Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Ρυθμίσεις σε ρελαντί,φώτα,αναρτήσεις

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325

    Ρυθμίσεις σε ρελαντί,φώτα,αναρτήσεις

    Καταρχήν συγχαρητήρια στο Φόρουν για τη πολυ καλή πληροφόρηση που παρέχει στα μέλη του. Κατάγομαι από Χανιά κι εδώ και δύο μέρες είμαι κάτοχος ενός ματαχειρισμένου Hornet 600 του 2009. Θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους Hornet 09 αλλά και όσους γνωρίζουν:
    Πόσο είναι το ρελαντί σε ζεστό κινητήρα; Σε εμένα δε πέφτει κάτω από τις 1400 στροφές και μου φαίνονται πολλές.
    Επίσης ο κινητήρας του έχει πολλούς κραδασμούς. Μέχρι τις 4500 περίπου όλα ακούγονται και τα αισθάνεσαι πολύ ομαλά. Μετά τις 4500 στροφές όμως ο θόρυβος αρχίζει να γίνεται πολύ έντονος και όσο ανεβαίνουν οι στροφές ο θόρυβος καταλήγει ενοχλητικός, οι κραδασμοί είναι αρκετοί και μεταφέρονται σε τιμόνι και πατητήρες οδηγού. Ο συνοδηγός θα έλεγα ότι είναι πιο τυχερός καθώς πολύ λίγα από αυτά που περιγράφω θα καταλάβει.
    Κάτι άλλο που θα ρωτούσα τους κατόχους Hornet 09 είναι τι ρυθμίσεις έχουν στις αναρτήσεις μπρός-πίσω. Ζυγίζω 78 κιλά και ψάχνω για μία ρύθμιση που να προσφέρει άνεση με κράτημα και όταν λέω κράτημα δεν εννοώ να ακουμπά με πατητήρες κι εξατμίσεις κάτω. Ο λόγος που πήγα σε μοντέλο του 09 είναι ακριβώς αυτές οι περιβόητες και πολυδιαφημισμένες ρυθμίσεις των αναρτήσεων που διαφημίζονται ότι έχει το συγκεκριμένο μοντέλο και που εγώ για την ώρα δεν έχω καταφέρει να τις ρυθμίσω στα μέτρα μου.
    Και ένα τελευταίο (για την ώρα), είναι εύκολο και πως χαμηλώνω τα φώτα; Ειδικά τα μεγάλα βλέπουν στο Θεό.

  2. #2
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    το ρελαντί στα περισσότερα μηχανάκια είναι γύρω στις 1000 στροφές. δεν ξέρω από hornet, αλλά στο cb-1 μου στο αριστερό μέρος του κινητήρα κάτω από τα καρμπυρατέρ υπάρχει ένα μικρό ρουμπινέτο με το οποίο ρυθμίζεις το ρελαντί. για ρίξε μια ματιά και αν το βρεις γύρνα το μέχρι να κατέβουν οι στροφές στις 1000-1100.

    για τους κραδασμούς και τις αναρτησεις δεν ...ξέρω από hornet, πάντως στις αναρτήσεις το πρώτο πράγμα που πρέπει να ελένξεις είναι αν έχει τα σωστά ελατήρια για το βάρος σου και αυτό γίνεται μετρώντας το sag με τη βοήθεια ενός ή δύο φίλων. υπάρχει πρόσφατο θέμα στα «τεχνικά», που ισχύει για όλες τις μηχανές. θέλει λίγο διάβασμα και μετά μετρήσεις και δοκιμές για να το φέρεις εκεί που θέλεις. σιγά σιγά και με προσοχή, έτσι; γιατί λάθος αναρτήσεις = αγορά οικοπέδου.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Λοιπόν ρώτησα και το ρελαντί είναι οκ στις 1400 στρ/λεπτό που είναι τώρα.
    Στις αναρτήσεις βρήκα κάποια άκρη.
    Τώρα για τα επίπεδα θόρυβο του κινητήρα και τους κραδασμούς από αυτόν θα ρωτούσα τους κατόχους Hornet αν συμφωνούν μαζί μου ότι είναι έντονα ή μόνο στο δικό μου μηχανάκι είναι έτσι;

  4. #4
    ρελαντι -> οκ
    κραδασμοι -> νοτ οκ ψαξου... εκτος αν αναφερεσε σε κραδασμους καθρεπτι σε αυτες τις στροφες που ειναι οκ. οχι ενοχλητικο παντως.

  5. #5
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

    Το μηχανάκι το πήρες μεταχειρισμένο?Οι κραδασμοί/συντονισμοί μπορεί να οφείλονται σε πολλά πράγματα όπως κακό η μή συγχρονισμό πεταλούδων του injection η μέχρι και κακή κατάσταση αλυσίδας.Επίσης αν έχεις αλλάξει ελαστικά και δεν έχει γίνει σωστή (η καθόλου) ζυγοστάθμιση τροχών το τρέμουλο στο τιμόνι και στα πατητήρια (όπως τα λές) ειναι συνηθισμένο φαινόμενο.Πόσα χιλιόμετρα έχεις και τι σέρβις έχουν γίνει?
    Keep spamming!!!:a13:

  6. #6
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν ρώτησα και το ρελαντί είναι οκ στις 1400 στρ/λεπτό που είναι τώρα.
    Στις αναρτήσεις βρήκα κάποια άκρη.
    Τώρα για τα επίπεδα θόρυβο του κινητήρα και τους κραδασμούς από αυτόν θα ρωτούσα τους κατόχους Hornet αν συμφωνούν μαζί μου ότι είναι έντονα ή μόνο στο δικό μου μηχανάκι είναι έτσι;
    Δεν ξέρω τι μηχανάκι είχες πριν, αλλά τα Hornet δεν εχουν κανενα υπερβολικό θόρυβο απ τον κινητήρα, ούτε κραδασμούς φυσικά. Απλά μετα απο κάποιες στροφές το μηχανάκι ξυπνάει, συντονίζεται το συστημα εισαγωγης-εξαγωγής και ανεβάζει αρκετούς ίππους σε σχετικα μικρό διάστημα στροφών σε σχεση με μεχρι 4.500 οπου απλώς πηγαίνει.
    Για τους υπερβολικούς κραδασμούς που περιγράφεις θα σου πρότεινα να ελέγξεις οτι όλες οι βίδες είναι σφιγμένες, ειδικά οι εδράσεις του κινητήρα στο πλαίσιο.
    Επίσης θα πρέπει να εχει τα αντίβαρα της μάνας του στο τιμόνι, αλλιώς ειναι φυσιολογικό να εχει κραδασμούς.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    ανεβάζει αρκετούς ίππους
    Πυρετός είναι τα άλογα ρε Αρη ..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Πυρετός είναι τα άλογα ρε Αρη ..??
    Ισως θα έπρεπε να γράψω οτι σε αυτες τις στροφές αλλάζει ο ρυθμός μεταβολής κλίσης της καμπύλης, αλλά μπορεί να μην γινόμουν κατανοητός.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #9
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Ισως θα έπρεπε να γράψω οτι σε αυτες τις στροφές αλλάζει ο ρυθμός μεταβολής κλίσης της καμπύλης, αλλά μπορεί να μην γινόμουν κατανοητός.
    Εσύ να κάνεις πάντα αυτό που πιστεύεις ότι είναι σωστό και άσε το πρόβλημα στους άλλους...!!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Το μηχανάκι όπως είπα το πήρα μεταχειρισμένο εδω και τέσσερις μέρες. Είναι το μοντέλο του 09 σε άσπρο κόκκινο κι είχε 11.000 χιλιόμετρα. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το είχε αγοράσει καινούριο.
    Το μηχανάκι το πήγα σε δύο συνεργεία πριν το πάρω και μου είπαν ότι είναι οκ. Εμφανισιακά φαίνόταν τζι-τζι. Το έκανα μία βόλτα εντός πόλης και μου άρεσε πολύ το δούλεμα του. Δεν άνοιγμα πολύ το γκάζ και έκακα τις αλλαγές στις 4000 στροφές. Έτσι το πήρα.
    Όταν άρχισα να το ανοίγω παραπάνω δεν μου άρεσε η χροιά του κινητήρα και ο τρόπος που συντόνιζε σε τιμόνι, πατητήρες οδηγού, σέλα. Μάλιστα στις 5000στροφές συντονίζει η μάσκα μπροστά που συγκρατεί το φως και το κοντέρ και κάνει ένα θόρυβο που σε τρελαίνει. Έβαλα δοκιμαστικά ένα κομμάτι λεπτό χαρτόνι ανάμεσα στο φανάρι και το κοντέρ και ο συγκεκριμένος θόρυβος σταμάτησε. Όμως εξακολουθεί το δούλεμα κι ο θόρυβος μεταξύ 5-8000χιλ. στροφές να είναι χάλια και αν προσθέσεις και το συνεχόμενο "γαργάλιμα" από τον κινητήρα σε χέρια, πόδια, μαλακά μόρια... το μηχανάκι δε λέει.Εκείνο που σε κουράζει στη βόλτα δεν είναι ο αέρας αλλά όλα τα παραπάνω που περιγράφω.
    Τα λάστιχα του ήταν φθαρμένα και τα άλλαξα χωρίς να δω κάποια βελτίωση στα παραπάνω προβλήματα. Κάτι άλλο που βρήκα είναι ότι η μία βάση που συγκρατεί την εξάτμιση στο ύψος του καταλύτη είχε κόψει, από πιθανή επαφή με πεζοδρόμιο, όπως μου είπαν. Έγινε μία πρόχειρη προσπάθεια κόλλησης αλλά μάλλον δε το γλυτώνω το λύσιμο της.
    Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ξέρω ότι το έτρεχε, αλλά όσους ρώτησα μου είπαν ότι το συγκεκριμένο μηχανάκι δεν έχει πρόβλημα γιατί δουλεύει ψιλά. Τώρα εγώ η αλήθεια είναι ότι δεν έχω εμπειρία από 4κύλινδρα και ψιλόροπα μηχανάκια και μπορεί να είναι φυσιολογικό το κενό 5-8000 στροφές και που κάνει το μηχανάκι να φαίνεται σαν να ζορίζεται, τι να πω.
    Δε ξέρω αν υπάρχει κανείς από το φόρουμ που να μένει Χανιά ή κάπου κοντά, να έχει το συγκεκριμένο μοντέλο και να έχει την ευγενή καλοσύνη αφού έβλεπε το μηχανάκι να μου έλεγε κάτι χειροπιαστό, δηλαδή ότι ναι έτσι δουλεύει ή όχι σε σύγκριση με το δικό του.
    Έχω σκοπό να πάω και στον τοπικό αντιπρόσωπο να μου πει τη γνώμη του. Σίγουρα θα βρεθεί η αλήθεια αλλά δυστυχώς υπάρχει παραπληροφόρηση κι από τα περιοδικά κι από τα διάφορα φόρουμ χωρίς να θέλω να κατηγορήσω αυτά καθεαυτά τα διάφορα φόρουν και δεν αναφέρομαι μόνα στα μηχανάκια. Θέλεις για παράδειγμα να πάρεις το χ, ψ προϊόν και μπαίνεις και ρωτάς το αντίστοιχο φόρουμ. Ε λοιπόν το πιθανότερο είναι να αγοράσεις άλλαν τάλλων.

  11. #11
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Μαλλον πήρε λάθος μηχανάκι, ενα CBF η καποιο αλλο αντίστοιχο θα σου ταίριαζε καλύτερα.
    Το Hornet 600 μεχρι τις 4000 απλά τσουλάει, αποδίδει καλά μετα τις 8000 που απ οτι καταλαβαίνω δεν θα το πας ποτε.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Μαλλον πήρε λάθος μηχανάκι, ενα CBF η καποιο αλλο αντίστοιχο θα σου ταίριαζε καλύτερα.
    Το Hornet 600 μεχρι τις 4000 απλά τσουλάει, αποδίδει καλά μετα τις 8000 που απ οτι καταλαβαίνω δεν θα το πας ποτε.
    Δες ένα απόσπασμα από κάποιο από τα πολλά παραπλανητηκά "αξιόπιστα τεστ" που κυκλοφορούν και αναφέρονται στη συγκεκριμένη μηχανή. Φυσικά το Hornet που αναφέρεται στο τεστ δεν έχει καμία σχέση με το Hornet που αγόρασα εγώ

    "... η νέα Hornet βγάζει τη δύναμή της στον δρόμο μεστά και απόλυτα γραμμικά από το ρελαντί μέχρι βαθιά μέσα στο κόκκινο, χωρίς να ταράζει τον οδηγό με ξεσπάσματα ψηλά και απροθυμίες χαμηλά. Ο ηλεκτρονικός ψεκασμός PGM-FI φροντίζει ανά πάσα στιγμή να ελέγχει την παροχή καυσίμου με τρόπο ιδανικό, σχεδόν θαυματουργό..."

  13. #13
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Συνήθως, ΠΡΙΝ διαβάσουμε κάποιο "αξιόπιστο" τεστ, διαβάζουμε ποιος το υπογράφει ...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #14
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    ....
    Δε ξέρω αν υπάρχει κανείς από το φόρουμ που να μένει Χανιά ή κάπου κοντά, να έχει το συγκεκριμένο μοντέλο και να έχει την ευγενή καλοσύνη αφού έβλεπε το μηχανάκι να μου έλεγε κάτι χειροπιαστό, δηλαδή ότι ναι έτσι δουλεύει ή όχι σε σύγκριση με το δικό του. ....
    Πρέπει να μένει ακόμα εκεί ο παρακάτω κύριος. Είχε CBF αλλά δεν έχει σημασία.. ότι μηχανή πέρασε απο τα χέρια του την έλιωσε.

    Για το αξιόπιστο τεστ... δεν ξερω αλλά κανένα χόρνετ δεν βροντάει όπως τα περιγράφεις..
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 215073_1011378562659_1170859136_30030944_8913_n.jpg‎  
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #15
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Δες ένα απόσπασμα από κάποιο από τα πολλά παραπλανητηκά "αξιόπιστα τεστ" που κυκλοφορούν και αναφέρονται στη συγκεκριμένη μηχανή. Φυσικά το Hornet που αναφέρεται στο τεστ δεν έχει καμία σχέση με το Hornet που αγόρασα εγώ

    "... η νέα Hornet βγάζει τη δύναμή της στον δρόμο μεστά και απόλυτα γραμμικά από το ρελαντί μέχρι βαθιά μέσα στο κόκκινο, χωρίς να ταράζει τον οδηγό με ξεσπάσματα ψηλά και απροθυμίες χαμηλά. Ο ηλεκτρονικός ψεκασμός PGM-FI φροντίζει ανά πάσα στιγμή να ελέγχει την παροχή καυσίμου με τρόπο ιδανικό, σχεδόν θαυματουργό..."
    Παντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο, εκει που το διάβασες αυτό, δηλαδή εδω :
    http://www.ethnos.gr/article.asp?cat...&pubid=1690725

    Αναφέρει και το παρακάτω:
    'Κάπου στις 4.000 σ.α.λ. έχεις συνειδητοποιήσει ότι η διαθέσιμη δύναμη της νέας Hornet είναι περισσότερη ακόμα και από τη σούπερσπορ CBR, ενώ κάπου στις 6.000 σ.α.λ. συλλαμβάνεις τον εαυτό σου να σφίγγει ασυναίσθητα το τιμόνι, αφού το πάρτι των αλόγων μόλις έχει ξεκινήσει. Ο ορίζοντας στενεύει δραματικά, ο τετρακύλινδρος αρχίζει να αισθάνεται ?και να ακούγεται- ευτυχισμένος και η επιτάχυνση δεν λέει να κοπάσει πριν ο δείκτης του αναλογικού στροφόμετρου διεισδύσει αέρινα μέχρι βαθιά μέσα στην κόκκινη περιοχή του. '

    Αυτα τα 'αέρινα', 'θαυματουργά', 'στριβει με την σκέψη' κλπ είναι παρατραβηγμένα κλισέ των δημοσιογράφων μοτοπεριοδικών και φυσικά απέχουν παρασάγγας απο την πραγματικότητα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΣΕΛΑ Fz6, ΣΤΡΟΦΕΣ ΣΕ ΡΕΛΑΝΤΙ
    από adonis7387 στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2009, 10:28
  2. φωτα και Gps σε Xr 600
    από XR 600 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2006, 19:54
  3. αναρτησεις σε Ζ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2006, 12:51
  4. Προβλημα σε φωτα σε Duke II '02
    από Alki_Viades στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2005, 12:48
  5. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2005, 13:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF