Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 112

Θέμα: Honda chaly

  1. #76
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Και μιας και είπα οτι έκανα light εργασίες, εννοούσα την εύρεση ανταλλακτικών που έλειπαν και ήταν βασικά.

    Μπροστινό φτερό δεν είχα και λόγω αλλαγής των καλαμίων "έχασα" τις βάσεις μιας και τα καλαμιά ήταν για Dax το οποίο έχει διαφορετική στήριξη στο φτερό.
    Επρεπε λοιπόν να βρεθεί κι ενα φερο για Dax το οποίο με ταλαιπώρησε λίγο μιας κι έβρισκα μόνο χρωμιωμένες εκδόσεις του!
    Η λύση ήρθε απο Ιαπωνία τελικά, απο online κατάστημα μαζί με άλλα δυο πραματάκια που θεώρησα οτι ήταν ευκαιρία να πάρω.

    Να λοιπόν το νέο φτεράκι σε λευκό χρώμα , ώστε να μπορώ να το βάψω στο χρώμα της επιλογής μου:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	front fender left.jpg 
Προβολές:	601 
Μέγεθος:	44,0 KB 
ID:	325059
    Ποιοτικά οκ....μεταλλικό μεν, έκανε καλή εφαρμογή στο πιρούνι όπως φαίνεται και σε αυτή τη φωτογραφία:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	front fender mounted.jpg 
Προβολές:	600 
Μέγεθος:	52,1 KB 
ID:	325060

    Άν κάποιος το αγόραζε για να το τοποθετήσει όπως είναι, χωρίς βάψιμο, δε θα το πρότεινα. Στις φωτογραφίες δε φαίνεται καν, αλλά στα σημεία που ειναι κολλημένες οι βάσεις είναι κάπως "τσαλακώμενο" εξωτερικά και θα χρειαστεί λίγο στοκάρισμα για να στρώσει.

    Εσωτερικά ειναι έτσι:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	front fender under.jpg 
Προβολές:	601 
Μέγεθος:	69,3 KB 
ID:	325061
    Δεν είναι και ότι καλύτερο απο κολλήσεις, αλλα τουλάχιστον ειναι στιβαρές και δε το βλέπω να ξεκολλάνε. Θέλει μόνο λίγη δουλεία όπου έχει κενά, για να γλυτώσουμε μελλοντικές σκουριές στις ενώσεις.
    Εξάλλου τα φτερά εσωτερικά σκοπεύω να τα πισσάρω για να μην έχουν θέμα απο υγρασίες ποτέ.

    Αναρρωτιέμαι μόνο, αν αξίζει να το τρίψω όλο μέχρι λαμαρίνα κι αυτό ή να τρίψω απλά και να βάψω πάνω απο αυτό το χρώμα;!

  2. #77
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Μαζί με το φτερό ήρθε σετάκι και μια σχάρα ή grab bar για τον συνεπιβάτη να το πω καλύτερα.

    Παραθέτω φωτόγραφία με την μαμά και την νέα δίπλα δίπλα:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sxares.jpg 
Προβολές:	598 
Μέγεθος:	56,1 KB 
ID:	325062

    Και πρόχειρη τοποθέτηση και των δύο πάνω στο μηχανάκι για να φανεί η διαφορά καλύτερα:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mama sxara.jpg 
Προβολές:	595 
Μέγεθος:	51,3 KB 
ID:	325063
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	new sxara.jpg 
Προβολές:	596 
Μέγεθος:	52,6 KB 
ID:	325064

    Ακόμα δεν έχω κατασταλάξει πια θα χρησιμοποιήσω, άλλα μάλλον η ζυγαρία γέρνει προς τη νέα που δίνει λίγο πιο "καθαρό" αποτέλεσμα

  3. #78
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Και κάπου εκεί που έκανα δοκιμές τις σχάρες, είπα να βάλω κι ένα αμορτισέρ για να δω το σύνολο και να...τσατιστώ!!!!
    Γιατί;
    Γιατι το πίσω φτερό, στο οποίο επένδυσα τόσο χρόνο δεν ειναι απο chaly!!! Είναι απο jinseng jc50 το οποίο ειναι μια ρέπλικα chaly και κυκλοφόρησε κάπου στα τέλη των 90s. Εμφανισιακά έμοιαζαν πολύ με chaly 6ν, με διαφορές το τετράγωνο φανάρι μπροστά αντι για στρόγγυλο, 12βολτ σύστημα με ηλεκτορνική και....πιο μακρύ σκελετο για να έχει μεγαλύτερη σέλα!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	other__jincheng_jc_50_motorynka_1999_2_lgw.jpg 
Προβολές:	610 
Μέγεθος:	75,1 KB 
ID:	325068
    Το φτερό λοιπόν, ναι μεν βιδώνει πάνω σε chaly, αφού οι τρύπες για τις βάσεις ειναι στα ίδια σημεία, ναι μεν ταιριάζει ωραία και η βάση για το κωλοφάναρο, άλλα έχει κάτι εσοχές για να χωνέψει τα αμορτισέρ οι οποίες έρχονται σε λάθος μέρος στο chaly λόγω της διαφοράς στο μήκος του σκελετού!

    Κατά τύχη έχω ενα τέτοιο μουφοchaly στη συλλογή μου και έκατσα κι έκανα τράμπα τα φτερά. Στο μούφα ταίριαζαν μια χαρά και τα δύο ενώ στο άλλο όχι!

    Κι έτσι ξαφνικά βρέθηκα πάλι χωρίς πίσω φτερό!
    Φωτογραφία απο αυτό δε τράβηξα με τα νεύρα που μου βγήκαν τότε, οπώτε χρωστάω μία.

    Θα βάλω αυτή εδώ όμως:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	basi.jpg 
Προβολές:	609 
Μέγεθος:	52,2 KB 
ID:	325066

    Δε θα πω ακόμα τι είναι αυτό! Αφήνω την φαντασία σας να μιλήσει!

  4. #79
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Κυριακη σήμερα και μιας και υπήρχε καλός καιρος, διάθεση, ξεκούραση και πάνω απο όλα χρόνος πιάσαμε τις εργασίες πάλι.

    Βγήκε απο το ξυδομπάνιο το βρυσάκι του ρεζερβουάρ, αφού είχε μουλιάσει καλά καλά κάτι μέρες τώρα.
    Αφού έγινε ενα γ΄ρηγορο πλύσιμο και λίγο φύσιμα με το κομφλέρ να δούμε μήπως ξεβούλωσαν τα ανοίγματά του, διαπιστώθηκε πως δεν...
    Δε θα ξεκινήσουμε έτσι τη μέρα! Όχι όταν έχω τόση διάθεση κιόλας!
    Έτσι λοιπόν, αφού όλα τα άλατά του ήταν μουλιασμένα και μαλακά βγήκαν σε χρήση τα παρακάτω δύο εργαλεία:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	petcock cleaning1.jpg 
Προβολές:	547 
Μέγεθος:	84,9 KB 
ID:	325186

    Ναι!!! Κομμάτια χαλκού απο πολύκλωνο καλώδιο ρεύματος! Το κλασσικό που έχουμε στον τοίχο του σπιτιού και φτάνει μέχρι τις πρίζες μας!
    Είναι το μοναδικό πράγμα που βρήκα να χωρά εκεί μέσα για να κάνει....poke!!!

    Ξεκινάμε λοιπόν:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	petcock cleaning2.jpg 
Προβολές:	545 
Μέγεθος:	95,5 KB 
ID:	325187
    Με κατάλληλες κυκλικές κινήσεις, βούτες που και που μεσα στο ξύδι και ξανά και ξανά poking....έγινε η δουλειά!
    Στην παραπανω φωτό φαίνονται τρεις τρυπούλες, από τος οποίες περνά το κάυσιμο. Αύτη που έχει το "εργαλείο" μέσα ειναι η παροχή της ρεζέρβας, δίπλα ακριβώς ειναι η εξαγωγή προς το μπολ του βρυσακίου, όπου υπάρχει κι ενα φιλτράκι και εκεί έχει και άλλη μια τρύπα που καταλήγει στην χάλικινη παροχή στο πλαι που μπαίνει το σωληνακι για να δίώξει το καύσιμο προς το καρμπυρατέρ.
    Τελευταία τρυπούλα, προφανώς, ειναι της κύριας παροχής που έρχεται απο το μικρό ενσωματομένο χάλκινο σωληνάκι που ειναι τοποθέτημένο το δεύτερο "εργαλέιο".
    Όλες ξεβούλωσαν σχετικά εύκολα, εκτός απο την τελευταία που με παίδεψε αρκετα. Στο τέλος όμως υποχώρησε κι αυτή!!!

    Αφου εκανα δοκιμές φυσώντας με το στόμα και με το κομφλερ, έκανα και τελική δοκιμή στη βρύση με νερό όπου όλες οι ροές ήταν πλέον κομπλε!

    Δυο μερούλες όμως μέσα στο ξύδι και μετά με poking με το "εργαλέιο" έκανα και στον επιλογέα παροχής μιάς και ήταν κι αυτός τέρμα βουλωμένος και χωρίς αυτό δε γίνεται δουλειά!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	petcock switch.jpg 
Προβολές:	545 
Μέγεθος:	95,2 KB 
ID:	325190
    Το τελικό αποτέλεσμα με δικαίωσε!

  5. #80
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Άφου όλα πηγαν καλα, είπα να το καθαρίσω και λίγο καλύτερα.
    Έπιασα λοιπον το scotch και έρχισα το τριψιμο. Λίγη ωρίτσα μετά έλαμψαν όλα:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	clean petcock.jpg 
Προβολές:	536 
Μέγεθος:	99,2 KB 
ID:	325192
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	clean petcock parts.jpg 
Προβολές:	537 
Μέγεθος:	89,5 KB 
ID:	325191

    Στην πρώτη φωτό έχω σημαδέψει ένα πρόβλημα! Μέχρι εκεί υπάρχουν τρυπούλες στο σωληνάκι και μάλλον θα κόπεί για να μη δημιουργήσει μελλοντικά προβήματα. Το μόνο "πρόβλημα" που θα δημιουργηθεί απο το κόψιμό του είναι οτι θα μικρύνει η ρεζέρβα, αλλά μικρό το κακό! Και έτσι να παραμείνει δηλαδή στην τελική πάλι μικρότερη ρεζέρβα θα μου αφήσει, άσε που μπορεί να ξεκοπεί κανα κομματάκι του ακόμα έτσι αδύναμο που ειναι και να παει να βουλώσει τίποτε παρακάτω....
    Τουλάχιστον καθάρισαν όλα ωραία και παραμένουμε με το μαμά βρυσάκι όπως φαίνεται!

    Το βρυσάκι όμως έχει και φλάτζες. Με εξαίρεση το O-ring που σφραγίζει πάνω σε τεπόζιτο και ειναι εύκολο να βρεθεί, οι άλλες δύο είναι λίγο πιο ιδιότροπες στο σχέδιο τους!
    Μιας και ήταν ξεραμένες απο τον καιρό είπα να εφαρμόσω ενα κολπάκι που μου είχαν πει κάποτε να για ανασταίνω λάστιχα ξεραμένα!

    Τοποθέτηση μέσα σε σακουλάκι (απο αυτά που σφραγίζουν κατά προτίμηση) και ψέκασμα με σπρευ σιλικόνης μέχρι να καλυφθούν. Θα αρχίσουν να ενυδατώνονται πάλι έτσι.
    Αυτά τα μικρά κομματάκια δε νομίζω να χρειαστούν πάνω απο 3 μέρες! Καλό είναι βέβαια να κοιτάμε τη στάθμη της σιλικόνης και να συμπληρώνουμε όταν είναι απαραίτητο!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	petcock flanges.jpg 
Προβολές:	533 
Μέγεθος:	70,9 KB 
ID:	325195
    Στη φωτό το βρυσάκι συναρμολογήμενο για να μη χαθεί κανένα κομμάτι του περιμένει να ετοιμαστούν και οι φλατζούλες!
    Σε γενικές γραμμές είναι έτοιμο για τοποθέτηση όταν ξεμπερδέψω και με την συντήρηση του τεπόζιτου
    Τελευταία τροποποίηση από ChrisD; 23/10/2014 στις 18:26.

  6. #81
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Σειρά πήρε μετά το ψαλίδι που όταν έκανα δοκιμές σε αμορτισερ κτλ, είδα οτι οι εσωτερικες κολλήσεις άφηναν μερικά κενά σε ορισμένα σημεία και γενικά οι κολλήσεις ήταν λίγο άγριες.

    Μιας και ότι είχα στοκάρει κάτι τμήματα στο σκελετό και έιχε περισσέψει στόκος, περάστικε κι αυτό και....ότι γίνει έγινε!
    Αφού στέγνωσε και έπιασα το τρίψιμο έφτασα κάπου εδώ:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	swing arm stokoi.jpg 
Προβολές:	550 
Μέγεθος:	85,8 KB 
ID:	325198

    Τελικά μου άρεσε και έιπα να το κάνω σωστά, ενω αρχικά είπα απλά να βουλώσω τις τρύπες. Περάστικε και δεύτερο χέρι στόκου όπου κρίθηκε απαράιτητο και αναμένει λίγο τρίψιμο ακόμα και μετά πάει για αστάρι!

    Στο μεταξύ εμφανίστηκε απο την αποθήκη(ξεχασμένο απο παλιώτερο project) το παρακάτω εξαρτηματάκι, ακόμα στην ζελατίνα του και μάλλον αυτή τη φορά θα βρεί το δρόμο του:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	oil cooler.jpg 
Προβολές:	552 
Μέγεθος:	75,1 KB 
ID:	325200

    Και γιατί θα τον βρει; Γιατί συνδιάζεται πανέμορφα με αυτή τη βάση:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	oil cooler+ base.jpg 
Προβολές:	550 
Μέγεθος:	68,4 KB 
ID:	325201

    Όταν έρθει η ώρα θα γίνει και δοκιμή πάνω στο μηχανάκι για να σιγουρευτεί οτι δεν ενοχλεί τίποτε και δεν ενοχλείται απο τίποτε. Μέχρι τότε πίσω στο κουτί του μαζί με τα υπόλοιπα.

  7. #82
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    ωραια το πας!!

  8. #83
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Μιας και αυτές τις μέρες είμαι στα στοκαρίσματα, δε γλύτωσε και το μπροστινό φτερό αν και καινούργιο.
    Τρίφτικε και περάστικε στόκους σε σημεία που δε με ευχαριστούσε το φινίρισμά του.
    Εδώ μια φωτό απο το στοκάρισμα που δέχτηκε:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	front fender stokoi.jpg 
Προβολές:	501 
Μέγεθος:	51,3 KB 
ID:	325346

    Δε τρίφτικέ ακόμα μιας και μεσοβδόμαδα δεν διαθέτω πολύ χρόνο, οπώτε λίγο υπομονή για το τελικό αποτέλεσμα.

    Τουλάχιστον χθες, με έβγαλε ο δρόμος απο ένα μαγαζάκι που είχα καιρό να πάω και κατάφερω να βρω εκεί ακόμη ένα συστατικό που έψαχνα!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	headlight bucket.jpg 
Προβολές:	499 
Μέγεθος:	88,2 KB 
ID:	325347

    Καβούκι φαναριού!!! Στην τοπική αγορά και σε τιμή ωραιώτατη! Επιτέλους δεν αγοράστικε κάτι μέσω ιντερνετ!
    Δυστυχώς η τύχη μου σταμάτησε εκεί μιας και δεν βρήκα και φανάρι, αλλά μόνο το καβούκι. Τουλάχιστον έχω κοντέρ!

    Και μια συγκριτική με το γνήσιο μεν, σπασμένο κι επισκευασμενο με πατέντα δε και μάλιστα χάλια, καβούκι που είχε το μηχανάκι.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	headlight buckets.jpg 
Προβολές:	499 
Μέγεθος:	92,5 KB 
ID:	325348
    Δε ξέρω αν φαίνεται απο τη φωτογραφία, αλλά η διαφορά στην ποιότητα απο κοντά τουλάχιστον είναι εμφανής!
    Θα γίνει απόπειρα επισκευής και του γνήσιου, αλλά τουλάχιστον τώρα έχω και εφεδρία σε περίπτωση που δε τα καταφέρω!

  9. #84
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ChrisD Προβολή μηνύματος
    Μιας και αυτές τις μέρες είμαι στα στοκαρίσματα, δε γλύτωσε και το μπροστινό φτερό αν και καινούργιο.
    Τρίφτικε και περάστικε στόκους σε σημεία που δε με ευχαριστούσε το φινίρισμά του.
    Εδώ μια φωτό απο το στοκάρισμα που δέχτηκε:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	front fender stokoi.jpg 
Προβολές:	501 
Μέγεθος:	51,3 KB 
ID:	325346

    Δε τρίφτικέ ακόμα μιας και μεσοβδόμαδα δεν διαθέτω πολύ χρόνο, οπώτε λίγο υπομονή για το τελικό αποτέλεσμα.

    Τουλάχιστον χθες, με έβγαλε ο δρόμος απο ένα μαγαζάκι που είχα καιρό να πάω και κατάφερω να βρω εκεί ακόμη ένα συστατικό που έψαχνα!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	headlight bucket.jpg 
Προβολές:	499 
Μέγεθος:	88,2 KB 
ID:	325347

    Καβούκι φαναριού!!! Στην τοπική αγορά και σε τιμή ωραιώτατη! Επιτέλους δεν αγοράστικε κάτι μέσω ιντερνετ!
    Δυστυχώς η τύχη μου σταμάτησε εκεί μιας και δεν βρήκα και φανάρι, αλλά μόνο το καβούκι. Τουλάχιστον έχω κοντέρ!

    Και μια συγκριτική με το γνήσιο μεν, σπασμένο κι επισκευασμενο με πατέντα δε και μάλιστα χάλια, καβούκι που είχε το μηχανάκι.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	headlight buckets.jpg 
Προβολές:	499 
Μέγεθος:	92,5 KB 
ID:	325348
    Δε ξέρω αν φαίνεται απο τη φωτογραφία, αλλά η διαφορά στην ποιότητα απο κοντά τουλάχιστον είναι εμφανής!
    Θα γίνει απόπειρα επισκευής και του γνήσιου, αλλά τουλάχιστον τώρα έχω και εφεδρία σε περίπτωση που δε τα καταφέρω!
    για μετρα διαμετρο στην υποδοχη του φαναριου.

  10. #85
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Εχεις μερακι και φαινεται
    Μιας και ήταν ξεραμένες απο τον καιρό είπα να εφαρμόσω ενα κολπάκι που μου είχαν πει κάποτε να για ανασταίνω λάστιχα ξεραμένα!
    λιγο δυσκολο να επανερθουν ειδικα εαν εχουν φθορα, εχε υποψιν οτι το ξυδι "τρωει" τα μεταλλα αν τα αφησεις πολυ μεσα σε αυτο.

    υπάρχουν τρυπούλες στο σωληνάκι και μάλλον θα κόπεί για να μη διμηουργήσει μελλοντικά προβήματα
    δοκιμασε να γεμισεις τις τρυπουλες με κολλητηρι και καλαι

  11. #86
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    για μετρα διαμετρο στην υποδοχη του φαναριου.
    125mm εσωτερική διάμετρος. Αυτή είναι για το νικελ σταφάνι όμως μιας και το φανάρι σαν φανάρι νομίζω πρέπει να ειναι 115.

    Βρέθηκε άκρη όμως με άλλο τρόπο! Νεώτερα σύντομα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mankam Προβολή μηνύματος
    Εχεις μερακι και φαινεται
    Ευχαριστώ! το παλεύω όσο μπορω!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mankam Προβολή μηνύματος
    λιγο δυσκολο να επανερθουν ειδικα εαν εχουν φθορα, εχε υποψιν οτι το ξυδι "τρωει" τα μεταλλα αν τα αφησεις πολυ μεσα σε αυτο.
    Οι φλατζούλες όλο και επανήλθαν.
    Όσο για τη φθορά στα μέταλλα το γνωρίζω. Λίγες μέρες μέσα παντα, συχνό ελεγχο για ανεπιθύμητα αποτελέσματα και οταν βγουν, καλό πλύσιμο, καθάρισμα ή ότι άλλο χρειαστεί ανάλογα την περίσταση. Το βρυσάκι πάντως μια χαρά έγινε!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mankam Προβολή μηνύματος
    δοκιμασε να γεμισεις τις τρυπουλες με κολλητηρι και καλαι
    Ήταν η πρώτη σκέψη, αλλά φοβάμαι μήπως εισχωρίσει και μέσα και μικρύνει ή (ακόμα χειρότερα) βουλώσει την διατομή. Θα κάνω μια πρόσπάθεια και αν δε πετύχει θα επανέλθω στο κόψιμο.

    Μιας και ξέκλεψα λίγο χρόνο σήμερα είπα να δω σε τι φάση είναι το τεπόζιτο. Δε το είχα γεμίσει ολόκληρο με ξύδι για να κάνω σύγκριση στα σημεία που έδρασε το ξύδι και στο υπόλοιπο!
    Το αποτέλεσμα με το που το άδειασα (για να φύγουν και ότι φρέσκιες σαβούρες ξεκόλλησαν) φαίνεται εδώ:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fuel tank1.jpg 
Προβολές:	393 
Μέγεθος:	83,3 KB 
ID:	325516

    Και μια κοντινη:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fuel tank2.jpg 
Προβολές:	393 
Μέγεθος:	98,1 KB 
ID:	325517

    Η επιφάνειες είναι κάπως σαγρέ, τουλάχιστον ομως δεν έχει σαπίλες και τρύπες!
    Φρέσκο γέμισμα με ξύδι για να δράσει και στο υπόλοιπο πριν κανω μερικές αλλαγές ακόμα και να βρω πλαστικοποιητή. Θα σωθεί κι αυτό τελικά απο οτι φαίνεται!
    Τελευταία τροποποίηση από ChrisD; 23/10/2014 στις 20:47.

  12. #87
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Και μιας και είχα λίγα νευράκια αποφάσισα να ξεδώσω κάπως!

    Στα χέρια μου ήρθε λοιπόν το κεντρικό σταντ με το οποίο είχα αναμετρηθεί και στο παρελθόν: είχε γίνει ένα με τον άξονα του. Όσο κι αν είχα προσπαθήσει τότε να το βγάλω πάνω απο το σκελετό, όσο WD40 και αν του είχα ρίξει και αφήσει μέρες, όσο "ξύλο" κι αν έφαγε ο άξονας τότε με σφυρί.......δεν είχα αποτέλεσμα!
    Στο τέλος αναγκάστικα να κόψω τον άξονα με τροχό και χειρουργική ακρίβεια για να μη φάω το σκελετο σε ένα πολύ μικρό κενό που είχε αναμεσα στο σκελετό και το σταντ.
    Βγήκε μεν αλλά είχε μέσα του ακόμα κολλημένο το κομμάτι του άξονα.

    Το είχα χώσει κι αυτό για λίγες μέρες σε ξυδάκι μπας και.....αλλά δεν έκανε τίποτε!

    Ετσι λοιπόν το έπιασα στη μέγγενη και αφου βρήκα μια παξιμαδοβιδα ιδια διαμετρο με τον αξονα ξεκίνησε το κοπάνημα με το σφυρί. Κάμποσα χτυπήματα μετά άρχισα να έχω κίνηση επιτέλους.
    Χιλιοστό χιλιοστό άρχισε να βγαίνει ο άξονας απο την αλλη μεριά. Είχε όμως ζόρι και πήρε την ώρα του.
    Φωτό απο αυτό ξέχασα να πάρω

    Επειδή μου βγήκε το χέρι να βαράω, όταν βγήκε αρκετό μήκος έγινε αλλαγή.
    Έπιασα στη μέγγενη το κομμάτι του άξονα που προεξείχε και πλεον θα λειτουργούσα το σταντ σαν λεβιέ.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	center stand1.jpg 
Προβολές:	391 
Μέγεθος:	75,9 KB 
ID:	325518

    Το ζόρι ήταν μέχρι να πάρει κίνηση για πρώτη φορά. Έγινε όμως και τότε άρχιζα να ψεκάζω απο πάνω με WD40 και να κινώ το σταντ ώστε να πάει παντου.
    Ελαφρύ τράβηγμα προς τα πάνω με ταυτόχρονη κίνηση δεξιά-αριστερά και ψέκασμα WD40 κατα διαστήματα και στο τέλος το ρημάδι βγήκε
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	piros.jpg 
Προβολές:	390 
Μέγεθος:	66,8 KB 
ID:	325519
    Έγιναν κάτι γρατζουνιές στο σταντ, αλλά τίποτε που δε μπορεί να φύγει με λίγη δουλίτσα.
    Σημασία έχει οτι το γλύτωσα κι αυτό όταν οι προβλέψεις έλεγαν οτι θα πεταχτεί και θα αγοραστεί άλλο. Έτσι γλυτώσαμε ένα έξοδο και παραμείναμε και με γνήσιο κομμάτι

    Νεώτερα σύντομα και με έκπληξη!!!

  13. #88
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ChrisD Προβολή μηνύματος
    Σημασία έχει οτι το γλύτωσα κι αυτό όταν οι προβλέψεις έλεγαν οτι θα πεταχτεί και θα αγοραστεί άλλο. Έτσι γλυτώσαμε ένα έξοδο και παραμείναμε και με γνήσιο κομμάτι

    Νεώτερα σύντομα και με έκπληξη!!!
    ki αμα δεν εμενες ας με ελεγες να σου στειλω ενα. παιζει να εχω και αξονα.

  14. #89
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Χρόνος δε βρέθηκε ακόμα για καμία εργασία!

    Προχθές όμως έσκασε μύτη αύτό:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dema.jpg 
Προβολές:	272 
Μέγεθος:	50,2 KB 
ID:	325951

    Σίγουρα ολοι εδώ μέσα λατρεύουν τα κουτάκια! Περιέχουν πάντα καλούδια που χρειαζόμαστε. Έτσι λοιπον, απο αυτό βγήκαν τα παρακάτω:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	kentra-fanari.jpg 
Προβολές:	274 
Μέγεθος:	60,4 KB 
ID:	325952
    Ένα καβούκι φαναριού ακόμα... Είχα βρει ένα, αλλά αυτό ήταν και σε προσφορά και σε διάσταση μεγαλύτερη απο το άλλο, μιας και είναι για τα τελευταία DAX που είχαν μεγαλύτερο φανάρι. Συν ότι ειναι αλουμινένιο κι όχι πλαστικό!
    Το σετ συμπληρώνει το φαναράκι δίπλα του, το οποίο προτίμησα να πάρω σε clear έκδοση για καλύτερο φως και για να καλύψω μελλοντική αναβάθμιση που έχω σκεφτεί!
    Και για να φανεί η διαφορά στο μέγεθός να και μια δίπλα διπλα τα καβούκια:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	big small headlight buckets.jpg 
Προβολές:	274 
Μέγεθος:	50,2 KB 
ID:	325953
    Και τέλος έχουμε κέντρα τροχών!

  15. #90
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2012
    Μηνύματα
    73
    Γρήγορη δοκιμή του μπροστινού κέντρου.

    Έβγαλα απο το πιρούνι το κέντρο του dax με τη δισκόπλακα και την έκανα τράμπα στο καινούργιο κέντρο.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	empros kentra.jpg 
Προβολές:	266 
Μέγεθος:	57,9 KB 
ID:	325954

    Μοντάρισμα τα πάντα στο πιρούνι για να κάνω έλεγχο σε αποστάτες, κεντραρισμα δαγκάνας στη δισκόπλακα κτλ
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pirouni.jpg 
Προβολές:	269 
Μέγεθος:	61,2 KB 
ID:	325955

    Όλα κομπλε!!!!

    Τα κέντρα όμως ειναι απο monkey! Ανωμαλία; Όχι, είναι κιτάκι που επιτρέπει να μπουν ζάντες απο monkey σε dax, άρα και σε chaly!
    Γιατί;
    Γιατι είχα την εξής διαολεμένη σκέψη κάποτε:
    Μιας και δεν είχα τροχούς σαν σύνολο, αλλά μόνο μεμονωμένα κομμάτια, έπρεπε το λιγότερο να πάρω καινούργια στεφάνια.
    Αφού θα έπαιρνα καινούργια, ήταν ευακαρία να βάλω πιο φαρδιά για να βελτιώσω εμφάνιση και συμπεριφορά.
    Έκει που έψαχνα τι να βάλω, έπεσα πάνω σε φωτογραφίες απο dax με ζαντες απο monkey και η ιδεά σφηνώθηκε στο κεφάλι μου!
    ΘΑ ΒΑΛΩ ΚΙ ΕΓΩ!
    Και αφού θα βάλω γιατί να βάλω 10αρες παλι; Ας βάλω 12αρες! Κι άλλοι το κάναν!
    Άρχισε ενα τρελό ψάξιμο για το τι χρειάζεται, αν χωράνε στο ψαλίδι/πιρούνι, τι λάστιχα θα μπουν κτλ και τελικά μια μέρα, μετά απο μήνες, είχα στα χέρια μου ζάντες!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	falcon 12.jpg 
Προβολές:	272 
Μέγεθος:	67,0 KB 
ID:	325956
    Sneak pic απο τη μια. Falcon σε διάσταση 3,5x12!

    Τόσο καιρό έλεγα να βάλω και πίσω δισκόφρενο, αλλά η ιδέα εγκαταλείφθικε μιας και ξέφευγε πολύ στο κόστος και γιατί στην ουσία θα ήταν μόνο αισθητικό το κομμάτι, αφού την πολύ δουλειά την κάνει το μπροστά φρένο.
    Το οτι βρέθηκε αυτό το κιτάκι μου έλυσε τα χέρια και πλεον έχω ροδες και φρενα!

    Τώρα μένει να βρω χρόνο για να τις κανω επιτέλους δοκιμή....σε αναμονή και πάλι λοιπόν!!!

Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda chaly cf50 6v
    από gardelisxt550 στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 517
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2021, 13:30
  2. honda chaly 50cc
    από pearlman στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2005, 17:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF