Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 30

Θέμα: BALKAN EXPRESS 2012 (το ταξιδι του παραλία)

  1. #1

    BALKAN EXPRESS 2012 (το ταξιδι του παραλία)

    Γεια χαρα,θα γραψω για το ταξιδι που εκανα φετος τον ιουλιο με το 1000αρι μοντ 06 στρωμα μου,περασα απο 6 χωρες (αλβανια , μαυροβουνιο , βοσνια , κροατια , σλοβενια , ιταλια )και εγραψα στο μυαλο μου ομορφιες,φιλοξενους ανθρωπους και υπεροχες διαδρομες.Γραφω για να διευκολυνω οσους ενδιαφερονται να κανουν ενα παρομοιο ταξιδι και να παρακινησω οσους το σκεφτονται αλλα δισταζουν λογω της παρουσας οικονομικης καταστασης.Ξερω οτι πολλοι απο εμαςθα ηθελαν αλλα η ανεργια και η ανασφαλεια δεν το επιτρεπουν (μη νομιζετε οτι κι εγω πηγα ελαφρα την καρδια,με λιγα ψιλα που ειχα στην ακρη πηγα,ταξιδεψα οσο πιο οικονομικα μπορουσα,παρακαλουσα το θεο να μην με βρει καμια αναποδια-κι ομως με βρηκαν,θα δειτε- και ξεκινησα).
    υγ για να μην αναφερω και οτι τρεις ημερες μετα την επιστροφη μου ειχα προγραμματισει τα βαφτισια του δευτερου γιου και οποιαδηποτε σοβαρη αναποδια θα με εκανε ειτε να αναβαλλω τα βαφτισια (τα οποια ετοιμαζε το γυναικακι) ειτε να τα δω μεσω skype.
    υγ2 Το μεγαλο μου ονειρο απο τοτε που πρωτοπηρα μηχανη ηταν ενα ταξιδι στο εξωτερικο και συγκεκριμενα στα βαθη της τουρκιας.φετος παρα λιγο να το πραγματοποιησω γιατι χαζευοντας στο φορουμ των vstrom επεσε το ματι μου σε ενα σχολιο ενος φιλου (τον θεωρω φιλο γιατι παρ'οτι δεν γνωριζομαστε μολις του προτεινα να τον ακολουθησω στο ταξιδι που θα εκανε με τη συντροφο του στο εσωτερικο της γειτονος χωρις δισταγμο με δεχτηκε και ειπε πως θα ηταν χαρα του να συνταξιδεψουμε).το προβλημα που προεκυψε ηταν οτι τρεις ημερες μετα την προγραμματισμενη του αναχωρηση πεμπτη βραδυ,ο αδερφος μου βαφτιζε το 4ο παιδι του και ασφαλως δεν γινοταν να λειπω.θα επρεπε λοιπον να προηγειθει 3-4 ημερες και να τον προλαβω αρκετα χιλιομετρα απο την σμυρνη που θα ηταν η πυλη εισοδου στην τουρκια.βρισκομαι λοιπον στην αρχη της αδειας μου,τουρκια δισταζα να ταξιδεψω εστω και για 3-4 ημερες μονος μεχρι να τους προλαβω (αν και οσοι εχουν παει λενε τα καλυτερα για την φιλοξενια τους) και διαφορες ιδεες περνουν απο το μυαλο μου.ανεβαζω ενα ποστ λοιπον τελευταια στιγμη με τον τιτλο balkan express ( http://www.vstromhellasforum.com/t20862-topic ) και οπως ηταν φυσικο δεν βρεθηκε συνταξιδιωτης.σκεφτομαι τοτε οτι αυτη ειναι ισως η τελευταια μου ευκαιρια να πραγματοποιησω το ονειρο μου (εστω παρενφερες) γιατι μπορει του χρονου να μην εχω δουλεια ή να παιρνω 350 ευρω/μηνα οποτε το μακρυτερο μερος που θα μπορω να πηγαινω θα ειναι η ναυπακτος, ετοιμαζομαι λοιπον να φυγω και οτι ειναι να γινει ας γινει.προγραμμα δεν βαζω εκτος απο 4 μερη (+ - 100 χλμ)που σκοπευω καθε απογευμα μεταξυ 18:00-20:00 να στηνω τη σκηνη ωστε να προλαβαινω να κανω και μπανακι.φαγητο,καφε, ξεκουραση οπου νοιωσω την αναγκη και σκοπος να γραφτουν πολλα χιλιομετρα στο κοντερ.δεν ενδιαφερομαι ουτε για να γκομενισω,ουτε να επισκεφτω μουσεια,ουτε να δω το αγαλμα κανενος τουρκαλβανου μπεη που εσωσε μια γελαδα το 1346 και τον εκαναν ηρωα,μονο να οδηγησω σε νεα μερη και νεες χωρες.αναχωρηση λοιπον παρασκευη πρωι στις 09:00
    Στο τελος καθε μερας θα γραφω συνοψη χιλιομετρων-ωρων οδηγησης και εξοδων.

    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 20-7-12 ωρα 09:30.....ξυπναω και αρχιζω να πακεταρω (ειπαμε,ειμαι παραλίας).γυρω στις 11:00 παραλαμβανω απο τον ηλεκτρονικο το brand new gps μου που το ειχα αφησει για να φορτωσει προγραμματα και χαρτες (εγω δεν τα ειχα καταφερει) και κατα τις 12:00 αφου εχω τσεκαρει τα παντα (τα παντα;οχι και τα παντα,θα καταλαβετε) φιλαω γυναικα και παιδια,μηδενιζω το κοντερ και ξεκιναω (για οσους αναρωτιουνται πως και το γυναικακι δεν ειχε προβλημα με το ταξιδι,παραφραζοντας το γνωστο ανεκδοτο:της ειπα οταν ξεκινησε η αδεια μου,"μωρο μου 15 ημερες θελω σεξ καθε πρωι που θα ξυπναμε και καθε φορα που κοιμουνται τα παιδια,.........υπαρχει και η σκεψη να παω ταξιδι" και μου απαντησε "μην ξεχασεις τον εξοπλισμο σου").εκει που ανετος κι ωραιος απολαμβανα την ελληνικη φυση λιγο πριν την αμφιλοχια απαγκιστρωνει το gps και τρωει μια μεγαλοπρεπη σαβουρα με 120 χλμ/ω στην ασφαλτο.ευτυχως εσκασε με την κατω-πισω γωνια και δεν συρθηκε με την οθονη.το μαζευω και βλεπω οτι ο noname κινεζος (CVUK-TR10) μου δε μασαει και δουλευει κανονικα.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων P7200169.JPG‎   P7200170.JPG‎   P7200174.JPG‎  
    Τελευταία τροποποίηση από katsman; 25/08/2012 στις 00:07.
    salus populi suprema lex

  2. #2
    πρωτη σταση αρτα για καφεδακι με το φιλαρακι γιαννη και μετα βουρ για κακαβια.κατα τις 17:00 περναω τα ελληνο-αλβανικα συνορα (σαινια οι συνοριακοι,θα δειτε...) και κατευθυνομαι για παραλια,Αγιους Σαραντα (Sarande).η διαδρομη ειναι καλη σε στενο δρομο χωρις κινηση και αφου περναω απο αρκετα χωρια ελληνων στα οποια η ταμπελα ειναι και στην ελληνικη.φτανω στους Αγ Σαραντα.ομορφη πολη απεναντι απο το βορειο στενο της κερκυρας με τους δρομους της ομως ειδικα στην εισοδο να ειναι για....τρακτερ.συνεχιζω για Χειμαρρα (Himare) την πολη καταγωγης του Πυρρου Δημα.πολυ ομορφη διαδρομη σε στενο γεματο ωραιες στροφες δρομο (σαν να οδηγεις σε ελληνικο νησι αλλα χωρις...λακουβες).κατα μηκος της διαδρομης συναντας πολυ συχνα τα πειφημα μπουνκερ ενα εκ των οποιων ηταν και στην παραλια μπροστα απο το καμπινγκ που κατασκηνωσα.γυρω στις 20:00.μπανακι λυτρωτικο και φαγητο (καταφερε ο.... σεφ να φτιαξει ανοστο φιλετο κοτοπουλο οταν με την πεινα που ειχα και σκατα να μου σερβιρε θα εγλυφα και τα δαχτυλα μου).μετα απο μερικες αλβανικες μπυριτσες (korca,τιποτα το ιδιαιτερο),μπλονζον στη σκηνη

    συνοψη πρωτης ημερας:χλμ 413,ωρες οδηγησης 6,εξοδα 52 εκ των οποιων 26 βενζινη (τιμη 1,30) και 26 φαγητο+διαμονη
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 81176946.jpg‎  
    salus populi suprema lex

  3. #3
    ΣΑΒΒΑΤΟ 21-7-12 ωρα 09:10και αφου εχω φαει το πρωινο μου αναχωρω για Αυλωνα (Vlore).ο δρομος συνεχιζει να ειναι μικρος αλλα ομορφος μεσα απο γραφικα χωρια με θεα στο ιονιο.μετα την Αυλωνα και μεχρι το Fier στο πρωτο μισο ειναι συγχρονος αυτοκινητοδρομος,στο δευτερο μισο που ειναι υπο κατασκευη,κακος.η διαδρομη πλεον ειναι αδιαφορη,πεδιαδα,καλλιεργησιμες εκτασεις και ασχημα χωρια.στο Fier εβαλα βενζινη και βλεπω ενα ακομα τρικυκλο made in albania.γατακια της piaggio που νομιζατε οτι πρωτοτυπισατε με το mp3.o ιδιοκτητης του,μελος των gipsy kings μολις του λεω οτι ερχομαι απο πατρα μου λεει:"απο πατρα;εγκω εγλυκαντα σκουπιντια" (λιγο πιο πανω απο την εγλυκαδα ειναι η χωματερη).τελικα δικιο εχουν καποιοι,παντου βρισκεις εναν.....ελληνα.βορεια του Fier οι δρομοι ειναι μεγαλυτεροι και ανετοι αλλα χωρις καθολου πλεον φυσικη ομρφια.περνωντας απο το ασχημο Δυρραχιο (Durres) το οποιο σωζεται μονο επειδη ειναι παραθαλασσιο, σκεφτομαι να παω απο Τιρρανα και Kruje (οπου βρισκοταν η βαση του εθνικου ηρωα της Αλβανιας Σκεντερμπεη -Γεωργιος Καστριωτης το πραγματικο του ονομα γιος ελληνα και σερβας κατι που δεν πολυλενε- ο οποιος σαν αρχηγος ολων των αλβανικων φυλων απεκρουσε τις επιθεσεις των οθωμανων πολλες φορες την περιοδο 1444-1466 συμφωνα με την βικιπαιδεια) αλλα τελικα συνεχιζω βορεια για Σκοδρα (Skhodre).η φυση ειναι υπεροχη με λιμνες,ποταμια και ενα επιβλητικο καστρο να δεσποζει της πολης.μετα τα Σκοδρα η διαδρομη ειναι αρκετα ενδιαφερουσα και φτανω στο συνοριακο φυλακιο με το Μαυροβουνιο Murican. {Σχολιο για Αλβανια:φιλικοι οι ανθρωποι,πολλοι μιλουν ελληνικα ειδικα στα νοτιοτερα,εξυπηρετικοτατοι οταν τους χρειαζεσαι,οι οδηγοι δεν ηταν οπως τους περιγραφουν (τουλαχιστον οσο ειδα εγω),προσεχαν πολυ την ταχυτητα τους γιατι κατα μηκος του δρομου ειναι παρα πολυ συχνη η παρουσια αστυνομιας.μπορει να ειδα μονο ενα ρανταρ αλλα περασα απο τουλαχιστον 20 μπλοκα σε αλβανικο εδαφος που κανουν τυχαιους ελεγχους σε διερχομενα αυτοκινητα (εμενα δεν με σταματησαν).βενζιναδικα γνωστα δεν συναντησα εκτος ισως απο καποια που το σημα τους εμοιαζε με των ελδα}.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων P7210182.JPG‎   P7210177.JPG‎  
    Τελευταία τροποποίηση από katsman; 25/08/2012 στις 10:40.
    salus populi suprema lex

  4. #4
    μετα απο πεντε λεπτα περναω σε μαυροβουνιακο εδαφος (σαινια κι εδω οι συνοριακοι).στα πρωτα 10-15 χιλιομετρα ειναι η καλυτερη διαδρομη που εχω οδηγησει ποτε.μια λωριδα ανα κατευθυνση μεν χωρις κινηση δε,επιπεδο εδαφος με τελεια προσφυση η ασφαλτος,συνεχη ζιγκ ζαγκ μεσα στο δασος με ταχυτητα περιπου 100 χλμ/ω σταθερα,ο ορισμος της απολαυσης .μετα γινεται λιγοτερο καλος ο δρομος (ευκολοδιαβατος βεβαια) αλλα η φυση ειναι αρκετα ομορφη μεχρι την νοτιοτερη παραλιακη πολη του Μαυροβουνιου Ulcinj.Συνεχιζω για τα βορειοδυτικα της χωρας και συγκεκριμενα τον κολπο του Kotor.ολη η διαδρομη σου αποκαλυπτει υπεροχα μερη,νοσταλγους της ενιαιας γιουγκοσλαβιας,οργιωδη βλαστηση,απιστευτες παραλιες και αν προσθεσετε τον υπεροχο δρομο (μια λωριδα ανα κατευθυνση βεβαια) εχετε μια φανταστικη ημερα.γυρω στις 19:00 φτανω στον κολπο του Kotor ο οποιος ειναι μια αποκαλυψη.ενας κολπος ο οποιος περιβαλλεται απο πανυψηλα βουνα,εχει περιμετρικα ενα μικρο πανεμορφο δρομο που περνα απο σπιτια αρμονικα δεμενα με το περιβαλλον,ενα μερος που τυχαια περασα και νομιζω οτι κανεις απο οσους επισκεπτονται την χωρα δεν πρεπει να χασει,πραγματικα πολυ γραφικη περιοχη.βρηκα ενα καμπινγκ πανω απο τη θαλασσα (μη φανταστειτε πολυτελειες,η αυλη ενας σπιτιου ηταν με εξωτερικο μπανιο και τουαλετα αλλα αν εισαι σε τετοιο μερος πρεπει να εισαι πολυ μιζερος για να σε χαλαει η προχειροτητα του χωρου) και αφου εκανα το καθημερινο μου μπανακι στη θαλασσα και εκανα ενα ντουzακι πηρα το μοτορι και βγηκα βολτιτσα.
    συνοψη 2ης ημερας :χλμ 450,ωρες οδηγησης 8,εξοδα 77 εκ των οποιων βενζινη 47 και φαγητο+διαμονη 30
    τιμη βενζινης στο μαυροβουνιο 1,40 (εχει παντου ΕΚΟ)
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων P7210190.JPG‎   P7210188.JPG‎   P7210201.JPG‎  
    salus populi suprema lex

  5. #5
    ...
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων P7210195.JPG‎   P7210204.JPG‎   37116666.jpg‎  
    salus populi suprema lex

  6. #6
    ΚΥΡΙΑΚΗ 22-7-12 ωρα 09:00 ,μετα το πρωινο και αφου εχω κανει το καθημερινο τσεκαρισμα της μηχανης (λαδια,αλυσιδα,πιεση ελαστικων) ξεκινω ολο χαρα για το συνοριακο σταθμο της πολης HERCEG NOVI.καμαρωτος καμαρωτος δινω το διαβατηριο στον συνοριακο και πεφτω σε πραγματικο σαινι."your passport has expired" μου λεει ο δικος σου,τι λες ρε καραγκιοζη (σκεφτομαι),σιγα μην εχει ληξει.το παιρνω και τι να δω;εχει οντως ληξει για μολις 15 .....μηνες (εδω εχουμε το εργο "ο παραλιας Νο 1:το πρωτο αιμα".βλεπετε μπορει να τσεκαρα τα παντα πριν φυγω -δεκα λεπτα πριν αναχωρησω απο πατρα- ξεχασα ομως να τσεκαρω κατι ασημαντο,το διαβατηριο).μου ζηταει ταυτοτητα (στα βαλκανια μπορεις να ταξιδεψεις και με την πολιτικη σου ταυτοτητα αρκει να ειναι νεου τυπου)ελα ομως που σαν μελος σωματος ασφαλειας (αστυνομια,πυροσβεστικη,λιμενικο ) εχω μονο υπηρεσιακη ταυτοτητα που αυτοι δεν αναγνωριζουν.αφηστε που στη φωτο ειμαι λιγο αλλοκοτος (εξηγουμαι:επειδη εμεις οταν αλλαζουμε βαθμο πρεπει να αλλαξουμε και ταυτοτητα,για να μην παιρνεις καθε φορα μαζι σου την επισημη στολη και πηγαινεις στο φωτογραφειο μερικοι φωτογραφοι κρατουν στο αρχειο τον πρωτο που θα βγαλει φωτο με τον καθε βαθμο και μπορεις να πας και να προσαρμοσει μονο το κεφαλι σου.αυτο εχει σαν αποτελεσμα βεβαια ακομα και 50 κιλα να ειναι ο αλλος να μοιαζει με τον σβαρτσενεγγερ την εποχη του κοναν.για να μην αναφερω οτι ειχε βαλει και το κεφαλι μου με κλιση προς τα εμπρος,σαν να τραβηξε φωτο τη στιγμη που καποιος με εχει καρπαζωσει με δυναμη)."what is this" μου λεει,"this is a joke".ρε καλε μου ρε χρυσε μου να του εξηγω,τιποτα.τι φανταστικε συνοριακε τον ειπα,τιποτα.τι "μπορω να κανω κατι;" (το πιασατε ετσι; ) του ειπα,τιποτα.επεσα κι εγω στον μοναδικο αδιαφθορο αστυνομικο στα βαλκανια,"go back to podgorica"μου λεει,στην ελληνικη πρεσβεια.τι να κανω ξεκιναω για podgorica (130χλμ).ας το δω απο τη θετικη του πλευρα σκεφτομαι και οντως μια κατι φανταστικα κωλαρακια στην ακρη του δρομου,μια ο πολυ ωραιος και γρηγορος δρομος μεσα απο τα βουνα αξιζε η παρακαμψη,ευκαιρια να δω και την πρωτευουσα του μαυροβουνιου.φτανω στην πολη λιγο πριν το μεσημερι,εφαρμοζω το "ρωτωντας πανε στην πολη" και βρισκω την πρεσβεια,χτυπαω κουδουνια παιρνω τηλεφωνο,ερημια.τι κανουμε τωρα;καθομαι για ενα καφεδακι και μου κατεβαινει η ιδεα να δοκιμασω σε αλλα συνοριακο σταθμο μηπως και δεν το παρουν χαμπαρι οπως στα πρωτα συνορα,το πολυ πολυ αν το καταλαβουν παλι και με στειλουν πισω θα εχω κανει μια εκδρομουλα στην επαρχια του μαυροβουνιου αντι να καθομαι στην podgorica (παρεμπιπτοντως οσο προλαβα να δω,πολυ ομορφη πολη με πρασινο,ποταμι να την διασχιζει,φαρδεις δρομους κλπ).παιρνω λοιπον τον δρομο για Niksic και μετα για το συνοριακο περασμα vilusi προς τη βοσνια κανοντας περισοτερες προσευχες και απο τον ανθιμο στην κυριακατικη λειτουργια {σχολιο για μαυροβουνιο:ουτε ενα χιλιομετρο απο αυτα που περασα αδιαφορο,οχι μονο τα παραλια αλλα και η ενδοχωρα,πραγματικη εκπληξη.φιλοξενοι κι εξυπηρετικοι ανθρωποι (εκτος του συνοριακου το πρωι),φθηνοτερα κι εδω απο ελλαδα}.οι προσευχες επιασαν τοπο και δεν καταλαβαν τιποτα
    Τελευταία τροποποίηση από katsman; 25/08/2012 στις 00:09.
    salus populi suprema lex

  7. #7
    σε βοσνιακο εδαφος πλεον στο οποιο τα 30-40 πρωτα χιλιομετρα ηταν σουπερ και μετα ψιλοαδιαφορος.βουρ λοιπον για την πολη του παλαι ποτε προπονητη της ομαδας μου (βλεπετε μας ειχαν πρηξει εμας τους ΑΕΚτζηδες με τον πριγκηπα του νερετβα και τη γεφυρα του Mostar).εκει που ξεγνοιαστος οδηγω αρχιζει σιγα σιγα μετα απο τρεις μερες μπλοκαρισματος να με καλει η φυση,τι κανεις ομως αν βρισκεσαι στην βοσνιακη εξοχη και χρειαζεται να ξαλαφρωσεις αλλα ξερεις πως εχουν απομεινει ναρκες απο την εποχη του εμφυλιου;η μια λυση ειναι να εξοπλιστεις σαν τον παπαρα στο "The Hurt Locker" (αμερικανακι πυροτεχνουργος στο ιρακ) και η αλλη ειναι να ανακουφιστεις στην ακρη της ασφαλτου.επιλεγω τη δευτερη λυση (αλλωστε αυτοκινητα περνανε καθε... εννια ωρες) και αφου αφηνω τη ναρκη μου το κοβω σερι για τον προορισμο μου οπου φτανω αργα το απογευμα.αρνουμαι να περιγραψω την ομορφια της πολης (γεματη τουριστες ομως),θα μιλησουν οι φωτο.(θα μπορουσα να βαλω 10-15 φωτογραφιες,επελεξα τις τρεις ομορφοτερες).αφου εχει πεσει ο ηλιος πλεον ξεκινω για βοσνιο-κροατικα συνορα και συγκεκριμενα μεσω του περασματος Metkovic.περναω τον βοσνιακο ελεγχο,με τσακωνει η κροατισα (καλα λενε "μην μπλεξεις με γυναικα αστυνομικο,δικαστη κλπ").μετα απο διαβουλευσεις με τον προισταμενο της και ερμηνεια δικη μου οσκαρικου επιπεδου (στο ρολο της μαρθας βουρτση και του βασιλακη καιλα μαζι) μου επιτρεπουν να περασω με τον ορο να παω στην ελληνικη πρεσβεια στο Zagreb (καλα,με αυτο το πλευρο να κοιμαστε).φτανοντας στα παραλια αποφασιζω να κατευθυνθω 90 χιλιομετρα νοτια που ειναι η must πολη της κροατιας το Dubrovnik (οπου κανονικα επρεπε να εχω περασει κατα το μεσημερι).λιγα χιλιομετρα μετα με περιμενει νεα εκπληξη,βλεπετε η βοσνια εχει προσβαση στη θαλασσα (το ξερατε; ) για 10-15 χιλιομετρα οποτε νεοι ελεγχοι ευτυχως χωρις να αντιληφθουν την παρατυπια στο διαβατηριο.συνεχιζω λοιπον για να βρω ενα καμπινγκ καπου κοντα στο Dubrovnik,το ανησυχητικο ειναι οτι εχει αρχισει να βαραινει επικινδυνα ο καιρος.φτανω σε ενα καμπινγκ πτωμα στην κουραση,τους ρωταω αν εχουν κανενα δωματιο (λογω καιρου),ολα πιασμενα.μολις εχω στησει τη σκηνη αρχιζουν οι βροντες (μου ειχε πει και η γυναικα νωριτερα στο τηλεφωνο πως το bbc weather προβλεπει για την περιοχη λιγες ψιχαλες μονο για το βραδυ) και οι αστραπες κι εγω να κανω μπανιο βριζοντας τους ασχετους τους εγγλεζους μετεωρολογους.τελος παντων ημουν τοσο κουρασμενος που δεν ξαναμαζευω τη σκηνη,οτι ειναι να γινει ας γινει,το πολυ πολυ να τη μαζεψω βρεγμενη το πρωι (που ευελπιστω να μην βρεχει) και να τη δεσω με σχοινι στη σελα.κανω την προσευχη μου στο θεο παρακαλωντας να μην ριξει καρεκλοποδαρα και πεφτω ξερος για υπνο.το πρωι που ξυπναω τα παντα εξω ειναι στεγνα κι εγω σκεφτομαι οτι ειτε ο θεος δεν ειχε τι να κανει και ασχοληθηκε μαζι μου ειτε οι αγγλοι ειναι γατονια (respect)
    Συνοψη 3ης ημερας :χιλιομετρα 525,ωρες οδηγησης 9,εξοδα 73 εκ των οποιων 45 βενζινη και 28 φαγητο και διαμονη
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων P7220220.JPG‎   P7220222.JPG‎   P7220224.JPG‎  
    salus populi suprema lex

  8. #8
    ...
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων P7220229.JPG‎   P7220230.JPG‎   P7220240.JPG‎  
    salus populi suprema lex

  9. #9
    .,.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 10848018.jpg‎  
    salus populi suprema lex

  10. #10
    ΔΕΥΤΕΡΑ 23-7-12στις 08:00 ξεκινησα για Dubrovnik του οποιου η τεχνητη αλλα και η φυσικη ομορφια ειναι δυσκολο να περιγραφει (που θα ελεγε και ο παπαρας ο ταξιδιωτικος δημοσιογραφος του αλφα Τασος Δουσης,αυτος που στην εκπομπη του πιο συχνα λεει "δεν μπορει να περιγραφεί" παρα περιγράφει.παπαρας γιατι ειναι μια τριχα απο τα αρ.... του Ian Wright του lonely planet αλλα και γιατι πληρωνεται για να ταξιδευει κατι που δεν μπορουμε να κανουμε εμεις).φατε ματια ψαρια λοιπον.φευγω για Split και σκεπτομενος να αποφυγω τον νεο ελεγχο για το λιγο που θα ξαναμπαινα βοσνια,μπαινω στο νησι Korcula απο τη γεφυρα που το συνδεει με την κυριως χωρα λιγο πριν τα συνορα.σκοπος μου ειναι μεσω του τουνελ ή της γεφυρας που φαινεται στο χαρτη της μαρκο πολο και σε βγαζει απο το χωριο Brijesta λιγο βορειοτερα απο τα συνορα,ελα ομως που φτανοντας στο χωριο το μονο που ειδα ηταν βαρκες και κατσικια.εδω εχουμε λοιπον το σηκουελ του παραλια Νο1,το "παραλιας vol 2" γιατι εμπιστευομενος το gps που ειχα δεν πηρα λεπτομερη χαρτη της καθε χωρας αλλα ενα γενικο που τις περιελαμβανε ολες (παλι καλα που δεν πηρα την υδρογειο που εχω στο κομοδινο) ο οποιος οπως φαινεται δεν ειναι και πολυ αξιοπιστος (εκτος βεβαια αν η ενδειξη "2012" που ειχε διπλα στην διακεκομμενη γραμμη που συνδεει με απεναντι υποδεικνυε μελλοντικη συνδεση).οπως και να εχει αλλη μια αλλαγη πλανων και δρομο για την πολη Korcula που εχει ακτοπλοικη συνδεση με Split οποτε ευκαιρια να κανω και κρουαζιερα στις δαλματικες ακτες.καθ'οδον για το λιμανι βλεπω λιγα χιλιομετρα πριν ταμπελα που οδηγει στο λιμανι Trpanj και συνδεει με την κυριως χωρα.δε γαμιεται λεω,για οδηγηση ηρθα και οχι για βαρκαδα,στροφη λοιπον δεξια και οπως ειναι φυσικο....εχασα το καραβι για ενα τεταρτο.`επειδη ομως οπως ισως θα εγραφε και ο βλακας ο κοελιο(βλακας γιατι απλα ειναι υπερεκτιμημενος και πολυδιαφημισμενος.αν ξανακουσω ανθρωπο να πει οτι "αν πραγματικα θελεις κατι ολο το συμπαν θα συνομωτησει για να τα καταφερεις" θα του χωσω ολο το βιβλιο στον κ...) ολα γινονται για καποιο λογο.ο λογος λοιπον ηταν ο κυριος της φωτογραφιας και βαζω ενα κουιζ για ΑΕΚτζηδες γεννημενους πριν το 1985,βρειτε ποιος πρωην παικτης μας ειναι αυτος...
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων p7230248.jpg‎   p7230251.jpg‎   p7230270.jpg‎  
    salus populi suprema lex

  11. #11
    . .
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων p7230276.jpg‎   p7270352.jpg‎  
    salus populi suprema lex

  12. #12
    με τα πολλα και αφου το φερυ ειχε μια καθυστερηση (φυσικα) περασα απεναντι στο Ploce με μια καθυστερηση σε σχεση με το αν ειχα παει οδικως απο την αρχη και δεν ειχα προβλημα στα συνορα της ταξης των τεσσαρων ωρων.το "προγραμμα" μου εχει μεινει πολυ πισω αλλα συνεχιζω ακαθεκτος βορεια και απολαμβανω για πρωτη φορα τις μαγευτικες δαλματικες ακτες (αφου την προηγουμενη που κατεβαινα νοτια ημουν πτωμα και ηταν βραδυ) συνειδητοποιοντας γιατι ειναι τοσο διασημες.να σημειωσω εδω οτι στην κροατια συναντησα πρωτη φορα σοβαρη κινηση,κυριως κοντα στις τουριστικες πολεις,βλεπετε τα μερη ειναι διασημα για τις ομορφιες τους και μπορει η διαδρομη να ειναι απιστευτη αλλα ο δρομος εχει μια λωριδα ανα κατευθυνση με αποτελεσμα να δημιουργουνται "τρενακια"(ενας αργος μπροστα και... 730 αυτοκινητα απο πισω) κυριως εξαιτιας τουριστικων λεοφωρειων.μετα το πανεμορφο Split (η μονη φωτογραφια που τραβηξα πριν .....μπλοκαρει η μηχανη -εγω μπλοκαρα αλλα δεν το λεω γιατι θα διαβασει και η γυναικα- θα μπει στο τελος,θα καταλαβετε γιατι) αποφασισα να βγω απο τις γραφικες διαδρομες και να μπω στον κλειστο αυτοκινητοδρομο που οδηγει βορεια γιατι σκοπευα να διανυκτερευσω κοντα σε ενα μερος που ηθελα οπωσδηποτε να επισκεφτω.το μερος λεγεται Plitvicha jezera και μου ειχε στειλει φωτο με αυτο το μερος λιγους μηνες πριν με μεηλ ενα φιλαρακι.στον αυτοκινητοδρομο κινουμαι με 140 χλμ/ω περιπου (ειχε δυνατο ανεμο βλεπετε και δεν μπορουσα περισοτερο,με κουραζε) και νοιωθω χελωνα αφου ολοι με περνανε με ταχυτητες 150-160 χλμ/ω.αφου περναω το Zadar και λιγο πριν φτασω στο τουνελ mali alan που λιγο μετα ειναι η εξοδος μου,βλεπω αστυνομια να εχει κλεισει για ολους τον αυτοκινητοδρομο και απο τον συντομο παρακαμπτηριο που μπορουσες να πας επετρεπαν μονο τα αυτοκινητα.τροχοσπιτα,λεοφωρεια,μηχανες κλπ επρεπε να κανουμε ενα τεραστιο κυκλο για να συνεχισουμε βορεια και ολα αυτα γιατι ειχε απιστευτα δυνατο αερα πλεον.τι να κανω,ρωταω τον αστυνομικο μου λεει 2-3 χωρια που πρεπει να περασω (εν τω μεταξυ εχει αρχισει να νυχτωνει) και συνεχιζω.το gps με οδηγει απο αυτα τα χωρια οποτε κι εγω το εμπιστευομαι τυφλα και ακολουθω ολες τις οδηγιες του.βρισκομαι λοιπον μετα απο καμια σαρανταρια χιλιομετρα στη μεση του πουθενα και σταματω σε ενα καμπινγκ (το οποιο βρισκοταν εκει γιατι πολυ κοντα βρισκοταν το εθνικο παρκα Krka) για φαγητο και ξεκουραση.για τους ανθρωπους που το ειχαν δεν εχω λογια,να σκεφτειτε εκαναν εργασιες στο μοναδικο σπιτι που υπηρχε επειδη τωρα φτιαχνοταν το καμπινγκ (ειχε μεσα μονο 2 τροχοσπιτα ταξιδιωτων),φαγητο δεν υπηρχε και εκατσαν μου εκοψαν ντοματες,προσουτο,ψωμι,τυρι ,με κερασαν σπιτικο κρασι,μιλησαμε κανα 2ωρο,μου παραχωρησαν ενα τροχοσπιτο τους να κοιμηθω (γιατι λογω του πολυ δυνατου αερα δεν θα μπορουσα να στησω και να κοιμηθω στη σκηνη) και ολα αυτα στην εξωφρενικη τιμη των .... 8 ευρω.αν μετανοιωσα για ενα πραγμα σε αυτο το ταξιδι ειναι που δεν βγηκα μια φωτογραφια με αυτους τους ανθρωπους να τους θυμαμαι.υπνος λοιπον τωρα
    Συνοψη 4ης ημερας:χιλιομετρα 530,ωρες οδηγησης 9,εξοδα 86 εκ των οποιων 25 βενζινη και τα υπολοιπα φαγητο-διαμονη-αναμνηστικα-φερυ-διοδια (στα διοδια παιρνεις ενα χαρτι στην εισοδο και πληρωνεις αναλογα τα χιλιομετρα που κανεις)
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 62429160.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από katsman; 25/08/2012 στις 00:10.
    salus populi suprema lex

  13. #13
    ΤΡΙΤΗ 24-7-12 ωρα 06:00 (early bird eats the worm που..... λεμε και στον πυργο) αναχωρω για Plitvicha jezera και αφου ακολουθω στην αρχη της οδηγιες που μου εδωσαν οι κροατες που γνωρισα την προηγουμενη,μετα οταν υπαρχει "διχογνωμια" μεταξυ των οδηγιων τους και του gps αποφασιζω να ακολουθησω τις οδηγιες του πλοηγου.βλεπω και το μοναδικο σημαδι του πολεμου που επεσε στην αντιληψη μου,συνεχιζω να περναω απο μικρα χωρια της κροατικης επαρχιας σιγουρος για τον κινεζο μου και καποια στιγμη με βγαζει σε αυτοκινητοδρομο........50 χιλιομετρα πριν το Zadar που ειχα περασει χτες αργα το απογευμα (βλεπετε ειχα αφησει στο gps τη ρυθμιση που σε καθοδηγει μεσω ταχειας οδου και εδω εχουμε το τριτο μερος της ταινιας,το "ο παραλιας Νο3-the come back").εχω την δικαιολογια βεβαια οτι ο χαρτης μου δεν ειχε τα μικρα χωρια (μεσω των οποιων μου ειχαν πει οι κροατες να παω) και εμπιστευτηκα το gps αλλα απο την αλλη,που πας ρε βλαχο ταξιδι στην ξενιτια χωρις να εχεις ξαναχειριστει πλοηγο;τρατζικ.ξανα μανα στον αυτοκινητοδρομο,μετα απο ολο αυτον τον κυκλο (κατ'εκτιμηση 100 χλμ) βρισκομαι στο σημειο που την προηγουμενη ειχε εκτραπει η κινηση και συνειδητοποιω οτι ο δρομος πλεον ειναι ανοιχτος (γατακια με τα mls και τα tomtom,ο κινεζος μου μπορει να προβλεψει την ενταση του ανεμου απο 50 χλμ αποσταση).λιγο πριν το τουνελ mali alan ανεβαινοντας στο βουνο παιρνω μια ιδεα γιατι ειχε κοπει ο δρομος οταν δεχομαι μια ριπη απο τα αριστερα που χωρις υπερβολη,πρεπει να με εσπρωξε 3 μετρα δεξια.ευτυχως δεν περνουσα αυτοκινητο εκεινη την ωρα και οδηγουσα στη μεση του δρομου.αφου βγαινω απο τον αυτοκινητοδρομο στην εξοδο που ηθελα,μεσω του μικροτερου αλλα πανεμορφου επαρχιακου δρομου,που οδηγει στον προορισμο μου φτανω γυρω στις 10:00.το μερος αυτο αποτελειται απο λιμνες διαφορων μεγεθων και σε διαφορετικα επιπεδα,καταρρακτες επισης διαφορων μεγεθων,οργιωδη βλαστηση,μονοπατια χωματινα ή ξυλινα οταν πρεπει να περασεις ποταμακια ή καταρρακτες και ενα εθνικο παρκο τοσο φυσικο που καθε δεντρο που πεφτει στο εδαφος μενει εκει μεχρι να σαπισει (εκτος αν κλεινει μονοπατι οποτε κοβεται μονο οσο μερος του δεντρου βρισκεται επι του μονοπατιου).τι να πω;τα μονα λογια που μπορουν να περιγραψουν το περιβαλλον ειναι οτι αν υπαρχει παραδεισος με υλικη μορφη,θα ειναι καπως ετσι.επειδη ομως μια εικονα ισουτε με χιλιες λεξεις,παρ'τε μερικες ....χιλιαδες λεξεις να'χετε
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων p7240289.jpg‎   p7240290.jpg‎   p7240292.jpg‎  
    salus populi suprema lex

  14. #14
    ., .
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων p7240295.jpg‎   p7240317.jpg‎   p7240318.jpg‎  
    salus populi suprema lex

  15. #15
    . ,
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων p7240334.jpg‎  
    salus populi suprema lex

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF