Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: τα πολλά οκτάνια βλάπτουν?

  1. #1

    τα πολλά οκτάνια βλάπτουν?



    υπομονή, ζέστη είναι, θα περάσει ...

    το λεπόν, ας υποθέσουμε ότι ο κινητήρας της καλής μας μοτό προδιαγράφεται απο τον κατασκευαστή για να καίει πχ 95 οκτάνια.

    Ας υποθέσουμε πάλι ότι ο κατασκευαστής δίνει τη δυνατότητα με την κατάλληλη επέμβαση να καίει πχ 90 οκτάνια. (πχ βλέπε φύσα στα ΚΤΜ, αλλαγή προγράμματος στα BMW κλπ) και ότι πάμε και την κάνουμε την αλλαγή.

    Θα δημιουργήσουμε πρόβλημα στον κινητήρα αν, ενώ του βάλαμε το χάρτη των 90 οκτανίων, τροφοδοτηθεί (για τους χ,ψ λόγους, δεν μας ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή) με καλύτερη βενζίνη, πχ 95 και βάλε οκτάνια ?

    Γιατί κάτι τέτοιο μου είπε μηχανικός και απόρησα ...

  2. #2
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από road spirit Προβολή μηνύματος


    υπομονή, ζέστη είναι, θα περάσει ...

    το λεπόν, ας υποθέσουμε ότι ο κινητήρας της καλής μας μοτό προδιαγράφεται απο τον κατασκευαστή για να καίει πχ 95 οκτάνια.

    Ας υποθέσουμε πάλι ότι ο κατασκευαστής δίνει τη δυνατότητα με την κατάλληλη επέμβαση να καίει πχ 90 οκτάνια. (πχ βλέπε φύσα στα ΚΤΜ, αλλαγή προγράμματος στα BMW κλπ) και ότι πάμε και την κάνουμε την αλλαγή.

    Θα δημιουργήσουμε πρόβλημα στον κινητήρα αν, ενώ του βάλαμε το χάρτη των 90 οκτανίων, τροφοδοτηθεί (για τους χ,ψ λόγους, δεν μας ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή) με καλύτερη βενζίνη, πχ 95 και βάλε οκτάνια ?

    Γιατί κάτι τέτοιο μου είπε μηχανικός και απόρησα ...
    an breis edo ellada venzini me tosa oktania osa les ..sfyra.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Αν έχει υπερβολικά περισσότερα οκτάνια τότε η καύση δε θα'ναι γρήγορη και θα'χεις απώλειες.
    Αν είναι λίγα τότε θα'χεις πυράκια.
    Γενικά βάζεις τα λιγότερα οκτάνια που δε δημιουργούν πυράκια.

    Βέβαια υπάρχει περιθώριο,οπότε βάλε βενζίνη από ΚΑΘΑΡΟ βενζινάδικο και μην αγχώνεσαι...

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    Αν έχει υπερβολικά περισσότερα οκτάνια τότε η καύση δε θα'ναι γρήγορη και θα'χεις απώλειες.
    το οποίο μεταφράζεται σε τι? μπορεί να προκληθεί ζημιά στα ενδότερα του κινητήρα? απίθανο μου φαίνεται ... Ο μηχανικός με τον οποίο είχα τη κουβέντα μου είπε ότι "χαμηλώνοντας" το χάρτη, τότε όταν θα μπαίνει καλύτερη βενζίνη ο κινητήρας θα μυρίζει (ε? ...) και θα έχει πυράκια. ξανά ε? ... επέμενα, τον ρώτησα ..."θα έχει χάρτη 90 οκτ, θα μπεί βενζίνη 95 οκτ, και θα έχει πυράκια?" ... ΝΑΙ ΝΑΙ ήταν κατηγορηματικός ..

    Αν είναι λίγα τότε θα'χεις πυράκια.
    αυτό ναι, οκ

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από road spirit Προβολή μηνύματος
    το οποίο μεταφράζεται σε τι? μπορεί να προκληθεί ζημιά στα ενδότερα του κινητήρα?
    Απλά ίσως χάνεις λίγο σε ιπποδύναμη π.χ. 1-2%, αλλά δεν βλέπω λόγο για πρόβλημα.

    ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΧΑΝΕΙΣ, ΕΞΗΓΗΣΗ: Όταν μια βενζίνη είναι περισσότερα οκτάνια, αυτό σημαίνει ότι περιέχει μεγαλύτερη ποσότητα πρόσθετων που βελτιώνουν την συμπίεση. Εκεί που μια 95ρα έχει 1% πρόσθετο, μια 100ρα έχει 3% πρόσθετο. Το πρόσθετο όμως συνήθως ΔΕΝ είναι καύσιμο, και καταλαμβάνει όγκο που αν δεν ήταν θα το καταλάμβανε καύσιμο, οπότε αν ο κινητήρας σου δεν εκμεταλεύεται την πρόσθετη συμπίεση, απλά είναι σαν να τροφοδοτείς τον θάλαμο καύσης με 3-1=2% λιγότερη βενζίνη, για αυτό και η μικρή πτώση ιπποδύναμης.

    Πράγμα που έχει επιβεβαιωθεί από όσο θυμάμαι και από περιοδικά π.χ. 4Τ σε κάποιο τεύχος είχα διαβάσει το σχετικό πείραμα.

    Τώρα για τεχνικό πρόβλημα, δεν νομίζω, δεν βλέπω τον λόγο γιατί να βαράει πειράκια (ή πυράκια, δεν ξέρω πως είναι το σωστό) με βενζίνη καλύτερων οκτανίων.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Ω ρε τι διαβαζουν τα ματακια μου......

    "...Με βάση τα παραπάνω ο αριθμός οκτανίου ενός καυσίμου ορίζεται ως η % ποσότητα (κατ' όγκο) ισοοκτανίου (2,2,4-τριμεθυλο-πεντάνιο) σε πρότυπο μίγμα με n-επτάνιο έτσι ώστε αυτό το μίγμα να παρουσιάζει την ίδια αντικροτική συμπεριφορά (χτύπος της μηχανής) με το εξεταζόμενο καύσιμο. Έτσι, βενζίνη αριθμού οκτανίου 80 είναι εκείνη η οποία συμπεριφέρεται όπως το μείγμα που αποτελείται από 80% ισοοκτάνιο και 20% n-επτάνιο."

    Απο wiki και απο το βιβλιο "ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ" by Ν. Νικολαου οπως επισης και "ΧΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ" by Τραντακη.

    Οταν μια βενζινη ειναι "περισσοτερα" οκτανια δεν δαγκαει τον κινητηρα ουτε βγαζει βαβα..... παρουσιαζει καλυτερη ακτικροτικη συμπεριφορα. και παυλα.

    Πρακτικα δεν παιζει να δημιουργησει προβλημα σε ενα μοτερ που ειναι "ρυθμισμενο" να καιει βενζινες με χαμηλη αντικροτικη συμπεριφορα αν βαλεις (ουσιαστικα και πρακτικα) καλυτερης ποιοτητας βενζινη.

    Τωρα το τι και ποσα οκτανια καυσιμο θα βρεις στην Ελλαδα ειναι αλλο καπελο.
    Τελευταία τροποποίηση από nickald; 11/07/2012 στις 11:34.

  7. #7
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Αυτανάφλεξη (πυράκια)

    Πειρακια...μικροι πειροι (μεταλλικοι σωληνες-σφηνες)

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Πολυμήχανος Προβολή μηνύματος
    Απλά ίσως χάνεις λίγο σε ιπποδύναμη π.χ. 1-2%, αλλά δεν βλέπω λόγο για πρόβλημα.

    ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΧΑΝΕΙΣ, ΕΞΗΓΗΣΗ: Όταν μια βενζίνη είναι περισσότερα οκτάνια, αυτό σημαίνει ότι περιέχει μεγαλύτερη ποσότητα πρόσθετων που βελτιώνουν την συμπίεση. Εκεί που μια 95ρα έχει 1% πρόσθετο, μια 100ρα έχει 3% πρόσθετο. Το πρόσθετο όμως συνήθως ΔΕΝ είναι καύσιμο, και καταλαμβάνει όγκο που αν δεν ήταν θα το καταλάμβανε καύσιμο, οπότε αν ο κινητήρας σου δεν εκμεταλεύεται την πρόσθετη συμπίεση, απλά είναι σαν να τροφοδοτείς τον θάλαμο καύσης με 3-1=2% λιγότερη βενζίνη, για αυτό και η μικρή πτώση ιπποδύναμης.
    Η μικρή απώλεια δεν έχει να κάνει με τα πρόσθετα ούτε το χώρo που αυτά καταλαμβάνουν,αλλά με την παραπάνω ενέργεια που απαιτείται για ν'αναφλεχθεί το μίγμα πολλών οκτανίων.
    Πολύ χοντρικά αν οι παράμετροι σπινθήρας,συμπίεση,θερμοκρασία που επικρατεί παρέχουν ενέργεια ανάφλεξης τότε έχουμε καύση.
    Όπως καταλαβαίνεις αν η ενέργεια ανάφλεξης είναι μεγάλη(υπερβολικά οκτάνια),ο σπινθήρας θα ζοριστεί ν'αναφλέξει το μίγμα πολύ καλά(υποθέτουμε ότι δεν πειράξαμε συμπίεση κλπ).
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Πολυμήχανος Προβολή μηνύματος
    Τώρα για τεχνικό πρόβλημα, δεν νομίζω, δεν βλέπω τον λόγο γιατί να βαράει πειράκια (ή πυράκια, δεν ξέρω πως είναι το σωστό) με βενζίνη καλύτερων οκτανίων.
    Πυράκια χτυπάει με βενζίνη λιγότερων οκτανίων,όχι περισσότερων.
    Τελευταία τροποποίηση από kostaspetrou; 11/07/2012 στις 11:40.

  9. #9
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.166
    Οπως ειπώθηκε και παραπανω Γιαννη, μονο στην τσεπη βλαπτουν τα παραπανω Οκτάνια.
    Ο μηχανικός που ειπε οτι βενζίνη περισσότερων οκτανίων θα σου δημιουργήσει πυρακια πρεπει να παει να διαβάσει.
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 11/07/2012 στις 11:38.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από road spirit Προβολή μηνύματος
    το οποίο μεταφράζεται σε τι? μπορεί να προκληθεί ζημιά στα ενδότερα του κινητήρα? απίθανο μου φαίνεται ... Ο μηχανικός με τον οποίο είχα τη κουβέντα μου είπε ότι "χαμηλώνοντας" το χάρτη, τότε όταν θα μπαίνει καλύτερη βενζίνη ο κινητήρας θα μυρίζει (ε? ...) και θα έχει πυράκια. ξανά ε? ... επέμενα, τον ρώτησα ..."θα έχει χάρτη 90 οκτ, θα μπεί βενζίνη 95 οκτ, και θα έχει πυράκια?" ... ΝΑΙ ΝΑΙ ήταν κατηγορηματικός ..
    Λάφινγκ μάι ας άουτ!

  11. #11
    και με τις δικές μου γνώσεις και λογική αυτό λέω και εγώ ... απλά είπα μπας και με πείραξε η ζέστη και ξέχασα ότι ήξερα και επιπλέον κρατούσα μια επιφύλαξη μήπως και στην ειδική αυτή περίπτωση που κάνεις downgrade στο χάρτη μήπως τότε παίζει καμιά ιδιαιτερότητα ...

  12. #12
    η πλάκα είναι ότι πρόκειται για μηχανικό σε επίσημο service και το downgrade του χάρτη είναι διαδικασία που προβλέπεται απο τον κατασκευαστή ...

  13. #13
    Δεν.... άστο.... το τι θα ακούσεις ακόμα και από μαστόρια που κάνουν καλή δουλειά....

    Το κορυφαίο μου όμως, δεν έχει ξεπεραστεί (όταν κοίταγα μια μεταχείρο και την πήρα για βόλτα)

    -Ο δέικτης αναβοσβύνει για βενζίνη έτσι; Έχει; Μη μείνω πιο κάτω και σπρώχνω στην ανηφόρα;
    -Ναι, δεν το πολυκινώ το τελευταίο καιρό και δε κάνει να το αφήνεις μέσα με βενζίνη γιατί χαλάνε τα οκτάνια, το ξέρεις έτσι;

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Έχε υπ'όψη σου ότι οι περισσότεροι μηχανικοί δεν είναι και τόσο καλοί στο να εξηγούν,ή μπορεί να βαριούνται.Μπορεί απλά να'θελε να σου πει κάτι για να μη τον ζαλίζεις.
    Αυτό που σου είπε πάντως δεν ισχύει.Ούτε θα χτυπάει πυράκια ούτε θα μυρίζει αν κατεβάσεις το χάρτη αλλά συνεχίσεις να βάζεις 95άρα.
    Ίσως χάσεις ελάχιστα,τόσο που δε θα το καταλαβαίνεις στην πράξη.
    Αν πάλι σκεφτείς ότι οι 95άρες δεν έχουν 95 οκτάνια,μια χαρά θα'σαι!

    ΥΓ:Για τί μηχανάκι μιλάμε;

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Δεν.... άστο.... το τι θα ακούσεις ακόμα και από μαστόρια που κάνουν καλή δουλειά....

    Το κορυφαίο μου όμως, δεν έχει ξεπεραστεί (όταν κοίταγα μια μεταχείρο και την πήρα για βόλτα)

    -Ο δέικτης αναβοσβύνει για βενζίνη έτσι; Έχει; Μη μείνω πιο κάτω και σπρώχνω στην ανηφόρα;
    -Ναι, δεν το πολυκινώ το τελευταίο καιρό και δε κάνει να το αφήνεις μέσα με βενζίνη γιατί χαλάνε τα οκτάνια, το ξέρεις έτσι;
    Mα ναι, είναι σαν την κοκα κόλα, ξεθυμαινουν
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ
    από gianhs8 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2011, 21:09
  2. Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2009, 14:27
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2007, 15:19
  4. Τα πολλα παντως ...
    από crs-k στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2005, 10:36
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2004, 16:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF