Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 112

Θέμα: Honda chaly

  1. #91
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Τουμπανάκι θα γίνει το μοτόρι!!
    Keep spamming!!!:a13:

  2. #92
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164

  3. #93
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    τωρα αρχισαν τα καλα!!!
    Φιλος μου παλιοτερα ειχε βαλει ροδες απο TDR 50 με ψαλιδι kaze-r.
    αν βρω καμμια φωτο θα σου δειξω.

  4. #94
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/10/2014
    Μηνύματα
    61
    καλημερα φιλε σου εστειλα μην....

  5. #95
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Αρκετό καιρό μετά ήρθε η ώρα για ενημέρωση.

    Ο λόγος βασικά η έλλειψη χρόνου, ενα βασικό ξενέρωμα (θα δείτε παρακάτω) και η προσπάθεια επίλυσης του προβήματος με αρκετή έρευνα στο διαδίκτυο.

    Είχαμε μείνει στις ζάντες και το κιτάκι φρένων που μόλις είχα παραλάβει! Η δισκόπλακα και το κέντρο μπήκαν στο πιρούνι μια χαρά και είχα πάρει και εγώ μια μεγαλήτερη χαρά για αυτό!
    Ναι πως! Θα κοβόταν απότομα!
    Να γιατί:
    Αφού πήρα τις απαραίτητες βίδες ώστε να πιάσω το κέντρο στη ζάντα και τα έβαλα όλα στο πιρούνι ήρθε το χάος!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	front rim1.jpg 
Προβολές:	237 
Μέγεθος:	74,1 KB 
ID:	329668
    Δε φαίνεται καλα ε;

    Για να το δούμε λίγο καλύτερα απο τα δεξιά:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	front rim2.jpg 
Προβολές:	236 
Μέγεθος:	73,2 KB 
ID:	329669

    Ας το δούμε κι απο αριστερά:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	front rim3.jpg 
Προβολές:	234 
Μέγεθος:	60,9 KB 
ID:	329670

    Η ζάντα έχει offset με αποτέλεσμα να μη κεντράρει σωστά στο πιρούνι. Το ήξερα απο πριν, αλλα δε περίμενα να έχω τόσο μεγάλες διαφορές!

  6. #96
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Το καλό με τις μπομποζάντες και τα κέντρα τους ειναι οτι μπορείς να τις κανεις τούμπα πανεύκολα και ίσως έτσι λυθεί το πρροβλημα!!!
    Έτσι και δοκίμασα λοιπόν!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	front rim4.jpg 
Προβολές:	232 
Μέγεθος:	66,1 KB 
ID:	329671
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	front rim5.jpg 
Προβολές:	230 
Μέγεθος:	58,5 KB 
ID:	329672

    Με τίποτε....έγινε χειρότερα!

    Μετά το μεγάλο ξενέρωμα και με άπειρες δοκιμές και μετρήσεις με ροδέλες και αποστάτες στον άξονα και τούμπα την ζάντα με το κέντρο ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και με δοκιμή ενα κέντρο που δανείστικα απο ένα φίλο για περαιτέρο δοκιμές και μετρήσεις δεν κατέληξα κάπου άμεσα!

    Άρχισα λοιπόν να ψάχνω online την καλύτερη λύση στο θέμα και μετά απο αρκετές νύχτες ψαξίματος βρήκα οτι οι replica falcon έχουν επίτηδες πιο μεγάλο offset απο τις original προφανώς για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων ή κάτι τέτοιο.....τι με νοιαζεί? Σημασία έχει οτι έχουμε το πρόβλημα και τελικα βρήκα και την λύση:
    Αποστάτες κέντρου!!!

    Στο μαγαζάκι που ειχα παρει το κιτ φρενων υπηρχαν έτοιμοι και μιας και χρειαζόμουν μερικά πραματάκια ακόμα, προτίμησα να τους πάρω απο εκεί αντι να τους φτιάξω τοπικά στο μηχανουργείο! Έτσι κι αλλιώς το κόστος θα ήταν εκει κι εκεί σε συνδιασμό με τα μεταφορικά και θα γλύτωνα και τον κόπο να παρω μετρήσεις, να σχεδιάσω, να τρεχω στο μηχανουργείο, να περιμένω κτλ κτλ.

    Αναμονή λοιπόν για να συγκεντρωθεί το απαραίτητο χρηματικό ποσό, να γίνει η παραγγελεία και να περιμένω να την παραλάβω!

  7. #97
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Είχα φάει τόσο καλό ξενέρωμα που δεν ήθελα να ασχοληθώ με το μηχανάκι για μεγάλο διάστημα!

    Μια μέρα όμως τακτοποιώντας τον πάγκο για να κάνω άλλη δουλειά έπεσε το μάτι στο ξεχασμένο σετάκι λαιμού-καρμπυρατέρ.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	carb1.jpg 
Προβολές:	230 
Μέγεθος:	83,7 KB 
ID:	329673
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	carb2.jpg 
Προβολές:	227 
Μέγεθος:	85,1 KB 
ID:	329674
    Βρώμα τόσων ετών πάνω τους! Να γιατί έμειναν ξεχασμένα στην άκρη. Δεν ήθελα καν να τα αγγίζω!

    Μιας και πρόσφατα είχα παρει ενα σετ σαπουνιών και πανόβουρτσας και δεν ειχα ξαναγυαλίσει ποτέ έτσι αλουμίνιο, είπα να κανώ δοκιμή στο λαιμό.
    Λύσιμο λοιπόν τα εξαρτήματα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	carb3.jpg 
Προβολές:	231 
Μέγεθος:	98,7 KB 
ID:	329675

  8. #98
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Με το καρμπ θα ασχοληθώ όταν πιάσω και το μοτέρ στα χέρια μου, όπωτε πήγε πάλι στην άκρη.

    Ο λαιμός όμως.....ξεκίνησε έτσι:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	carb4.jpg 
Προβολές:	230 
Μέγεθος:	80,8 KB 
ID:	329676

    Μετά απο τρίψιμο με δίαφορα νούμερα σμυροδόπανα και γυαλόχαρτα τον έφτασα σε σημείο που ήρθε η ωρα να μπουν τα σαπουνια στο παιχνιδι.
    Έτσι λίγη ωρα μετά κατέληξα εδω:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	carb5.jpg 
Προβολές:	228 
Μέγεθος:	82,4 KB 
ID:	329677

    Δεν είναι και το καλύτερο αποτέλεσμα, αλλά δεν ασχολήθηκα και πολύ! Με ενδιέφερε να δω πως δουλεύουν τα σαπούνια και να τα μαθω, παρά να βγει το τέλειο αποτέλεσμα. Θα ξανασχοληθώ μαζί του εκτενέστερα όταν έρθει η ώρα του μοτέρ!

    Μέχρι τότε για να μη χαθεί τίποτε, αλλά και για να φανει και η διαφορα του πώς ήταν, ξανασυνάντησε το καρμπυρατέρ!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	carb6.jpg 
Προβολές:	229 
Μέγεθος:	86,1 KB 
ID:	329678

  9. #99
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Είχα φάει τόσο καλό ξενέρωμα που δεν ήθελα να ασχοληθώ με το μηχανάκι για μεγάλο διάστημα!
    δεν είσαι ο μόνος!
    Μια μέρα όμως τακτοποιώντας τον πάγκο για να κάνω άλλη δουλειά έπεσε το μάτι στο ξεχασμένο σετάκι λαιμού-καρμπυρατέρ.
    Αυτό κάνω και εγώ , βρίσκω αλλο κομμάτι της ανακατασκευής και ασχολούμαι μέχρι να έρθει η λύση στο μυαλό μου

  10. #100
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Παράλληλα προσπαθούσα να βρώ μια "άκρη" απο Ταιλάνδη μεριά, ώστε να φέρω μερικά ανταλλακτικούλια κι απο εκεί!

    Έχουν μεγάλη παραδοση με τα παπακια εκεί και το chaly έχει δεχθεί πλήθος μετατροπών με αποτέλεσμα να υπάρχουν διάφορα ανταλλακτικά που δε μπορούσα να βρω αλλού ή οι τιμές ξέφευγαν πολύ απο όσα ήθελα να πληρώσω για απλά πράγματα!

    Έγινε λοιπον κι αυτό κάποια στιγμή και κατάφερα και έφερα μερικά πραγματάκια! Μάλιστα έτυχε να σκάσουν σχεδόν μαζί δύο δέματα, ένα απο Γαλλία με αποστατες κέντρων κτλ κι ένα απο Τειλάνδη με διάφορα μικροπράματα, δυο μέρες πριν τα Χριστούγεννα! Ο ΑηΜΠιλυ-ΕΛΤΑ το εκαναν το θαύμα τους!

    Είχα αναφέρει παλιώτερα οτι ήθελα να μεταφέρω το εμπρός φανάρι πιο χαμηλά στο πιρούνι.
    Είχα δυο επιλογές μέχρι τότε:
    - Να κόψω τα μαμά αφτάκια και να τα κολλήσω παρακάτω
    - Να κόψω τα μαμά αφτάκια και να χρησιμοποιήσω καποιο σετ βάσεων φαναριού που δίνουν και ελευθερία μεγαλύτερη στη ρύθμιση.

    Καλές και οι δύο, αλλα δε μου άρεσαν αισθητικά! Η μεν πρώτη λύση, έδειχνε πιο εργοστασιακή, αλλα τα αφτάκια εμφανισιακά ειναι.....χάλια!
    Η δεύτερη καλύτερη μεν, αλλα δε μπορεσα να βρω καποιο σετ στο μέγεθος του πιρουνιου απο οσα μου αρεσαν αισθητικα, μιας και τα περισσοτερα σετ που βρήκα ήταν για 36mm καλαμι που ειναι πολύ πιο χοντρό.

    Στην Ταιλάνδη λοιπόν βρήκα την τρίτη λύση!
    Αφτάκια τύπου DAX. Εργαστασική εμφάνιση δηλαδή!

    Τσακώνουμε το πιρούνι λοιπον μια ζεστή μέρα (μιας και το κρυο δεν αφήνει πολλες μέρες εργασίας)
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fork ears1.jpg 
Προβολές:	226 
Μέγεθος:	66,4 KB 
ID:	329679

    Βγάζουμε και τον γωνιακό τροχό με δίσκο κοπής και σιγά σιγά κόβουμε τα απαίσια εργοστασιακά αφτάκια:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fork ears2.jpg 
Προβολές:	226 
Μέγεθος:	71,5 KB 
ID:	329680

    Τρόχισα όσο μπορούσα και τις κολλήσεις με προσοχή να μη φάω πολύ υλικό απο το πιρούνι. Εννοεέιται πως θα παίξει και στοκάρισμα για να βγει σωστο φινίρισμα.

    Και ακόμη μια φωτό με τα Ταιλανδέζικα αφτακια δίπλα στα εργοστασιακά:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fork ears3.jpg 
Προβολές:	225 
Μέγεθος:	72,4 KB 
ID:	329681

    Εμφανής η διαφορά πιστεύω!

    Τώρα μένει να τα κολλήσουμε. Αυτό θα το αναλάβει φίλος φαναρτζής που διαθέτει αργκον, όπωτε ειμαι λίγο στο stand by παλι.

  11. #101
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mankam Προβολή μηνύματος
    δεν είσαι ο μόνος!

    Αυτό κάνω και εγώ , βρίσκω αλλο κομμάτι της ανακατασκευής και ασχολούμαι μέχρι να έρθει η λύση στο μυαλό μου
    Το πήρα το ρημάδι για να περνάω την ώρα μου και να το ευχαριστιέμαι. Αν ειναι να με "στεναχωρεί" έτσι, το αφήνω μέχρι να βρω όρεξη πάλι!
    Στην τελική δε βιάζομαι καν να το φτιάξω μιας και ειναι καθαρά χόμπυ το συγκεκριμένο. Όοοοταν έχω λεφτά και όοοοοταν εχω χρόνο τα διαθέτω σε αυτό.

    Είναι και το θέμα της μετατροπής στη μέση που αλλάζει τα δεδομένα! Ζαντες και φρένα απο τη στιγμή που δεν ειναι εργοστασιακά και παντρεύεις οτι βρεις θέλει πολυ trial and error!

    Σιγα σιγα λοιπον και θα τα καταφερουμε ολα!

  12. #102
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Ωραίος μάστορα
    Keep going

  13. #103
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    αυτακια βασεις φανου παιζει και να ειχα... αν ακομα ενδιαφερεσαι πες να μετρησω..

  14. #104
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    αυτακια βασεις φανου παιζει και να ειχα... αν ακομα ενδιαφερεσαι πες να μετρησω..
    Πλεον εγινε η δουλεια!
    Στην ουσια αυτα που εβαλα ειναι αντιγραφα απο Dax. Απλα χυμα δε μπορεσα να βρω πουθενα αλλου!

    Ευχαριστω παντως!

  15. #105
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/10/2014
    Μηνύματα
    61
    100000 σωστος ...... δεν εχω ποτε μου νικελωσει πως γινεται ολη η ιστορια λεω να κανω τα πιρουνια .... ποσο θα αντεξουν στο χρονο ? ειναι προτιμοτερο να τα παω σε μαζαζι που τα βουτανε σε νικελ ?

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda chaly cf50 6v
    από gardelisxt550 στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 517
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2021, 13:30
  2. honda chaly 50cc
    από pearlman στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2005, 17:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF