Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 33

Θέμα: Τι είδους μηχανή είναι πιο εύκολη για έναν αρχάριο οδηγό?

  1. #16
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.332
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lioulios Προβολή μηνύματος
    Μην παρεις τραιουμφ.ειναι γκει.
    Οι αντρες οδηγανε ΚΤΜ.

    Wellcome.
    δλδ εσυ πριν παρεις το 990, το "λαδωνες το μπουζι"??

  2. #17
    δεν εχω 990.

  3. #18
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.332
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lioulios Προβολή μηνύματος
    δεν εχω 990.
    950 ειναι? καλα ντε! τι βαρας?!?

  4. #19
    Νέο μέλος Το avatar του/της Blixa
    Εγγραφή
    10/05/2008
    Μηνύματα
    20
    Εγώ φίλε μου για πρώτο μηχανάκι αγόρασα ένα 1200cc 350κιλά.
    Η αρχή είναι να σέβεσαι την μηχανή τον δρόμο και τους άλλους.
    Να κατανοήσεις ότι είσαι αρχάριος οδηγός και να έχεις υπομονή.
    Σίγουρα εμένα με βοήθησε το χαμηλό κέντρο βάρους, και ότι πατούσα και με τα 2 πόδια άνετα.
    Στην αρχή από άτομα που πολύ κοντινού μου περιβάλλοντος είχα την καζούρα "Ακόμα πίσω από τα λεωφορεία πας?"
    Δεν πτοήθηκα, μέχρι να νιώσω πιο άνετα πήγαινα σαν κοτούλα (και ακόμα πάω) αλλά να ακούς το ένστικτό σου και όχι τους άλλους.

    Και να έχεις σαν αρχή το εξής, αν δεν νοιώθεις ότι μπορείς να το κάνεις μην το δοκιμάσεις καν.

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2012
    Μηνύματα
    89
    Eπίσης εαν εχεις ενδοιασμους μπορεις να μαθεις σε κατι μικροτερο και φθηνοτερο αρχικα ωστε να μην κλαις και τα λεφτακια σου σε καμια χαζοπτωση με το Triumph. Mπορεις για κανα 1-2 χρονια να ξεκινησεις με ενα τετοιο ωπου δεν θα το φοβασαι λογω και χαμηλου κοστους αγοράς και επειτα αφου μαθεις τι πως και γιατι και αποκτησεις μεγαλυτερη εμπειρια τσιμπας και το Τriumph και εισαι και ενα σκαλι παραπανω καλυτερος αναβατης, αλλα και πιο ασφαλής στις καθημερινες σου μετακινησεις.

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2605810/

    Ετσι θα δεις και αν όντως προτιμάς αυτου του ειδους τις μηχανες ή αν απλα ηταν ενας παρορμητισμός της στιγμής.
    Μην φτασεις να εχεις ξοδεψει ποσα λεφτα για καινουριο Triumph και μετα διαπιστωσεις πως δεν ειναι ακριβως αυτο που έψαχνες...

    Και αν τελικα παρεις καποιο steed ή καποιο virago θα μαζεψεις και λεφτα περισσοτερα εν καιρο για να παρεις το Triumph, και χωρίς δόσεις σε τέτοιους χαλεπούς καιρους!

  6. #21
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    καλως ηρθες.εγω θα προτεινα σαν πρωτο μηχανακι να δοκιμασεις ενα απο αυτα που κανεις μαθημα στη σχολη οδηγων
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  7. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2012
    Μηνύματα
    89
    Panosef,

    Τι ύψος έχεις? Γιατί ο τρόπος που περιγράφεις το ποσο θες ενα cruiser μου θυμιζει εναν φίλο μου ο οποίος ειναι σχετικά κοντός και γι αυτό το λόγο ήθελε κυριως cruiser ωστε να πατα σταθερα τα πόδια του στο έδαφος.. Και να του λέω εγω... ρε χαζε... οταν καβαλας, τα πόδια πάνω στην μηχανη τα έχεις! Ξεκόλα! Μην πάρεις κάτι που ισως στην πραγματικότητα να μην το θές λόγω του ύψους. Δεν αξίζει... Λες και αν δεν πατα ολο το πελμα κατω κάτι εγινε...
    Αλλα τελικα το πηρε αυτος... ηταν και μεταλλας βλεπεις μακρυμάλλης και λιγο γεματούλης και του πηγαινε τρελά το Virago που αγόρασε!, και βεβαιως βεβαιως γουσταρε την νοοτροπια του cruiser.

    Eχω και γνωστο μου 1,50 ο οποίος καβαλά ΚΤΜ Dakar first gen το οποιο θεωρειται απο τις ψηλοτερες μοτοσυκλετες.



    just asking though

  8. #23
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panosef Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σας,

    Μόλις ξεκίνησα μαθήματα για να πάρω το δίπλωμα απεριόριστου κυβισμού και έχω ήδη αρχίσει να ψάχνω για μηχανή. Οι απόψεις διίστανται στο τι στυλ μηχανής είναι κατάλληλο ώστε να μάθει καλύτερα (και να μην πάθει κάποιο ατύχημα) ένας αρχάριος οδηγός σαν εμένα. Οι περισσότεροι μου λένε να πάρω μια χαμηλού κυβισμού 125cc-250cc ΧΤ 'η KLE, σαν σκαλοπάτι πριν μια μηχανή μεγάλου κυβισμού της αρέσκειας μου. Εμένα όμως μ'αρέσουν πολύ οι cruiser μηχανές και ειδικότερα η Τriumph Speedmaster 2012 800cc και γενικά αυτές οι μηχανές είναι κ ο λόγος που βγάζω δίπλωμα τώρα. Και δεν βρίσκω λόγο να πάρω μια enduro μηχανή εφόσον σχεδιάζω να οδηγώ όλη μου τη ζωή cruiser. Και θέλω να ρωτήσω, είναι κατάλληλες για έναν αρχάριο? Αν όχι, τότε ποιές πιστεύετε ότι είναι? Θεωρούνται αξιόπιστες μηχανές?
    Ευκολες και ασφαλεις μηχανες ειναι απο θεμα κινητηρα τα μονοκυλινδρα, απο θεμα στασης σωματος αυτα που δεν σκυβεις και απο θεμα φρενων αυτες με ABS. Αν σου αρεσει το συγκεκριμενο Τραιουμφ, χτυπα το. Αν θες κατι να εξοικοιωθεις πριν πας σ'αυτο παρε ενα F650 μονοκυλινδρο με ABS. Αν κανεις καλη αγορα θα χασεις λιγα χρηματα με την αναταλλαγη στο Τ.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  9. #24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panosef Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σας,

    Μόλις ξεκίνησα μαθήματα για να πάρω το δίπλωμα απεριόριστου κυβισμού και έχω ήδη αρχίσει να ψάχνω για μηχανή. Οι απόψεις διίστανται στο τι στυλ μηχανής είναι κατάλληλο ώστε να μάθει καλύτερα (και να μην πάθει κάποιο ατύχημα) ένας αρχάριος οδηγός σαν εμένα. Οι περισσότεροι μου λένε να πάρω μια χαμηλού κυβισμού 125cc-250cc ΧΤ 'η KLE, σαν σκαλοπάτι πριν μια μηχανή μεγάλου κυβισμού της αρέσκειας μου. Εμένα όμως μ'αρέσουν πολύ οι cruiser μηχανές και ειδικότερα η Τriumph Speedmaster 2012 800cc και γενικά αυτές οι μηχανές είναι κ ο λόγος που βγάζω δίπλωμα τώρα. Και δεν βρίσκω λόγο να πάρω μια enduro μηχανή εφόσον σχεδιάζω να οδηγώ όλη μου τη ζωή cruiser. Και θέλω να ρωτήσω, είναι κατάλληλες για έναν αρχάριο? Αν όχι, τότε ποιές πιστεύετε ότι είναι? Θεωρούνται αξιόπιστες μηχανές?
    aftin tin mixani pou 8es tin triumph internasional ke m0un1 na exis tin pigenis apla 8eli gera mpoutia gia na min se plakoni ama sou giri ke den enoo tin giri ton louloudion enoo to giri apo to giri
    min arxisoume pali to fetos to arseniko tis fetas ke ta lipa
    ke den xriazete na kopsis ta genetic instrument sou gia na tin odigisis mias poutana ferame
    opote traviksou gimnastirio prosagogous ka8ismata (oxi karekles) kana 5mino (dil 5 mines) ke parti oxi party na tin eparis oxi apo piso na tin agorasis enoo
    ke 8eou 8elontos 8a pane ola mia xara opos xaroumena oxi tin fili sou tin xara

    pote den 8a ma8ete na diavazete greeklish axristoi anideoi agramatoi akamatides
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  10. #25
    αυτήν την μηχανή που θες την triumph "ιντερνασιοναλ" και m0un1 να εξής την πηγαίνεις απλά θέλει γερά μπούτια για να μην σε πλακώνει άμα σου γκίρι και δεν εννοώ την γκίρι τον λουλουδιών εννοώ το γκίρι από το γκίρι μην αρχίσουμε πάλι το φέτος το αρσενικό τις φέτας και τα λοιπά και δεν χρειάζεται να κόψεις τα genetic instrument σου για να την οδήγησης μιας πουτάνα φέραμε οποτε τραβήξου γυμναστήριο προσαγωγούς καθίσματα (όχι καρέκλες) κάνα 5μείνω (δηλ 5 μήνες) και πάρτι όχι party να την "επαρις" όχι από πίσω να την αγοράσεις εννοώ και θεού θέλοντος θα πάνε όλα μια χαρά όπως χαρούμενα όχι την φιλί σου την χαρά ποτε δεν θα μάθετε να διαβάζετε greeklish άχρηστοι ανίδεοι αγράμματοι ακαμάτηδες


    Έχει πλάκα η αυτόματη μετάφραση

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    αυτήν την μηχανή που θες την triumph "ιντερνασιοναλ" και m0un1 να εξής την πηγαίνεις απλά θέλει γερά μπούτια για να μην σε πλακώνει άμα σου γκίρι και δεν εννοώ την γκίρι τον λουλουδιών εννοώ το γκίρι από το γκίρι μην αρχίσουμε πάλι το φέτος το αρσενικό τις φέτας και τα λοιπά και δεν χρειάζεται να κόψεις τα genetic instrument σου για να την οδήγησης μιας πουτάνα φέραμε οποτε τραβήξου γυμναστήριο προσαγωγούς καθίσματα (όχι καρέκλες) κάνα 5μείνω (δηλ 5 μήνες) και πάρτι όχι party να την "επαρις" όχι από πίσω να την αγοράσεις εννοώ και θεού θέλοντος θα πάνε όλα μια χαρά όπως χαρούμενα όχι την φιλί σου την χαρά ποτε δεν θα μάθετε να διαβάζετε greeklish άχρηστοι ανίδεοι αγράμματοι ακαμάτηδες


    Έχει πλάκα η αυτόματη μετάφραση
    ante na xa8is metafrasakia
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  12. #27
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Έχει πλάκα η αυτόματη μετάφραση


    Give me fuel, Give me fire

  13. #28
    re pio anideo svini ta post mou pite mou na ton pidikso me smirigdalifi gia valvides...
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  14. #29
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    μετά από όλες αυτές τις απαντήσεις κρίνω μάλλον ότι σου ταιριάζει απόλυτα το μΕχανάκι aytounou_tou_idiou:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	images.jpg 
Προβολές:	200 
Μέγεθος:	13,4 KB 
ID:	268754
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    μετά από όλες αυτές τις απαντήσεις κρίνω μάλλον ότι σου ταιριάζει απόλυτα το μΕχανάκι aytounou_tou_idiou:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	images.jpg 
Προβολές:	200 
Μέγεθος:	13,4 KB 
ID:	268754
    Πωπω ρε, με ένα τέτοιο έκαν τις πρώτες μου βόλτες πιτσιρικάς. Με φόρτωνε ένας γείτονας και μου έλεγε
    "Αν δε πεις ολυμπιακός, δε πάμε βόλτα"

    Συγκινήθηκα

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF