Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Απο XtX σε ΜΤ 03 >>>The story!!!

  1. #1

    Απο XtX σε ΜΤ 03 >>>The story!!!

    hello guys! εχω να γραψω κανα δυο χρονια σε φορουμ.. αλλα ηρθε η ωρα νομιζω
    μετα απο μια υπεροχη συμβιωση με το χτακι μου μπηκε ο διαλος μεσα μου και το εκανα ανταλλαγη με αμαξι... οταν βεβαια καταλαβα τι βλακεια εκανα ηταν αργα και τα οικονομικα μας δυσκολα λογω κρισης κτλ οποτε το να παρω παλι χτχ με τα στανταρτσ μου(λιγα χλμ,ασπρο..) ηταν απιθανο...!λεω να αλλαξω σχολη λογω της καταστασης και αγοραζω ενα Gsxr 750 του 94.. ολα καλα ολα ωραια πλακα ειχε το gixxer και το κανω με την μια με στρεετ με τιμονι μασκα κτλ..!!αυτην η πλακα με το gixxer δεν κρατησε για πολυ.. και συντομα ηταν αφημενο στην αυλη εχοντας κανει λιγα χιλιομετρα μετα την αγορα του..!Αρχισα λοιπον να ψαχνω για καμια ευκαιρια για καποιο χτχ...μετα απο ψαξιμο καταλαβα οτι ηθελα 4000Ε τουλαχιστον για ενα καλο,οποτε αρχισα να κοιταω τι αλλο μπορω να βρω που να εχει το διαμαντι της yamaha (660) πανω του..!τοτε ηταν που ειδα το MT ηταν σε καλυτερες τιμες και φορουσε το ιδιο μοτερ αφου διαβασα μερικα τεστ κτλ ειπα να προχωρησω λιγο και να δω κανενα απο κοντα μιας και δεν ειχα δει ποτε απο κοντα!παω το καλοκαιρι χανια για διακοπες και παω σε μια μαντρα που ειχε (οπως ελεγε) MT 03 2011 με 2000χλμ 3000Ε.. λεω απιστευτη ευκαιρια..!μολις πηγα μου λεει το εδωσα την παρασκευη (δυο μερες πριν) και προσπαθει να μ πλασαρει ενα gsx του 06 με 600χλμ... και λεω βρομαει η δουλεια..!σπιτι παλι αναζητηση στο car και βρισκο ενα λευκο στην αλλη μερια της κρητης με 3500Ε και 6000χλμ λεωφορειο πρωι πρωι και παω ηρακλειο να βρω το παλικαρι!σκαει μυτη με ενα μτ που ηταν λες και βγηκε απο την βιτρινα απευθειας ο ερωτας ηταν κεραυνοβολος και παμε κατευθειαν σε κεπ για τα χαρτια!
    ξεκιναω για χανια και απεθειας καταλαβαινω το μοτερ να ειναι πιο ζωηρο απο μαμα χτχ ξεκιναν οι στροφες και ανοιγω λιγο γκαζι.. μπαινω σε στροφη και παω να πλαγιασω .....Οπ "houston we have a problem" το MT δεν πεφτει με τιποτα κατω και κοντευω να φυγω εκτος δρομου
    χαλαρα μεχρι τα χανια και την επομενη μερα το MT στο λιμανι και εγω αεροδρομιο!
    γυριζω πισω και αναμενω να φτασει και το ομορρφο αλλα "αχρηστο" ΜΤ
    φτανει και συντομα αρχιζει η επεξεργασια..πρωτο στοιχειο ειναι οτι αφτην η σπιρταδα σε σχεση με τα χτ οφειλετε στο κοντο γραναζωμα 15/47 εναντι 15/45 χτ!γνωστη στροφοδιαδρομη που το χτ κοντευε να βρει κατω και πιεζω να δω γτ ΔΕΝ πεφτει ,το ριχνω επειτα απο πολυ ζορι και αρχιζει να κουναει επικινδυνα...!επεξεργασια και παλι και ελενχο στα ελαστικα ,που δειχνει οτι ειναι το προβλημα!ο προηγουμενος ιδιοκτης μιας και οικογενιαρχης δεν πιεζε καθολου το μηχανακι και ετσι τα λαστιχα φαγωθηκαν με το δικο του χαλαρο τροπο οδηγησεις με αποτελεσμα να κανουν σκαλοπατι σε καποιες μοιρες και να μην με αφηνουν να στριψω..!
    να τελειωνω σιγα σιγα μετα απο ενα καλοκαιρι με το ΜΤ εχω αλλαξι το μπροστα γραναζι με ενα 16 δοντια ωστε να γινει οπως τα χτ και ελαχιστα πιο μακρη,εβγαλα το ασχημο πισω φαναρι και εκανα καποιες βελτειωσεις στο φιλτροκουτι +το dna που εβαλα!τα λαστιχα μετα απο μερικες διαδρομες πηραν το βαπτισμα (αν και ειναι για αλλαγη..) οποτε μπορω να πω πλεον οτι ειναι ενα πολυ "ευκολο" μηχανακι με φοβερη γεωμετρια που σε αφηνει να το "βαλεις" οπως θες στην στροφη!ειναι πιο σταθερο απο το χτ στα πολλα και δεν κουναει..εχει πιο σφιχτες αναρτησεις και δεν κανει αυτα τα μεγαλα βυθισματα που κανουν τα χτ στα φρενα,τα φρενα εμπρος ειναι πανισχυρα και απλα δεν κουραζοντε ποτε..!γενικα ειναι ποιοτικα λιγο ανωτερη απο το χτ!
    κακα ειναι, οτι τον αυγουστο εκαιγε η πισω σελα τον ποπο της κοπελας μ αλλα με δυο τελικα θα στρωσει πιστευω,το κοντο μαμα γραναζωμα και αφθονος αερας που τρως στο ταξιδι!οσο για την θεση οδηγησεις ειμαι 1.76μ και 72 κιλα και μου ειναι τελειο!!!α ενα ακομα κακο ειναι οτι δεν μπορω να βρω μεταχειρισμενα τελικα και τα καινουργια ειναι πολυ ακριβα + οτι τα "εξτρα" που δινει η yamaha ειναι πανακριβα και αφτα!!

    σορυ αν σας κουρασω με το βιβλιο που εγραψα αλλα ειναι μια πραγματικη εμπειρια οπως την εζησα!
    οποιος την διαβασει θεωρειτε ηρωας
    μερικες φοτο απο το XTακι και το αδερφακι MT!
    http://imageshack.us/a/img69/9938/26062009224.jpg
    http://imageshack.us/a/img208/9905/100qb.jpg
    http://imageshack.us/a/img545/9285/13373346.jpg

  2. #2
    Ξανα καλωστονε .
    Ωραίος !! Και το μηχανάκι γ@μ@το . Να το χαίρεσαι και να έχεις πολλά και ασφαλή χλμ μαζί του .
    Εδώ έχει ο τύπος Ακρα με τη μια ψιλοχτυπημένη . Αν δε σε χαλάει εσένα , πιστεύω πως με ενα 400άρι θα τη δώσει ( μπορεί και πιο κάτω ... ) http://www.car.gr/parts/view/3163414/

  3. #3
    ευχαριστω πολυ φιλε!!! και σε εσενα πολλα και ασφαλη χλμ!!
    μωρε το χτυπημα δεν θα ηταν τοσο το προβλημα απλα αυτες ειναι για μτ 01 1700cc

  4. #4
    ...Ούτε που το πρόσεξα .... Μτ πάτησα ...Έτσι απο περιέργεια να δω τι παίζει

  5. #5
    χαχα δυστυχως τα εχω ψαξει και εγω αλλα τιποτα!μονο απο ebay αν βρω κατι!!

  6. #6
    Αν βρεις , βάλε ixil ... Aπίστευτος ήχος . Κάποτε ήθελα να τις βάλω στο 675

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IXIL_Underseat_Dual_Xtrem_Black_YAMAHA_MT03_2006_on_34420.jpeg 
Προβολές:	209 
Μέγεθος:	23,4 KB 
ID:	277575

  7. #7
    βασικα με ενδιαφερει πιο πολυ η αποδοση παρα ο ηχος,οι ixil ειναι αρκετα ακριβες!βρηκα πριν κατι μερες giannelli τιτανιου στα 300 απο ιταλια,του εστειλα μαϊλ αν στελνει ελλαδα μου λεει 60 ευρο μεταφορικα..λεω οκ!τωρα περιμενω μαιλ για το paypal αλλα παιζει και να τιε εδωσε γτ δεν τις βλεπω μεσα.. δεν ξερει και καλα αγγλικα και τρομαζω να συνενοηθω!

Παρόμοια θέματα

  1. ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ Fairing ΑΠΟ ΑΝΘΡΑΚΟΝΗΜΑ ΣΕ Cbr600f
    από ΣΤΑΥΡΟΣ στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2007, 13:26
  2. Usd απο ΖΧ12 σε ΖΧ9
    από NikosZX9 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2006, 16:35
  3. Την ΜΤ-03 ετοιμάζει η Yamaha
    από Κανένας στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2006, 20:51
  4. μετατροπή από supermotard σε enduro
    από GhostDog στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2006, 19:50
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2005, 11:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF