Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 104

Θέμα: Βρε ΚΤΜέδες με τα ψοφάλογα σας ..........

  1. #1
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204

    Βρε ΚΤΜέδες με τα ψοφάλογα σας ..........

    …….. και τους 5 τόνους σαργούς που βγάλατε επέρσι το καλοκαίρι, μετά από τα 32 κιλά λαγό που πετύχατε με ένα φυσίγγι στο δρόμο για το χωριό. Τι είναι αυτά που λέτε στο κόσμο? …


    βλέπω καθημερινά το moto.gr να πορτοκαλίζει μέρα με τη μέρα και χαίρομαι. Ειδικά το Adv έχει ξανανιώσει. Ολόκληρο αμάνικο βάλαμε στο club, δεν είναι και λίγο.

    Παράλληλα όμως βλέπω όταν αναφέρονται οι χρήστες στα σχόλια τους ειδικά για το Adv, αρκετές υπερβολές όσον αφορά τη δύναμη του.

    Που την είδατε ρε παιδιά τη «λυσαλέα» και «εξωφρενική» δύναμη και απόδοση? Μια χαρά 96,006789865 αλόγακια έχει.
    ότι πρέπει και όσα πρέπει για να χωράνε παντού. Ειδικά σε συνδυασμό με το μακρύ μεταξόνιο του όσο και να ανοίγεις το γκάζι ούτε σπινιαρίσματα ούτε, περίεργες συμπεριφορές ούτε τίποτα, όλα γλυκά φιλικά και προβλέψιμα.

    Σιγά τις σκληροπυρηνικές καταστάσεις δηλαδή?

    Εμένα ξέρετε πόσες φορές μου χει λείψει η δύναμη των 110 αλόγων του Tiger? Ουκ ολίγες… Τεράστια διαφορά.

    Έχετε καταλάβει ότι ένα ελαφρώς φτιαγμένο varadero στην Εθνική παίζει να μας τσαγιώσει?

    Οκ το μηχανάκι δε παίζεται σε θέματα ζυγισης, γεωμετρίας, και αίσθηση φιλικότητας. Τα άλλα που τα βρήκατε?
    Μήπως η γενικότερη φιλικότητα και ενδοτικότητα του που συγχωρεί τόσα πολλά σας έχει κάνει επιτέλους να ανοίγεται τέρμα το γκάζι στην έξοδο χωρίς να φοβάστε? και αυτό εν τέλει το μεταφράζεται σε υπερβολική δύναμη? Μήπως δε τολμάγατε να το κάνετε με τα προηγούμενα μηχανάκια γιατί θα αγοράζατε οικόπεδα οπότε δεν είχατε γνωρίσει τη πραγματική δύναμη των πρώην σας?

    Σιγά τη δύναμη λέω εγώ.

    Αν και για αυτό το γουστάρω τρελά αυτό το μηχανάκι. Γιατί αποδεικνύει περίτρανα ότι δε χρειάζεσαι πολλά άλογα για πηγαίνεις γρήγορα. Απλώς χρειάζεσαι τα ιδανικά άλογα που δεν είναι αλλά από το κατάλληλο στήσιμο, τις καλές αναρτήσεις και τη σωστή γεωμετρία. Να βράσω εγώ το κινητήρα μπροστά στο υπέροχο συνδυασμό του 150 18’ πίσω και 90 21’ μπροστά που πάει παντού και ακόμα και με τακούνια στρίβει.
    Λέω εγώ τωρα …. Και σε κουβέντα να βρισκόμαστε.



    PS. Για να μη πιάσω τώρα τον άλλον άκυρο μύθο περί τεραστιότερης μορφής και επιπέδου δύναμης του 950 έναντι του 990, οπου στη πραγματικότητα κυριαρχεί η απίστευτη γλυκύτητα και φιλικότητα του καρμπυρατεράτου 950 έναντι του μαλακισμένου injection του 990.

  2. #2
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Πέστα ρε Σπύρε...γιατί όταν γράφω ότι είναι σχολείο, και φιλικο και ευκολοδήγητο, συγχωρεί λάθη και δεν τρομάζει νομίζουν ότι κάνω πλάκα...
    Βελούδινο θα το χαρακτήριζα αλλά αξιόμαχο λόγω στησίματος...
    Το 990 βέβαια που έχω είναι το "κοντό" που δεν πάει χώμα και γκάζι δεν έχει σε σχέση με το 950...χαχαχαχ

    Συμφωνώ και επαυξάνω σε όλα όσα είπες...
    Οι μικροδιαφορές σε 950-990 σε αναρτήσεις, τροφοδοσία, σέλα και πρόσφατα ιπποδύναμη (105 αντί για 96) δεν μεταμορφώνουν το μοντέλο απλά το βελτιώνουν λίγο ή αλλάζουν λίγο(διαλεγετε και παίρνετε...) στα σημεία διατηρώντας τον ίδιο χαρακτήρα
    ΝΑΙ χαρακτήρα...

    Το μηχάνημα είναι καλό και μπορεί να γίνει και καλύτερο...φρένα αλλά κυρίως κατανάλωση μπορούν να βελτιωθούν...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  3. #3
    Μεσόγειος διασώστης Το avatar του/της Shiatman
    Εγγραφή
    24/09/2004
    Μηνύματα
    702
    Πείτε, πείτε έχω αρχίσει και ψήνομαι... μόνο αυτή την κατανάλωση και τη μπελαλίδικη πρόσβαση στον κινητήρα (ίδιο κακό με το LC4) βάζω στα αρνητικά.
    WHO RUNS THE SHOW

  4. #4
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    Σιγά τη δύναμη λέω εγώ.
    Πεστα πέστα γιατί εγω τα λέω και δεν μ ακούνε!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #5
    Ωχ , Σπύρο πολλές αλήθειες έγραψες μαζί και τον βλέπω να πέφτει τον server σύντομα

  6. #6
    Μεσόγειος διασώστης Το avatar του/της Shiatman
    Εγγραφή
    24/09/2004
    Μηνύματα
    702
    Α, και για να μην το παραλείψω, ΜΕΓΑΛΟ αρνητικό για μένα είναι ότι τα περισσότερα τα έχουν φλοράντζες, γιαλαντζί αντβεντσουράδες (με ολίγη από 1200GS δηλαδή)
    WHO RUNS THE SHOW

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    501
    Ένας μοντεράτορας δεν υπάρχει; BAN... BAN και κλείσιμο το thread (αν δεν μπορεί να σβηστεί). Τα εν οίκω μη στο φόρουμ...
    Πάει το όνομα. Vstrom γίναμε γμτ
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  8. #8
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    ότι ..............
    Το μηχάνημα είναι καλό και μπορεί να γίνει και καλύτερο...φρένα αλλά κυρίως κατανάλωση μπορούν να βελτιωθούν...
    βάλε στο πρόγραμμα και τη αναβάθμιση όλων των εξαρτημάτων που εννιολογικά εμπεριέχουν τη λέξη "pump" και είσαι μέσα

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από freco Προβολή μηνύματος
    Ένας μοντεράτορας δεν υπάρχει; BAN... BAN και κλείσιμο το thread (αν δεν μπορεί να σβηστεί). Τα εν οίκω μη στο φόρουμ...
    Πάει το όνομα. Vstrom γίναμε γμτ
    για αυτό είμαστε ανωτεροι ρε. Δε φοβόμαστε τις αλήθειες

    άσε που νομίζω οτι Vstrom έχουμε γίνει εδώ και καιρό που πουλάει το ριμάδι τόσο πολυ σα μεταχειρισμένο.

  9. #9
    τι να πω ρε μάγκες.. μάλλον άλλα μηχανάκια οδηγάμε.. μπορεί βέβαια να φταίει ότι έχω το S

    1ον γκάζι αντικειμενικά όντως δεν έχει πολύ.. 86-90 άλογα ρόδα με το ζόρι. Στάνταρ, σε τελικές μας τσαγιώνουν και ψιλογαργαλημένα βάρα και βστρομ 1000 κλπ. κλπ.

    2ον το δεν σπινιάρει, δεν γλιστράει το αντβέ μα το θεό δεν μπορώ να το καταλάβω.. το δικό μου μια χαρά σπινάρει και γλιστράει, και όταν χουφτώνω όλο το γκάζι στην έξοδο μια χαρά διπλώνει και σουζάρει..

    από απλά δυνατότερα ως πολύ δυνατότερα μηχανάκια ΔΕΝ με έχουν τρομάξει όσο το αντβέ, στο οποίο ο συνδυασμός της "στο περίπου" αίσθησης του μπροστινού, μαζί με το ότι ανεβοκατεβαίνει κανά 2 ορόφους στα γκάζια-φρένα συν το ότι το κρατάς με το ζόρι κάτω όταν ανοίγεις φανάρι για να μην σουζάρει συν του ότι μπορεί το μοτέρ του να συμπεριφέρετε σαν ΜΧ και να σου δίνει την αίσθηση ότι κάνει παπάδες αλλά όταν αρχίσει και αμολήσει κάπου λόγω οδηγικού λάθους ή νόμων της φυσικής απλά φαίνονται ΟΛΑ τα 250 κιλά του και το μάζεμα απαιτεί εκτός από γνώση και σωματική δύναμη

    γραμμικό ρε παιδιά το 990????????? που κλείνεις το γκάζι με 6η, μπρουμυτίζει και κόβει 70 χλμ; γραμμικό το ον-φφ ταξιδιάρικο και καλά που ανοιγοκλείνεις 3η-τραβάς και στήνετε;

    και το 950 μας ρίχνει και σε γκάζι και σε μπαμ Σπύρο. believe me
    Fuck the universe.

  10. #10
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GhostDog Προβολή μηνύματος
    τι να πω ρε μάγκες.. μάλλον άλλα μηχανάκια οδηγάμε.. μπορεί βέβαια να φταίει ότι έχω το S
    To sporτ εχεις ε; το ρεις ρεντυ;
    Ban 'em all

  11. #11
    Χρήστο είσαι ΤΡΟΛ
    Fuck the universe.

  12. #12
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GhostDog Προβολή μηνύματος
    ....
    2ον το δεν σπινιάρει, δεν γλιστράει το αντβέ μα το θεό δεν μπορώ να το καταλάβω.. το δικό μου μια χαρά σπινάρει και γλιστράει, και όταν χουφτώνω όλο το γκάζι στην έξοδο μια χαρά διπλώνει και σουζάρει..

    ......

    Ναι οκ συμφωνώ, αλλά σε περίπτωση που το κυνηγήσεις όπως τα περισσότερα 90+ άλογα μηχανάκια. (είπαμε μηχανάκια παίδες, μη με πρήξετε τώρα με τίποτα άκυρα δίτροχα).

    Αυτό που δε καταλαβαίνω όμως με με τη περίπτωση σου, είναι που θεωρείς ότι το μπροστινό είναι στο «ψιλό περίπου» περίεργο .. Πρέπει να το ψάξεις λίγο.

    Το μπροστινό του Adv είναι βράχος (δεδομένου της 21’) εκτός και αν έχεις τα γνωστά θέματα με τη ζάντα που αρπάζει για πλάκα. Που και πάλι όμως δεν επηρεάζει τη συμπεριφορά του στη στροφή, (παρά μόνο στην ευθεία λίγο και στα φρένα).

  13. #13
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    [QUOTE=spyro;2199236]βάλε στο πρόγραμμα και τη αναβάθμιση όλων των εξαρτημάτων που εννιολογικά εμπεριέχουν τη λέξη "pump" και είσαι μέσα



    Αυτά δεν θέλουν αναβάθμιση αλλαγή όταν χαλάσουν θέλουν, αν έχεις φραγκα τα αλλάζεις και προληπτικά...όσο δουλεύουν μια χαρά την κάνουν την δουλειά...εγώ δεν έιχα πρόβλημα μέχρι τώρα...


    Σχετικά με σούζα παντιλίκι κτλ κανένα πρόβλημα...το μηχανάκι δεν λέει όχι, απλά είναι απόλυτα ελεγχόμενο και στα χέρια σου...αν θες...όποτε θες...αν πάλι θες να πας απλά γρήγορα και γραμμικά το κάνει...δεν τρομάζει τον οδηγό...αλλά αν γουστάρεις αδρεναλίνη στη χαρίζει απλόχερα...
    Κατά τα άλλα ναι στριβει εύκολα , (παρά)έχει προοδευτικά φρένα που δεν δαγκώνουν/τρομάζουν και στο χώμα δουλευουν άριστα αλλά στην άσφαλτο υπολείπονται...., μαζεύεται αν κάνεις μικρολαθάκια και δεν τρομάζεις αν πατήσεις μπροστινό πανικού ακόμα και μέσα στη στροφή... Το φιλικό και ευκολο πάει στην οδήγηση όχι στην μετακίνηση...
    Οδηγάω σημαίνει ότι πιέζω, το παλεύω, δεν χαλαρώνω...εκεί ακριβώς αν έχεις λίγο εμπειρία και κότσια το μηχάνημα είναι σύμμαχος...και όντως είναι το στήσιμο (πλαίσιο/ανάρτηση) που μετράει εκεί και όλα φαίνονται ευκολότερα...

    σχετικά με το 950 και 990 σε γκάζι μπαμ μπουμ κτλ η διαφορά μάλλον είναι μέχρι 5%, ασήμαντη ουσιαστικά...το τελευταίο 990 την εκμηδενίζει φαντάζομαι με τα 105 άλογα...νομίζω ότι ο κινητήρας του SΜΤ990 θα έκανε ουσιαστική διαφορά...

    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  14. #14
    το μπροστινό του συγκριτικά με οποιοδήποτε 17άρι κλιπονάτο έστω και 10ετίας είναι για τα μπάζα...

    πράγμα απόλυτα λογικό γιατί μιλάμε για 90/21 με 30 πόντους διαδρομή ανάρτησης. Αν δεν ήταν στο περίπου θα μας κυνήγαγε ο νεύτωνας

    από κει και πέρα αν μου το συγκρίνεις με τα υπόλοιπα ον-οφφ κλπ. οκ μαζί σου.

    άλλο θέμα η ζάντα που όντως άπαξ και αρπάξει τα πράγματα γίνονται τραγικά ΚΑΙ μες στη στροφή (και το λέω αυτό όντας στην 2η μπροστινή ζάντα που έχω εντέλει κάνει 8άρι )
    Fuck the universe.

  15. #15
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.063
    Aλλάξτε τον τίτλο σε "adventurάδες" όμως γιατί υπάρχουν και αρχιδάτα ΚΤΜ :P
    Life begins at 45°.

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρόβλημα με Kawasaki ΚLE 500...Τα φώτα σας παιδιά...!!!!
    από Anty12 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 89
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2010, 00:59
  2. όλοι εσείς με τα Dainese...Σας ΠΑΡΑΚΑΛΩ...
    από SVX στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2010, 18:05
  3. Ελεοc πια με τα αρύθμιστα Κ@λ@φώτα σας κουτάκιδες
    από Ichigo στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2009, 12:28
  4. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2009, 11:23
  5. Απαντήσεις: 135
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2008, 14:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF