Σελίδα 3 από 9 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 128

Θέμα: ΜΟΤΟ ΒΥΝΙΟΣ-ΚΑΛΛΙΘΕΑ.ΟΚ..ΓΕΛΑΣΑ ΠΟΛΥ...

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Το κέρδος πάντα υπολογίζετε επί της τιμής ΠΩΛΗΣΗΣ..κι αυτό γιατί όταν κάνεις σούμα τα πάγια (ενοίκια, έξοδα κλπ) αυτά υπολογίζονται ποσοστιαία σε σχέση με τον ΤΖΙΡΟ (άρα έχουν να κάνουν με πώληση όχι με αγορά)...
    Δηλαδή λες έχω έξοδα πχ 10.000 τον χρόνο άρα πρέπει να κάνω ΤΖΙΡΟ 50.000 με μικτό ποσοστό κέρδους 20% για να μην μπω μέσα...Δεν γνωρίζω επιχείρηση που κάνει σούμα και υπολογισμούς επι των αγορών της...
    Άρα όταν πουλάς κάτι 1 € και το έχεις αγοράσει 50 λεπτά κερδίζεις 50% επί του τζίρου σου...Τώρα αν σε αυτές τις τιμές εμπεριέχεται και φπα πρέπει πρώτα να τα αποφορολογήσεις και μετά να κάνεις τους υπολογισμούς σου μιας και το φπα είναι ξεχωριστός λογαριασμός που μετακυλίεται και δεν μένει σε καμία τσέπη (εκτός αν δεν κόβεις απόδειξη )...
    Τέτοια παιδαριώδη λάθη κάνουν πολλοί και μετά αναρωτιούνται "μα γιατί έκλεισα αφού ρε γμτ κέρδιζα 50% " ?
    Τελευταία τροποποίηση από THEOD; 27/10/2012 στις 14:56.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Το κέρδος πάντα υπολογίζετε επί της τιμής ΠΩΛΗΣΗΣ..κι αυτό γιατί όταν κάνεις σούμα τα πάγια (ενοίκια, έξοδα κλπ) πάντα υπολογίζονται ποσοστιαία σε σχέση με τον ΤΖΙΡΟ...
    Δηλαδή λες έχω έξοδα πχ 10.000 τον χρόνο άρα με ποσοστό κέρδους 20% μικτό πρέπει να κάνω τζίρο 50.000 για να έρθω ίσα βάρκα -ίσα νερά...Δεν γνωρίζω επιχείρηση που κάνει σούμα επι των αγορών της...
    Άρα όταν πουλάς κάτι 1 € και το έχεις αγοράσει 50 λεπτά κερδίζεις 50% επί του τζίρου σου...Τώρα αν σε αυτές τις τιμές εμπεριέχεται και φπα πρέπει πρώτα να τα αποφορολογήσεις και μετά να κάνεις τους υπολογισμούς σου...
    Τέτοια παιδαριώδη λάθη κάνουν πολλοί και μετά λένε "μα γιατί έκλεισα αφού κέρδιζα 50% " ?
    AΛΛΟ αυτο!




    Τωρα το εξηγησες αυτο που ηθελες να πεις, σωστα!

  3. #33
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2012
    Μηνύματα
    43
    Για να βαλω τα πραγματα στην θεση τους...δεν εχω τιποτα με τον εν λογω εμπορο..ουτε γινεται να συμφωνουμε ολοι σε κατι...δεν νομιζω να ειναι κακο που ανεφερα το ονομα του εμπορου...ελεος μην γελιομαστε τωρα..επειδη βλεπω οτι καπιοι ενοχληθηκαν απο το ποστ για δικους τους λογους κ καλα εκαναν...θα πω αυτο κ ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του..εχω αλλαξει μεχρι σημερα 8 ΜΟΤΟ...σε ολες τις περιπτωσεις επαιρνα τα λεφτα που επρεπε κ που ηθελα...κ δεν θα γινω ο κοκορας στην σφαγη κανενος....τωρα που μιλαμε μου δινουν 1000ε παραπανω απο αυτον για την μηχανη...λοιπον καποιοι ας ειχατε τετοιο εργαλειο κ σε αυτη τη κατασταση κ ας την δινατε οσο σας ελεγε....δικο σας προβλημα...

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DimChios Προβολή μηνύματος
    AΛΛΟ αυτο!


    Tι άλλο μου τσαμπουνάς ρε τραχανοπλαγιά...Εγώ σωστά το είπα από την αρχή...Εσύ γέρασες και δεν νοάς με την πρώτη...

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karv1982 Προβολή μηνύματος
    Για να βαλω τα πραγματα στην θεση τους...δεν εχω τιποτα με τον εν λογω εμπορο..ουτε γινεται να συμφωνουμε ολοι σε κατι...δεν νομιζω να ειναι κακο που ανεφερα το ονομα του εμπορου...ελεος μην γελιομαστε τωρα..επειδη βλεπω οτι καπιοι ενοχληθηκαν απο το ποστ για δικους τους λογους κ καλα εκαναν...θα πω αυτο κ ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του..εχω αλλαξει μεχρι σημερα 8 ΜΟΤΟ...σε ολες τις περιπτωσεις επαιρνα τα λεφτα που επρεπε κ που ηθελα...κ δεν θα γινω ο κοκορας στην σφαγη κανενος....τωρα που μιλαμε μου δινουν 1000ε παραπανω απο αυτον για την μηχανη...λοιπον καποιοι ας ειχατε τετοιο εργαλειο κ σε αυτη τη κατασταση κ ας την δινατε οσο σας ελεγε....δικο σας προβλημα...
    μπερδευεσαι και εξοργιζεσαι χωρις λογο


  6. #36
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Έχεις κέρδος 50%....

    (και ακόμα λιγότερο αν οι τιμές είναι τελικές - που σημαίνει ότι πρέπει να υπολογίσεις και την διαφορά του αποδιδόμενου φπα)
    Μιλάω πάντα προ ΦΠΑ, για να είναι στρόγγυλα τα νουμερα, αλλα και πάλι έχεις λάθος.
    0.50 ευρω +50% κερδος κάνει .075 λεπτά. Στο 1 ευρό το κέρδος είναι 100%

    Αν τώρα βάλεις και τον ΦΠΑ μέσα έχεις:

    0.50 +23% =0.615€ αγορά
    1 +23%= 1,23€ πώληση
    ο χοντρέμπορος απο τον οποίον αγόρασες έχει υποχρέωση να καταβάλει το 0,115 στο κράτος επειδη αντιστοιχεί το ΦΠΑ στο ποσο που πουλάει
    Αντιστοιχα εσύ υποχρεούσαι να καταβάλεις το 0.23€ στο κράτος.

    Δεν βάζω καθόλου στην λογική το ΦΠΑ γιατι είναι κάτι που λαμβάνεις απο τον πελάτη με σκοπό να το δώσεις στο κράτος. Απλά περναέι απο τα χέρια σου.

    Τώρα, αν θέλουμε να γινουμε λεπτολόγοι απο το 100% πάλι δεν είναι όλο δικό σου. Για ποιον λόγο;
    Στο 1 ευρω που έχεις 100% παίρνεις 0.50 λεπτά. Ας πουμε οτι πούλησες 200 τυροπιτες για να έχουμε στρογγυλό νούμερο. 100 ευρώ λοιπόν κέρδος σε μια μέρα,αλλα ...δεν ειναι δικά σου όλα!
    Απο τα 100 ευρώ το κράτος σε φορολογεί σαν πολίτη του πλέον. Το ΦΠΑ ειναι κάτι που λαμβανεις κααι αποδίδεις, αλλά η φορολογία σου ειναι κάτι για το οποίο δουλευεις και σε φορολογουν. Αρα παίζει σε τι κλιμακα φορολογίας θα είσαι για να γνωρίζεις τι θα αποδώσεις στο κρατος. Ας πουμε οτι είσαι σ εμια μέση κατάσταση φορολογίας της τάξεως του 30%
    Αυτο σημαίνει οτι απο τα 100 ευρώ που έβγαλες, το κρατος σε φορολογει για 30% και σου τα κρατάει. Κατευθείαν πέφτεςι στα 70 ευρω. (Υπαρχουν και υψηλότερες και χαμηλότερες κλιμακες φορολογιας. Οσο πιο μεγάλος ο τζιρος, τοσο μεγαλύτερη και η φορολογία σε γενικές γραμμες).

    Εισαι λοιπόν στα 70 ευρώ κέρδος και λες οτι και πάλι ειναι μια χαρα. Δουλευεις με 100% κέρδος, σου μένει το 70% στην τσέπη, σωστά; Λαθος!
    Ερχοντια τα πάγια έξοδα σου απο εκει και πέρα. Γιατι δεν ειναι μονο η αγορά της τυροπιτας. Δεν την στελνεις με κουριερ απο το ηλεκτρονικο σου καταστημα με χρεωση του πελάτη!
    Πληρώνεις Νοίκι, Ασφάλεια, Προσώπικό, και κυρίοως ρευμα για να την ψήσεις. Για να μην μπω σε λογιστικές λεπτομέρειες μιας και κάθε επιχείρηση έχει διαφορετικά πάγια, υπολόγισε οτι ένα 30% απο το κέρδος μηνιαίως φεύγει και σε αυτά. Άρα έχεις 100 ευρω (που τα κέρδισες με 100% κέρδος) μείον 30 ευρώ που σε φορολογεί το κράτος, μειον 30 ευρώ που σου φευγει σε πάγια. Απο το 100% κέρδος και τα 100ευρω σου εχουν μεινει ένα 40% και 40 ευρώ. Αυτά πλέον είναι δικά σου! Μπορεις να τα φας σε σινεμα, σε βενζίνη, σε λαστιχα, σε βολτες, όπου θες. Το 40% είναι ένας τυχαίος αριθμός φυσικά, αλλά δεν απέχει πολύ απο το καθαρο κέρδος μιας επιχείρησης που ειναι βιώσιμη και δουλευει με 100% κέρδος. Μπορεί να είναι και 25% μπορεί και 50%, αλλά νομίζω πιάνεις το νόημα.

    Αν πιάσουμε να μιλησουμε για τις πολυεθνικές που δουλευουν με 5-6% και παρουσιάζουν κέρδη θέλει μια τελειως διαφορετική αναλυση, η οποία θέλει χρόνο για να γραφτεί.

  7. #37
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Το κέρδος πάντα υπολογίζετε επί της τιμής ΠΩΛΗΣΗΣ..κι αυτό γιατί όταν κάνεις σούμα τα πάγια (ενοίκια, έξοδα κλπ) αυτά υπολογίζονται ποσοστιαία σε σχέση με τον ΤΖΙΡΟ (άρα έχουν να κάνουν με πώληση όχι με αγορά)...
    Δηλαδή λες έχω έξοδα πχ 10.000 τον χρόνο άρα πρέπει να κάνω ΤΖΙΡΟ 50.000 με μικτό ποσοστό κέρδους 20% για να μην μπω μέσα...Δεν γνωρίζω επιχείρηση που κάνει σούμα και υπολογισμούς επι των αγορών της...
    Άρα όταν πουλάς κάτι 1 € και το έχεις αγοράσει 50 λεπτά κερδίζεις 50% επί του τζίρου σου...Τώρα αν σε αυτές τις τιμές εμπεριέχεται και φπα πρέπει πρώτα να τα αποφορολογήσεις και μετά να κάνεις τους υπολογισμούς σου μιας και το φπα είναι ξεχωριστός λογαριασμός που μετακυλίεται και δεν μένει σε καμία τσέπη (εκτός αν δεν κόβεις απόδειξη )...
    Τέτοια παιδαριώδη λάθη κάνουν πολλοί και μετά αναρωτιούνται "μα γιατί έκλεισα αφού ρε γμτ κέρδιζα 50% " ?
    Καλα λέει ο DimChios. Αλλο αυτο. Το εξηγώ και σε ποστ πιο πάνω. Αν το γραψεις όμως ετσι οπως το έβαλες εσυ, δεν βγαινουν τα μαθηματικα. Δεν διαφωνουμε, το ίδιο πράγμα λέμε στην ουσια.

  8. #38
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2012
    Μηνύματα
    43

    Smile ***

    Προς τους διαχειρηστες...αν πιστευετε πως ειναι λαθος η τελος παντων κακως ανεφερα ονοματα διαγραψτε το ...

  9. #39
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2012
    Μηνύματα
    43
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DimChios Προβολή μηνύματος
    μπερδευεσαι και εξοργιζεσαι χωρις λογο

    Δεν μπερδευομαι καθολου φιλε μου..ουτε εξοργιζομαι.

    Ποιος ο λογος;χαχαχα..δεν τρεχει τιποτα..δεν λυνουμε το κυπριακο...

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DimChios Προβολή μηνύματος
    μπερδευεσαι και εξοργιζεσαι χωρις λογο

    Δεν εξοργίστηκε καθόλου, κι αυτό μου κάνει εντύπωση

    Μπήκε σε φόρουμ μηχανόβιων για να πει πως κάποιος έμπορος του πρόσφερε 3500 για μπούσα του 07 σε πολύ καλή κατάσταση, και βρέθηκε και απολογούμενος...

    Ίσως αν έμπαινε σε φόρουμ εμπόρων, να του έλεγαν "πωωω ρε φίλε πολύ λίγα σου πρόσφερε....", δεν ξέρω...

  11. #41
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2012
    Μηνύματα
    43
    Στην τελικη ουτε κλεφτες τους ειπα ουτε τιποτα..απλα ειπα τι εγινε κ πως εγω το θεωρησα σφαξιμο..

  12. #42
    Αρχάριος Το avatar του/της nathair
    Εγγραφή
    08/03/2012
    Μηνύματα
    699
    Οταν φτάσει η ανεργία στο 35%, θα τις χαρίζουμε τις μηχανές, και δε θα τις παίρνει κανένας...

  13. #43
    εγω πότε θα ξύσω γόνατο? Το avatar του/της PQC
    Εγγραφή
    20/01/2005
    Μηνύματα
    164
    Για αυτόν τον λόγω προτιμώ να του βάλω φωτιά ή να το βάλω στο σαλόνι μου και να το βλέπω. Γ@μημένη εποχή
    Αν δείτε ένα μαύρο κόκκινο fazer 1000 να περνάει τάπα στην στροφή ξύνωντας μασπίεδες, αυτιά και γόνατα σίγουρα δεν είμαι εγώ

  14. #44
    εγω πότε θα ξύσω γόνατο? Το avatar του/της PQC
    Εγγραφή
    20/01/2005
    Μηνύματα
    164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nathair Προβολή μηνύματος
    Οταν φτάσει η ανεργία στο 35%, θα τις χαρίζουμε τις μηχανές, και δε θα τις παίρνει κανένας...
    Κοίτα υπάρχουν τύποι που για χρέπια 20 ετών ζητούν την Αρτά και τα Γιάννενα. Υπάρχουν όμως και μοτοσυκλέτες που πραγματικά τις χαρίζουν και δεν ψωνίζει κανείς.
    Αν δείτε ένα μαύρο κόκκινο fazer 1000 να περνάει τάπα στην στροφή ξύνωντας μασπίεδες, αυτιά και γόνατα σίγουρα δεν είμαι εγώ

  15. #45
    νομπελιστας χημειας!!! Το avatar του/της pilotos_xtreme
    Εγγραφή
    18/07/2008
    Μηνύματα
    463
    Μακρυα κ αγαπημενοι απο τον εν λογο εμπορα. το 2007 ειχα αγορασει cbf250 απο δαυτον και αποδειχθηκε μετα οτι ειχε ενα τρελο βαθουλομα στο ντεποζιτο το οποιο δε φαινοταν λογο τανκ μπαγκ κ φυσικα ποτε δε μου ειπε......
    απο παλια και προ κρισης και 10 χρονια πριν οι εμποροι ,τουλαχιστον ενα μεγαλο ποσοστο,ηταν και ειναι λαμογια. θα σου πουλησουν ακομα και το πιο χρεπι σαν το καλυτερο μηχανακι. θυμαμαι που και ο πετσας εδινε ενα χτ600 του 02 3500 χιλιαρικα οταν εψαχνα να αγορασω και οταν τον ρωτησα γιατι τοσα πολλα ,μου λεει γιατι δεν υπαρχει πιο καθαρο απο αυτο..... ευκολα το χε σκοτωσει καποιος 2000 και εψαχνε θυμα ο αλλος να βγαλει 1500 ευρο στο ετσι. γιατι οι περισσοτεροι δε πανε για τα 200 ευρο κερδος αλλα για τα 1000+ απο τα κοροιδα...
    σε αλλο εμπορα παλι καλλιθεα εχω παει μηχανακι και μου το χει σκοτωσει 1000 ευρο πιο κατω απο τη τιμη που το εδωσα τελικα.
    παντως για μπουσα του 07 τα 3500 ειναι πολυ λιγα . περιμενε ωσπου να βρεις ιδιωτη να το δωσεις φιλε.
    Θέλω να με πας εκεί που όλα είναι ωραία
    και να 'χω πάντοτε παρέα
    σου λέω θέλω να με πας
    Θεσσαλονίκη με φεγγάρι
    όλους τους πόνους μου να΄πάρει
    να ξημερώσεις στο Βαρδάρη
    εκεί για πάντα να με πας

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΟΤΟ ή Car χρειαζεται πιο πολύ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ?????
    από SUZUKAKIAΣ στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 137
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2008, 00:41
  2. θα αγοραζατε Er-6 για πρωτη μοτο??(πολυ πρωτη ομως)!!!
    από dimdil στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2008, 11:15
  3. GALOP: Πιο Avatar σας αρέσει πιο πολύ?
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2006, 19:38
  4. Μια πολύ καλή ιδέα...
    από VaSsiLaKos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 10:09
  5. Πολύ καλημέρα σας
    από Godfather στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 13:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF