Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 91

Θέμα: απόδραση στο γαλάζιο...

  1. #1

    απόδραση στο γαλάζιο...

    Η αλήθεια είναι ότι κάθε καλοκαίρι πέρναγα (ακτοπλο'ι'κώς),αδιαφορώντας (και όχι αγνοώντας) για την ύπαρξη αυτού του νησιού.για μένα ήταν απλά ο πρώτος σταθμός του πλοίου στην πορεία του για τον Πόρο ή την 'Υδρα.άντε το πολύ πολύ και καμμιά φωτό από το πλοίο όσο διαρκούσε η επιβίβαση-αποβίβαση των επιβατών. ποτέ μα ποτέ δεν είχα μπεί στο τρυπάκι να δώ τι έχει να μου δείξει-δώσει αυτός ο τόπος έστω και από το ίντερνετ!κοινώς άλλο ένα νησί από τα πολλά που υπάρχουν στην ελληνική επικράτεια.
    αλλά όπως διατυμπανίζει ένας καλός φίλος:
    ''oι παράδεισοι δεν βρίσκονται μόνο στα περιοδικά και δεν απαιτούν μια περιουσία για να τους ανακαλύψεις.μπορεί να βρίσκονται ακριβώς κάτω απο τη μύτη σου,απλά δεν αφουγκράζεσαι τόσο καιρό το κάλεσμά τους...''
    για άλλη μια φορά ο π@ύστης τύγχανε να έχει δίκιο...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC08979.jpg 
Προβολές:	874 
Μέγεθος:	88,7 KB 
ID:	258077
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  2. #2
    Επειδή και εγώ θα ήθελα να κάνω κανένα κοντινό trip για πές προορισμό και ανέβασε και καμιά φώτο ακόμα.. Περιουσίες δεν έχουμε να δώσουμε.. κάπου καλά και οικονομικά να ξεχαστούμε από την κατάντια της καθημερινότητάς μας..

  3. #3
    η απόφαση δεν άργησε να παρθεί.η miss K θα έκανε για λίγες ώρες κάτι το οποίο είναι για αυτήν παιγχνίδι και για μένα αποτελεί ίσως και τον κύριο λόγο για τον οποίο οι κοντοπύθαροι στο akashi έξυσαν τα μολύβια τους και την διαμόρφωσαν αρχικά στο χαρτί εκείνες τις μακρυνές αρχές του 1990.
    αδειούλα απο την δουλειά είχα,ο καιρός σταθερά σύμμαχος,το πορτοφόλι έπνεε τα λοίσθια μεν αλλά μπορούσε τουλάχιστον να συνεπικουρήσει σε ένα τέτοιο εγχείρημα.
    09.15 ο θεός της θάλασσας με περίμενε στο λιμάνι του Πειραιά.σε μια πιο σύγχρονη μορφή του βέβαια.
    προορισμός;
    η Αίγινα,

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC08619.jpg 
Προβολές:	866 
Μέγεθος:	95,4 KB 
ID:	258078
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  4. #4
    κόσμος όχι πολύς στο καράβι.μοτοσυκλέτες αρκετές.με τυπάκια με εκδρομική διάθεση.άρα καλά ξεκίναγα.τουλάχιστον δε θα ήμουν ο μόνος που βολόδερνε γύρω γύρω καβάλα σε δύο ρόδες.θά'θελα...
    αποβιβάστηκα μετά από 70' περίπου με δυό-τρία παπιά και σκούτερ με ατομάκια ζωσμένα με χαρτοφύλακες.βομβιστές ή αντιπρόσωποι? ώρα τους καλή.αποδείχτηκε πως τα υπόλοιπα δίτροχα έβαζαν πλώρη για Αγκίστρι.κάτι παραπάνω θα ήξεραν αυτοί...
    αλμύρα ανακατεμένη με υγρασία και πασπαλισμένη με την πρωινή κουφόβραση.σήμα κατατεθέν καλοσωρίσματος σε νησί.περίμενα να ταλαιπωρηθώ από αυτή την αποπνηκτική ατμόσφαιρα αλλά το νησί είχε άλλες συνήθειες.και πράσινο.καταλύτης για δημιουργία καλύτερης διάθεσης.
    απομακρυνόμενος από το λιμάνι,αποφάσισα να κινηθώ προς το κέντρο της Αίγινας.το υψόμετρο ανέβαινε,η φωτομηχανή είχε ήδη πάρει τη θέση της στο τιμόνι,διαθέσιμη ανα πάσα στιγμή.και η στιγμή αυτή δεν θα αργούσε να έρθει,

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC08620.jpg 
Προβολές:	859 
Μέγεθος:	99,2 KB 
ID:	258082
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  5. #5
    6 περίπου χιλιόμετρα μετά το λιμάνι,ανηφορίζοντας προς Μεσαγρό,θα συναντήσετε την μονή του Αγίου Νεκταρίου.ένα κεράκι στον πολιούχο του νησιού για καλά χλμ και υγεία σε όλο τον κόσμο θα το άναβα.δεν καφιέμαι για τα θρησκευτικά μου καθήκοντα αλλά κάτι τέτοια δεν τα αμελώ.ένας λόγος παραπάνω για να διαπιστώσω με τα ματάκια μου τι σημαίνει μεγάλος ναός.κυριολεκτικά δεν μπορώ να φανταστώ το μέγεθος του Αγίου Σάββα ή του ναού Αλεξάντερ Νέφσκι όταν θεώρησα πως ο άγιος Νεκτάριος είναι μια μεγάλη εκκλησία.παρακαλούνται οι βαλκανιοταξιδευτές του φόρουμ να με βοηθήσουν επί του θέματος!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC08646.jpg 
Προβολές:	850 
Μέγεθος:	97,1 KB 
ID:	258083
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  6. #6
    και όσο φαντασμαγορικό ήταν το εξωτερικό,άλλο τόσο ήταν και το εσωτερικό του ναού.κόλλησα με τα ψηφιδωτά μπροστά από την ωραία πύλη.τέχνη,

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC08631.jpg 
Προβολές:	845 
Μέγεθος:	94,2 KB 
ID:	258084
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  7. #7
    αφού ο 'Αγιος μου έδωσε την ευχή του,συνέχισα την πορεία μου προς το βορειοανατολικό τμήμα του νησιού.όπως και πέρσι στον Πόρο,έτσι και φέτος στην εξερεύνηση μου στην Αίγινα διαπίστωσα πως ούτε και αυτό το νησί του Αργοσαρωνικού δεν στερείται πρασινάδας.σε σημείο να πιστεύω πως δεν βρίσκομαι καν σε νησί αλλά στην ηπειρωτική Ελλάδα,

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC08655.jpg 
Προβολές:	848 
Μέγεθος:	100,2 KB 
ID:	258085
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  8. #8
    περνώντας από τον Μεσαγρό,κατευθύνθηκα προς την Βάγια.πέρα από την παραλία της,ήθελα να κινηθώ ακόμα πιο ανατολικά προς το ακρωτήριο Κρασοσπηλιά.και λίγο χωματάκι δε θα με χάλαγε,πάντα το αναζητώ εξάλλου για να τιμήσω και ένα μικρό κομμάτι του χαρακτήρα της miss K.αντ'αυτού βρήκα δρόμο στρωμένο με τσιμέντο σε μερικά σημεία του αλλ'α και με άσφαλτο,μέχρι που κατέληξα σε αυτό το σημείο.η πινακίδα μου έθετε το τέλος της πορείας μου προειδοποιώντας με μάλιστα πως έμπαινα σε στρατιωτική περιοχή,


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC08677.jpg 
Προβολές:	844 
Μέγεθος:	99,4 KB 
ID:	258086
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  9. #9
    αντ'αυτού συνάντησα μια υπερπολυτελέστατη βίλα με θέα ''αντε γεια''αν αυτή ήταν στρατιωτική εγκατάσταση από την οποία μπαίνουν και βγαίνουν στρατιωτικά οχήματα τότε ΝΑΙ,θέλω την επόμενη μετάθεσή μου εδώ παρακαλώ.και χάρισμα σας τα επιδόματα για παραμεθώριο!!!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC08670.jpg 
Προβολές:	843 
Μέγεθος:	97,6 KB 
ID:	258087
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  10. #10
    έλα,πές μου πως μου κάνεις πλάκα και στο υπόγειο γκαράζ δεν κρύβεις πυρινικές κεφαλές,έτσι δεν είναι?

    Υ.Γ. το παρόν κτίσμα πωλείται σύμφωνα με πανό που βρισκόταν αναρτημένο επ'αυτού.πουλάμε και στρατόπεδα...?


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC08674.jpg 
Προβολές:	837 
Μέγεθος:	93,8 KB 
ID:	258088
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  11. #11
    προκειμένου να μην βρεθώ πεταμένος στη θάλασσα και με δυο σφαίρες καρφωμένες στο στήθος και στον κρόταφο λόγω κατασκοπείας,επιτόπου μεταβολή και πορεία προς Βάγια.τώρα μάλιστα,εδώ είμαστε σε νησί,


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC08662.jpg 
Προβολές:	833 
Μέγεθος:	98,2 KB 
ID:	258089
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  12. #12
    το μεγαλύτερο μέρος της Βάγιας αποτελείται απο παραθεριστικές κατοικίες.η μικρή της αμμουδιά φιλοξενεί καμπόσες ξαπλώστρες και ένα μικροσκοπικό λιμανάκι για τα λιγοστά κα'ί'κια και βαρκάκια.ψωμί μπόλικο για τον φωτογραφικό φακό όμως,

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC08679.jpg 
Προβολές:	831 
Μέγεθος:	96,6 KB 
ID:	258091
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  13. #13
    οι ζέστες έπιασαν νωρίς (παρόλο που αυτή τη στιγμή που γράφω αυτές τις γραμμές,έξω βρέχει και έχει τσαποράκι...)...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC08689.jpg 
Προβολές:	824 
Μέγεθος:	91,4 KB 
ID:	258093
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  14. #14
    συνέχεια της πορείας μου στο βόρειο τμήμα και πάντα παραλιακά.ράθυμα,με ταχύτητες που παρέπεμπαν σε 50αρι σκούτερ βιασμένο από την προχειρότητα και την άγνοια ηλιοκαμμένων τουριστών,η Σουβάλα δεν άργησε να φανεί.το νού σας στους δρόμους ανοίγοντας εδώ μια μικρή παρένθεση μιας και το οδόστρωμα προσφέρεται για καλλιτεχνικό πατινάζ αλλά και free style ταυτόχρονα σε ορισμένα σημεία του (αθάνατη νησιωτική Ελλάδα ). για όποιον παρεπιπτώντος δεν καίγεται να φάει την ταλαιπωρία του Πειραιάς-Αίγινα,φερρυ μποουτ ξεκινούν και απο τον Πειραιά με προορισμό την Σουβάλα.πιο οικονομικό,πιο γρήγορο.άλλος ένας προορισμός με πολλές εξοχικές κατοικίες,μαγαζιά παραθαλάσσια και μια ψιλοήσυχη παραλία για καμμιά βουτιά.αν και δεν νομίζω πως η ησυχία θα είναι το κύριο χαρακτηριστικό αυτού του μέρους τους καλοκαιρινούς μήνες...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC08699.jpg 
Προβολές:	820 
Μέγεθος:	74,4 KB 
ID:	258094
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  15. #15
    όσο μεσημέριαζε και η θερμοκρασία σκαρφάλωνε στις μεγαλύτερες κλίμακες του θερμομέτρου,ζωσμένος με μπουφάν και γάντια,κράνη και μποντάκια δεν μπορούσα παρά να τραβάω όλο και περισσότερο το νερό.με έπιασε το καλοκαίρι λέμεεεεεεεεεεεεε...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC08704.jpg 
Προβολές:	811 
Μέγεθος:	96,4 KB 
ID:	258095
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απόδραση στο Τρίκερι!
    από Parasense στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2010, 10:13
  2. Παιδες ερωτηση για κάγκελα στο transalp
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 10:20
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 11:53
  4. 7 Χρονια Στο Θιβετ!!!
    από Adventure-R στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 11:26
  5. Χαμος στο wild thing!!!!!!!!!!!!!!!!!
    από BIKENEST στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2003, 14:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF