Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 40

Θέμα: Τελη κυκλοφοριας

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Πέρυσι έκανα 2 μεταβιβάσεις, και στις 2 μου ζητήθηκαν τα τρέχοντα τέλη, τα οποία για να έχουν πληρωθεί, σημαίνει ότι έχουν πληρωθεί και τα προγενέστερα
    Όπως έγραψε και ο sapila racing (μα "σαπίλα"; ), άλλο τα τρέχοντα άλλο τα προηγούμενα. Μπορούσες κάλλιστα να πληρώσεις το 2012 πχ και να οφείλονται όλα τα υπόλοιπα.

    Επίσης, επειδή οι φορολογικοί νόμοι είναι μέρος της δουλειάς μου, θα επιμείνω ότι τα τέλη βεβαιώνονται στον εκάστοτε κάτοχο.



    ΠΟΛ.1049/15.3.2011
    Βεβαίωση τελών κυκλοφορίας και προστίμων παρελθόντων ετών, σε περίπτωση μη προμήθειας του ειδικού σήματος ή καταβολής μειωμένων τελών.

    (...)Σύμφωνα με τις γενικές διατάξεις περί της φορολογίας αυτοκινήτων, η υποχρέωση καταβολής των οφειλομένων τελών κυκλοφορίας και προστίμων είναι αυτοτελής και βαρύνει τον εκάστοτε κάτοχο του οχήματος για το χρονικό διάστημα που είχε στην κατοχή του το όχημα αυτό.(...)

    (...)Συνεπώς, σε περίπτωση που υπάρχουν οφειλές τελών κυκλοφορίας προηγουμένων κατόχων του ίδιου οχήματος, αυτά βεβαιώνονται από τον Προϊστάμενο της Δ.Ο.Υ. φορολογίας εισοδήματος του εκάστοτε κατόχου, μετά την ενημέρωσή του από τη Δ.Ο.Υ. που διαπίστωσε την οφειλή.(...)


    Μπορείς να διαβάσεις ολόκληρη την ΠΟΛ εδώ:
    Think faster than you ride

  2. #17
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Όπως έγραψε και ο sapila racing (μα "σαπίλα"; ), άλλο τα τρέχοντα άλλο τα προηγούμενα. Μπορούσες κάλλιστα να πληρώσεις το 2012 πχ και να οφείλονται όλα τα υπόλοιπα.

    Επίσης, επειδή οι φορολογικοί νόμοι είναι μέρος της δουλειάς μου, θα επιμείνω ότι τα τέλη βεβαιώνονται στον εκάστοτε κάτοχο.



    ΠΟΛ.1049/15.3.2011
    Βεβαίωση τελών κυκλοφορίας και προστίμων παρελθόντων ετών, σε περίπτωση μη προμήθειας του ειδικού σήματος ή καταβολής μειωμένων τελών.

    (...)Σύμφωνα με τις γενικές διατάξεις περί της φορολογίας αυτοκινήτων, η υποχρέωση καταβολής των οφειλομένων τελών κυκλοφορίας και προστίμων είναι αυτοτελής και βαρύνει τον εκάστοτε κάτοχο του οχήματος για το χρονικό διάστημα που είχε στην κατοχή του το όχημα αυτό.(...)

    (...)Συνεπώς, σε περίπτωση που υπάρχουν οφειλές τελών κυκλοφορίας προηγουμένων κατόχων του ίδιου οχήματος, αυτά βεβαιώνονται από τον Προϊστάμενο της Δ.Ο.Υ. φορολογίας εισοδήματος του εκάστοτε κατόχου, μετά την ενημέρωσή του από τη Δ.Ο.Υ. που διαπίστωσε την οφειλή.(...)


    Μπορείς να διαβάσεις ολόκληρη την ΠΟΛ εδώ:
    Τώρα εσύ έχεις δίκιο.... αλλά όλο το παραπάνω είναι για γέλια.... (όσοι κλαίνε μηχανάκι καταλαβαίνουν)
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #18
    Κι εγώ έχω κλάψει μηχανάκι ρε συ... Καταλαβαίνω τι λες.

    Πολλοί δεν γνωρίζουν όμως ότι πρέπει να δηλώσουν την κλοπή ΚΑΙ στην εφορία, (με αντίγραφο της δήλωσης κλοπής από την αστυνομία), και τρέχουν αργότερα.

    Οι νόμοι όμως υπάρχουν και δεν επιδέχονται αμφισβήτηση. Ακόμα και στον πιο στρυφνό και αδαή υπάλληλο, βρίσκεται η άκρη.
    Think faster than you ride

  4. #19
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Μπλέχτηκα...
    Σίγουρα το 2009 που είχα μεταβιβάσει αυτοκίνητο μου είχε ζητηθεί λίστα με τα τέλη, τώρα για να λέει έτσι η ΠΟΛ, προφανώς είχα πέσει εγώ σε υπάλληλο που τα ζήτησε ;
    Δεν επιμένω, μάλλον έχετε δίκιο, αφού η εγκύκλιος το αναφέρει ότι υπάρχει σαν ζήτημα, αλλιώς θα θεωρούταν αυτονόητο ότι θα πρέπει να έχουν εξοφληθεί τα προηγούμενα τέλη

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  5. #20
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Κι εγώ έχω κλάψει μηχανάκι ρε συ... Καταλαβαίνω τι λες.

    Πολλοί δεν γνωρίζουν όμως ότι πρέπει να δηλώσουν την κλοπή ΚΑΙ στην εφορία, (με αντίγραφο της δήλωσης κλοπής από την αστυνομία), και τρέχουν αργότερα.

    Οι νόμοι όμως υπάρχουν και δεν επιδέχονται αμφισβήτηση. Ακόμα και στον πιο στρυφνό και αδαή υπάλληλο, βρίσκεται η άκρη.
    Ακόμα όμως και ... αργότερα, η κλοπή μπορεί να δηλωθεί και με προγενέστερη ημερομηνία. Αρκεί να υπάρχει το αντίγραφο της μήνυσης ή του βιβλίου συμβάντων από την αστυνομία

  6. #21
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Ακόμα μία απάντηση από εμένα (προσοχή, ίσχυε το 2009, αν άλλαξε κάτι γράψτε λάθος) :

    Στη μεταβίβαση απαιτείται να είναι πληρωμένα τα τέλη του τρέχοντος έτους. Ωφειλόμενα τέλη προηγουμένων ετών βαρύνουν τον ιδιοκτήτη του οχήματος κατά εκείνη την περίοδο. Αγόρασα μηχανή με πληρωμένα τέλη του έτους και αρκετά ωφειλόμενα προηγουμένων ετών. Το επόμενο έτος κατέθεσα και τις πινακίδες προσωρινά (ουδέν μονιμότερον...) χωρίς πρόβλημα. Αν τώρα τρέχει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης, εμένα ποσώς με αφορά αφού όσο είναι στην κυριότητά μου, η μοτό δε χρωστάει τίποτα.

  7. #22
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Δε ξέρω αν θα επηρεάσει και τα μοτοσακα, αλλα αν συνειδητοποιήσουν οτι πληρωνεις κανα 10ρικο για 600 κυβικα(και χαμηλα τελη) τοτε..... :s


    Μεγάλες ανατροπές στη φορολόγηση των Ι.Χ. αυτοκινήτων εξετάζει ο υφυπουργός Οικονομικών, Γιώργος Μαυραγάνης. Για να αντιμετωπίσει τις απώλειες κρατικών εσόδων από τις μαζικές καταθέσεις πινακίδων, ετοιμάζει νομοσχέδιο που προβλέπει να φορολογούνται τα αυτοκίνητα όχι βάσει του κυβισμού τους, αλλά βάσει της εργοστασιακής αξίας τους.
    Το χτύπημα προβλέπεται να είναι διπλό, καθώς πολλοί ιδιοκτήτες θα κληθούν να πληρώσουν και την έκτακτη εισφορά πολυτελείας, αλλά και αυξημένο φόρο εισοδήματος λόγω τεκμηρίων.

    Σύμφωνα με δημοσίευμα του «Πρώτου Θέματος», «στο δόκανο της εφορίας αναμένεται να πιαστούν πρώτα τα οικολογικά Ι.Χ. με turbo κινητήρες και χαμηλές εκπομπές ρύπων, τα αυτοκίνητα που κινούνται με πετρέλαιο και υγραέριο και τα αυτοκίνητα νέας τεχνολογίας, συμπεριλαμβανομένων των υβριδικών».

    Έτσι το κράτος υπολογίζει να εισπράξει τα διπλάσια χρήματα από όσα θα εισέπραττε μόνο από το φόρο πολυτελείας, ο οποίος θα επιβάρυνε ιδιοκτήτες μεγάλων αυτοκινήτων. Από το νέο σχέδιο θα επιβαρυνθούν πολλοί περισσότεροι ιδιοκτήτες, ακόμη και Ι.Χ. των 1200 κυβικών!

  8. #23
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Λογικό.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #24
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    τελικα δεν γλιτωνουμε με τιποτα,μετα τις καταθεσεις πινακιδων βλεπω να αλλαζουμε εδρα και να τα κανουμε ολα βουλγαρικα ρουμανικα αλαβανικα και δεν ξερω τι αλλο μηπως και γλιτωσουμε κανενα φραγκο απο αυτους τους κλεφτες
    π.χ φιλος με ZZR1400 2010 με φουλ εξτρα ακραπες κλπ,εφτασε να το πουλαει 7.000 ευρο και κανενας δεν το παιρνει,και θα φορολογηθει(αν πουμε οτι θα ισχυσει αυτο το μετρο)για 14-15000 ευρο?
    εγω εχω στην κατοχη μου ενα SUBARU IMPREZA WRX 2000cc 2005 μοντ,το αφησα ενα χρονο χωρις πινακιδες,φετος τις πηρα(660 τελη+300 φορο)οταν το πηρα αυτο το αμαξι εκανε 23-27.000 ευρο,περυσι προσπαθησα να το πουλησω το εριξα μεχρι 8.000 ευρο αλλα δεν ενδιαφερθηκε κανενας,δηλδη περα απο αυτα που πληρωσα θα πληρωσω για την εργοστασιακη του αξια αν καταλαβα καλα?

  10. #25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Λογικό.
    Αν και πλήρωσα το κατιτίς παραπάνω για να πάρω υβριδικό, και αυτό θα μου στοιχίσει τώρα, είναι απολύτως λογικό.
    Δε μπορεί ρε πστ να έχεις lotus elise 1800cc και να πληρώνεις τα ίδια με αυτόν που πήρε σκόντα, ε δε μπορείς.

    Βέβαια, είμαι σίγουρος πως θα βρούνε τρόπο να το κάνουνε άδικο πάλι, μένει να δούμε πως.

  11. #26
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Βέβαια, είμαι σίγουρος πως θα βρούνε τρόπο να το κάνουνε άδικο πάλι, μένει να δούμε πως.
    Αδικο? Πως το εννοεις το άδικο?

  12. #27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Αδικο? Πως το εννοεις το άδικο?
    Έχω πίστη στο σύστημα. Δε μπορώ να σκεφτώ εγώ πως, θα το βρούνε αυτοί

  13. #28
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Έχω πίστη στο σύστημα. Δε μπορώ να σκεφτώ εγώ πως, θα το βρούνε αυτοί
    Κοιτα ειναι ξεκαθαρο, οτι θα υπολογιζονται βαση την εργοστασιακή αξία.
    Δικαίο/Άδικο έτσι θα είναι (λεμε αν γινει)

    Σιγουρα περισσοτερο δικαιο απο το να πληρωνω τα ιδια τέλη με εσενα εγω που εχω το 1.6 Huyndai Lantra με εσενα που έχει το Merc C class 1.6

  14. #29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Κοιτα ειναι ξεκαθαρο, οτι θα υπολογιζονται βαση την εργοστασιακή αξία.
    Δικαίο/Άδικο έτσι θα είναι (λεμε αν γινει)

    Σιγουρα περισσοτερο δικαιο απο το να πληρωνω τα ιδια τέλη με εσενα εγω που εχω το 1.6 Huyndai Lantra με εσενα που έχει το Merc C class 1.6
    Σαφέστατα. Αλλά μου πρήξανε τα @ να πάρω όχημα με χαμηλή εκπομπή ρύπων πρώτα και τώρα με τιμωρούν για αυτό.
    Η αδικία ήδη φαίνεται. Θυμάσαι που κουβεντιάζαμε για το πω επέλεξα το δικό μου ε; Σύνολο κόστους κτήσης-συντήρησης-κατανάλωσης-τελών, έβγαινε
    αναλόγως των χλμ ανά έτος πιο συμφέρον το ακριβότερο υβριδικό. Τώρα, αφού με οδήγσε με κάθε διευκόλυνση και τρόπο προς αυτό το όχημα
    (που στα κουκιά του μέτραγε ως πιο συμφέρον) θα μου πατήσει μια φορολογία να, και ότι υποτίθεται μου γλύτωσε θα μου το πάρει πίσω + μπόνους

  15. #30
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    μλκ μου ειναι θεοι!!!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. τελη κυκλοφοριας...
    από ruyjin στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2015, 23:05
  2. Τέλη Κυκλοφορίας 2008, Παράταση
    από anixneyths στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2008, 00:41
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2008, 16:40
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2006, 02:07
  5. Τέλη κυκλοφορίας 2006
    από Alexander στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2005, 08:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF