Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: Τράπεζα Πειραιώς? Ποτέ ξανά…

  1. #1

    Τράπεζα Πειραιώς? Ποτέ ξανά…

    Τράπεζα Πειραιώς? Ποτέ ξανά…

    Όπως ξέρετε είμαι θερμουδραυλικος, ελεύθερος επαγγελματίας δηλαδή.
    Ακούστε τι έπαθα λοιπών.
    Το NEXUS το αγόρασα με δάνειο από Τράπεζα που μου έβγαλε ο έμπορος. Από την Τράπεζα Πειραιώς μου είπαν ότι με την κάρτα που μου έδωσαν θα βάζω κάθε μήνα το ποσό του δανείου και αυτοί θα παίρνουν την δόση σε περίπτωση που δεν έχω βάλει θα πάρουν αμέσως μόλις βάλω λεφτά και θα καλύπτουν με την σειρά της δόσεις με κάποια λογική επιβάρυνση….
    Όλα καλά ως εδώ.
    Εγώ συνεργάζομαι με την άλφα μπανκ. Τελείωσε λοιπών το μπλοκ των επιταγών μου και έδωσα εντολή να μου εκδώσουν άλλο. Με παίρνει από την Τράπεζα άλφα μπανκ ο Κωστόπουλος και μου λέει ..
    Γιώργο μου έχεις μπει στον Τειρεσία.
    Πλάκα μου κάνεις? τι δουλειά έχω Εγώ με τον Τειρεσία? Εγώ είμαι πάντα εντάξει στης υποχρεώσεις μου.
    Εγώ το ξέρω αλλά έλα από εδώ να δούμε τι παίζει….
    Πάω λοιπών στην άλφα μπανκ και ψάχνει και ο Κωστόπουλος να δη γιατί είμαι στον Τειρεσία.
    Έχεις καθηστερισει κάποια δόση δανείου για τον 6 μήνα γύρω στα 185 ευρώ. Μα Εγώ δεν έχω δάνειο που να είναι δυνατόν να γίνει αυτό. Ένα δάνειο που έχω στην Πειραιώς είναι έτσι και έτσι. Δεν είναι δυνατών να πάρει η Τράπεζα τον 5 μήνα και μετά τον 7 μήνα χωρίς να πάρει την δόση του 6ου.
    Λόγω ότι δεν είμαι ο κάθε αυτού υπεύθυνος και γνώστης στον τομεα αυτόν πάμε στην υπεύθυνη κοπέλα να μας πει τι μπορεί να παίζει.
    Πάμε στον διευθυντή και στην κοπέλα που αντίστοιχα στην άλφα κάνει αυτήν την δουλειά και συμφωνούν ότι έτσι όπως τα λέω είναι. Εστανθηκα ότι νοιαζόντουσαν για το πρόβλημα μου σαν να ήταν δικό τους. Μου είπαν μάλιστα να Πάω σε μια Πειραιώς να ζητήσω ενημερότητα που να φαίνεται ότι είμαι ένταξη να τους το Πάω να το στείλουν στα κεντρικά να προχωρήσει το μπλοκ μου. Αλλά για τον Τειρεσία δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Πρεπει9 να το κάνει η Πειραιώς. Παίρνω από το κινητό την Τράπεζα Πειραιώς που γράφει η κάρτα μου επάνω το τηλέφωνο τους . μετά από 2-3 διαφορετικούς που με παραπέμψανε απεφανθησαν όλοι ότι ΔΕΝ έχω καθηστεριμενη δόση και ότι δεν είναι δυνατών να μην πάρουν με την σειρά της δόσεις από τον λογαριασμό μου.
    Τι κάνω? Την δευτέρα να πάτε από ένα υποκατάστημα να δούμε τι σημαίνει.

    Δευτέρα πρωί λοιπών 8+5 είμαι στο υποκατάστημα που μου είχε βγάλει το δάνειο στην Αχαρνών από εθνική οδό το πρώτο κατάστημα που συναντάς δεξιά.
    Μπαίνω μέσα και κατευθύνομε στον υπάλληλο που μου είχε βγάλει το δάνειο είναι αυτός που κάθετε δεξιά στα ταμεία κολλητά ένας μαυριδερός.
    Εκείνη την ώρα ξεφύλλιζε της εφημερίδες πήγα κοντά του και έκατσα όρθιος μπροστά στο γραφείο του για να με δη και να μου πει να καθησω για να με εξυπηρέτηση. Περίμενα κανένα 5 λεπτό και αφού δεν μου έδινε σημασία μίλησα Εγώ.
    Εγώ Καλημέρα έχω κάποιο πρόβλημα μπορείτε να με εξυπηρετήσετε?
    Υπαλ Ναι( μου είπε μαζεύοντας την εφημερίδα του) πως λέγεστε?
    Εγώ Λέγομαι ρουσσος Γιώργος και θα ήθελα να σας πω το πρόβλημα μου μήπως μπορέσετε να με βοηθήσετε.
    Υπαλ Ένα ένα … πρώτα να σας βρούμε … αριθμός ταυτότητος?
    Του τον είπα και του έδωσα και την καρτουλα με τον αριθμό δανείου.
    Αφού με βρήκε άρχισε να μου λέει.
    Υπαλ Την κάρτα σας την πήρατε… υπογράψατε και πήρατε την σύμβαση σας ….το πιν το πήρατε….Όλα καλά τα βλέπω….
    Εγώ Μα δεν σας είπα ότι κάτι δεν μου δώσατε. απλά σας είπα ότι έχω κάποιο πρόβλημα και θα ήθελα να με βοηθήσετε.
    Υπαλ Πάντως και στης δόσεις σας το δάνειο είναι ενήμερο…
    Εγώ Αν με αφήσετε να μιλήσω θα τελειώσουμε πιο γρήγορα…..
    Υπαλ Σας ακούω.
    Εγώ Πήγα στην Τράπεζα άλφα μπανκ να βγάλω μπλοκ επιταγών που μου είχε τελείωση το προηγούμενο και μου είπε ότι έχω καθηστεριμενη δόση του 6ου και είμαι στον Τειρεσία και δεν μπορώ να βγάλω μπλοκ
    Υπαλ Και τι ηρθατε σε εμάς να τα βρείτε με την Τράπεζα σας…
    Εγώ Μα η Τράπεζα μου δεν με έβαλε στον Τειρεσία εσείς με βάλατε που εμφανίσατε στον Τειρεσία ότι δεν έχω πληρωμένη δόση. Ενώ τώρα μου λέτε ότι είμαι εντάξει. Μπορείτε να δείτε αν έχει πληρωθεί? Και πια ημέρα πληρώθηκε.
    Αφού το εμφάνισε μου είπε.
    Υπαλ Η δόση έπρεπε να πληρωθεί 18 /6 και δεν είχε Όλα τα λεφτά ο λογαριασμός να πάρει και πληρώθηκε στης αρχές του 7ου που καταθέσατε 300 ευρώ και καλύφθηκε.
    Εγώ Καταρχήν τότε είχαν αν θημαμε απεργία οι τράπεζες….με διακόπτη….υπαλ εμείς δεν απεργούσαμε….συνέχω…Εγώ Και με πήρε μια κοπέλα αν θημαμε καλά και με ενήμερος για την καθηστεριση. Της είπα ότι έχω μια επιταγή της εμπορικής 5000 ευρώ μόλις μπορέσω να την εισπράξω από την εμπορική θα καλύψω το ποσόν με το παραπάνω όπως και έκανα.
    Έπρεπε να στείλετε στον Τειρεσία ότι άργησα να πληρώσω και να με βάλετε στην μαύρη λίστα για 15 μέρες?
    Υπαλ Δεν σας στείλαμε εμείς στον Τειρεσία, αυτοί βλέπουν το ποιος έχει δόση καθηστεριμενη και τον βάζει στην μαύρη λίστα του.
    Εγώ Δεν κατάλαβα!!!!! Έχει δικαίωμα ο Τειρεσίας και ο κάθε υπάλληλος του Τειρεσία να μπαίνει στα τραπεζικά συστήματα και να βλέπει τα προσωπικά μου δεδομένα τα οποία Εγώ έχω δώσει στην Τράπεζα και μόνο. ποιος τους έδωσε αυτό το δικαίωμα αυτό το δηκαιομα?
    Υπαλ Η σύμβαση που υπογράψατε το λέει καθαρά….
    Εγώ Τι λες μωρέ που το γράφει η σύμβαση ότι έχει δικαίωμα ο κάθε ένας να βλέπει με το έτσι θέλω τα προσωπικά δεδομένα μας.
    Υπαλ Να το διαβάζατε πριν το υπογράφατε….
    Εγώ Φέρε μου μια σύμβαση που να γράφει ότι επιτρέπεται να βλέπει ο κάθε ένας τα δεδομένα στα τραπεζικά συστήματα.
    Σε καμιά σύμβαση δεν το γράφει. Είναι παράνομο.
    Οι φωνή μου αλλά και η δικιά του είχαν όρχηση να γίνονται έντονες και ξεσηκώθηκε η Τράπεζα. Ηρθε τρέχοντας η διευθύντρια.
    Δύε Κύριε ρουσσο μην φωνάζετε, ηρεμίστε.
    Εγώ Τη να ηρεμίσω που μου λέει ότι μπορεί ο κάθε ένας να βλέπει τα προσωπικά μου δεδομένα στην Τράπεζα?
    Δύε Όχι δεν μπορεί να τα δη ο κάθε ένας ηρεμίστε.
    Εγώ Τότε αν δεν μπορούν να τα δουν από τον Τειρεσία σειμενη ότι εσείς τα δώσατε. Για μια καθηστεριση 15 ημερών με βάλατε στην μαύρη λίστα και για μια 10ετια δεν θα μπορώ να κινηθώ ούτε μπλοκ να βγάλω ούτε τίποτα με καταστρέψατε…
    Δύε Δεν είναι έτσι Κύριε ρουσσο.
    Εγώ Περιμένω λοιπών να μου πείτε πως είναι και πως μπήκα στην μαύρη λίστα και γιατί και πως θα με βγάλετε..
    Υπαλ δεν ηρθατε εδώ να σας κάνουμε σεμινάριο τραπεζικού συστήματος. Αν έχετε πρόβλημα με την Τράπεζα σας να πάτε εκεί να το λύσετε
    Εγώ ρε κάνε μας την χάρη μην σηκωθώ επάνω και θα δεις τι σεμινάριο θα σου κάνω Εγώ..
    Από το μάτι μου που γυάλιζε και το σφιγμένο χέρι σε σχήμα γροθιάς που είδε να κουνιέται μπροστά του τον έκανε να καταπιεί την γλώσσα του..
    Η διευθύντρια μου είπε να πάρω το χαρτί που λέει ότι είμαι ένταξη και να το Πάω στην Τράπεζα μου και θα μου βγάλουν το μπλοκ.
    Πράγματι μου τύπωσε το χαρτί και το πήγα στην άλφα για να προχωρήσουν στο μπλοκ.
    Αλλά.
    Λόγω ότι μου την είχε δώσει αγρία αποφασίζω να κάνω μεταφορά δανείου από την Πειραιώς στην άλφα. Μου λέει η κοπέλα ότι δεν γίνετε γιατί είμαι στον Τειρεσία και αν δεν με βγάλει η Πειραιώς θα έχω για 10 χρόνια πρόβλημα με όλες μου της συναλλαγές.
    Το μάτι μου έχει όρχηση και παίζει σαν την μπίλια σε φλιπεράκι. Ξανά Πειραιώς..
    Κατευθείαν στην διευθύντρια για να μην πλακώσω τον άλλο στο ξύλο.
    Εγώ Κα διευθύντρια θέλω να μου πείτε ΤΩΡΑ τι θα κάνετε για να βγω από τον Τειρεσία.
    Διευθ Μισό λεπτό να πάρω μερικά τηλέφωνα να δω τι θα γίνει.
    Πήρε κάποια τηλέφωνα και μου είπε ότι μέχρι τέλος του Οκτώβρη θα έχω βγει..
    Εγώ .. το ελπίζω γιατί δεν θέλω να ξαναρθώ για το ίδιο θέμα . και σας ενημερώνω ότι θα διαφημίσω ανάλογα την Τράπεζα Πειραιώς και προπάντων τους ευμενέστατους υπαλλήλους που έχετε. Εμένα Πάντως αν ήταν υπάλληλος μου θα τον είχα διώξει από την πρώτη στιγμή. Γιατί εδώ είναι για να εξηπηρετη τον κόσμο και όχι να διαβαζη εφημερίδα.
    Και έφυγα….. πηγενωντας σπίτι δεν εσθανωμουν καλά. Είχα πονοκέφαλο αισθανόμουν τάση για λιποθυμία και είχε αρχίσει να μουδιάζει το αριστερό μου χέρι. σταματώ σε ένα φαρμακείο και λέω στον φαρμακοποιό πως αισθάνομαι. Μου παίρνει πίεση και έχω 9,5 με 13 αλλά τον ανησηχη το ότι έχει μουδιάσει το αριστερό μου χέρι. Θέλει να καλέσει ασθενοφόρο. Στο τηλέφωνο του λένε ότι εφημερεύει το νοσοκομείο των παπάδων στα άνω Πατήσια είμαι 500 μέτρα από εκεί Πάω σιγά σιγά με τα πόδια.
    Με πέρασαν από κόσκινο οι καρδιολόγοι και οι παθολόγοι. Έκανα ένα κάρο εξετάσεις μέχρι τώρα Όλα καλά. Σήμερα έκανα και άλλες και την πέμπτη θα κάνω και άλλες.
    Κατά τα αλλά???....... Περαστικά μου…..γενικώς..

  2. #2
    Κρητικό χώμα Το avatar του/της DirtRider
    Εγγραφή
    15/09/2005
    Μηνύματα
    43
    Βρε Αρκούδα... αυτό έπρεπε να το ποστάρεις στα Ανέκδοτα και όχι στα Γενικά...

    Δυστυχώς όλοι μας (επαγγελματίες και μη) έχουμε να πούμε το λιγότερα και μία πονεμένη ιστορία που να αφορά την πανούκλα της εποχής μας που λέγεται Τράπεζες (όποια στο διάολο και να είναι το όνομά της)...

    Είναι αδιανόητο το πόσο εύκολα τελικά μπορεί κάποιος να μπλέξει στα καλά καθούμενα...

    Καλά έκανες πάντως και ΔΕΝ τους άρχισες στις φάπες (αν και θα χαιρόμασταν πιστεύω όλοι)...απλά θα έμπλεχνες ακόμα πιο βαθιά...

    Πιστεύω ότι σίγουρα θα σε βγάλουν από τον Τειρεσία πάλι, αλλά ως τότε ΤΙ;;; Ως επαγγελματίας αυτή την στιγμή είσαι σε κακή φάση...

    Με κάτι τέτοια πάντως γίνονται τα φονικά...

    Σου εύχομαι γρήγορα ξεμπερδέματα...
    Φάνης
    Είμαστε πάντα χωμένοι στα σκατά...Μόνο το βάθος αλλάζει !

  3. #3
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Ευχομαι γρήγορα να γίνεις α-τήρητος, και να μπορείς να έχεις τις ευκολίες για την δουλειά σου...

  4. #4
    Γυρολόγος Το avatar του/της m1ke
    Εγγραφή
    28/07/2003
    Μηνύματα
    389
    ΠΕΙΡΑΙΩΣ sucks.:a14:

    Μακριά .......... οι απίστευτοι μ@λ@κες.

    Τι περιμένεις από τράπεζα που ο πρόεδρός της έβγαινε στις φυλλάδες και έλεγε ότι το ΧΑ θα πάει στις 7000 :a5: και έτρεχε ο βλάκας ο κόσμος να προλάβει.
    Triple 1050


  5. #5
    Θα γαμήσω καμια πειραιώς!

    δεν εχω δει πιο οργανωμένη τράπεζα απο την Alpha ! Αντε γεια ρε παρταλια!!


    Δεν πρεπει να συνχίζεσαι! Οι μλκες σε βαλανε στο Τειρεσια να σε βγαλουν ΤΩΡΑ πες τους γιατι σε βαλανε Χωρις λογο!!


    Θα γαμησω κανα Τειρεσία...
    OMG!

  6. #6
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Πειτε και αλλα...μολις αρχισα τη συνεργασία μου με τη Πειραιώς


  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ixnilatis
    Εγγραφή
    07/09/2004
    Μηνύματα
    199
    Όλες οι τράπεζες (τοκογλύφοι με γραβάτα) είναι για μπουρλώτο....

    Διαφωνεί κανείς?


  8. #8
    Εγω αλλου κολλαω.Ειδοποιητηριο δε σου στειλανε?Ετσι χωρις να σε ενημερωσουν εστω με καποιο τηλεφωνο ή με χαρτι?Και δε νομιζω με μια δοση να μπορουν να σε βαλουν στον τειρεσια.Ειναι ΠΟΛΥ σοβαρο θεμα για να αντιδρασουν ετσι ευκολα.Διαφορετικα ολη η Ελλαδα θα ηταν στην μαυρη λιστα.Μαλλον καποια μαμακια επεξε εδω.
    Επισης νομιζω οτι αν θελει η δικια σου τραπεζα μπορει να σε βοηθησει.Ολα μπορουν να τα κανουν αυτοι.
    Γιαννης
    http://www.geocities.com/jsalcon33/

  9. #9
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sallako
    Εγω αλλου κολλαω.Ειδοποιητηριο δε σου στειλανε?Ετσι χωρις να σε ενημερωσουν εστω με καποιο τηλεφωνο ή με χαρτι?Και δε νομιζω με μια δοση να μπορουν να σε βαλουν στον τειρεσια.Ειναι ΠΟΛΥ σοβαρο θεμα για να αντιδρασουν ετσι ευκολα.Διαφορετικα ολη η Ελλαδα θα ηταν στην μαυρη λιστα.Μαλλον καποια μαμακια επεξε εδω.
    Επισης νομιζω οτι αν θελει η δικια σου τραπεζα μπορει να σε βοηθησει.Ολα μπορουν να τα κανουν αυτοι.
    +1

    ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΓΝΩΣΤΟ ΠΟΥ ΟΧΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΠΑΙΡΝΑΝ ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ(ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ-ΕUROBANK)

  10. #10
    φριτέζα 600 Το avatar του/της akaposto
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    587
    για αρχή καλημέρα.
    Γιώργο αυτούς έπρεπε να στείλεις στο νοσοκομείο και όχι να πάς εσύ.
    σου εύχομαι να σε βγάλουν σκέτο σίδερο όλες οι εξετάσεις.

    τα προσωπικά δεδομένα μεγάλη κουβέντα.
    Αν δεν κάνω λάθος κάθε τραπεζικός υπάλληλος,μπορεί να ξέρει τα πάντα για σένα,νόμιμα.Οπότε ποια προσωπικά δεδομένα?

    η γνώμη μου πάντος είναι ότι έπεσες σε απίστευτα μαλακισμένο υποκατάστημα της Πειραιώς.τράβα σε άλλο.δεν είναι όλοι έτσι.
    εγώ πάλι άλλαξα την alpha επιδή μου την έσπαγε η συμπεριφορά των υπαλλήλων.

    γενικά σε κάθε τράπεζα υποκατάστημα σε υποκατάστημα διαφέρουν.

    Κουράγιο.Μακάρι να ξεμπλέξεις με τον κωλο-Τειρεσία εσύ και τόσοιιιιιιιιιιιι άλλοι.

    Ξουτ ρε βρωμοτραπεζίτες :a57:
    και στο έχω πεί,αφού είσαι καλό παιδί ,γιατί λες μαλακίες;


  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Όπως μου έχει πει άτομο του στενού οικογενειακού μου κύκλου, το οποίο εργάζεται σε τραπεζικό οργανισμό:

    "Οι τράπεζες είναι οι μεγαλύτεροι, και δυστυχώς νόμιμοι, νταβατζήδες που υπάρχουν στη γη..."

    Γιώργο, ό,τι και να γίνει, σημασία έχει να είσαι εσύ καλά...

    Τα υπόλοιπα θα φτιάξουν...
    Έστω και με τη συνδρομή νομικών...

    Φιλικά...


  12. #12
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Αρχικά δημιουργήθηκε από akaposto


    γενικά σε κάθε τράπεζα υποκατάστημα σε υποκατάστημα διαφέρουν.


    σωστός


    εμείς (στην προηγούμενη δουλειά μου) συνεργαζόμασταν με την εθνική

    διακινούσαμε πάρα πολλά λεφτά επί χρόνια
    και γενικά υπήρχαν προβληματάκια αλλά χάρη σε ένα δυο φιλότιμους υπαλλήλους τα πράγματα δούλευαν σωστά

    κάποια φάση άλλαξε ένας υπάλληλος - υπεύθυνος στο τμήμα και άρχισαν τα προβλήματα τελικά απλά σηκωθήκαμε και φύγαμε

    φανταστείτε ότι μόνο από ένα λογαριασμό που διαχειριζόμουνα εγώ σε λιγότερο από ένα χρόνο είχαν περάσει πάνω από 350.000 ευρώ σε δύο δόσεις με επιταγή από υπουργείο και βάζανε valeur τρεις μέρες και μας δημιουργούσαν πρόβλημα για 180 ευρώ όταν θελήσαμε να φύγουμε.

    είναι μ@λ@κες τελικά η εταιρία που είμουνα άρχισε συνεργασία με άλλη τράπεζα

    ποιος έχασε η εταιρία ή η τράπεζα

  13. #13
    Μουλιάσαμε Το avatar του/της marine521
    Εγγραφή
    06/04/2005
    Μηνύματα
    276

    Re: Τράπεζα Πειραιώς? Ποτέ ξανά…

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
    Υπαλ Και τι ηρθατε σε εμάς να τα βρείτε με την Τράπεζα σας
    Αν και απαράδεκτος τρόπος έχει κάποιο δίκιο… Η πολιτική της Alpha σε αυτήν την περίπτωση δεν της επιτρέπει να βγάλει άλλο καρνέ εάν υπάρχουν δυσμενή…
    Ανεξάρτητα από αυτό εάν έχεις σχέση όπως λες με την συγκεκριμένη Τράπεζα μου φαίνεται λίγο περίεργο να έχεις στέρηση καρνέ για μία απλήρωτη δόση των 185 ευρώ (Δεν ήξερα ότι έχουν τόσο αυστηρή πολιτική). Λογικά κινείς τους λογαριασμούς σου μέσω alpha απ’ότι κατάλαβα. Δεν μπορούσε ο διευθυντής της Alpha να παρακάμψει ένα δυσμενές μίας μόνο απλήρωτης δόσης τέτοιου ύψους για έναν καλό πελάτη του που έχει καρνέ και δεν έχει δώσει δείγμα μη κάλυψης των επιταγών του;


    Εγώ Μα η Τράπεζα μου δεν με έβαλε στον Τειρεσία εσείς με βάλατε που εμφανίσατε στον Τειρεσία ότι δεν έχω πληρωμένη δόση. Ενώ τώρα μου λέτε ότι είμαι εντάξει. Μπορείτε να δείτε αν έχει πληρωθεί? Και πια ημέρα πληρώθηκε.
    Αφού το εμφάνισε μου είπε.
    Υπαλ Η δόση έπρεπε να πληρωθεί 18 /6 και δεν είχε Όλα τα λεφτά ο λογαριασμός να πάρει και πληρώθηκε στης αρχές του 7ου που καταθέσατε 300 ευρώ και καλύφθηκε.
    Εγώ Καταρχήν τότε είχαν αν θημαμε απεργία οι τράπεζες….με διακόπτη….υπαλ εμείς δεν απεργούσαμε….συνέχω…Εγώ Και με πήρε μια κοπέλα αν θημαμε καλά και με ενήμερος για την καθηστεριση. Της είπα ότι έχω μια επιταγή της εμπορικής 5000 ευρώ μόλις μπορέσω να την εισπράξω από την εμπορική θα καλύψω το ποσόν με το παραπάνω όπως και έκανα.
    Έπρεπε να στείλετε στον Τειρεσία ότι άργησα να πληρώσω και να με βάλετε στην μαύρη λίστα για 15 μέρες?
    Υπαλ Δεν σας στείλαμε εμείς στον Τειρεσία, αυτοί βλέπουν το ποιος έχει δόση καθηστεριμενη και τον βάζει στην μαύρη λίστα του.
    Μπορεί να γίνεται και αυτοματοποιημένα από την στιγμή που δίνεται εντολή στο σύστημα να πάρει ένα συγκεκριμένο ποσό από έναν λογαριασμό και αυτό δεν υπάρχει τότε είτε το παρακάμπτει και το δίνει σαν απλήρωτο (με τις ανάλογες ανακοινώσεις και σε άλλα συστήματα)

    Εγώ Δεν κατάλαβα!!!!! Έχει δικαίωμα ο Τειρεσίας και ο κάθε υπάλληλος του Τειρεσία να μπαίνει στα τραπεζικά συστήματα και να βλέπει τα προσωπικά μου δεδομένα τα οποία Εγώ έχω δώσει στην Τράπεζα και μόνο. ποιος τους έδωσε αυτό το δικαίωμα αυτό το δηκαιομα?
    Υπαλ Η σύμβαση που υπογράψατε το λέει καθαρά

    Εγώ Τι λες μωρέ που το γράφει η σύμβαση ότι έχει δικαίωμα ο κάθε ένας να βλέπει με το έτσι θέλω τα προσωπικά δεδομένα μας.
    Υπαλ Να το διαβάζατε πριν το υπογράφατε

    Εγώ Φέρε μου μια σύμβαση που να γράφει ότι επιτρέπεται να βλέπει ο κάθε ένας τα δεδομένα στα τραπεζικά συστήματα.
    Σε καμιά σύμβαση δεν το γράφει. Είναι παράνομο.
    Και πάλι έχει δίκιο… Διάβασε την σύμβαση που υπέγραψες .Αυτό συμβαίνει πάντα… Κανείς δεν διαβάζει τι υπογράφει. Απλά είναι γραμμένα με ωραίο τρόπο.

    Εγώ Τη να ηρεμίσω που μου λέει ότι μπορεί ο κάθε ένας να βλέπει τα προσωπικά μου δεδομένα στην Τράπεζα?
    Δύε Όχι δεν μπορεί να τα δη ο κάθε ένας ηρεμίστε.
    Και βέβαια δεν μπορεί να τα δει ο καθένας (Μόνο η Τράπεζες που έχουν σύμβαση με τον Τειρεσία) και μάλιστα συγκεκριμένα στελέχη και όχι όλοι οι υπάλληλοι

    Εγώ Τότε αν δεν μπορούν να τα δουν από τον Τειρεσία σειμενη ότι εσείς τα δώσατε. Για μια καθηστεριση 15 ημερών με βάλατε στην μαύρη λίστα και για μια 10ετια δεν θα μπορώ να κινηθώ ούτε μπλοκ να βγάλω ούτε τίποτα με καταστρέψατε…
    Δύε Δεν είναι έτσι Κύριε ρουσσο.
    Εγώ Περιμένω λοιπών να μου πείτε πως είναι και πως μπήκα στην μαύρη λίστα και γιατί και πως θα με βγάλετε..
    Υπαλ δεν ηρθατε εδώ να σας κάνουμε σεμινάριο τραπεζικού συστήματος. Αν έχετε πρόβλημα με την Τράπεζα σας να πάτε εκεί να το λύσετε
    Απαράδεκτος ο Τύπος

    Λόγω ότι μου την είχε δώσει αγρία αποφασίζω να κάνω μεταφορά δανείου από την Πειραιώς στην άλφα. Μου λέει η κοπέλα ότι δεν γίνετε γιατί είμαι στον Τειρεσία και αν δεν με βγάλει η Πειραιώς θα έχω για 10 χρόνια πρόβλημα με όλες μου της συναλλαγές.
    Υπερβολικό το 10 χρόνια (Ίσως και πάλι είναι πολιτική της συγκεκριμένης Τράπεζας) συνήθως για βαριά δυσμενή μεγάλων ποσών είναι το max 5 χρόνια πίσω που τα λαμβάνουν υπόψιν τους οι Τράπεζες (Όχι ότι σβήνονται)

    Διευθ Μισό λεπτό να πάρω μερικά τηλέφωνα να δω τι θα γίνει.
    Πήρε κάποια τηλέφωνα και μου είπε ότι μέχρι τέλος του Οκτώβρη θα έχω βγει..
    Ηρέμησε φίλε, πάρε το χαρτί που σου έδωσαν από την Τράπεζα με την πληρωμή σου και μίλα με την Τειρεσίας από μόνος σου
    http://www.teiresias.gr/office/office.html
    Λογικά εκεί θα σε βοηθήσουν να βρεις λύση

    Εάν θέλεις κάτι άλλο πες το μου

  14. #14
    Μουλιάσαμε Το avatar του/της marine521
    Εγγραφή
    06/04/2005
    Μηνύματα
    276
    Αρχικά δημιουργήθηκε από akaposto
    για αρχή καλημέρα.

    Γιώργο αυτούς έπρεπε να στείλεις στο νοσοκομείο και όχι να πάς εσύ.
    σου εύχομαι να σε βγάλουν σκέτο σίδερο όλες οι εξετάσεις.

    τα προσωπικά δεδομένα μεγάλη κουβέντα.
    Αν δεν κάνω λάθος κάθε τραπεζικός υπάλληλος,μπορεί να ξέρει τα πάντα για σένα,νόμιμα.Οπότε ποια προσωπικά δεδομένα?


    Κουράγιο.Μακάρι να ξεμπλέξεις με τον κωλο-Τειρεσία εσύ και τόσοιιιιιιιιιιιι άλλοι.

    Ξουτ ρε βρωμοτραπεζίτες :a57:
    Ασε μας ρε πιτσιρίκο... Μάθε πρώτα τι ήταν ο Τειρεσίας και μετά έλα να μας πεις...

    Και μιας και μιλάς για προσωπικά δεδομένα εσύ άμα σου ερχόταν αύριο ένας να αγοράσει το μηχανάκι σου ή κάτι άλλο με δόσεις ή γραμμάτια δεν θα φρόντιζες να μάθεις εάν ο τυπάς έχει φεσώσει την αγορά;; (και αν μου πεις για μετρητά θα σου πω οτι είσαι βαθιά νυχτωμένος για το πως κινείται η αγορα)

    Και βέβαια θα κοίταζες να μάθεις απο οπουδήποτε και οποιονδήποτε. (Το ίδιο κάνουν και οι Τράπεζες).

    Το γεγονός του ότι ο φίλος Τραπεζίτης είπες στον Γιαγιά Αρκούδα φαντάζομαι οτι ξέρεις ότι δεν επιτρεπόταν να το κάνει (απλά ήταν φίλος του και το έκανε). Δεν υποχρεούται κανείς να πει το γιατί δεν εγκρίνει ένα δάνειο ή οτιδήποτε άλλο.

    Και βέβαια οι υπάλληλοι πρέπει να ξέρουν απλά δεν πρέπει να το δημοσιοποιούν.Λέγεται Τραπεζικό απόρρητο φίλε

  15. #15
    προφανος φιλε marine521 εισαι τραπεζικος και εχεις γνωσεις.
    με τον ανθροπο στην αλφα σηνεργαζομαστε απο πολλα χρωνια που εχω μπλοκ επιταγων και υπαρχει οικιοτητα μεταξη μας.

    η αλφα ειδε το δησμενη και σωστα δεν μου προχορισε το μπλοκ μου. και γιαυτο λογο οτι ειμαι τοσα χρονια πελατης μου τηλεφωνισε και μου ειπε το προβλημα για να λυθη. μαλιστα αυτος μου ειπε να παω στην πειραιως αφου ημουν σηγουρος οτι δεν χρωστουσα για να τους φερω ενοιμεροτητα και να προχορισουν το μπλοκ.
    το πρωβλημα ειναι οτι στην πειραιως για ενα ποσο των 176 ευρω + προσθετα 185 και μαλιστα την στηγμη που οταν με πηραν τηλεφωνο και τους εξηγησα το πως εχει και μαλιστα αποδηχτηκαι οτι ημουν σωστος σε οτι ειπα επρεπε για 10-20 μερες να μου κανουν τετια νηλα?

    στους προμιθευτες μου που κοβο επιταγες των 10000 + ευρω και τους λεω οτι κρατηστετην 10 μερες γιατι δεν μου καλυψε την επιταγη ο πελατης μου και θα σου την καλυψω εγω σε 10 μερες αυτοι τι επρεπε να κανουν? να με ντουφεκισουνε?
    αυτην την στιγμη εχω κομενες επιταγες στους προμηθευτες μου κοντα στης 80000 ευρω και αν τους παρω τηλεφωνο οτι θελω να μου στηλουν πραγματα μερικων χιλιαδων την αλλη μερα τα εχω. αλοστε η τραπεζα απο την φορολογηκη μου δηλωση βλεπει οτι ειναι αστιο το ποσο των 185 ευρω για εμενα με τον τζιρο και το εισοδημα που εχω.
    απλα πιστευω οτι εχουν λαθος ατομα σε επιμαχες θεσεις που χωρεις να εχουν τα προσοντα και της γνωσεις να εκτιμησουν την οικονομικη επιφανεια καποιου απο την ασχετοσηνη τους τον στελνουν στον τειρεσια. πιθανος τις θεσεις αυτες να την κατελαβαν με τον γνωστο ελληνικο τροπο την γλωσσα η το σηκομα των ποδιων. εμεις τι φτεμε ομως?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ποτε Ξανα Shell
    από R1100S στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 202
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2020, 11:29
  2. california school πότε ξανά?
    από gispy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2005, 21:27
  3. τραπεζα πειραιως.... το ασπρο και το μαυρο....
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2005, 11:52
  4. Ποτέ ξανά ΒΤ 014
    από nikonian στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2005, 14:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF