρες το Κορωπί - Βάρη, μπορείς να σκεφτείς πόσο έκανε ένας που ήταν 500-600 αυτοκίνητα πίσω μου μέχρι να φύγουμε όλοι από μπροστά του;
    Αλλά έτσι γίνεται σ' αυτή τη χώρα πάντα...
    Μαζευόμαστε χίλιοι και αντί να κάνουμε απλά αυτό που μας ευχαριστεί, φροντίζουμε να γίνουμε αντιπαθητικοί γ@μώντας ένα εκατομμύριο άλλους που δεν μαζεύτηκαν, απλά έτυχε να βρεθούν στο δρόμο μας.
    Μπορείς να μου εξηγήσεις σε τι θα πείραζε να κλείσει η μία λωρίδα από τις δύο για τους ποδηλάτες;
    Όσο για το «να είχαν αντί για ποδήλατο για μετακίνηση....αυτοκίνητο», τι είναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις πως όποιος πάει βόλτα με το ποδήλατο τα βράδυα δεν παίρνει το αυτοκίνητο να πάει στη δουλειά του το πρωί;
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  6. #6
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι ακριβώς έτσι...
    Πρώτον δεν κλείνουν το δρόμο για 10-20 λεπτά, στη Βάρης-Κορωπίου όταν τους είχα πετύχει (ήμουν με το αυτοκίνητο) υπήρχε αστυνομική συνοδεία και ο δρόμος ήταν κλειστός για πολύ παραπάνω.
    Και για να ακριβολογώ, δεν ήταν κλειστός ακριβώς με την έννοια πως απαγορευόταν να βρίσκεσαι στο δρόμο, αλλά το να υπάρχει αστυνομική ουρά και να σε υποχρεώνει να μένεις πίσω και από τον τελευταίο ποδηλάτη όσο αργά κι αν πάει με αποτέλεσμα να κάνεις το Κορωπί - Βάρη περίπου 2 ώρες (όχι, δεν υπερβάλλω καθόλου, μπορεί να λέω και λίγο), πως το μεταφράζεις;
    Και καλά εγώ ήμουν 2ο αυτοκίνητο στη σειρά και έκανα μόνο 2 ώρες το Κορωπί - Βάρη, μπορείς να σκεφτείς πόσο έκανε ένας που ήταν 500-600 αυτοκίνητα πίσω μου μέχρι να φύγουμε όλοι από μπροστά του;
    Αλλά έτσι γίνεται σ' αυτή τη χώρα πάντα...
    Μαζευόμαστε χίλιοι και αντί να κάνουμε απλά αυτό που μας ευχαριστεί, φροντίζουμε να γίνουμε αντιπαθητικοί γ@μώντας ένα εκατομμύριο άλλους που δεν μαζεύτηκαν, απλά έτυχε να βρεθούν στο δρόμο μας.
    Μπορείς να μου εξηγήσεις σε τι θα πείραζε να κλείσει η μία λωρίδα από τις δύο για τους ποδηλάτες;
    Όσο για το «να είχαν αντί για ποδήλατο για μετακίνηση....αυτοκίνητο», τι είναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις πως όποιος πάει βόλτα με το ποδήλατο τα βράδυα δεν παίρνει το αυτοκίνητο να πάει στη δουλειά του το πρωί;
    Σε δρόμους με λιγότερες από 3λωρίδες κυκλοφορίας ανα ρεύμα η τροχαία κλείνει όλο το μήκος του δρόμου για λόγους ασφαλείας. Και ναι θα τύχουν περιπτώσεις που η ποδηλατική πομπή (όπως περιγράφεται και στον ΚΟΚ) θα περάσει από τέτοιους δρόμους θα υπάρξει πολύ μεγαλύτερη καθυστέρηση.
    Σε κατανοώ απόλυτα για την καθυστέρηση, σκέψου όμως οτι θα μπορούσε να είναι ένα οποιοδήποτε άλλο γεγονός στο δρόμο αντίστοιχα και να αργήσεις (ατύχημα, πολιτική συγκέντρωση, παζάρι του εκάστοτε Αγίου που εορτάζει εκείνη τη μέρα κλπ κλπ)

    Επειδή συμμετέχω περίπου 3χρόνια σε ποδηλατοπορείες και στο Freeday συγκεκριμένα, σε πληροφορώ οτι περίπου οι μισοί που έρχονται σε αυτές τις ποδηλατικές εκδηλώσεις χρησιμοποιούν το ποδήλατο και για καθημερινή μετακίνηση και δεν παίρνουν το αυτοκίνητο.

    Το πρόβλημα σε αυτή τη χώρα είναι οτι με βάση τις υπάρχουσες κυκλοφοριακές υποδομές και την έλλειψη ποδηλατόδρομων κάπως, κάπου, και με κάποιο τρόπο πρέπει να πιέζουν αντίστοιχες εκδηλώσεις για να βελτιωθούμε και να αλλάξουμε νοοτροπία στις μετακινήσεις μας στο σύντομο μέλλον. Επίσης είναι πολύ δύσκολο σε μια χώρα που το ποδήλατο τις χρυσές δεκαετίες (1980-2010) που όλοι μάθαμε με 2 και 3 αυτοκίνητα στις οικογένειές μας ξαφνικά να δεχθείς τόσα ποδήλατα και τα δικαιώματα που έχουν στο να μοιράζονται το δρόμο με τις υπόλοιπες κατηγορίες ανθρώπων που είχαν κυριαρχήσει μέχρι τώρα. (άντε δηλαδή να τα προσπαθήσεις να εξηγήσεις τα συγκεκριμένα σε ταξιτζή ή λεωφοριατζή ή φορτηγατζή τα παραπάνω)
    Επίσης πρόβλημα είναι η ελλειπής στήριξη από τις αρχές (τροχαία) στην ενημέρωση των υπολοίπων κατηγοριών οχημάτων.
    Σε πληροφορώ οτι το Freeday από την προηγούμενη μέρα επισκέπτεται την Τροχαία και δηλώνει την διαδρομή που θα ακολουθηθεί και τις εκτιμώμενες ώρες και τα σημεία που θα περάσει.
    Επομένως από τη μεριά μας καταβάλλεται ότι είναι ανθρωπίνως δυνατό για να βοηθάμε να αποφεύγονται τα μποτιλιαρίσματα και οι συγκρούσεις μαζί σας.
    Αλίμονο αν σας θέλαμε απέναντι και όχι δίπλα μας. Κανένας ποδηλάτης δεν έχει την αυταπάτη οτι ο δρόμος του ανήκει. Διεκδικεί όμως το δικαίωμα να μπορεί να βγει στο δρόμο ισάξια με ότι μέχρι τώρα γινόταν.
    Το σοβαρότερο από όλα είναι η έλλειψη υποδομών και οδηγικής παιδείας.
    Πάντως ακόμα κι έτσι λόγω κρίσης, πολύς κόσμος έχει παρατήσει το αυτοκίνητο και παίρνει ποδήλατο για τις δουλειές του. Αν ψάξεις στο ίντερνετ θα βρεις αρκετά άρθρα πρόσφατα που υποστηρίζουν οτι η κρίση έκανε και μερικά καλά στη ζωή μας.
    Αυτά από μένα και ελπίζω να σε ενημέρωσα κάπως καλύτερα για το τί συμβαίνει

    (όσο για το θέμα ασφάλειας να κινούνται ταυτόχρονα Freeday και οχήματα σε δρόμο 2 λωρίδων και μοιραζόμενοι από 1 έκαστος αναρωτήσου αν θα ήθελες το παιδί σου, ένας φίλος/φίλη σου ή δικό σου άτομο που συμμετέχει στο Freeday να πηγαίνει δίπλα δίπλα για αρκετά χιλιόμετρα με τα υπόλοιπα τροχοφόρα)


  7. #7
    Δεν προκειται για ανθρωπους που Μετακινουνται με το ποδηλατο και απλα δημιουργειται κινηση.
    Προκειται για ομαδες που οργανωνονται απο τα ποδηλατοφορουμ με σκοπο να βγουν εξω και να προκαλεσουν ΣΚΟΠΙΜΩΣ παρακωλυση συγκοινωνιων καλυπτομενοι μερικως απο τον κοκ (αρθρο 41 περι πομπων σε δημοσιους δρομους).
    Ολα τα επιχειρηματα που εχουν να κανουν με την οικολογικη μετακινηση ειναι αβασιμα και ακυρα, αφου κανεις δεν σκεφτεται οτι οι ουρες των βενζινοκινητων οχηματων που προκαλουνται απο την καταχρηστικη συμπεριφορα τους στον δρομο παραγουν πολλα περισσοτερα καυσαερια εξ αιτιας του σημαντικα μικροτερου μωτ που κινουνται.
    Οι περισσοτεροι απαντουν ειρωνικα, βριζουν, σε κορναρισματα οδηγων ιχ και μοτοσυκλετων που εχουν παγιδευτει πισω απο την πομπη τους.

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Σε δρόμους με λιγότερες από 3λωρίδες κυκλοφορίας ανα ρεύμα η τροχαία κλείνει όλο το μήκος του δρόμου για λόγους ασφαλείας. ....
    Δλδ σε ποιο σήμειο του οδικού δικτύου ΔΕΝ κλείνει το δρόμο η τροχαία;
    2 young 2 die,
    2 old 2 rock n' roll

  9. #9
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thanos_s Προβολή μηνύματος
    Δεν προκειται για ανθρωπους που Μετακινουνται με το ποδηλατο και απλα δημιουργειται κινηση.
    Προκειται για ομαδες που οργανωνονται απο τα ποδηλατοφορουμ με σκοπο να βγουν εξω και να προκαλεσουν ΣΚΟΠΙΜΩΣ παρακωλυση συγκοινωνιων καλυπτομενοι μερικως απο τον κοκ (αρθρο 41 περι πομπων σε δημοσιους δρομους).
    Ολα τα επιχειρηματα που εχουν να κανουν με την οικολογικη μετακινηση ειναι αβασιμα και ακυρα, αφου κανεις δεν σκεφτεται οτι οι ουρες των βενζινοκινητων οχηματων που προκαλουνται απο την καταχρηστικη συμπεριφορα τους στον δρομο παραγουν πολλα περισσοτερα καυσαερια εξ αιτιας του σημαντικα μικροτερου μωτ που κινουνται.
    Οι περισσοτεροι απαντουν ειρωνικα, βριζουν, σε κορναρισματα οδηγων ιχ και μοτοσυκλετων που εχουν παγιδευτει πισω απο την πομπη τους.
    λυπάμαι αλλά κάνεις μεγάλο λάθος σε όσα λες.

    στο μόνο που σου δίνω δίκιο (και πάλι εν μέρει)
    είναι οτι ΚΑΠΟΙΟΙ και όχι οι περισσότεροι ποδηλάτες απαντούν ειρωνικά, βρίζουν απέναντι στους άλλους οδηγούς. οι μλκες και οι καραγκιόζηδες παντού υπάρχουν.....ακόμα και σε πεζούς τους συναντάς....επάνω στον ποδηλατόδρομο να πηγαίνουν το σκύλο βόλτα.....και αν τους κάνεις και υπόδειξη να πάνε στο πεζοδρόμιο γιατί είναι πάνω στο ποδηλατόδρομο παίζει να σου ξαμολύσει και το σκύλο αν είναι κανένα θηριάκι.

    για όλα τα υπόλοιπα που γράφεις μπορώ άνετα να σου αποδείξω το αντίθετο:

    1)εγώ που συμμετέχω σε αυτές τις ποδηλατοπορείες χρησιμοποιώ το ποδήλατο εδώ και 3χρόνια για ΟΛΕΣ τις μετακινήσεις μου στην πόλη. αν θες ψάξε και σε ποστ που έχω κάνει στο θέμα που ψάχνω μηχανή για να το δεις και μόνος σου. επίσης μαζί με μένα είναι πολύς κόσμος που κάνει το ίδιο. δε λέω οτι ΟΛΟΙ όσοι ερχονται κάνουν το ίδιο....αλλά το 50%. στα 3000 ποδήλατα του Freeday αυτό ισοδυναμεί με 1500 λιγότερα οχήματα και 1500 περισσότερες θέσεις parking εν δυνάμει κάθε στιγμή εντός λεκανοπεδίου.

    2)σκοπίμως παρακώλυση συγκοινωνιών? μα τι λες? οι άνθρωποι αυτοί έρχονται για να δουν την μίζερη αθήνα με άλλο μάτι. Να αθληθούν, να κοινωνικοποιηθούν και να διώξουν το άγχος που δημιουργείται όλη τη βδομάδα....γιατί ΝΑΙ το ποδήλατο με παρέα είναι ΚΑΙ αγχολυτικό.

    3) περισσότερα καυσαέρια εξαιτίας ΜΩΤ πίσω από την πομπή? Το Freeday φίλε μου πρώτον δε πάει μια ευθεία σε κεντρικούς ακριβώς για να μην σε πάω καροτσάκι και δημιουργείται μποτιλιάρισμα. 99 στις 100φορές σε 5-10-15λεπτά υπομονής και έχει αλλάξει η διαδρομή της πομπής με εκεί που θες να πας εσύ. Μπορείς άνετα να σβήσεις τη μηχανή σου, να απολαύσεις μια τέτοια πορεία, να χαιρετήσεις και να παροτρυνεις κι άλλους να πάρουν ποδήλατο, και να έρθεις και συ την επόμενη φορά να δεις πως είναι. Στο ξαναλέω.....το όφελος σε λιγότερα καυσαέρια, κίνηση στους δρόμους της Αθήνας είναι υπερ-πολλαπλάσιο από μερικά λεπτά στο ρελαντί πίσω από την πομπή.....
    τώρα αν είσαι από εκείνους που δε συγκρατούν τα νεύρα τους, μαρσάρωντας, κορνάρωντας, σου προτείνω να δεις τα πράγματα αλλιώς αγοράζοντας ένα ποδήλατο και να έρθεις σε μια βόλτα να δεις τί καλά θα πάρεις.





    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLACKGAS Προβολή μηνύματος
    Δλδ σε ποιο σήμειο του οδικού δικτύου ΔΕΝ κλείνει το δρόμο η τροχαία;
    στην παραλιακή με 3 λωρίδες κυκλοφορίας ή στην κηφισίας ή στην μεσογείων αφήνουμε την αριστερή ελεύθερη. στα μόνα σημεία με 3 λωρίδες που κλείνει όλος ο δρόμος είναι στα σημεία πολύ κοντά στο κέντρο (Σύνταγμα Ομόνοια) ωστέ να διευκολυνθεί η γρηγορότερη αποσυμφόρηση και να φύγει η πομπή γρηγορότερα προς τον προορισμό της και άρα να επηρεάζει λιγότερη ώρα και λιγότερο κεντρικά σημεία.

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    λυπάμαι αλλά κάνεις μεγάλο λάθος σε όσα λες.
    ...Το Freeday φίλε μου πρώτον δε πάει μια ευθεία σε κεντρικούς ακριβώς για να μην σε πάω καροτσάκι και δημιουργείται μποτιλιάρισμα.
    ...
    στην παραλιακή με 3 λωρίδες κυκλοφορίας ή στην κηφισίας ή στην μεσογείων αφήνουμε την αριστερή ελεύθερη. στα μόνα σημεία με 3 λωρίδες που κλείνει όλος ο δρόμος είναι στα σημεία πολύ κοντά στο κέντρο (Σύνταγμα Ομόνοια) ωστέ να διευκολυνθεί η γρηγορότερη αποσυμφόρηση και να φύγει η πομπή γρηγορότερα προς τον προορισμό της και άρα να επηρεάζει λιγότερη ώρα και λιγότερο κεντρικά σημεία.
    Άρα πάντα και παντού κλείνει ο δρόμος.

    Αντιγράφω από το site τους κανόνες:
    Είμαι ποδηλάτης freedayer και ξεδίνω τις Παρασκευές με άλλους ποδηλάτες. Πολύ καλά κάνεις
    Για να κάνω τη βόλτα μου πιο ξέγνοιαστη, πιο χαλαρή και όμορφη ομως καλο ειναι να γνωριζω και να τηρω καποια βασικα για μένα και τους άλλους:
    3/ Κλείνω τους πλαϊνούς δρόμους για να περασουν οι υπολοιποι ,εάν δεν το έχει κάνει άλλος πριν από μένα με σεβασμό στους οδηγούς .Φροντιζω ευγενικα να μην αφησω να μπει οχημα αναμεσα στους ποδηλατες. Σε ποιό άρθρο του ΚΟΚ αναγράφεται αυτό;
    5/ Αφήνω μία λωρίδα κυκλοφορίας για τα αυτοκίνητα, κινουμενος με τους υπολοιπους ποδηλατες ΜΕΣΑ στην δεξια λωριδα, εκτός αν ο δρόμος έχει μόνο μία λωρίδα κυκλοφορίας οποτε κινουμαι σε ολο το πλατος. Παρατηρείς μια κάποια διαφοροποίηση με αυτό που γίνεται;

    Δυστυχώς οι οργανωμένες μειοψηφίες ΠΑΝΤΑ θα κερδίζουν, θα επιβάλλονται και θα εκμεταλλεύονται τις μεγάλες ανοργάνωτες πλειοψηφίες. Ρώτα και τους ακρο -δεξιούς ή αριστερούς- συντρόφους. Ξέρουν.
    2 young 2 die,
    2 old 2 rock n' roll

  11. #11
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLACKGAS Προβολή μηνύματος
    Άρα πάντα και παντού κλείνει ο δρόμος.

    Αντιγράφω από το site τους κανόνες:
    Είμαι ποδηλάτης freedayer και ξεδίνω τις Παρασκευές με άλλους ποδηλάτες. Πολύ καλά κάνεις
    Για να κάνω τη βόλτα μου πιο ξέγνοιαστη, πιο χαλαρή και όμορφη ομως καλο ειναι να γνωριζω και να τηρω καποια βασικα για μένα και τους άλλους:
    3/ Κλείνω τους πλαϊνούς δρόμους για να περασουν οι υπολοιποι ,εάν δεν το έχει κάνει άλλος πριν από μένα με σεβασμό στους οδηγούς .Φροντιζω ευγενικα να μην αφησω να μπει οχημα αναμεσα στους ποδηλατες. Σε ποιό άρθρο του ΚΟΚ αναγράφεται αυτό;
    5/ Αφήνω μία λωρίδα κυκλοφορίας για τα αυτοκίνητα, κινουμενος με τους υπολοιπους ποδηλατες ΜΕΣΑ στην δεξια λωριδα, εκτός αν ο δρόμος έχει μόνο μία λωρίδα κυκλοφορίας οποτε κινουμαι σε ολο το πλατος. Παρατηρείς μια κάποια διαφοροποίηση με αυτό που γίνεται;

    Δυστυχώς οι οργανωμένες μειοψηφίες ΠΑΝΤΑ θα κερδίζουν, θα επιβάλλονται και θα εκμεταλλεύονται τις μεγάλες ανοργάνωτες πλειοψηφίες. Ρώτα και τους ακρο -δεξιούς ή αριστερούς- συντρόφους. Ξέρουν.
    Οι πλαϊνοί δρόμοι κλείνουν για λόγους ασφαλείας για να μην εισέρχονται ενδιάμεσα της πομπής άλλα οχήματα.
    Στο άρθρο του ΚΟΚ που μιλάει για τις πομπές αναφέρεται καθαρά οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η ΔΙΑΚΟΠΗ της πομπής εκτός αν πρόκειται για όχημα άμεσης επέμβασης (αστυνομία, πυροσβεστική, ασθενοφόρο)
    Έχουμε πάει ποδηλάτες στο νοσοκομείο μετά από σύγκρουση με όχημα που μπήκε ενδιάμεσα της πομπής και έκανε ελιγμούς...και όχι 1 και 2 φορές.....σκέψουν αν θα θελες το παιδί σου με το ποδήλατό του να έρθει στο freeday και οι ''ανεπίσημοι'' διοργανωτές της βόλτας να μην νοιάζονται για το κλείσιμο των διασταυρώσεων.
    Αυτό με τη 1 λωρίδα κυκλοφορίας για τα υπόλοιπα οχήματα σου εξήγησα πότε είναι εφικτό.
    Προφανώς και σε δρόμους με 2λωρίδες και 2 με 3χιλιάδες ποδήλατα είναι ανέφικτο να πας την αγέλη των ποδηλάτων (όπως τον προβάτων) σε ευθεία αυστηρή γραμμή, πόσο μάλλον όταν η Αρχές (αστυνομία, τροχαία) μας διαθέτει μόνο 1 όχημα στο τέλος της πομπής γιατί δεν έχουν καλά καλά βενζίνες να κινήσουν περισσότερα.
    Σε αντίστοιχες πομπές στο εξωτερικό υπάρχει πάντα 1 όχημα των Αρχών στην αρχή, 1 στο τέλος και μοτοσυκλετιστές στο ενδιάμεσο. Στη μαγική χώρα του Ελλαδιστάν προφανώς και κάνουμε ότι μπορούμε μόνοι μας.

    και ξαναλέω ποιό είναι το ζουμί.....σε μια χώρα που τα νεύρα είναι τεντωμένα λόγω κρίσης, σε μια χώρα που η οδηγική παιδεία είναι σε νηπιακό επίπεδο, και σε μια χώρα που ο καθένας νομίζει οτι είναι πάνω από τους υπόλοιπους είναι πολύ δύσκολο να υλοποιηθεί μια πομπή όπως το Freeday και να μην υπάρχουν και μελανά σημεία.

    Πίστεψέ με όμως από τη μεριά μας κάνουμε ότι είναι ανθρωπίνως δυνατό να γίνει.

  12. #12
    Δέχομαι την καλή πρόθεση και μένω σε αυτό. Μακάρι να ακολουθήσει και η υλοποίηση!
    2 young 2 die,
    2 old 2 rock n' roll

  13. #13
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    όλοι το ίδιο ευχόμαστε

    επίσης όποιος έχει ποδήλατο και θέλει να έρθει σε καμιά ποδηλατική βόλτα είτε freeday την Παρασκευή είτε άλλες ημέρες (έχει σχεδόν κάθε μέρα βόλτες) μπορεί να μου στείλει μήνυμα

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Σε δρόμους με λιγότερες από 3λωρίδες κυκλοφορίας ανα ρεύμα η τροχαία κλείνει όλο το μήκος του δρόμου για λόγους ασφαλείας. Και ναι θα τύχουν περιπτώσεις που η ποδηλατική πομπή (όπως περιγράφεται και στον ΚΟΚ) θα περάσει από τέτοιους δρόμους θα υπάρξει πολύ μεγαλύτερη καθυστέρηση.
    Σε κατανοώ απόλυτα για την καθυστέρηση, σκέψου όμως οτι θα μπορούσε να είναι ένα οποιοδήποτε άλλο γεγονός στο δρόμο αντίστοιχα και να αργήσεις (ατύχημα, πολιτική συγκέντρωση, παζάρι του εκάστοτε Αγίου που εορτάζει εκείνη τη μέρα κλπ κλπ)
    Δεν αντιλέγω, υπάρχουν πολλά που θα μπορούσαν να συμβούν, ή απλά να έχει υπερβολική κίνηση.
    Αυτό όμως ως επιχείρημα είναι σαν το «εμένα βρήκες να γράψεις ρε φίλε που πέρασα με κόκκινο, δεμπα να πιάσεις κανακλέφτη;»
    Το ότι υπάρχουν άλλα 500 πράγματα που μου δυσκολεύουν τη ζωή (και κάποια από αυτά αρκετά περισσότερο), δεν σημαίνει πως δεν δικαιούμαι να έχω παράπονα από τους ποδηλάτες.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Επειδή συμμετέχω περίπου 3χρόνια σε ποδηλατοπορείες και στο Freeday συγκεκριμένα, σε πληροφορώ οτι περίπου οι μισοί που έρχονται σε αυτές τις ποδηλατικές εκδηλώσεις χρησιμοποιούν το ποδήλατο και για καθημερινή μετακίνηση και δεν παίρνουν το αυτοκίνητο.
    Αυτό δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω, αλλά και πάλι το θεωρώ άσχετο με τη βραδυνή βόλτα. Δεν πας με το ποδήλατο στη δουλειά επειδή πας και βόλτες την Παρασκευή το βράδυ (παναΐτσα μου...), αλλά επειδή γουστάρεις έτσι κι αλλιώς (και μπράβο σου).

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Το πρόβλημα σε αυτή τη χώρα είναι οτι με βάση τις υπάρχουσες κυκλοφοριακές υποδομές και την έλλειψη ποδηλατόδρομων κάπως, κάπου, και με κάποιο τρόπο πρέπει να πιέζουν αντίστοιχες εκδηλώσεις για να βελτιωθούμε και να αλλάξουμε νοοτροπία στις μετακινήσεις μας στο σύντομο μέλλον.
    Δεκτό, αλλά αν κάθε κοινωνική ομάδα όταν έχει κάποιο πρόβλημα ή αίτημα απλά «πιέζει», τότε απλά σπρώχνει όσους πιέζονται στα άκρα για άμυνα και φυσικά δεν μιλάω μόνο για το ποδήλατο, αλλά για τη στάση της κοινωνίας γενικότερα. Όταν κάποιος που πασχίζει να μείνει ουδέτερος διαπιστώσει πως βάλλεται από παντού, πιάνει τοίχο και μάχεται, δεν γίνεται αλλιώς. Τουλάχιστον να μην βάλλεται από παντού, να ξέρει από που να φυλαχτεί.

    Προσωπικά, απλά δεν πιστεύω στο ποδήλατο. Καθόλου. Εννοώ για την Αττική. Η διαμόρφωση του εδάφους της είναι εντελώς ακατάλληλη για ποδήλατο. Ας μην ξεχνάμε πως δεν είναι όλος ο κόσμος μεταξύ 20-45 σε καλή φυσική κατάσταση. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως είμαι κατά του ποδηλάτου, απλά δεν το προτείνω.
    Ίσως βέβαια να φταίει και το γεγονός πως στη δική μου δουλειά δεν μπορείς να μην χρησιμοποιήσεις αυτοκίνητο για τη μετακίνησή σου.

    Αν όμως υποχρεωνόμουν συχνά να πήζω από τέτοιου είδους εκδηλώσεις, μην αμφιβάλλεις για το ότι θα ήμουν υπέρ της απαγόρευσης των πορειών αυτών και του να βάζετε πινακίδες στα ποδήλατα, να βγάζετε δίπλωμα και να έχετε κι ευθύνες εκτός από παράπονα.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Αυτά από μένα και ελπίζω να σε ενημέρωσα κάπως καλύτερα για το τί συμβαίνει
    Δεν αμφιβάλλω για το τι συμβαίνει, κάνετε ακριβώς ότι κάνουν όλες οι υπόλοιπες συντεχνίες όταν σας παίρνει, όπως κάνουν όλοι οι οργανωμένοι σε οτιδήποτε. Το ζόρι το τραβάνε όσοι δεν ανήκουν σε κάποια συντεχνία ώστε να παίρνουν το αίμα τους πίσω που και που...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    (όσο για το θέμα ασφάλειας να κινούνται ταυτόχρονα Freeday και οχήματα σε δρόμο 2 λωρίδων και μοιραζόμενοι από 1 έκαστος αναρωτήσου αν θα ήθελες το παιδί σου, ένας φίλος/φίλη σου ή δικό σου άτομο που συμμετέχει στο Freeday να πηγαίνει δίπλα δίπλα για αρκετά χιλιόμετρα με τα υπόλοιπα τροχοφόρα)
    1. Ή εμπιστεύεσαι την κοινωνία και τους συμπολίτες σου, ή τους βάζεις απέναντι, διάλεξε. Δεν γίνεται από τη μια
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Αλίμονο αν σας θέλαμε απέναντι και όχι δίπλα μας.
    και από την άλλη να μην επιτρέπεται να κινούμαστε δίπλα δίπλα γιατί θα σας πατήσουμε. Ή είμαστε φίλοι ή είμαστε κίνδυνος.
    2. Το παιδί μου θα ήθελα να να το έχω μάθει να σέβεται τόσο πολύ τον εαυτό του που να μην του επιτρέπει να γίνεται πρόβλημα για οποιονδήποτε. Οπότε ναι, θα ήθελα όταν συμμετέχει στην πορεία του Freeday να του είναι αυτονόητο πως θα καταλαμβάνει το μισό δρόμο και όχι όλο και επίσης ότι αυτό θα γίνεται οργανωμένα, ενδεχομένως και με τη βοήθεια της τροχαίας, ή καθόλου.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  15. #15
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    μου βαλες πολλά και δυστυχώς έχω κανονίσει καφέ με τον χορχόδειλο Blitzer εντός ολίγου

    θα επιστρέψω το βραδάκι δριμύτερος όμως

    χαίρομαι πάντως που μπορούμε να κουβεντιάσουμε σε λογικά πλαίσια και σίγουρα τα αντεπιχειρήματά σου θέλω να τα αναλύσουμε. bb for now

Σελίδα 1 από 12 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. μποτιλιάρισμα...
    από POLICE6 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2012, 13:22
  2. βρέθηκε η λύση για το μποτιλιάρισμα
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2009, 23:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF