Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 51

Θέμα: Νεα μοτοσυκλετα...

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2013
    Μηνύματα
    19

    Νεα μοτοσυκλετα...

    Καλησπερα παιδια!!! Ειμαι νεος στο φορουμ και γενικα νεος στο χωρο της μηχανης και θα ηθελα να μου πειτε μερικα πραγματα σχετικα με τις μηχανες....Οδηγαω ενα σκουτερακι Honda sh 150 2 χρονια τωρα και με αυτο αρχισα και το εχω απο κοινου με τον πατερα μου.....Aρχισα να οδηγαω απο 13 χρονων με τον πατερα μου πανω ομως απο τα 16 μου αρχισα να το περνω μονος μου..... Ε λοιπον μια μερα μου μπηκε η ιδεα να τους ζητησω Σοβαρα μια μηχανη.... ειχα αναφερθει στο παρελθον αλλα στη πλακα πιο πολυ..... η αληθεια ειναι οτι εχω οδηγησει ενα cbr 250,ena xtx 660 kai ena beverly 250 φιλων.. Να σας πω την αληθεια δεν μου εκαναν εντυπωση ουτε το cbr oυτe to beverly .... Και τωρα σκεφτομαι τι μπορω να τους προτεινω ωστε να μην πανικοβληθουν και να εχω και εγω την μηχανη που "γουσταρω".... Γενικα εμενα μ αρεσει η Honda απο αποψης αξιοπιστιας και οτι ειναι σκυλια (εχουμε και αυτοκιητο και μηχανη HONDA) και δεν παθαινουν "τιποτα"....Σε πρωτη φαση σκεφτηκα το cbr 600 rr διοτι ειναι και πολυ εντυπωσιακη και ειναι και πολυ δυνατη στο δρομο(εχει ενας φιλος) ,αλλα λεω ειμαι λιγο μικρος ακομα για τετοια......οποτε λεω αστο για μετα..... αλλα δεν γουσταρω να παρω ουτε scooter διοτι θελω ταχυτητες αλλα ουτε κανενα 300αρι διοτι καλυτερα πιστυω να κρατησω το 150 και να μην χαλασω τα λεφτα μου παρα να παρω το 300αρι και μετα απο 1 χρονο να μπω στην διαδικασια να το πουλησω για να παρω αλλο,πιο μεγαλο!!! Θα ηθελα λοιπον να μου πειτε τι θα μπορουσε να ειναι καλη λυση σε αυτο..... ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Miltos7 Προβολή μηνύματος
    διοτι καλυτερα πιστυω να κρατησω το 150 και να μην χαλασω τα λεφτα μου παρα να παρω το 300αρι και μετα απο 1 χρονο να μπω στην διαδικασια να το πουλησω για να παρω αλλο,πιο μεγαλο!
    Κρατα οτι εχεις
    Και σε κανα χρονο ή δυο παιρνεις το μεγαλο

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2013
    Μηνύματα
    19
    Δεν ειναι λιγο βαρετο να οδηγας 5 χρονια το ιδιο μηχανακι;;; Εγω το εχω βαρεθει!!! Και οταν λες μεγαλο τι ενοεις;;; Συγκεκριμενοποιησε το λιγο για να εχω μια εικονα.... Ευχαριστω παντως

  4. #4
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Miltos7 Προβολή μηνύματος
    Δεν ειναι λιγο βαρετο να οδηγας 5 χρονια το ιδιο μηχανακι;;; Εγω το εχω βαρεθει!!! Και οταν λες μεγαλο τι ενοεις;;; Συγκεκριμενοποιησε το λιγο για να εχω μια εικονα.... Ευχαριστω παντως
    Ειναι βαρετό δε διαφωνώ, αλλα αφου καταλαβαινεις πριν το αναφερεις στους γονεις σου οτι πχ ενα cbr 600 θα ηταν too much, και καταλαβαινεις οτι αν παρεις πχ τωρα ενα CBF 250 σε ενα χρονο παλι θα το βαρεθεις και θα πρεπει να το ξαναπουλας (και να ξαναχανεις χρηματα), κανεις μια κουβεντα με τους γονεις σου, βλεπεις διαθέσεις και μπατζετ, και ξεκινας αποταμιευση και εσυ.
    Ισως 'πιστας' να τους έρθει αποτομο, και επισης και σε εσενα το ιδιο.
    Ξεκινας με κανα στριτ, 2κυλινδρο πχ ER6, η κανα μικρό ΟΝ-OFF και στη συνέχεια γερός να εισαι να αλλαζεις μοτοσακα

  5. #5
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    +1 για τον προλαλήσαντα Sapadak, αλλά αν θέλεις ντε και καλά κάτι "ψιλο-μεγάλο" σε χόντα, που να μην είναι και σκοτώστρα, χτύπα ένα CB400 Super Four και θα γουστάρεις!
    Αν το βρεις σε καλή κατάσταση αξίζει τον κόπο κι οι τιμές που παίζουν είναι πολύ λογικές!
    Αν θες κάτι σε πιο καινούργιο/ολοκαίνουργιο, ρίξε και μια ματιά στο 250άρι νιντζάκι (kawasaki), που έχει στυλάκι SS, είναι αρκετά εύκολο και ελαφρύ για πιτσιρικάδες, αλλά έχει και τα γκαζάκια του άμα λάχει (βασικά στην πράξη θα έχει σχεδόν το ίδιο γκάζι με το CB400) και έχει και εύκολη μεταπώληση διότι το προτιμά πολύ η νεολαία σαν "εκπαιδευτικό".
    ...το νου σου!!

  6. #6
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kokkiklhs Προβολή μηνύματος
    Αν θες κάτι σε πιο καινούργιο/ολοκαίνουργιο, ρίξε και μια ματιά στο 250άρι νιντζάκι (kawasaki), που έχει στυλάκι SS, είναι αρκετά εύκολο και ελαφρύ για πιτσιρικάδες, αλλά έχει και τα γκαζάκια του άμα λάχει (βασικά στην πράξη θα έχει σχεδόν το ίδιο γκάζι με το CB400) και έχει και εύκολη μεταπώληση διότι το προτιμά πολύ η νεολαία σαν "εκπαιδευτικό".
    Στα γκάζια καμία σχέση δεν έχει, εκτός κι αν οι πιτσιρικάδες με τα νιντζάκια που στήνονται δίπλα μου στα φανάρια και μου κάνουν "βουμ βουμ" είναι όλοι κουλοί και δεν ξέρουν πότε να αλλάξουν ταχύτητες ή πώς ανοίγει το γκάζι, κι εγώ είμαι ο "Ιππότης της Ευθείας" και δεν το ξέρω (αλήθεια τί κόλλημα είναι αυτό? Όπου δουν cb400 οι νιντζο250άρηδες να πάνε να του βάλουν κόντρα. Ήμαρτον Παναγία μου )
    Το καινούριο το 300άρι μπορεί να είναι πιο κοντά στη δύναμη. Και σίγουρα άξιος αντίπαλος θα είναι το καινούριο το cb500(f,x,r) το δικύλινδρο (καλά αυτό μπορεί να κερνάει και τσάι με το νεροπότηρο ).

    Τέσπα. Εγώ δε θα πρότεινα CB400 ή άλλο μηχανάκι 20ετίας εκτός κι αν δε σου επιτρέπει το αρχικό σου κεφάλαιο κάποια άλλη αγορά. Super Four το λένε κι όχι Super Man. Το ότι χαλάει μόνο άμα ρίξει χαλάζι από κρυπτονίτη είναι μύθος. Είναι πολύ πιθανό τα χρηματα που θα γλιτώσεις στην αρχή να τα πληρώνεις σιγά σιγά μετά σε "ζημιές" που δικαιολογημένα ίσως αρχίσει να σου βγάζει.

    Αν το σηκώνει η τσέπη σου δες για το καινούριο το ninja 300 ή κατ'εμέ το καινούριο cb500(όποια από τις τρεις εκδόσεις κάνεις κέφι). Ειδικά το δεύτερο πιστεύω έχει αρκετό "ζουμί" ώστε να μην το βαρεθείς και να θες να αλλάξεις μηχανή σε δυο χρόνια.

    Συμφωνώ και με sapadak στο να κάνεις λίγο υπομονή ακόμα.

    Δε μας έχεις μιλήσει για μπάτζετ όμως. Ούτε μέσες άκρες τί είδους μηχανές σου αρέσουν (καλά εκτός από τα 600άρια ss).

  7. #7
    Νέωψ Το avatar του/της Verde
    Εγγραφή
    27/08/2012
    Μηνύματα
    96
    πόσο χρονών είσαι μίλτο;

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2013
    Μηνύματα
    19
    Κοιτα με την βοηθεια των γονιων υπολογιζω οτι ενα ταλιρακι μπορει να μαζευτει για μηχανη!!!! Αλλα εγω πιστευω δεν ειναι το κοστος η αγορα αλλα η συντηρηση.... Να σου πω την αληθεια δεν ξερω η καθε μηχανη πως συμπεριφερεται στο δρομο διοτι δεν εχουν περασει μηχανες απο τα χερια μου... Κρινω σε πρωτη φαση εμφανισιακα που παιζει πολυ μεγαλο ρολο για εμενα(ειμαι ιδιοτροπος πολυ) και απο οτι διαβαζω και κου λενε οσον αφορα το οδικο κομματι... Οποτε θα σου πω τι μου αρεσει απο μηχανες με βαση την εμφανιση.... Οπως προανεφερα το cbr ειναι θεικο...παπια δεν το συζηταω.... ΤΑ ΣΥΧΑΙΝΟΜΑΙ... Τα scooter ειναι πολυ συνπαθητικα,ανετα στην οδηγηση βολικα αλλα θελω ταχυτητες.... Μετα απο motard μου αρεσει το xtx που το θεωρω προσιτη λυση.... Το dorso αλλα ειναι aprilia και φοβαμαι οτι θα ειμαι στα συνεργεια... Μετα κανα naked το hornet kai to shiver ειναι ωραιες επισης ( hornet εχει ο γειτονας και μου εχει πει πολυ καλα λογια).... Και τωρα για τα "μικρα" που μου προτεινατε το cbr 500. Δεν ειναι και τοσο ομορφο και επισης ειναι και πολυ ακριβο!!! Τωρα για τα ninja δεν εχω οδηγησει αλλα υποθετω οτι ειναι καπως σαν το cbr to 250 οποτε και για αυτο εχω αμφιβολιες..... Ειμαι 18

  9. #9
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    το dorso ειναι aprilia αλλα δεν ειναι και το sxv-rxv,το ειχα για καποιους μηνες
    δεν ξερω τι διπλωμα κατεχεις,αν οχι σε βλεπω για 250(αν ξεκινας τωρα)η για οτι θες παρανομα βεβαια

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2013
    Μηνύματα
    19
    Κοιτα η λογικη λεει για παρανομα ... πλακα κανω .... Απλα θα εχω το διπλωμα για μεχρι 32 kw .....

  11. #11
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Miltos7 Προβολή μηνύματος
    .... Ειμαι 18
    Πάρε ότι σου επιτρέπει το δίπλωμα που μπορείς να βγάλεις. Για να μην έχεις ντράβαλα.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #12
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Miltos7 Προβολή μηνύματος
    Κοιτα η λογικη λεει για παρανομα ...
    Όχι, καμία λογική δεν λέει για παράνομα. Εσύ το λες. Σε περίπτωση ατυχήματος, η λογική κι ο νόμος λέει ότι θα πληρώσεις τα πάντα.
    Τελευταία τροποποίηση από sniper; 02/04/2013 στις 16:38.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #13
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Miltos7 Προβολή μηνύματος
    Ειμαι 18
    Καλά που ρώτησε ο Verde.

    Τράβα μια μολυβιά (σχεδόν) σε ό,τι γράφτηκε. Ξέχνα το τί σου αρέσει εμφανισιακά και τί σηκώνει η τσέπη σου και ξεκίνα πρώτα με το τί μπορείς να πάρεις με το δίπλωμα που έχεις.

    Αλήθεια... Έχεις δίπλωμα?

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2013
    Μηνύματα
    19
    Εχω ναι για το 50 αρι....

  15. #15
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Όχι, καμία λογική δεν λέει για παράνομα. Εσύ το λες. Σε περίπτωση ατυχήματος, η λογική λέει ότι θα πληρώσεις τα πάντα.
    Όχι, καμία λογική δε λέει ότι θα πληρώσει τα πάντα. Ο νόμος λέει ότι θα πληρώσει τα πάντα
    Και θα τα πληρώσει....

    Μαν, βγάλε δίπλωμα αν δεν έχεις, και μετά το συζητάμε.


    έντιτ:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Miltos7 Προβολή μηνύματος
    Εχω ναι για το 50 αρι....
    Πάρε 50άρι τότε ή βγάλε κανονικό δίπλωμα.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέα μοτοσυκλέτα, ίσως;
    από lookingboobies στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2013, 01:43
  2. Η νεα μου μοτοσυκλετα
    από emix24 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2009, 15:56
  3. Νεος οδηγός, νέα μοτοσυκλέτα, ζητάω τα φώτα σας...
    από Shinji στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2006, 23:36
  4. Νέα Κατηγορία στο forum "Μοτοσυκλέτα"
    από Webmaster στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2004, 09:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF