Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: 1-2 ζορικα προβληματα που πρεπει να λυσω μαγκες γιατι θα τρελαθω!!

  1. #1
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812

    1-2 ζορικα προβληματα που πρεπει να λυσω μαγκες γιατι θα τρελαθω!!

    το ενα το πρωτο που ειναι απλο.
    καβαλησα ενα ιδιο με το δικο μου cbr 600 f4i και το σασμαν του ηταν βουτηρο αλλαγη με μικρη δυναμη στο πεταλ και καθολου ηχος κλανκ και χτυπηματα.
    εμενα ειναι σκληρο το κιβωτιο.ειδικα οταν ζεσταθει.γενικα θελει δυναμη ο λεβιες και μερικες φορες θελει πολυ δυναμη για να ανεβασει η να κατεβασει.
    η ροδα πισω στο αερα με ταχυτητα μεσα και συμπλεκτη πατιμενο γυριζει με το χερι, αλλα δυσκολα και αν της δωσεις μια να γυρισει σταματαει μετα απο 30-40 μοιρες περιστροφης.
    λαδια εχω καινουρια.
    η μανετα ειναι ρυθμισμενη να εχει τον σωστο τζογο και η συμπλεξη γινεται στο τελος τελος της διαδρομης της.
    παιζει να θελει αλλαγη σετακι ολα τα δισκακια?η μηχανη παντως δεν πατιναρει.

    και το δευτερο προβλημα μου.the "ζορικο" one.
    εχω εναν παλμο οταν φρεναρω.
    ουσιαστικα σε ενα σημειο η μηχανη φρεναρει πιο πολυ και μετα παλι κανονικα.
    για 300 μοιρες φρεναρει κανονικα και μετα ειναι ενα σημειο 60 μοιρων που φρεναρει πιο δυνατα.
    σε μικρες ταχυτητες ειναι πολυ ξεκαθαρο.στις μεγαλες ειναι σαν ενα δυνατο τρεμουλο.
    οι δισκοι ειναι καινουριοι(οι προηγουμενοι ηταν φθαρμενοι και στραβοι)
    τους αλλαξα για να λυσω το προβλημα αλλα με το που αρχισαν να πατανε τα τακακια αρχισε και το προβλημα και οσο πιο καλα πατανε τοσο χειροτερο γινεται (εχω κανει 500κμ ως τωρα)
    λοιπον περιστρεφοντας την ροδα με το χερι νιωθεις με δυσκολια οτι οταν περασει το συγκεκριμενο σημειο αυξανεται η τριβη.
    αν με ενα λαστιχακι πατιεται ελαφρα η μανετα και καταβαλεις πλεον καποια χ προσπαθεια για να γυρισεις με το χερι τον τροχο μολις φτασει το σημειο στις δαγκανες τοτε γινεται εμφανως πιο δυσκολη η κινηση της ροδας.
    το σημειο ειναι συγκεκριμενο και δεν αλλαζει.
    και υπαρχει και στους δυο δισκους (βγαζοντας την μια δαγκανα τεσταρω την μια απο τις δυο και το κανουν και οι δυο) αρα δεν νομιζω να ειναι στραβοι και οι δυο καινουριοι δισκοι ακριβως στο ιδιο σημειο!!??!!??
    αν βγαλω και τις δυο δαγκανες η ροδα γυρναει υπεροχα καμια 10ρια και παραπανω περιστροφες με το χερι.
    λοιπον.
    σκεφτομαι οτι ισως ειναι τα ρουλεμαν...
    η παιζει να εχει στραβωσει το κεντρο της ζαντας?

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Αν μπορέσεις να κάνεις καμιά πατέντα με σταθερό μολύβι κάπου (όπως κάνανε παλιά στις ακτινολογήσεις) θα βγαλεις άκρη αν φταίει ο τροχός (αρκεί να είναι ΟΚ η ζάντα σου..)

    Υ.Γ.
    Να τσεκάρεις και το μέσα- έξω και το πάνω - κάτω..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    το εχω ηδη κανει αυτο.το στεφανι της ζαντας ειναι εντως προδιαγραφων.και ως προς το πανω-κατω και ως προς το μεσα-εξω.

    με το " θα βγαλεις άκρη αν φταίει ο τροχός (αρκεί να είναι ΟΚ η ζάντα σου..)" οταν λες τροχος εννοεις το λαστιχο?γιατι δεν βγαζω νοημα...
    εγω απο οσο καταλαβαινω κατι δεν παει καλα με το κεντρο της ζαντας.να και ενα σχημα μηπως γινει κατανοητο αυτο που εχω στο μυαλο μου.οι κοκκινες γραμες στο κεντρο πρεπει να ειναι ισες.αν δεν ειναι συμβαινει αυτο που φαινεται διπλα.το γκρι ειναι οι δισκοι απο πανω και το μαυρο κουτακι το κεντρο.αν συνεβαινε αυτο ομως θα ειχε λογικα δυο σημεια που θα κολλαγε 180 μοιρες το ενα απο το αλλο.Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	kentro.jpg 
Προβολές:	537 
Μέγεθος:	9,8 KB 
ID:	256625
    το βασικο στοιχειο ειναι οτι ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΙ δισκοι παρουσιαζουν μεγαλυτερη τριβη σε ενα συγκεκριμενο σημειο.
    να εχει ομως στραβωσει καπως (πως) το κεντρο και το στεφανι να ειναι οκ μου φαινεται αρκετα περιεργο.
    εχω σκεφτει να κανω τα εξης.
    1 να περιστρεψω τους δισκους 180 μοιρες να δω αν θα μετακινηθει το σημειο αναλογα.
    αν μετακινηθει τοτε κατι δεν παει καλα με τους καινουριους δισκους.αν μεινει σταθερο κατι δεν παει καλα με την ζαντα.
    2 να αλλαξω τα ρουλεμαν.
    3 αλλαγη η ζαντα.

  4. #4
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Το Νο 1 μαλλον θα σε καλύψει...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #5
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    1ο πρόβλημα αν έχεις καινούργια αλυσίδα/γρανάζια κλπ,άλλαξε λάδια και βάλε MOTUL αν δεν έχεις τέτοια...αν έχεις πειραματιστεί με λάδια και δεν,τότε πας για λύσιμο και επιθεώρηση σε φουρκέτες και μύλο που ψυλλιάζομαι θα είναι χάλια...
    2ο πρόβλημα πιο εύκολο: έχεις στραβή ζάντα αδερφέ...2 στα 2 στραβοί δίσκοι δε γίνεται...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    Άμα πας την ζάντα σε ζαντά (που επιδιορθώνει, όχι μόνο να πουλάει :P) θα σου τα πει όλα.
    Αν έχει πάρει, πόσο έχει πάρει, που έχει πάρει, και θα στην φτιάξει κιολας και δεν θα
    χρειαστεί να αγοράσεις αλλη. Αλλά πρέπει να του την πας χωρίς το ελαστικό..

  7. #7
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    1ο πρόβλημα αν έχεις καινούργια αλυσίδα/γρανάζια κλπ,άλλαξε λάδια και βάλε MOTUL αν δεν έχεις τέτοια...αν έχεις πειραματιστεί με λάδια και δεν,τότε πας για λύσιμο και επιθεώρηση σε φουρκέτες και μύλο που ψυλλιάζομαι θα είναι χάλια...
    2ο πρόβλημα πιο εύκολο: έχεις στραβή ζάντα αδερφέ...2 στα 2 στραβοί δίσκοι δε γίνεται...

    με τα λαδια εχω βαλει τορκο t4r και τωρα εβαλα amsoil10-40.
    οι αλλαγες δεν ειναι και τοσο χαααλια απλα μολις καβαλησα το αλλο F επαθα πλακα!!


    για ζαντα τωρα...
    οταν ξανα κατεβω αθηνα θα βαλω μια πανω απο ενος φιλου μου να δω αν φευγει το προβλημα.παντως μαλλον κατα εκει με κοβω....
    πως γινεται να στραβωσει ετσι??

    ευχαριστω μαγκες μου!!

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/11/2011
    Μηνύματα
    23
    Έχω και εγώ το συγκεκριμένο πρόβλημα με του δίσκους.

    Όταν έψαχνα το πρόβλημα στο βιβλίο service της haynes που έχω για το συγκεκριμένο πρόβλημα ο συγγραφέας προτείνει να ελέγξεις 2 πράγματα, του δίσκους και τον άξονα.

    Σε εμένα δεν απεδειχθεί ότι το πρόβλημα οφειλόταν σε στραβό άξονα. Δυστυχώς έχω στραβούς δίσκους.

    Δεν είναι δοκιμασμένο αλλά ίσως να σε βοηθήσει.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2006, 18:46
  2. 17 πραγματα που πρεπει να γνωριζεις...
    από Vezouvios στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2006, 11:47
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/01/2006, 09:30
  4. ΝΕΑ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ
    από m1ke στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2005, 13:18
  5. Που πρεπει να καθεται κανεις?
    από Ar6is στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2004, 03:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF