Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 30

Θέμα: BALKAN EXPRESS 2012 (το ταξιδι του παραλία)

  1. #16
    οταν τελειωνει και η περιηγηση μου στον...παραδεισο φευγω για βορεια και συγκεκριμενα το Karlovac που περναει αυτοκινητοδρομος για δυτικα.η διαδρομη παραμενει εξαιρετικη (βλεπω και ενα ελαφι στην ακρη του δρομου),και αφου βγω στον αυτοκινητορομο το κοβω δυτικα για Rijeka.καθως ταξιδευω διαφορες σκεψεις περνανε απο το μυαλο μου και μια απο αυτες ειναι να μην δοκιμασω να περασω τα συνορα απο το πολυσυχναστο φυλακιο που ειναι επι του αυτοκινητοδρομου αλλα απο ενα μικροτερο.στριβω λοιπον για να παω προς Ljubljana απο το μικρο περασμα Brod na που βρισκονται κροατο-σλοβενικα συνορα και ευτυχως αποδεικνυονται κι εκει παραλιες (οι κροατες το καταλαβαν αλλα αφου τους εξηγησα με αφησαν,στους σλοβενους αλλαξα τακτικη και το ειπα απο μονος μου και αυτοι με αφησαν).{σχολιο για κροατια:η κροατια θελει μερες για να μπορεις να πεις οτι την ειδες,εχει απιστευτες ομορφιες,φιλοξενους ανθρωπους και το πιο ομορφο μερος ισως που εχω βρεθει στη ζωη μου.η εικονα που σου δινει ειναι οτι εχουν πολυ καλο επιπεδο ζωης αλλα ειναι πλαστη.διαφοροι ανθρωποι μου ειπαν οτι ο κοσμος ζοριζεται παρα πολυ και οτι επι εννιαιας γιουγκοσλαβιας περνουσαν καλυτερα,αυτο δεν μου το ειπαν γεροι αλλα 30-40ρηδες.τιμη βενζινης στην κροατια 1,40 ευρω}
    χαλαρωμενος πλεον γιατι δεν εχω αλλα συνορα να περασω (στα συνορα σλοβενιας-ιταλιας δεν υπαρχει ελεγχος λογω εε),διασχιζω απιστευτα δαση που οι ταμπελες για αρκουδες και ελαφια εναλλασονται καθε 2 χιλιομετρα αλλα δεν εχω χρονο να τα απολαυσω αφου για μια ακομα φορα εχω παρει λαθος στροφη (σκεφτομαι πλεον να αλλαξω τον τιτλο απο "παραλιας" σε "μαλ....") που μου κοστιζει ενα μισαωρακι,ενω ανα πασα στιγμη περιμενω να μου πεταχτει ο γουινι (δυστυχως δεν με τιμησε),οδηγωντας πλεον αρκετα επιθετικα ακομα και για ελληνικα δεδομενα (ποσω δε μαλλον για τα σλοβενικα,πρεπει στα καφενεια ακομα να συζητανε για τον τρελλο που περασε απο τα χωρια τους) αφου ο χρονος μου τελειωνει και πρεπει οπωσδηποτε να προλαβω το καραβι στη βενετια που φευγει στις 19:00.κατα τις 15:30 ειμαι εξω απο την Ljubljana και λεω να τσεκαρω με τον ανθρωπο μου στο καραβι οτι φευγει στις εφτα.τον βρισκω λοιπον στο τηλεφωνο και μου επιβεβαιωνει οτι οντως φευγει στις εφτα ωρα.....ελλαδος δηλαδη εξι ιταλιας και μενω καγκελο.ειμαι λοιπον εξω απο την πρωτευουσα της σλοβενιας και δεν ξερω ποσα χιλιομετρα ειναι η βενετια.ευτυχως ο δρομος ειναι υπερανετοςκαι κινουμαι με 160 χλμ/ω αφου με περισοτερα χιλιομετρα λογω των βαλιτσων αρχιζει το τιμονι να γινεται ασταθες.μετα τον τελευταιο ανεφοδιασμο επι σλοβενικου εδαφους (1,48 ευρω) συνεχιζω για βενετια οπου φτανω μιση ωρα πριν την αναχωρηση.ο κωλος μου πλεον ειναι πιο σκληρος και απο της πετρουλακη (οσες αναγνωστριες ειναι εχεμυθες και μοιαζουν με την μεγκαν φοξ μπορουν να το διαπιστωσουν απο κοντα),κανω το σταυρο μου και αφου ευχαριστω το θεο (αλλα και την μηχανουλα μου) που δεν με βρηκε τιποτα σοβαρο,μπαινω στο καραβι και πλεον μπορω να ξεκουραστω.{σχολιο για σλοβενια:δυστυχως δεν ειχα χρονο για να την γνωρισω,απο οσο ειδα παντως η σλοβενια ειναι ενα τεραστιο δασος που κοβεται απο δρομους και χωρια.τιμη βενζινης σλοβενια 1,48 ευρω,ιταλια 1,65 ευρω}
    στο καραβι γνωρισα και δυο ιταλους,πατερα 45 χρονων και κορη 14,που ξεκινουσαν το δευτερο ταξιδι τους εκτος ιταλιας,να κανουν δηλαδη το γυρο της ελλαδας με την κιτρινη ducati supersport τους μοντ 2001.Michele και Greta ποσο κουλ παιζει να ειστε;
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων p7240347.jpg‎   p7240348.jpg‎   p7250350.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από katsman; 18/08/2012 στις 19:55.
    salus populi suprema lex

  2. #17
    Συνοψη τελευταιας ημερας:χιλιομετρα 800,ωρες οδηγησης 9,εξοδα 160 εκ των οποιων 76 βενζινη,52 εισιτηριο μηχανης (δεν πληρωσα ατομικο και καμπινα,δε λεω γιατι,μπορει να διαβαζουν τα λαθος ματια) και τα υπολοιπα φαγητο,εισιτηριο στις λιμνες,διοδια κλπ

    Συνοψη συνολικη:χιλιομετρα 2000,ωρες οδηγησης 41,εξοδα 450 ευρω (ειπατε τιποτα; )
    υγ το ταξιδι θα το θυμαμαι μεχρι να πεθανω,δευτερη φορα που κανω τοσο μεγαλο ταξιδι μετα το γυρο της αμερικης αλλα πολυ πιο περιπετειωδες αφου τοτε ημουν με την ασφαλεια του αυτοκινητου και με παρεα.θα μπορουσα να ειχα αποφυγει και καποια λαθη,πηρα πχ το χειμερινο μου μπουφαν μαζι (χωρις την επενδυση βεβαια) επειδη δεν εχω καλοκαιρινο κατι το οποιο με ταλαιπωρησε αφανταστα τις πρωτες 2 μερες που εκανε τρελλη ζεστη ή να ειχα εξοικοιωθει με τον πλοηγο πριν φυγω,φυσικα να ειχα τσεκαρει το διαβατηριο,λαθη που αν ειχαν παραλειφθει θα εκαναν το ταξιδι πιο ξεκουραστο αλλα δε γαμ.....,εμπειριες ειναι και αυτα.απο συνεννοηση,αν εξαιρεσετε την νοτια αλβανια που πολλοι μιλουν ελληνικα,στα υπολοιπα μερη ισως δυσκολευτειτε λιγακι γιατι οι περισοτεροι δεν μιλουν αγγλικα.αν ξερετε ιταλικα εχετε καλυτερες πιθανοτητες,οι δρομοι που περασα σπανια ειχαν λακουβες (εκτος απο μερικες πολεις στην αλβανια) και κινηση αν εξαιρεσετε κοντα στις τουριστικες πολεις της κροατιας και του βορειοδυτικου μαυροβουνιου δεν συναντησα.αστυνομια εχει υπερβολικα πολυ στην αλβανια,στις αλλες χωρες οπως εδω και οι οδηγοι απο το απεναντι ρευμα σε προειδοποιουν
    υγ2 ωρα για τη φωτο που σας εταξα.εμεις μπορει στα φαναρια να εχουμε γυφτους και πακιστανους (δεν εχω τιποτα με τους ανθρωπους,ταλαιπωροι ειναι κι αυτοι που ψαχνουν μια καλυτερη μοιρα,σχολιαζω απλως την αισθητικη πλευρα),οι κροατες ομως εχουν τετοιες παρουσιες να καθαριζουν τζαμια στο βενζιναδικο

    μακαρι να ειμαστε καλα και να κανουμε ταξιδια σε νεα μερη για το υπολοιπο της ζωης μας (οπως παει βεβαια τα ταξιδια θα ειναι το πολυ ναυπακτο,ναυπλιο,επιδαυρο κλπ)
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 34895800.jpg‎   p7230281.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από katsman; 19/08/2012 στις 12:07.
    salus populi suprema lex

  3. #18
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Μπράβο...πολύ καλο το οδοιπορικό και η περιγραφή...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  4. #19


    Το επόμενο εύχομαι να είναι από Τουρκία

  5. #20
    στρίβειν εστί φιλοσοφείν Το avatar του/της mizz
    Εγγραφή
    18/06/2007
    Μηνύματα
    203
    Ταξίδεψα και γω με την περιγραφή και τις εικόνες

  6. #21
    Ζόραντ Σλίσκοβιτς?

  7. #22
    ναι ρε μαγκα,ο Ζοραν Σλισκοβιτς ειναι.τον ρωτησα στα αγγλικα αν λεγεται Σλισκοβιτς,μου απαντησε θετικα (ξαφνιασμενος) και μολις του ειπα οτι ειμαι ΑΕΚτζης και πριν απο πολλα χρονια φωναζα στις κερκιδες γι'αυτον (μαζι για ολη την ομαδα βεβαια) πιασαμε την κουβεντα στα ελληνικα (τα θυμοταν πολυ καλα), κερασε και μπυριτσα.ωραιος.....η παναγιωταρεα (οσοι τον θυμουνται θα καταλαβουν)
    salus populi suprema lex

  8. #23
    Είναι η πιο πρόσφατη... Το avatar του/της stavrouliasp
    Εγγραφή
    20/01/2006
    Μηνύματα
    1.975
    Μπράβο φίλε! Πάντα τέτοια.


    (Γιατί σβήνεις το πρόσωπό σου στις φωτο???)

  9. #24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stavrouliasp Προβολή μηνύματος
    Μπράβο φίλε! Πάντα τέτοια.


    (Γιατί σβήνεις το πρόσωπό σου στις φωτο???)
    α)ειμαι καταζητουμενος
    β)ειμαι κακασχημος (να φανταστεις,κι εγω με σιχαινομαι)
    γ)απο τη μια δεν ειμαι εγω το θεμα του ταξιδιου (δεν θεωρω κακο βεβαια καποιος να εκτιθεται) και απο την αλλη επειδη εκφραζω και πολιτικη αποψη σε αλλα ποστ,καλο ειναι να φυλαγομαι απο ........περιεργους

    φιλαρακι,διαλεξε και παρε
    Τελευταία τροποποίηση από katsman; 21/08/2012 στις 16:34.
    salus populi suprema lex

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116

    Ωραια περιγραφη παντα τετοια συντοπιτη,αν και απο οτι καταλαβα εχεις 106 α.σ.μ
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimmis5 Προβολή μηνύματος

    Ωραια περιγραφη παντα τετοια συντοπιτη,αν και απο οτι καταλαβα εχεις 106 α.σ.μ
    ναι φιλε,ασμ 106 πυργος ηλειας.απλα ειμαι μονιμος κατοικος πατρας
    Τελευταία τροποποίηση από katsman; 25/08/2012 στις 10:35.
    salus populi suprema lex

  12. #27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsman

    α.σ.μ. 106 , σειρα 226 (δεινοσαυρος)
    Μη λες σειρές θα σηκωθούν οι βροντοσαυροι.....xaxaxa
    ροδα,τσαντα και κοπανα

  13. #28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nightwish Προβολή μηνύματος
    Μη λες σειρές θα σηκωθούν οι βροντοσαυροι.....xaxaxa
    εχεις δικιο,το σβηνω.να φανταστεις αν θελει καποιος να με διωξει απο τραπεζι πρεπει να αρχισει να μιλαει για στρατο.το βαριεμαι αφανταστα
    salus populi suprema lex

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    Το στρατιωτικο που ειπα ειχα να κανει μονον με την καταγωγη ,Ελπιζω να σε πετυχω καποια στιγμη πατρα αν και εισαι αντερκαβερ,ή οποτε θες περνα απο την λεσχη να κερασω μπυριτσα
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

  15. #30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimmis5 Προβολή μηνύματος
    Το στρατιωτικο που ειπα ειχα να κανει μονον με την καταγωγη ,Ελπιζω να σε πετυχω καποια στιγμη πατρα αν και εισαι αντερκαβερ,ή οποτε θες περνα απο την λεσχη να κερασω μπυριτσα
    η μπυριτσα ελπιζω να μην ειναι korca (αφηγηση πρωτης ημερας,αλβανια).
    που ειναι η λεσχη;
    salus populi suprema lex

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF