Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Παιδικες Αναμνησεις...

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sfigas
    Εγγραφή
    22/03/2006
    Μηνύματα
    171

    Παιδικες Αναμνησεις...

    Ενα πολυ ομορφο αποσπασμα.. Απο ενα πολυ ομορφο φορουμ...

    Τοσο καιρο στο φορουμ και ολο το ανεβαλα.. Μιας και δεν εβλεπα ενα ειδικο αφιερωμα για τον καλυτερο φιλαρακο των εφηβικων μας χρονων, ειπα να δημιουργησω ενα. Για τον φιλαρακο που μας φορτωνοταν στην πλατη διχως παραπονο. Για τον φιλαρακο που αποτελεσε το πρωτο μας βημα προς την ελευθερια. Για τον φιλαρακο που μας βοηθησε να ανυπομονουμε να τελειωσει η σχολικη μερα, και μας προετρεπε ασχημα να κανουμε κοπανα. Για ποιον μιλω? Μα για ποιον αλλο? Τον καλυτερο φιλο που θα μπορουσε να εχει καποιος.. Το Honda C50.. Tον πάπο!
    Η πιο γνωριμη και αγαπημενη φιγουρα των 80's..
    Η κλασικη σχολικη μερα ξεκινουσε με αγουροξυπνημα, γαλα αν μας προλαβαινε η μητερα μας, αρπαγμα τσαντας και ποδαροδρομος. Στην διαδρομη θα βρισκαμε και αλλα φιλαρακια. Καπου στα μισα θα ακουγαμε τον γνωριμο ηχο απο το χωνι (εξηγηση για τα μετα-90's μελη: Χωνι=απλος σωληνας κομμενης εξατμισης, που εχει προστεθει στο τελικο κομματι ενα απλο μεγαλυτερο κυλινδρικης διατομης τελικο κομματι, διχως να περιεχει το παραμικρο απο σιγαστηρες και λαμακια και που εφερνε πολυ σε ανοιγμενη κονσερβα σε οψη) του Πέρη (Περικλής) να ερχεται απο δυο τετραγωνα μακρια! Οταν μας ειχε ηδη πλησιασει φυσικα δεν μπορουσε να αρθρωθει λεξη απο τον θορυβο. Σκοτωμος το ποιος θα κερδισει βολτα μεχρι το σχολειο στην πισω θεση!! Φυσικα αν κερδιζα εγω την βολτα η αισθηση απλα ηταν.. long live the king!

    Το παπι αποτελεσε ενα απο τα πιο αγαπημενα μεσα μεταφορας στην νεολαια του 80 (και ακομα κραταει καλα, αν και πλεον τα παπια ειναι διαστημικου σχηματος και κυβισμου). Οποιος κατειχε ενα απλο, πρασινωπο, χαρβαλιασμενο στρογγυλοφαναρο, αποκτουσε το απολυτο prestige, και γινοταν θεμα του σχολειου σε πηγαδακια του στυλ "Ρε συ, ο ταδε πηρε παπι!". Τα παπια αποτελεσαν τα πρωιμα "παγκακια" του σχολειου και εκει καθοντουσαν οι προνομιουχοι κατοχοι τους μαζι με τους αμεσα επωφελημενους κολητους. Οταν τωρα βρισκοντουσαν 2-3 παπια μαζεμενα, η βολτα της παρεας ανηκε πλεον στην ημερησια διαταξη. Και αν δεν χωρουσαν ολοι? Problem solved.. Τρικαβαλο! Χιλιοι καλοι χωρουν. Τι δεν ειχαν τραβηξει τα αμοιρα παπια με την παρτη μας. Και να ηταν λιγο φτιαγμενα γινοταν καπως υποφερτο το μαρτυριο τους. Αλλιως, με τον 50αρακι κινητηρα, τσουκου τσουκου τα καταφερναν, αλλες φορες με επαρκη λαδια, αλλες φορες με συμπληρωμα ελαιολαδο (ποιος θα ετρεχε πρωινιατικα πριν το σχολειο να βρει λαδια για το παπι? Αφου το ελεγε και η μαμα. Αλτις.. αυτο ξερετε, αυτο εμπιστευεστε!), πολλες φορες με πυροβολημενους δισκους συμπλεκτη, αλλα και παλι δεν εμεναν.

    Ακομα θυμαμαι τους πολεμους που ειχα κανει μεχρι να παρω το τελικο ναι (η μαλλον, "Με επρηξες, παμε να το παρεις να τελειωνουμε με δαυτο!") απο τους γονεις μου για να εχω το δικο μου παπι. Και απο οσο θυμαμαι, ολοι μου οι φιλοι ειχαν το ιδιο warfare με τους δικους τους. Αλλοι την εβγαζαν καθαρη και καταφερναν να παρουν ενα πρασινο στρογγυλοφαναρο με πλατινες (και χαρβαλο να ηταν, ισα να κινειται), αλλοι εβαζαν πειθω και επαιρναν καινουριο μπλε η κοκκινο στρογγυλοφαναρο, και μερικοι που εβαζαν ΠΟΛΥ πειθω καταφερναν και επαιρναν τα ολοκαινουρια και νεα στην αγορα GLX (η μεταχειρισμενα τετραγωνοφαναρα Super Cub απο Ιαπωνια), με τα τετραγωνα φαναρια με τις τεσσερεις ταχυτητες και την καραμοντερνα σχεδιαση. Αν κρινω απο το αποτελεσμα το δικο μου, πρεπει να εβαλα ΠΟΛΥ πειθω, μιας και η χαρα μου οταν φεραμε πισω στο σπιτι ενα λευκο GLX με μπλε σελα απλα δεν μπορει να περιγραφει!

    Ενα τυπικο νορμαλ ελληνικο παπι..
    Απο την αποκτηση και μετα, υπηρχαν κανονες του πως πρεπει να ειναι ενα ελληνικο παπι.
    - Οι δυο καθρεπτες επαιρναν αμεσως ξηλωμα και φυλαξη.
    - Στην ποδια ειχαμε δυο δρομους: Η ξηλωνοταν δια παντος, η επαιρνε θεση στον παγκο και με πριονι κοβοντουσαν τα φτερα και στο κομμενο μερος εμπαινε πλαστικο διακοσμητικο "φιλετο" σαν των παρμπριζ αυτοκινητων
    - Στην ηδη κομμενη ποδια προσαρτουνταν η λεγομενη "καρινα" στο κατω μερος (ηθελε προσοχη στο κατεβασμα πεζοδρομιων)
    - Στην ηδη κομμενη ποδια προσαρτουνταν και πλαστικη λευκη σιτα στα ανοιγματα που ειχε για το καρμπυρατερ και το μπουζι
    - Στα φλας ειχαμε δυο δρομους: Αφαιρεση η βαψιμο μαυρο στα πορτοκαλι τζαμακια
    - Η κορνα ξηλωνοταν και εδινε θεση σε σειρηνα
    - Το βυσμα του μπουζι ξηλωνοταν και εδινε την θεση του σε βυσμα με λαμπακι (αναβοσβυνε με το καθε σπινθηρισμα του μπουζιου)
    - Το λουρι της σελας ξηλωνοταν και αυτο προς φυλαξη
    - Το φιλτροκουτι ξηλωνοταν και βαζαμε μικρη χοανη
    - Φουλαρι που κρεμοταν απο το τιμονι, διπλα στον λεβιε για το τσοκ του καρμπυρατερ
    - Η εξατμιση ξηλωνοταν και βαζαμε ιδιοκατασκευη, η τις πανακριβες τοτε Sebring (30.000 το 1987)
    ziste tin kathe strofi..tin kathe euthia,,,

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sfigas
    Εγγραφή
    22/03/2006
    Μηνύματα
    171
    - Η πινακιδα επαιρνε κλιση 90 μοιρων για να την βλεπει μονο ο θεος
    - Τα αναγλυφα γραμματα στα λαστιχα τα τονιζαμε με blanco
    - Τα μανισια "πατητηρια" του συνεπιβατη ξηλωνοντουσαν, και εμπαιναν μικροτερα μεταλικα ανακλινομενα που επιαναν στην βιδα των πισω αμορτισερ
    - Τα πισω αμορτισερ ξηλωνοντουσαν και εδιναν την θεση τους σε αμορτισερ με ελατηρια
    - Τα καπακια του μοτερ ξηλωνοντουσαν για νικελωμα, οπως και η μανιβελα, βαση εξατμισης και τα ταμπουρα των φρενων
    - Οι πιο μερακληδες πηγαιναν κατευθειαν στην λυση των τριακτινων ζαντων
    - Πασπαλισμα με αυτοκολητα πασης φυσεως κυριως με συγκροτηματα
    - Πριονισμα το εμπρος φτερο (στα στρογγυλοφαναρα) και πριονισμα του πισω φτερου (στα GLX)
    - Λυση του κυλινδροπιστονου στην αυλη του σπιτιου και αρμολογηση του με imitation κυλινδρο με 47mm διαμετρο και αντιστοιχο εμβολακι ελατηρια και φλαντζες, και ξηλωμα του 13αριου καρμπυρατερ με imitation καρμπυρατερ 17αρι. Ετσι το παπι αποκτουσε τον πολυποθητο 72αρι κυβισμο.
    - Μαζι με ολα αυτα γινοταν δευτερη φυση η κατοχη ταλιρου (ναι, εκεινο το κερμα των 5 δραχμων) για να μπορουμε να ανοιγουμε ευκολα το δεξι καπακι (πανω απο την μανιβελα) που μεσα ειχαμε μικρο fast (οταν συνεβαινε το "Ωχ, παθαμε λαστιχο") η εργαλεια.
    Η παραπανω συνταγη επρεπε να εκτελεστει τουλαχιστον στο 80% (οπωσδηποτε το φτιαξιμο σε 72αρι), για να μπορει να γινει ενα παπι politically correct στις ελληνικες παρεες.
    Αφιερωμενο σε ολους μας που χαρηκαμε με τα παπια μας (και των φιλων μας) την ελευθερια και τις ατελειωτες βολτες, τις κοπανες και τα καφετεριοgatherings, τις σουζες (και τις τουμπες!) και τις κοντρες και τις σπασμενες ντιζες στα κοντερ, την σχολικη "μουρη", τις βολτες με το amore, που σπρωχναμε ανελεητα οταν παθαιναμε λαστιχο στις ερημιες, τις α-λα-hells angels-εξορμισεις για καλοκαιρινο μπανακι, το απολυτο μεσο για clubοτσαρκα.. τοτε που ενα απλο παπι ειχε περισσοτερη αξια απο τα super duper διαστημικα 130cc πλαστικουρια made in freakin china του σημερα.
    ziste tin kathe strofi..tin kathe euthia,,,

  3. #3
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395

    Ξεχασες και το μπλε λαμπακι στο φαναρι......απαραιτητο αξεσουαρ........
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  4. #4
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    εζησα την πιο μετα εποχη,αλλα σιγουρα πιο αθωα απτην τωρινη.αντι για στρογγυλοφαναρο ειχαμε 2-3 glx κανα πενηνταρι παλιοσκουτερακι(speedfight,runner,ark)και δεν φανταζεσαι πως ενιωσα οταν στα 17 και κατι πηρα το παρανομο για μενα τοτε crypton!!
    για το κειμενο και στον τυπα που το εγραψε,και σε σενα που μας το δινεις εδω!!!
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  5. #5
    GLORY DAYS!!! :a015:



    ΥΓ: Καπως ετσι ηταν μεχρι τα mid90s...
    money cant buy me love !!!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Εγώ τότε είχα μάτια μόνο για τον κώλο της Κατερίνας και τα παπιά τα μισούσα.
    Suzuki ΤS50 !



    (Αλλά ρε φίλε εγώ αυτά το κωλόπαπα με εξάτμιση από σκαραβαίο τα θυμάμαι ! )


    Μερικές φορές μπαίνω στο φέις μpουκ του γιου μου και τσεκάρω τις γκόμενες που είχα τότε…
    Πω ρε φίλε το χάλι τους έχουν σήμερα.
    Μέχρι που με πήρε πρέφα ο μικρός κι άλλαξε το πάσγουορντ.
    Ευτυχώς δε με κάρφωσε στη μάνα του !

  7. #7
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Εγώ τότε είχα μάτια μόνο για τον κώλο της Κατερίνας και τα παπιά τα μισούσα.
    Suzuki ΤS50 !



    (Αλλά ρε φίλε εγώ αυτά το κωλόπαπα με εξάτμιση από σκαραβαίο τα θυμάμαι ! )


    Μερικές φορές μπαίνω στο φέις μpουκ του γιου μου και τσεκάρω τις γκόμενες που είχα τότε…
    Πω ρε φίλε το χάλι τους έχουν σήμερα.
    Μέχρι που με πήρε πρέφα ο μικρός κι άλλαξε το πάσγουορντ.
    Ευτυχώς δε με κάρφωσε στη μάνα του !

    1) έτσι ακριβώς
    2) εγκατέστησε το add on για firefox, το lazarus κι έλυσες και αυτό το πρόβλημα.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  8. #8
    Πο Πο !!!

    ...Και κάπου εκεί γύρω σιγά σιγά έρχισαν να συμπληρώνουν τις παρέες κάτι καβα AR που από ημίγυμνα καταντούσαν ολόγυμνα ,κάτι DT 50 ,ΜΒΧ 50 ,το TS,το σουζούκι RGVΓ 50( δεν πολυκυκλοφόρησε ,αλλά το θυμάμαι)
    ....και μετά τελείωσε το λύκειο και οι μηχανές άλλαξαν .

    Θυμάμαι στα σχολικά λυκειακά μου χρόνια (90s)πως τα κυβικά ήταν λιγότερα .Να έχει κάποιος μηχανη 600ήταν το υπερτούμπανο .Τότε για μένα το μηχανάκι που μου άρεσε να βλέπω ήταν ένα καταπράσσινο ZXR 400 .Το είχε ένας που δούλευε στου Πασσά.

    Δεν έπαιζε και πολύ ρόλο τί μηχανή είχες .....Αρκεί να είχες και στην κοπάνα για καφέ και σάντουιτς από το KAMARA στου Βασίλη να ήσουν μέσα . Δεν είχε σημασία αν οδηγούσες rgv 250,RΜΧ 250(καθαρό με λάδι μίξης),Tzr 125, townmate80 (το δικό μου) ή Yamaha jog 50 .... H απόσταση ήταν 4-5 χλμ και ήταν όλοι ένα . Να πάμε να κάνουμε κοπάνα , να καπνίσουμε και να γυρίσουμε πίσω ....Πιο άντρες !!!

    Εποχές!!

    Να σαι καλά μαν που μου τα ξαναθύμησες γιατί από μόνος μου ..Δεν !!

    Και κάτι που θυμήθηκα ....

    ¨Πες του να μην ξαναπάρει μεσημέρι τηλέφωνο στο σπίτι να σε ψάχνει γιατί κοιμάμαι ¨

    Πως τα κανονίζαμε και βρησκόμασταν χωρίς κινητα ούτε που μπορώ να θυμηθώ .

  9. #9
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  10. #10
    εμ.....

    ξέχασες και αυτά τα πλαστικά διακοσμητικά (ο θεός να τα κάνει) στις ζάντες τύπου αστερίας.....


  11. #11
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Εγώ τότε είχα μάτια μόνο για τον κώλο της Κατερίνας και τα παπιά τα μισούσα.
    Suzuki ΤS50 !



    :
    Μια απο τα ιδια αλλα με Μαργαριτα και RG50

    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sfigas
    Εγγραφή
    22/03/2006
    Μηνύματα
    171
    Ποσο μου εχει λειψει αυτη η αθωοτητα των σχολικων μου χρονων... Τοτε κατορθωμα ηταν να πιασεις λιγο μπουτακι και να το πεις στους κολλητους. Να μαζεψεις χρημα να βαλεις μια jebrig και να παραγγειλεις ενα φραπε γλυκο με γαλα.. Ομορφα χρονια.
    ziste tin kathe strofi..tin kathe euthia,,,

  14. #14
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sfigas Προβολή μηνύματος
    Ποσο μου εχει λειψει αυτη η αθωοτητα των σχολικων μου χρονων... Τοτε κατορθωμα ηταν να πιασεις λιγο μπουτακι και να το πεις στους κολλητους. Να μαζεψεις χρημα να βαλεις μια jebrig και να παραγγειλεις ενα φραπε γλυκο με γαλα.. Ομορφα χρονια.
    Φίλε και σειρά σε όλα
    Εκεί κατά τα μέσα της δεκαετίας του 80 που παλεύαμε με τις πάπιες και βάζαμε ότι ημίτα μπορούσαμε να αγοράσουμε, ήταν ένας φίλος εκκολαπτόμενος φαναρτζής που είχε κάνει την απόλυτη πατέντα στο 72άρι του.
    Κάπου πριν τον πίσω τροχό έφτιαξε δίχαλο και έβαλε 2 λοξά τελικά απο σκαραβαίο (σε στυλ v-max απλά έξεχαν ελάχιστα). Ηταν ο καλύτερος και πιο βαθύς ήχος που έχω ακούσει σε πάπια.
    Αυτές οι πατέντες γινόταν στην Αγία, δίπλα απο την παλιά Άγκυρα (μετέπειτα Διόν). Οποιος σειράς είναι απο εκείνα τα μέρη ξέρει.
    Απίθανες εποχές ελευθερίας, απόλαυσης και προσμονής για το άλλο, το πιο μεγάλο, το πιο γρήγορο. Ξέρεις αυτή τη γλυκιά και έντονη προσμονή που την θυμόμαστε ακόμα.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    Καπως ετσι να πουμε εδω στι 1 λυκειου και εξατμιση by me απο ανοξειδωτη σωληνα ηλεκτρικης σκουπας ,και μαλιστα φαλτσοκομενη..την ειχα δει σε τσοπερια
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	meglx.jpg 
Προβολές:	150 
Μέγεθος:	57,0 KB 
ID:	270022
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

Παρόμοια θέματα

  1. Καλοκαιρινες αναμνησεις..
    από kalesin στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 06/01/2006, 23:42
  2. Αναμνήσεις!!!
    από marine521 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2006, 15:30
  3. αδιακοπες αναμνησεις
    από mixanobio$ στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/12/2005, 17:53
  4. Αναμνήσεις απ'το Βερολίνο
    από illuminatios στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2005, 13:46
  5. παιδικές απορίες
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2005, 19:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF