Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Μεταχειρισμένο στα τυφλα ή κινεζικο καινούριο?

  1. #1

    Μεταχειρισμένο στα τυφλα ή κινεζικο καινούριο?

    Γεια σας παιδιά.Είμαι καινούριος στο φόρουμ και άσχετος από θέματα μοτοσυκλέτας.Στα 28 μου συνειδητοποίησα ότι εχω βαρεθεί τα λεωφορεία και αποφάσισα να πάρω παπάκι.Διαθέτω 1000 ευρώ πανω κάτω και
    έχω πέσει στο εξής δίλημμα.Να πάρω κανένα Kazer ή κανένα Modenas τριετίας ή να πάρω κανένα κινέζικο καινούριο.Το πρόβλημα είναι ότι αν πάω σε μεταχειρισμένο επειδή είμαι άπειρος φοβάμαι ότι θα πάρω γουρούνι στο σακί.Από την άλλη και τα κινέζικα ειναι να τα φοβάσαι αλλά δεν σκοπεύω να του κάνω βαριά χρηση.Το θέλω για να κάνω καμια 15ρια χιλιόμετρα την μέρα στο κέντρο και αυτό όχι καθημερινά και για καμιά 10ρια μήνες το χρόνο.Πιστεύετε ότι τίθεται θέμα ασφάλειας με τα κινέζικα?Γενικά είμαι συντηρητικός οδηγός και δεν σκοπεύω να προκαλώ την τύχη μου.Επίσης με κινέζικο δεν θα ανησυχώ και για κλοπή.Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απόψεις σας.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/09/2005
    Μηνύματα
    110
    Xωρίς να ξέρω και πολλά-πολλά,και εγώ τώρα θα πάρω παπί,δν πιστεύω ότι το μεταχειρισμένο είναι γουρούνι στο σακί,τουλάχιστον αν το πάρεις από αξιόπιστο μαγαζί που ελέγχει πριν αγοράσει!Για τα κινέζικα και μένα μου προτείναν,έχει μία αντιροσωπεία εδώ στην Θεσ/νίκη που τα συναρμολογούν μόνοι τους,είδα τα Scooter βασικά, πήρε ένας γνωστός,έχει 125 4Τ 1200eu με δύο χρόνια εγγύηση,και έχει και παπιά 110cc με 700eu!!Εμένα δν με ενθουσίασαν,αλλά θα σου πω χαρακτηριστικά,ότι ένας φίλος του πατέρα μού που ασχολείται από μικρό παιδί με τις μηχνές,όταν έμαθε ότι ενδιαφέρομαι για μηχανάκι μου είπε:"Το μηχανάκι που θα πάρεις να μην είναι κινέζικο,και να μην έχει μικρές ρόδες"!! Αυτά από μένα.. τώρα τα άλλα παιδιά θα ξέρουν κάτι παραπάνω να σου πουν!

  3. #3
    Kymco Activ sta 110cc poli kaili epilogi sta 1300 euros. apo etairia pu o kosmos deixnei oti tin empistevetai.Toylaxiston edo thessaloniki einai fiska apo kymco.Apo xarakthristika exei oti exun ta klasika papakia aytis tis katigorias + kapoia kaludia akoma gia perissoteres plirofories
    http://www.kymco.gr/models/papia/activ50-110.htm
    parte papakia-kato ta amaxia

  4. #4
    Να γράφει το κοντερ...... Το avatar του/της Maira
    Εγγραφή
    22/09/2005
    Μηνύματα
    1.445

    Re: Μεταχειρισμένο στα τυφλα ή κινεζικο καινούριο?

    Αν δεν έχεις καβαλήσει ξανά μηχανάκι, καλύτερα είναι να πάρεις μεταχειρισμένο. Σε καινούργιο δε μπορώ να σου πω με σιγουριά τι παίζει γιατί από όλες τις μάρκες έχω ακούσει και μικροπροβλήματα.
    Αν όμως αποφασίσεις για μεταχειρισμένο, καλύτερα να πας σε κάτι πολύ αξιόπιστο!

    Η HONDA είχε τα καλύτερα παπιά. Τώρα αν το πάρεις από μαγαζί έκεί είναι που μάλλον θα σε πιάσουν κορόιδο, γιατί έχουν τρόπους να καλύψουν τα προβλήματα. Καλύτερα από ιδιώτη. Να μην έχει πολλά έξτρα πάνω. Όσο πιο πολλά έξτρα, τόσο πιο ξεσκισμένο είναι το μοτερ.

    Ελπίζω να βοήθησα κάπως!Καλώς ήρθες!
    ....Έχω επιλεκτική ακοή. Συγνώμη δεν επιλέχτηκες.......

  5. #5
    Ενδιαφέρον το Kymco.Θα πάω να το δω.

  6. #6
    Αποτοξίνωση από το spam.. Το avatar του/της FestoNero
    Εγγραφή
    29/05/2005
    Μηνύματα
    556
    Ναι ναι, η Χοντα κανει καταπληκτικα ΠΑΠΙΑ..
    Κατι cbr....
    :rotflmao:
    Για τα λεφτά τα κάνεις όλα
    Για τα λεφτά δεν μ' αγαπάς
    Mα θα 'ρθει κάποτε η ώρα
    Kαι δε θα ξέρεις που χρωστάς..

  7. #7
    καμμένος.. Το avatar του/της ronin1
    Εγγραφή
    04/06/2005
    Μηνύματα
    567
    μην ακούω κινέζικα και κυμκο και ένασ σωρό μάρκες του κώ....ου!!!



    Πάρε ένα ΧΟΝΤΑ ή ένα ΥΑΜΑΗΑ παπί ακόμη και 10 ετίας είναι 1000 φορές πιο αξιόπιστο !!!

    Η κοπέλα μου έχει ένα townmate παπί 17 χρόνια!Απλά τακτική συντήρηση και το μηχανάκι πάει ακόμα κάθε μέρα πέρα δώθε σαν πιστό κια υπομονετικό γαιδουράκι!!!!!

  8. #8
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ronin1
    μην ακούω κινέζικα και κυμκο και ένασ σωρό μάρκες του κώ....ου!!!
    Πάρε ένα ΧΟΝΤΑ ή ένα ΥΑΜΑΗΑ παπί ακόμη και 10 ετίας είναι 1000 φορές πιο αξιόπιστο !!!
    γιατι τα HONDA και YAMAHA παπια στην Ιαπωνια τα φτιαχνουν???

    αμα δε ξερεις ρε φιλε τι πιπιλας οτι σου πασαρουν οι εμποροι???

  9. #9
    καμμένος.. Το avatar του/της ronin1
    Εγγραφή
    04/06/2005
    Μηνύματα
    567
    δεν πιπιλάω καταρχήν
    Τα μωρά πιπιλάνε 1ον αυτό

    2ον οι έμποροι πασάρουν τα κινέζικα και τα κυμκο γιατί πλουτίζουν από τις πωλήσεις των ανταλλακτικών κάθε μέρα

    πόσα κυμκο και πόσα κινέζικα έχεις δει 10ετίας?

    ΚΑΝΕΝΑ

    Πόσα παπιά παλιά κλασικά τα στρογγυλοφάναρα τα χοντα και τα 50άρια Υαμαχα? ΚΑΡΓΑ!

    Εγώ τη γνώμη μου λέω.Ούτε πουλάω μηχανάκια ούτε με κόφτει τι θα πάρει το παληκάρι!

    Μας ρωτάει και εκφράζω τη γνώμη μου και την άποψη μου.ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΜΑΛΑΚΙΣΜΕΝΗ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!Μην τη δέχεστε και μη τη διαβάζετε καν αν δεν την γουστάρετε




  10. #10
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ronin1
    δεν πιπιλάω καταρχήν
    Τα μωρά πιπιλάνε 1ον αυτό

    2ον οι έμποροι πασάρουν τα κινέζικα και τα κυμκο γιατί πλουτίζουν από τις πωλήσεις των ανταλλακτικών κάθε μέρα

    πόσα κυμκο και πόσα κινέζικα έχεις δει 10ετίας?

    ΚΑΝΕΝΑ

    Πόσα παπιά παλιά κλασικά τα στρογγυλοφάναρα τα χοντα και τα 50άρια Υαμαχα? ΚΑΡΓΑ!

    Εγώ τη γνώμη μου λέω.Ούτε πουλάω μηχανάκια ούτε με κόφτει τι θα πάρει το παληκάρι!

    Μας ρωτάει και εκφράζω τη γνώμη μου και την άποψη μου.ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΜΑΛΑΚΙΣΜΕΝΗ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!Μην τη δέχεστε και μη τη διαβάζετε καν αν δεν την γουστάρετε



    κοιτα να δεις φιλε μου

    εδω ειμαστε φορουμ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΩΝ

    αμα ειναι να λεμε ο καθενας το μακρυ και το κοντο του καλυτερα να το ονομασουμε COSMOPOLITAN

    πολλες απο τις "αλλες" εταιρεις με εδρα εκτος Ιαπωνιας (Μαλαισια, Κινα, Βραζιλια κτλ) κατασκευαζουν εδω και πολλα χρονια παπια και σκουτερ για τις "μεγαλες" (Honda, Yamaha, Kawasaki κτλ)

    αρα αυτο που λες εσυ "αθανατο παπι" κατα πασα πιθανοτητα εχει φτιαχτει σε χωρα που εσυ θεωρεις υποαναπτυκτη

    συγκρινες ποιοτητα Modenas Kriss με Honda Innova πχ ? (+εχει 500 ευρω παραπανω μονο και μονο για το ονομα = περιπου 20-30% πανω στη τιμη)

    αμα το κανεις ελα πες μου μετα...

  11. #11
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ronin1
    δεν πιπιλάω καταρχήν
    Τα μωρά πιπιλάνε 1ον αυτό

    2ον οι έμποροι πασάρουν τα κινέζικα και τα κυμκο γιατί πλουτίζουν από τις πωλήσεις των ανταλλακτικών κάθε μέρα

    πόσα κυμκο και πόσα κινέζικα έχεις δει 10ετίας?

    ΚΑΝΕΝΑ

    Πόσα παπιά παλιά κλασικά τα στρογγυλοφάναρα τα χοντα και τα 50άρια Υαμαχα? ΚΑΡΓΑ!

    Εγώ τη γνώμη μου λέω.Ούτε πουλάω μηχανάκια ούτε με κόφτει τι θα πάρει το παληκάρι!

    Μας ρωτάει και εκφράζω τη γνώμη μου και την άποψη μου.ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΜΑΛΑΚΙΣΜΕΝΗ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!Μην τη δέχεστε και μη τη διαβάζετε καν αν δεν την γουστάρετε

    το παιδι εχει δικιο οσων αφορα την πιο μαλακισμενη αποψη του κοσμου, γιατι εδω μεσα πολλα εχουν γραφτει που θα μπορουσαν να παρουν αυτον τον χαρακτηρισμο...

    τελος παντων, στο οτι δεν υπαρχουν μηχανακια 10ετιας κινεζικα οφειλεται στο γεγονος οτι η κινα δεν εξαγει 10 χρονια τωρα παπια στην ελλαδα... αμα πας ομως στην κινα σιγουρα θα δεις κανα κινεζικο 10ετιας αυτο ειναι δεδομενο.

    Αλλα γιατι δηλαδη σημαινει κατι αντικειμενικο το οτι θα κρατησει 10 χρονια? Θα κατσει ο ανθρωπος 10χρονια με ενα παπι? ελεος... Το μονο που υπερτερει το γιαπωνεζικο ειναι το οτι εχει μεγαλυτερη αξια μεταπωλησης ακομα και απο 2ο χερι, σε συγκριση με το κινεζικο 1ο χερι.... Και οπως ειπανε πιο πανω το γιαπωνεζικο ειναι μεν λιγο καλυτερο σε ποιοτητα και τεχνολογια ασφαλεια αξιοπιστο, και ζηταει το αναλογο αντιτιμο γιαυτο. Το αν θα χαθει καποια απο αυτες τις ιδιοτητες σε μεταχειρισμενο μηχανακι εξαρταται παντα απο τον ιδιοκτητη... Και στο κατω κατω ενα μεταχειρ 3ετιας εχει ιδιες πιθανοτητες να κλαπει με ενα κινεζικο καινουργιο, εφοσων ειναι φυσικα και τα δυο καλα σε πωλησεις γενικως (ανταλλακτικα δηλαδη)

    O Captain! my Captain! our fearful trip is done;
    The ship has weathered every rack, the prize we sought is won;
    The port is near, the bells I hear, the people all exulting,
    While follow eyes the steady keel, the vessel grim and daring.

  12. #12
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Kymco Activ sta 110cc poli kaili epilogi sta 1300 euros. apo etairia pu o kosmos deixnei oti tin empistevetai.Toylaxiston edo thessaloniki einai fiska apo kymco.Apo xarakthristika exei oti exun ta klasika papakia aytis tis katigorias + kapoia kaludia akoma gia perissoteres plirofories

    Για την περιπτωση σου ειναι οτι καλυτερο. Η Kymco δεν ειναι οπως οι Top μαρκες, πμ Yamaha, honda, modenas, αλλα δεν ειναι και κινεζικο. Πηγαινε δες το.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsoukas77
    Εγγραφή
    29/06/2004
    Μηνύματα
    375
    Φιλος μου εμπορος μοτοσυκλετων,εχει παρει τον τελευταιο μηνα ως ανταλλαγη τρια κινεζικα μηχανακια με χρηση 200χλμ.Αγανακτησαν οι ιδιοκτητες τους μεσα σε εναν μηνα και εχασαν σε 30 μερες το 40% των χρηματων που εδωσαν.
    Κατω τα χερια απο τον 'Ακη!

  14. #14
    καμμένος.. Το avatar του/της ronin1
    Εγγραφή
    04/06/2005
    Μηνύματα
    567
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
    Φιλος μου εμπορος μοτοσυκλετων,εχει παρει τον τελευταιο μηνα ως ανταλλαγη τρια κινεζικα μηχανακια με χρηση 200χλμ.Αγανακτησαν οι ιδιοκτητες τους μεσα σε εναν μηνα και εχασαν σε 30 μερες το 40% των χρηματων που εδωσαν.


    Όταν τα λέω εγώ φίλε μου ...λέω το μακρύ μου και το κόντό μου και κάνω το φόρουμ κοσμοπόλιταν!

    Ο έμπορος της ΚΥΜΚΟ, την άφησε μετά από ένα χρόνο, γιατί ''μάλωνε με τον κόσμο'' όπως ακριβώς μου είπε!Τα αγόραζαν και τους είχε μέα παρα μέρα στο μαγαζί πάλι, μια το ένα μια το άλλο.
    Ο καθένας έχει τις απόψεις του και τις εμπειρίες του.Αυτή είναι η δική μου

  15. #15
    Telika pira to Kymco.Molis tha eimai se thesi na exo apopsi tha sas enimeroso.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Παπι κινεζικό μεταχειρισμενο 400ευρω... Είναι καλή τιμή?
    από r6mania στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2009, 20:59
  2. κρανος καινουριο ή μεταχειρισμένο?
    από argyargy στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2009, 13:37
  3. Καινούριο street triple ή μεταχειρισμένο speed triple?
    από jimbou στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2008, 09:32
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/04/2007, 11:49
  5. Fazer καινούριο ή μεταχειρισμένο
    από Πυρπαυλάκι στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2006, 13:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF