Σελίδα 6 από 14 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 201

Θέμα: Isle of Man TT ! 2013 ! Όσοι πιστοί προσέλθετε !

  1. #76
    και στο ΙΟΜ θες χειμωνιατικα ρουχα οπως μαλλον και σε ολλη την Αγγλικη διαδρομη.. εγω ψοφησα απο το κρυο 7 μερες εκει...
    ORGIA!!!!!

  2. #77
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astroman76 Προβολή μηνύματος
    και στο ΙΟΜ θες χειμωνιατικα ρουχα οπως μαλλον και σε ολλη την Αγγλικη διαδρομη.. εγω ψοφησα απο το κρυο 7 μερες εκει...
    Για αυτό μου φαίνεται ας πάω τώρα με αεροπλάνο και μετά με το καλό αν πάρω μηχανή πάω και οδικός

    Τι λέτε πάντως να ανοίξω θεματάκι για καμιά Θεσσαλονίκη ?

  3. #78
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    παει να πει διαχειριση κουρασης (η οποια ειναι υπευθυνη για ατυχηματα).
    παει να πει σιγουρια για το εγχειρημα (η οποια ειναι απαραιτητη για να μην απογοητευθεις στα μισα και δεν ξερεις τι να κανεις).
    παει να πει εμπειρια μεσα απο οτι μπορει να σου δωσουν τα πολλα χλμτρα (λαστιχο,βενζινη,πτωση).

    παει να πει δεν παμε ''ξεβρακωτοι στα αγγουρια''.

    να παει.1000 φορες να παει!!!αλλα να γυρισει κι ολας!

    + βάλε όσα γουστάρεις.

    Εμένα η ταπεινή μου γνώμη είναι πως παραείναι παράτολμο κάτι τέτοιο.

    Είναι σαφώς ευχάριστο να διαβάζεις ότι κάποιος έχει ένα παπί και δεν ανοίγει thread για να ρωτήσει τι εξάτμιση να του βάλει για να ξυπνάει η κυρα κομπρέσα που μένει στον τέταρτο κάθε φορά που περνάει έξω απο την πολυκατοικία της ή ποιο τζελ ταιριάζει καλύτερα με το χρώμα της ποδιάς, αλλά αν'αυτών ψάχνεται για να κάνει ταξίδι και μάλιστα καραβαρβάτο. Το θέμα είναι ότι το όχημα αυτό από τη φύση του δεν είναι κατάλληλο για κάτι τέτοιο. Αν πηγαίνει? Πηγαίνει. Όλα πηγαίνουν. Κι ένας μπάρμπας μου είχε στα νιάτα του μια γκόμενα στην Καλαμάτα και τραβιότανε Αθήνα-Καλαμάτα μέρα παρά μέρα με ένα πενηντάρι που είχε τότε για να δει την καλαματιανή. Κάθε φορά που μου έρχεται σαν εικόνα μου θυμίζει τη σκηνή από το "Ο ηλίθιος κι ο πανηλίθιος" που έχουν πάρει ένα σκουτεράκι ή τι διάολο είναι αυτό και τραβάααααανε και πάααααααανε και κρέμονται από τις μύτες τους οι μύξες σα σταλακτίτες.

    Το ότι μαζεύτηκαν κάποιοι παλαβοί και πήρανε τις βέσπες τους και τράβηξαν να δους τις πολικές αρκούδες δε σημαίνει ότι το στοιχείο της βέσπας είναι το να καταπίνει χιλιόμετρα όπως η φάλαινα το πλαγκτόν. Ούτε ότι μπορούμε να το κάνουμε όλοι. Το παπί είναι γαμώ τα εργαλεία. Αλλά για συγκεκριμένες χρήσεις. Δεν προορίζεται για το γύρο της Ευρώπης ούτε για ταξίδι στην Ανδρομέδα 4. Ξαναλέω, κάποιος μπορεί από πείσμα να το κάνει. Και τα γόνατά μας δε φτιάχτηκαν για να περπατάμε και κάτι παλαβοί πάνε και ανεβαίνουν στην Παναγία της Τήνου γονατιστοί. Δε λέει κάτι αυτό. Το αν είναι μαλάκες, μαζόχες, πιστοί, πεισμάταρηδες, ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο, ακόμα το ψάχνουμε κι ο καθένας από την πλευρά του το βλέπει με τον τρόπο του.

    Για να κλείσω, τηρουμένων των αναλογιών, εμένα αυτό το εγχείρημα μου κάνει λίγο σα μία πολύ πιο noble εκδοχή των τόσων thread που ανοίγονται και λένε "Θέλω να πάρω busa/ss1000/zzr για πρώτη μηχανή". Όπως και για να φτάσεις στο ss1000 πρέπει να περάσεις πρώτα από κάποια στάδια γιατί αλλιώς κινδυνεύεις να σε κλαίει η μάνα σου, αντιστοίχως και πριν φτάσεις να κάνεις ένα τέτοιο ταξίδι πρέπει να αποκτήσεις την απαραίτητη εμπειρία σε μικρότερα (και μέχρι τότε πιθανότατα να έχει έρθει στα χέρια σου και μια πιο κατάλληλη μηχανή).

    Είναι πολύ πιο γοητευτικό και ρομαντικό να διαβάζεις ότι κάποιος θέλει να πάει Αγγλία με μια πάπια παρά ότι θέλει να πάρει fireblade μόλις του βγει το δίπλωμα. Γι'αυτό και θεωρώ ότι επικρότησαν τη σκέψη κάποια μέλη. Δεν κατηγορώ κανέναν. Απλά λέω πώς το βλέπω.

    Επικίνδυνο το fireblade λοιπόν για πρώτη μηχανή κι αντιστοίχως επικίνδυνο κι ένα τέτοιο ταξίδι για πρώτο ταξίδι.

  4. #79
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vassilis88
    Εγγραφή
    07/11/2004
    Μηνύματα
    1.703
    ρε μπόΗζ..... ο καθενας παει με gs στην αλλη ακρη του κοσμου...... εκει ειναι η γοητεια του θεματος οτι δν θα το χει κανει κανενας αλλος......
    εδω υπαρχει κοσμος που το κανει με ποδηλατο, γνωρισα δυο που κατεβηκαν ελλαδα απο σουηδια κ βορεια γαλλια...... το μηχανακι θα κωλωσει? σιγα σιγα αποφευγοντας μεγαλους δρομους βλεπεις-σταματας κ σε χωρια-επαρχια κ βλεπεις πολυ περισσοτερο απ ολα τα μερη που πας οχι μονο τις αουτοστραντες

  5. #80
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vassilis88 Προβολή μηνύματος
    ρε μπόΗζ..... ο καθενας παει με gs στην αλλη ακρη του κοσμου...... εκει ειναι η γοητεια του θεματος οτι δν θα το χει κανει κανενας αλλος......
    εδω υπαρχει κοσμος που το κανει με ποδηλατο, γνωρισα δυο που κατεβηκαν ελλαδα απο σουηδια κ βορεια γαλλια...... το μηχανακι θα κωλωσει? σιγα σιγα αποφευγοντας μεγαλους δρομους βλεπεις-σταματας κ σε χωρια-επαρχια κ βλεπεις πολυ περισσοτερο απ ολα τα μερη που πας οχι μονο τις αουτοστραντες
    Κι ο Forrest Gump περπατούσε ασταμάτητα.. αλλά το θέμα μας εδώ είναι για κάποιον που θέλει να πάει στο ΙΟΜ με παπί... μπορεί να γίνει.. εύκολα ή δύσκολα, ο κώλ@ς του το ξέρει.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #81
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vassilis88 Προβολή μηνύματος
    ρε μπόΗζ..... ο καθενας παει με gs στην αλλη ακρη του κοσμου...... εκει ειναι η γοητεια του θεματος οτι δν θα το χει κανει κανενας αλλος......
    εδω υπαρχει κοσμος που το κανει με ποδηλατο, γνωρισα δυο που κατεβηκαν ελλαδα απο σουηδια κ βορεια γαλλια...... το μηχανακι θα κωλωσει? σιγα σιγα αποφευγοντας μεγαλους δρομους βλεπεις-σταματας κ σε χωρια-επαρχια κ βλεπεις πολυ περισσοτερο απ ολα τα μερη που πας οχι μονο τις αουτοστραντες
    Η διαφορα ειναι ομως οτι αυτοι δεν ξηπνησαν μια μερα και λενε παμε με το ποδηλατο Ελλαδα...

    μην ξεχνατε οτι οι επαρχιακοι δρομοι εχουν ακομη πιο χαμηλα ορια απο τους αυτοκινητοδρομους ετσι δεν βλεπω να βγαζεις ευκολα 300-400χμ σε μια μερα οπως ειπε καποιος ειδικα απο δρομους που δεν εχει παει ποτε, εκτος και αν εχει διαθεση να κανεις κανα 8ωρο καθε μερα στην σελα και μετα να εχεις το κουραγιο να πας να δεις καθε μερα αγωνες.. μαλλον στο κρεβατι θα την βγαλεις με λουμπαγκο
    ORGIA!!!!!

  7. #82
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Προ 6ετίας αποφασίσαμε να πάμε μια παρέα σε μαγευτική παραλία της Πύλου... Μαραθόπολη 275χλμ από Αθήνα... DRZ400, Funduro ή tiger 1095, διάφορα μοτοσακά κι ένα κάμπριο συνοδείας... Εγώ με ΑΧ-1 γιατί το 954 δεν ηταν διαθέσιμο... Το πήγαινε ήταν μαρτύριο αλλά κάτι η παρέα, κάτι το πάμε για ξεκουραση ήταν υποφερτό -μέγιστη ταχύτητα 90-100 χαω... Η επιστροφή μόνος ήταν μαρτύριο ανυπόφορο... κάθε 50-60 χλμ στάση.. πονος στη μέση, στον κώλ@, στα χέρια, τα πάντα με πείραζαν.. όταν έφτασα σπίτι, το πέταξα και δεν ήθελα να δω μηχανή για 2-3 μέρες.... Με το 954 κάναμε με άλλη παρέα 2.500χλμ μέσα στην Ελλάδα σε κάτι βουνά της Δ. Μακεδονίας/Ηπειρου/Θεσσαλίας σε 3 μέρες και γυρίσαμε σαν να μην πήγαμε πουθενά ξεκούραστοι... Οπότε μην τα πετάτε έτσι ορισμένοι τα ευκολάκια...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #83
    Οπότε γράφω Χ για παρέα γιατί είπε ένα παιδί δεν μπορεί ο άλλος να είναι με μηχανή και να είσαι εσύ με παπί ! οπότε αεροπλάνο ! Το να πάω Θεσσαλονίκη το βλέπω πιο εφικτό !

  9. #84
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    να σου πω κι εγω την αποψη μου.
    το να πας στην αλλη ακρη της ευρωπης με παπι,γινεται.το θεμα δεν ειναι αν ειναι εφικτο ενα τετοιο τολμημα,αλλα αν αξιζει και αν ειναι ασφαλες.νομιζω πως η απαντηση ειναι οχι.ειδικα να εισαι μονος σου.αν ειχες εστω αλλο ενα μηχανακι παρεα θα σου ελεγα να το κανετε σε τουρ φαση με σκοπο να φτασετε εκει.κατι το οποιο θα ηταν ακομα πιο χρονοβορο.
    καλο ειναι να πας σκαλι σκαλι.με μοτοσυκλετα,και παρεα θα εβρισκες και πιο καλα θα περναγες.αλλιως να εχεις μαξ ταχυτητα 120 αλλιως 200.αν "καιγεσαι" τοσο πολυ για ταξιδι στο εξωτερικο,δοκιμασε πρωτα να πας σε κανενα gp μουτζελο η μιζανο.αν σε ενδιαφερει μονο το τ τ παρε το αεροπλανακι και πηγαινε να το απολαυσεις...
    μπραβο παντως για την σκεψη σου αυτη και ζυγισε τις αποψεις μας με τις δικες σου και κανε οτι πιστευεις.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  10. #85
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vassilis88
    Εγγραφή
    07/11/2004
    Μηνύματα
    1.703
    αστρο εχω κανει με 125/250/400 μονοκυλινδρα αθηνα-πατρα χωρις διοδια/το ιδιο με βροχη/πατρα-βολο σε δρομους που ειναι χειροτεροι απο αυτους που συνανταει κανεις στην ευρωπη κ δν ειχα θεμα κουρασης οποτε συνεχιζα αλλο τοσο + οτι σε ταξιδι λογω ανεβασμενης ψυχολογιας δν σε πολυπειραζει κ η κουραση
    σναηπερ αν το κανες στα 22 σου θεωρω οτι δν θα ειχες κανενα θεμα.. α κ υπαρχουν κ ανθρωποι που οντως περπατανε -κ χωρις ωτοστοπ- σαν το φορεστ γκαμπ το θεμα ειναι να το παρει κανεις αποφαση κ να το θελει κ να μη γκρινιαζει με το παραμικρο
    εν τελει νικ ανετα πας, με αεροπλανο δε θα δεις τιποτα περα του ιομ με το κρυπτον τη μιση ευρωπη αρα εσυ αποφασιζεις βασει χρονου/χρηματων

  11. #86
    Μεσόγειος διασώστης Το avatar του/της Shiatman
    Εγγραφή
    24/09/2004
    Μηνύματα
    702
    Εγώ λέω πως με κ@υλα όλα γίνονται, εγώ όταν καβάλησα πρώτη φορά για το νησί ούτε χάρτη δεν είχα και μου λέγανε που θα πάς με το ΤRX... (λες και ήταν κανα 50άρι)

    clowns to the left of you, jokers to the right................................. the choice is yours mate!!

    http://www.youtube.com/watch?v=DohRa9lsx0Q
    WHO RUNS THE SHOW

  12. #87
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Η ψυχή λέει τράβα και μη σε νοιάζει...η λογική λέει που πας να μπλέξεις;
    Δύσκολη απόφαση. Αν το αεροπλάνο δεν ήταν τόσο φτηνότερο η απάντησή μου θα ήταν ξεκάθαρη, αλλά όσο σκέφτομαι ότι η διαφορά στο μπάτζετ μπορεί να είναι μέχρι και 1500ευρώ, μια μηχανή ακόμα δηλαδή..., δυσκολέυομαι.
    Ταξιδιωτικά δεν είναι τόσο η πάπια που προβληματίζει όσο η απειρία, η οποία καλύπτετε με διάβασμα και οργάνωση...
    Αν διαθέτεις χρόνο και χρήμα πάντως η ιστορία αυτή θα ήταν από τις καλύτερες.
    Όπως και αν αποφασίσεις τελικά κράτα το θεματάκι ανοιχτό...μπορεί να σε βρω εκεί το 14.


    υ.γ. Έχω κάνει Αθήνα-Ρεντίνα το 2000 με ΤΤR250 και πολύ το γούσταρα...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  13. #88
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    οι λογοι για να μην κανεις κατι τετοιο ειναι πολλοι,και η αποφαση για να το κανεις μια.αν οντως ηθελες να το κανεις δεν θα μπορουσε κανεις να σου αλλαξει γνωμη.αυτη ειναι και η διαφορα των ανθρωπων που εχουν ενα ονειρο και κανουν τα παντα να το πραγματοποιησουν,με τους υπολοιπους που απλα αναπνεουν.απο την στιγμη που μετα απο τις παροτρυνσεις των περισσοτερων εδω το γυρνας στο αεροπλανο,δεν το θες αρκετα..

  14. #89
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    [...] tiger 1095[...]
    tiger 955i (αμα γερναει ο ανθρωπΑς...)

    Κατα τα αλλα συμφωνω.

    Όσοι γραφετε ελαφρα τη καρδία "πηγαινε με το παπι" , τι εμπειρια εχετε απο ταξιδια πολύημερα γενικώς?
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  15. #90
    Eγώ που είμαι από αυτούς που του λένε να πάει ,δεν έχω καμία εμπειρεία από ταξιδια πολύημερα γενικώς ,αλλά δε μασάω κιόλας . Αν μπορέσω κάποια στιγμή να βρω το χρόνο,δεν θα κάτσω να το πολυσκεφτώ και ούτε θα ξυρίσω την τρίχα .... Καμιά φορά αυτά μετράνε περισσότερο .

    ...Για μένα .

Σελίδα 6 από 14 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Isle of man TT road race - respect!
    από trelf στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2012, 20:06
  2. Isle of Man TT 2012
    από chr1s_86 στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2012, 03:26
  3. The Spectacular TT (Isle of Man)
    από chester24 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2012, 09:52
  4. Isle of Man TT
    από cillis στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2012, 16:47
  5. Isle Of Man 2007 Centennial TT
    από zman στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2007, 10:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF