Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: R.I.P. YP 250.. Αντικαταστάτης άμεσα αλλά ?? Παπάκι ή scooter?

  1. #1

    R.I.P. YP 250.. Αντικαταστάτης άμεσα αλλά ?? Παπάκι ή scooter?

    Καλησπέρα σας..
    Πρίν ενα μήνα το majesty παρέδωσε πνέυμα.. Μιά βλάβη στην αντλία λαδιού ήταν αρκετή ώστε να γίνει ο κινητήρας καλοκαιρινός. Κόστος επισκευής κανένα 500ρικο αλλά σε συνδυασμό με άλλα συμμαζέματα που ήθελε (ελαστικά, ντύσιμο σέλας κ.α.) κάνουν το μηχανάκι του 1998 ασύμφορο προς κάθε επισκευή. Από εκεί κ πέρα οι οικονομικές συγκιρίες κάνουν απαγορευτικά ποσά άνω των 2500€ (εννοείται με χρηματοδότηση) οπότε καλό θα ήταν σχετικές προτάσεις να μή γίνουν. Από χλμ αποστάσεις και αποκλειστικά εντός Αθήνας μιλάμε για 35χλμ ήμερησιως τα πέρα δώθε δουλειά - σπίτι. Ν.Ιωνία - Μοσχάτο συνήθως η διαδρομή.. φυσικά με την κοπελιά κάνουμε κ καμιά βόλτα στο κέντρο χωρίς να επιστρατεύουμε το CBF. Οι μέχρι τώρα σκέψεις παρακάτω..

    1. Kymco Agility 200i (το ποιό οικονομικό scooter που μπόρεσα να βρώ)
    2. Suzuki Adress 125i
    3. Dayatona sprinter 125i

    Οι απαιτήσεις μου.. Χώρος για ένα κράνος κ ένα αδιάβροχο...
    100χλμ/ωρα δικάβαλος...
    Να μήν τρέχω κάθε λίγο και λιγάκι σε συνεργεία...

    Έχω αποκλείσει κάθε τί μεταχειρισμένο καθώς για μια 4ετία θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο (+ το γεγονός ότι δεν έχω το ποσό ντούκου).

    Επειδή μου αρέσει ο εξοπλισμός και το στύλ του Dayatona το θεωρώ πολύ πιθανή μου αγορά κυρίως και λόγω της τιμής του. (1500€ τελικό ποσό με την χρηματοδότηση).

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας και συγνώμη για το μέγεθος του κειμένου.. ήθελα απλά να σας ενημερώσω διεξοδικά για τις συνθήκες.

  2. #2
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Έχεις σκεφτεί κάποιο μεταχειρισμένο 250άρι? Όπως το cbf 250 πχ.. Γιατί όλα τα παραπάνω που παραθέτεις.. δικάβαλα και με 100 χλμ/ ώρα.. χλωμό.. Θα σου πρότεινα το honda pcx 150 με το οποίο θα κάνεις και μία απόσβεση λόγω εξαιρετικά χαμηλής κατανάλωσης ή το aprilia scarabeo 200 με 20 αλογάκια και 2 modes (eco + sport) στα 2800 το δεύτερο.. Αν πάντως παίξεις σε παπί το joy-r 125 της kawasaki νομίζω παίζει στα ~1600

    ΥΓ. Είδα μόλις ότι το θες παρθένο το κορίτσι.. :P
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Η άποψη μου είναι Crypton x με μπαγκαζιερα.
    Τα Daytona είναι πολύ υποδυέστερα σε ποιότητα,άσε που τα 100 χλμ θα τα βλέπεις δύσκολα και θα σκίζεις και το μηχανάκι.
    Το agility το οδήγησα μιά φορά και μου φάνηκε απαράδεκτο.
    Είχα και εγώ τον ίδιο προβληματισμό με εσένα,και είχα καταλήξει σε address ή crypton x.Tελικά πηρα το x και με έβγαλε ασπροπρόσωπο,αλλά το suzuki είναι αρκετά φθηνότερο.
    Καλή επιλογή

  4. #4
    Greg HondaYamahaκης Το avatar του/της moutoulos
    Εγγραφή
    14/05/2005
    Μηνύματα
    87
    [FONT=Georgia]Το να βρείς ένα Honda SH150 2007-08 με <1800€, το έχεις σκεφτεί?. Αν και θα προτιμούσα
    σαν λύση μονόδρομος το CBF250 (2-3ετίας), απλά δεν στο προτείνω γιατί δεν υπάρχει ...
    [/FONT]
    Και να θυμάσαι ..., να προσέχεις .

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    -Απεταξάμην τα σκούτερ;
    -Απεταξάμην.
    -Απεταξάμην τα σκούτερ;
    -Απεταξάμην.
    -Απεταξάμην τα σκούτερ;
    -Απεταξάμην.


    Παπί φιλαράκο,παπί και πάλι παπί!

  6. #6
    Αχ αν και τα scooter με βόλεψαν... (το majesty τις κρύες μέρες του χειμώνα.. σκέτη γλύκα) νομίζω ότι θα το γυρίσω σε μικρό παπί... Δεν το πήρα στα 18 θα το πάρω στα 28 τελικά... Βγάζω βέβαια κατάλοιπα καγκουριάς (δείτε κ το cbf μου). Όπως και να έχει το crypton το είδα και εγώ αλλά ρε παιδιά με το διακανονισμό φτάνει στα 2800€ πολλά μου φαίνονται.. Για το μεταχειρισμένο σας είπα τί παίζει με κυριότερο πρόβλημα το μετρητό.. γεγονός που σημαίνει ότι θα πρέπει να πάω σε μαντρά κ να το πληρώσω χρυσό... Το address δε μου γέμισε ιδιαίτερα το μάτι αν κ γενικά δεν βιάβασα κάτι το αρνητικό... Το zx130 της Kawa βγήκε σε injection? Ξέρει τπτ κανένας γτ οικονομικά είναι στις δυνατότητές μου... Απλά να πάρω το 2012 κ παπί που να μήν είναι injection?? Μου φαίνεται κάπως ρε γμτ. Μάλλον το suzuki είναι το ποιό value4 κ ίσως σοβαρός υποψήφιος για αγορά.

  7. #7
    ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ:
    1)Αν θες να γλυτώσεις με τα έξοδα ,πήγαινε ολοταχώς σε παπί! Και αν πιάνουν και τα χέρια σου ,ούτε συνεργείο δεν θα βλέπεις! Εντάξει σίγουρα τα σκούτερ είναι πιο ανετήλα και εγώ τα γουστάρω πολύ αλλά έχουν τα ρημάδια διαφορά στην κατανάλωση,είναι πιο ακριβά στην απόκτηση και είναι μπελάς το σέρβις τους + ότι είναι και πιο ακριβό το σέρβις(σε σύγκριση με την πάπια πάντα).
    2)Νομίζω είναι καλύτερα να αποφύγεις το injection. Το καρμπυρατέρ το βγάζεις ,το λύνεις ,το καθαρίζεις ,το βάζεις επάνω ,σφίγγεις και δύο βίδες και είσαι τζετ , το injection αν σου χαλάσει; θα μπλέξεις με εγκεφάλους ,μπεκ και μαλακίες! Και όλα αυτά για ούτε μισό λίτρο διαφορά στα 100κμ
    3)100κμ με δικάβαλο. Εδώ μάλλον θα τα χαλάσουμε ,αλλά νομίζω αν κάνεις μια υποχώρηση στα 80κμ θα είσαι εντάξει! Για τον ίδιο λόγο στο δικό μου άλλαξα γρανάζια ,από 14-36 σε 15-34 και ψιλοέδωσε λίγα χιλιόμετρα.
    4)Προτίμησε κάτι σε 125 και όχι παραπάνω. Το ζχ130 από ότι διαβάζω καίει αρκετά ,όπως και το κρύπτον άσε που το τελευταίο έχει 2800 όπως είπες ,ε χέσε με πολλά είναι για παπί!
    5)Έλεγα να πάρω και εγώ καινούριο παπί πρόσφατα και ψιλοέκανα ένα τσεκ και σε ένα από αυτά που είχα καταλήξει ήταν το σπρίντερ λόγω τιμής ,εμφάνισης και γενικά δεν έχω ακούσει κάτι άσχημο εκτός από αυτά που λένε για την καταγωγή του! Γενικά θα διαβάσεις διάφορα για το κάθε παπί ,κανένα δεν θα βρεις που θα λένε ότι είναι το τέλειο παπί! Σαν τις γυναίκες ένα πράμα! Οπότε κατά την γνώμη μου ότι και να πάρεις μια χαρά θα είσαι ,φαντάσου εγώ με 800 ευρώ κινέζικο παπάκι και είμαι υπερευχαριστημένος,έχει κάνει 50.000 χλμ και το μοτέρ σκυλί ,φαντάσου εσύ που σκέφτεσαι και κάτι επώνυμο!
    Τελευταία τροποποίηση από Cycloholic; 15/08/2012 στις 05:08.

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p_sapelas Προβολή μηνύματος
    Δεν το πήρα στα 18 θα το πάρω στα 28 τελικά...
    Χαχαχα και εγώ το ίδιο σκέφτομαι ,δεν το πήρα τότε και τώρα στα 27 κυκλοφορώ με αυτό! Βέβαια από καγκουριά τίποτα ,κυκλοφορώ με καθρέφτες ,μαμά εξάτμιση ,βαλιτσάκι και εννοειται όλα τα πλαστικα!Α και κράνος!
    Γενικα στα 18 δεν τα συμπαθούσα ,έβλεπα τους φίλους μου με όλα αυτά που σου περιέγραψα και με έπιανε αηδία. Ειδικά αυτή η εξάτμιση που σήκωνε όλη τη γειτονιά στο πόδι για 10 άλογα, πωωω θολούρα! Να τα πιάσεις τα μαλακισμένα και να τα αρχίσεις στις σφαλιάρες :Ρ Στην πορεία όμως το αγάπησα λόγω χρημάτων ,πίστεψε με αν ζορίζεσαι με τα ευρώ θα το αγαπήσεις και εσύ!

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cycloholic Προβολή μηνύματος
    Στην πορεία όμως το αγάπησα λόγω χρημάτων ,πίστεψε με αν ζορίζεσαι με τα ευρώ θα το αγαπήσεις και εσύ!
    Το θέμα αυτό είναι ουσιαστικά να πάρω κάτι κ να το αποσβέσω σε μια 2ετία από διαφορά κατανάλωσης... Το CBF καίει και ομολογώ ότι το λυπάμαι να το κυκλοφορώ καθημερινά στην πόλη.. Τα 100km/h μάλλον τα ξεχνάμε.. αλλά τί να λέει κ εγώ θα κυκλοφορώ ψιλοκυριλλέ με καθρέφτες κ όλα τα παρελκόμενα, τα 130ρια παπιά κ εγώ έμαθα ότι καίνε δυσανάλογα των αποδόσεών τους, αναφορικά με το injection όμως στο 2012 μου κακοφαινεται να πετάξω λεφτά σε καρπυρατέρ άσε που έχω ακούσει για ουσιαστική διαφορά στην κατανάλωση. Τα χέρια μου δυστηχώς δεν πιάνουν ιδιαίτερα, αλλά για παπιά μιλάμε τα 30ε το χρόνο δε θα με σώσουνε...

Παρόμοια θέματα

  1. Καλημερα Αλλα Να Πατε Να.......
    από VAL-MPARIERINO στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 20:31
  2. Ωραία όλα τούτα τα καλούδια, αλλά
    από swtos στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2003, 10:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF