Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 37

Θέμα: Επιλογή μηχανής .... ΒΟΗΘΕΙΑ !

  1. #1

    Επιλογή μηχανής .... ΒΟΗΘΕΙΑ !

    Καταρχάς καλησπέρα...

    Θα ήθελα τη βοήθεια σας για επιλογή μηχανής καθώς με τόσα που έχω δει και ακούσει και διαβάσει έχω χάσει λίγο την μπάλα ...
    Είναι το δεύτερο post που κάνω καθώς πριν από κάποιους μήνες προσανατολιζόμουν σε διαφορετικές επιλογές οι οποίες όμως δε κατέστησαν εφικτές. Άργησε να έρθει και το δίπλωμα χωθήκαμε και πιο βαθιά μέσα στη κρίση και άλλαξαν λίγο τα δεδομένα.

    Και επειδή έχω ήδη πολλές γνώμες από φίλους μηχανόβιους είπα να μαζέψω και από εδώ κάποιες για να μπερδευτώ ακόμα περισσότερο !

    Λοιπόν έχουμε και λέμε ψάχνω για :

    1) μεταχειρισμένο ( budget μέχρι 2500 max μη συμπεριλαμβανομένου του εξοπλισμού)
    2) καλή κατανάλωση
    3) προσιτά service
    4) ευέλικτο στην πόλη αλλά να μπορεί να βγάλει και κανένα ταξιδάκι μικρό με αξιοπρέπεια (μέχρι το χωριό τουλάχιστον που είναι 160 χλμ - και δε με νοιάζει να πηγαίνω μαλλιά 100-120 χαω)
    5) ΟΧΙ scooter

    και προσθέτω έναν σημαντικό παράγοντα ... είμαι 1,95 και 120 κιλά. Και είναι ίσως ο πιο μεγάλος προβληματισμός μου για το ποια μηχανάκια μπορούν να με βολέψουν στη θέση οδήγησης. Οπότε οποιαδήποτε εμπειρία από λιπαρά διακοσμημένους σαν εμένα θα είναι ιδιαίτερα εκτιμητέα !

    Το λοιπόν : να καταφύγω σε κάποιο μικρό εντουράκι (klx 250, xr 250)
    σε κάποιο μικρό κλασσικό ( cbf 250, ybr 250), σε κάποιο μαζεμένο on-off η motard ( kle 500 - XT 500 , 600 e) ή σε κάποιο street cb 400 πιο παλιό (αυτό το φοβάμαι λόγω 20ετίας αν και ξέρω ότι τα μοτέρ είναι σκυλιά και αν έχει γίνει καλή συντήρηση απο προηγούμενους δε θέλει πολύ μάζεμα)

    Μένω στα κυβικά χαμηλά για την κατανάλωση περισσότερο γιατί θα έχω συχνές μετακινήσεις μέσα στη πόλη. Τα ταξιδάκια θα είναι πιο αραιά ....

    Άφησα μεγάλη γκάμα ανοιχτή ... αλλά όπως είπα έχω μπερδευτεί ! Οποια γνώμη σχόλιο ευπρόσδεκτο!

    Ευχαριστώ
    Themistoklis

  2. #2
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Τρανσαλπ 650 2001-2002. Κάπου εκει παίζουν απο τιμή. Άσπαστο και κάνει ακριβώς αυτα που θέλεις.
    Εναλλακτικα ένα ΧΤ 600 ειναι επισης μια καλή λύση.

    Τα μικρά άστα. Θα τα βαρεθείς. Τα γυμνα επίσης άφησε τα, το μοντέλο που λες ειναι αρχαίο και παραεισαγωγης.

  3. #3
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    kawasaki kle 500
    bmw f 650 gs funduro
    suzuki freewind 650
    yamaha xt 600

  4. #4
    Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση ...

    Το Transalp τυχαίνει να είναι η αγαπημένη μου μηχανή ... Δεν το έχω αποκλείσει από τη σκέψη και στην οδήγηση με έχει βολέψει αρκετά όσο το έχω πάει. Το θέμα είναι ότι κάνω γύρω στα 200-250 χλμ τη βδομάδα ... και σκέφτομαι αρκετά την κατανάλωση και ότι συνεπάγεται από service με τέτοια χρήση. ( λάστιχα -συντήρηση- λάδια κτλ κτλ). Ενώ ένα αντίστοιχο μικρό δεν έχει τόσα πολλά και αν η επίσκεψη στα service λόγω χλμ είναι συχνή είναι ένας παράγοντας που με απασχολεί (δε το ανέφερα πριν). Ενα cbf 250 ας πούμε βγάζει 350-380 χλμ με συντηρητική οδήγηση. Το Transalp όσο και να το γουστάρω πόσο θα βγάλει ? Τα λάστιχα του Transalp έχουν 230 - 250 του μικρού 150-170 ... και δυστυχώς εδώ που φτάσαμε τα σκεφτόμαστε όλα ...
    Themistoklis

  5. #5
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomike Προβολή μηνύματος
    kawasaki kle 500
    bmw f 650 gs funduro
    suzuki freewind 650
    yamaha xt 600
    Φαντάζομαι εννοείς ή F650GS ή Funduro...ένα από τα 2;

  6. #6
    Τα 120 κιλα στο 250αρι την ανεβαζουν την καταναλωση...
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  7. #7
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Τα 120 κιλα στο 250αρι την ανεβαζουν την καταναλωση...
    Ακριβώς!
    Η λυση σου ειναι τρανσαλπ 650 ή για πιο φθηνά 600αρι. Λάστιχα ξέρω οτι έχει και με 130 ευρω και με 150. Επώνυμα λάστιχα, οχι κινέζικα. Κατανάλωση αν το πηγαινεις σαν το 250αρι θα σου καψει σαν το 250αρι. Τοσο απλά. Σερβις στο τρανσαλπ μπορει να κάνει και ο περιπτερας στην γειτονια σου. Δεν ειναι ευρωπαικο να ψαχνεις τον μαστορα με το κυαλι και να τον χρυσοπληρώνεις. Το πιανουν όλα τα μαστόρια και φθηνα μαλιστα.
    Για τα κιλά και το υψος σου η ενδεδειγμένη λύση μεχρι τα 2500 ευρω που διαθέτεις.

    Για ακόμη οικονομικότερο σε κατανάλωση και ίδιο σε συντηρηση θα πρέπει να βάλεις τουλάχιστον αλλα 1000 ευρω και να κοιταξεις σε V-strom.

    Υ.Γ Εγω με ιδια κιλά και υψος (ακριβώς όμως) μόλις εδωσα το κάπονορντ και κοιτάω για κανα παλιό τρανσαλπάκι (για να το έχω για παπάκι να φανταστείς). Σε οποιοδήποτε άλλο μηχανακι σε αυτα τα κυβικα φαινομαστε σαν αρκουδες σε ποδηλατο.

  8. #8
    Αν μπούμε πιο βαθιά στη κρίση τα 120 κιλά μπορεί να γίνουν και 100 σύντομα... Οπότε οι περισσότεροι συμφωνείτε με το on-off και Transalp ... Οι πιθανότητες να βρώ κάποιο καθαρό 600άρι παρά τα χρόνια του ? Η μήπως δεν αξίζει το κόπο σε σύγκριση με το 650 που είναι και πιο καινούργιο μοντέλο? Συγκριτικά με άλλο on-off ? Έχω δεί και το KLE 500 ότι έχει και μοντέλο του 2005 με τα ίδια λεφτά? Μπορεί να συγκριθεί με το Transalp σε αξιοπιστία και επιδόσεις και οδηγηση? Απο service? Mήπως η Kawasaki είναι πιο προσιτή στις τιμές ?
    Themistoklis

  9. #9
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Φαντάζομαι εννοείς ή F650GS ή Funduro...ένα από τα 2;
    ενα απο τα δυο με το gs να ειναι της προηγουμενης γενιας (το μονοκυλινδρο)

    φιλε αν σκεφτεσαι το θεμα οικονομια και θες κατι μικροτερο και φθηνοτερο στη συντηρηση παρε ybr 250! το εχω 3 χρονια, δεν εχει ζητησει τιποτα απολυτως περαν τα βασικα, και παρολο που ειμαι 125 κιλα, δεν καιει, και με ταχυτητες μεχρι 130 εχω παει μεχρι λευκαδα (400 χλμ) ενω εβγαζα ανετα ημερισιες βολτες των 350-400 χλμ!

  10. #10
    Το YBR 250 και το CBF 250 της Honda που μου μοιάζουν και σχεδόν ίδια μηχανάκια μου αρέσουν αρκετά και εμφανισιακά γιατί είμαι πιο πολύ του κλασικού. Το θέμα είναι ότι δεν τα έχω δει απο κοντά ποτέ και δεν μπορώ να γνωρίζω το ύψος της σέλας τους για να δώ αν θα με βολέψει οδηγικά. Αν είναι σαν το Hornet ας πούμε που το έχω καβαλήσει ... κάτι γίνεται... αν είναι ακόμα πιο χαμηλά νομίζω ότι μετά απο 50χλμ θα βγώ τελικά σίγμα. Σκέφτομαι πολύ το θέμα οικονομία σε όλους τους τομείς... Καθώς είπα το Transalp είναι έρωτας ... από την άλλη αν είναι να μου καίει τα ίδια λόγω βάρους μπαίνω σε άλλη σκέψη. Και μόνο αν γλυτώνω αρκετά απο τα service θα προτιμήσω λύση μικρότερου. Γιαυτό λέω έχω μπερδευτεί πολύ.
    Themistoklis

  11. #11
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    με υψος 1,67 και τη σκληροτητα/υψος της αναρτησης στην 3η σκαλα (4 εχει), παταω στις μυτες των ποδιων! δε νομιζω οτι θα εχεις προβλημα! προτημησε το ybr λογο ψεκασμου!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Να πάρεις αυτό που γουστάρεις !
    Δεν είναι πλυντήριο το μηχανάκι τη τρέλα μου μέσα !
    Αυτό που σου κάνει κλικ, αυτό που θέλεις να βλέπεις τον εαυτό σου πάνω
    Ανέβα σε ένα YBR κοιτάξου στο καθρέφτη και πες
    -Πως δείχνω 2 μέτρα άντρας πάνω στο κλαστήρι ?
    Βαρέθηκα τα ίδια και τα ίδια…
    XANALEO

    Μη ρωτάς κανένα πάρε αυτό που γουστάρεις.


    (και μακρία από τα BMW Είναι για ξενέρωτους)

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της trelf
    Εγγραφή
    17/04/2009
    Μηνύματα
    269
    bmw 650 funduro.....φιλικοτατο προς τον χρηστη....οικονομικο....ασπαστο.....

    πουλαει ενας φιλος σε πολλη καλη κατασταση!

    αν σε ενδιαφερει να σε φερω σε επαφη.....στειλε μηνυμα πριβε......
    ABS στην μηχανη σου.....ισον DUREX στο π***ι σου ! ! !

    http://img5.imageshack.us/img5/9361/urlx.gif

  14. #14
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    η τρανσαλπ η κλε

    θα προτιμουσα το τρανσαλπ
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  15. #15
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Transalp 650 για τα μεσα του (Honda) Και τα εξω του (εμφανιση )
    Accipere quam facere praestat injuriam

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2012, 08:29
  2. Βοήθεια για επιλογή μηχανής
    από LAntwnis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2010, 08:58
  3. Βοήθεια στην επιλογή μηχανής 50cc
    από DUKEMNUKEMgr στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2010, 07:26
  4. Βοήθεια για επιλογή μηχανής.
    από Batman007 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2009, 08:51
  5. Επιλογή μηχανής για κοπέλα. Έμπειροι αναβάτες βοήθεια!!
    από adriana στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2008, 09:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF