Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 30

Θέμα: Μοτοσυκλέτες κατάλληλες για το δίπλωμα Α2

  1. #16
    Νέο μέλος Το avatar του/της giorgath
    Εγγραφή
    07/03/2013
    Μηνύματα
    7

    Red face

    Γεια σας!

    Μου απάντησαν από το aftersales της BMW. Μου είπαν ότι το f650gs (2001-2008 περίπου) έχει 37 κw και επομένως δεν κάνει για το δίπλωμα Α2.
    Ωστόσο κάνει το f650 FUNDURO (1997-2001περίπου) για το οποίο και έχω επισυνάψει την έγκριση τύπου που μου έστειλαν (βέβαια είναι 1.5 mb με όριο 0.5 άρα δεν πέρασε, όποιος την θέλει να μου την ζητήσει σε pm), ως αποδεικτικό ότι κάνει για το δίπλωμά μας (35 kw).

    Επιπλέον έχω να δηλώσω ότι είμαι ένας χαρούμενος νέος κάτοχος bmw f650 FUNDURO μιας και το πρωί μεταβίβασα! Με ασφάλισαν κιόλας με αυτό το δίπλωμα. Πλέον θα κουβαλάω και την έγκριση τύπου μαζί μου.
    Τελευταία τροποποίηση από giorgath; 29/03/2013 στις 13:40.
    Η ζωή είναι ένα ταξίδι.
    Κατά προτίμηση με μηχανή.

  2. #17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgath Προβολή μηνύματος
    Γεια σας!

    Μου απάντησαν από το aftersales της BMW. Μου είπαν ότι το f650gs (2001-2008 περίπου) έχει 37 κw και επομένως δεν κάνει για το δίπλωμα Α2.
    Ωστόσο κάνει το f650 FUNDURO (1997-2001περίπου) για το οποίο και έχω επισυνάψει την έγκριση τύπου που μου έστειλαν, ως αποδεικτικό ότι κάνει για το δίπλωμά μας (35 kw).

    Επιπλέον έχω να δηλώσω ότι είμαι ένας χαρούμενος νέος κάτοχος bmw f650 FUNDURO μιας και το πρωί μεταβίβασα! Με ασφάλισαν κιόλας με αυτό το δίπλωμα. Πλέον θα κουβαλάω και την έγκριση τύπου μαζί μου.
    Ωραιος.... Καλα χιλιομετρα τωρα λοιπον....


    Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.
    Marie Curie

  3. #18
    Νέο μέλος Το avatar του/της giorgath
    Εγγραφή
    07/03/2013
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shaolin Monk Προβολή μηνύματος
    Ωραιος.... Καλα χιλιομετρα τωρα λοιπον....
    Ευχαριστώ πολύ!!!
    Άντε να παίρνουν σειρά οι επόμενοι και να μας δίνουν την σοφία τους οι προηγούμενοι!
    Η ζωή είναι ένα ταξίδι.
    Κατά προτίμηση με μηχανή.

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Verde Προβολή μηνύματος
    Έχουμε και λέμε λοιπόν.
    Με τα νέα διπλώματα δίνεται η δυνατότητα πλέον από 20 ετών να οδηγεί κανείς μοτοσυκλέτα με ισχύ έως 35kW και με λόγω ισχύος/βάρος < 0,2kW.

    Πράγμα που δημιουργεί μία ολοκαίνουρια κατηγορία μοτοσυκλετών που θα έχουν σχεδιαστεί αποκλειστικά με το σκεπτικό να πουλήσουν στην κατηγορία αυτή.

    Ο στόχος είναι να φτιάξουμε μία λίστα η οποία να ενημερώνεται συνεχώς με οποιοδήποτε νέο μοντέλο βγαίνει και είναι για αυτή την κατηγορία.
    Καλύτερα είναι να λαμβάνουμε υπόψη μας μοντέλα τα οποία προσεγγίζουν το όριο του διπλώματος.
    Προτείνω να τα κατατάσσουμε ανα τύπο μοτοσυκλέτας έτσι ώστε ο κάθε ενδιαφερόμενος να μπορεί να κατατοπιστεί αναλόγως..
    Λογικά θα προλάβουμε και αρκετά ποστ που θα γίνουν τους επόμενους μήνες με ερωτήσεις του τύπου "on/off για α2 δίπλωμα", "ποιό είναι το πιο γρήγορο μηχανάκι που παίρνω με δίπλωμα α2" κλπ.


    Κάνω λοιπόν την αρχή.Προσθέτω όσα μοντέλα βρήκα στη λίστα αυτή που ήδη κυκλοφορούν και καλύπτονται από το Α2 και όσα μοντέλα έχει πέσει στην αντίληψή μου ότι είναι στα σκαριά.

    Παρακαλώ όσα μοντέλα λείπουν και υπάρχουν ήδη ή πρόκειτε να βγουν, να τα γράψετε για να τα προσθέσω στη λίστα.


    SS
    Honda CB500R
    Kawasaki Ninja 300

    On/Off
    BMW G 650 GS
    Yamaha XT660Z Tenere (με μία επιφύλαξη..)
    Honda CB500X

    Street
    Yamaha MT-03
    Honda CB500F
    Kawasaki Z250/300


    Αυτά γνωρίζω για την ώρα..Προσθέστε ελεύθερα!

    Προσωπικά απέκτησα το mt-03 προσφάτως αλλά ήδη μου έχουν μπει ιδέες, εαν και εφόσον υπάρξει το κατάλληλο μοντέλο και κατά προτίμηση όχι μονοκύλινδρο, το οποίο θα είναι ταξιδιάρικο, να το τσιμπήσω.Το CB500X μοιάζει ως μία πολύ καλή επιλογή για την ώρα..

    Για πάμε..
    Σε αυτή τη λίστα αναφέρεται restrictable to Α2 εάν δηλαδή η αντιπροσωπία τοποθετήσει περιοριστη και με βεβαιώσει με εγγραφή αναφορά για τα kw και την αναλογία μπορώ να πάρω dorso?και το mt03 και το xt660x καλύπτονται στα σίγουρα ?

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2013
    Μηνύματα
    1
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billydurex Προβολή μηνύματος
    Σε αυτή τη λίστα αναφέρεται restrictable to Α2 εάν δηλαδή η αντιπροσωπία τοποθετήσει περιοριστη και με βεβαιώσει με εγγραφή αναφορά για τα kw και την αναλογία μπορώ να πάρω dorso?και το mt03 και το xt660x καλύπτονται στα σίγουρα ?
    Το mt03 η Yamaha το δίνει 35kw(http://www.yamaha-motor.eu/eu/produc...view=techspecs) άρα λογικά ισχύει.Το xt660x του 2013 και αυτό το δίνει 35kw στο PDF της παρουσίασης. Εγώ προσωπικά προσανατολίζομαι προς το BMW F650 ST γι 'αυτό όποιος είχε την έγκριση τύπου και μου την έστελνε θα το εκτιμούσα

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikosl Προβολή μηνύματος
    Το mt03 η Yamaha το δίνει 35kw(http://www.yamaha-motor.eu/eu/produc...view=techspecs) άρα λογικά ισχύει.Το xt660x του 2013 και αυτό το δίνει 35kw στο PDF της παρουσίασης. Εγώ προσωπικά προσανατολίζομαι προς το BMW F650 ST γι 'αυτό όποιος είχε την έγκριση τύπου και μου την έστελνε θα το εκτιμούσα
    Thnx Νίκο

  7. #22
    αμήχανο μέλος Το avatar του/της koufou
    Εγγραφή
    25/12/2011
    Μηνύματα
    140
    παιδια εχω μια απορια. Εχω διαβασει οτι ο περιορισμος στο Α2 δεν ειναι μονο στην ισχυ αλλα και στον λογο ισχυως-βαρους (αν το λεω σωστα) που δεν πρεπει να υπερβαινει το 0,2 kw/kg. Στην οικογενεια εχουμε ενα aprilia pegaso 650 ie που μεγιστη ισχυ (οπως βρηκα στο ιντερνετ) βγαζει 35,8 kw ομως ο λογος ισχυως-βαρους βγαινει 0.18 kw/kg. Αν στα 20 μου χρονια βγαλω το διπλωμα για την κατηγορια Α2 θα ειμαι νομιμος η οχι?
    Ταχύτητα για ζωή

  8. #23
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από koufou Προβολή μηνύματος
    παιδια εχω μια απορια. Εχω διαβασει οτι ο περιορισμος στο Α2 δεν ειναι μονο στην ισχυ αλλα και στον λογο ισχυως-βαρους (αν το λεω σωστα) που δεν πρεπει να υπερβαινει το 0,2 kw/kg. Στην οικογενεια εχουμε ενα aprilia pegaso 650 ie που μεγιστη ισχυ (οπως βρηκα στο ιντερνετ) βγαζει 35,8 kw ομως ο λογος ισχυως-βαρους βγαινει 0.18 kw/kg. Αν στα 20 μου χρονια βγαλω το διπλωμα για την κατηγορια Α2 θα ειμαι νομιμος η οχι?
    Μεσαία δίκυκλα ανεξαρτήτως κυβικών με ισχύ έως 35kW και με μέγιστο λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW (0,268Hp)/kg, που δεν προέρχονται από διασκευή άλλης μοτοσικλέτας, ισχύος μεγαλύτερης του διπλάσιου της ισχύος της διασκευασθείσας μοτοσικλέτας», και τρίκυκλα/τετράκυκλα έως 15kW. Ελάχιστη ηλικία αναβάτη, τα 20 έτη. Το Α2 μπορεί να το πάρει κανείς είτε κατευθείαν, εάν είναι 20 ετών, είτε προοδευτικά, αν κατέχει ήδη δίπλωμα Α1 για 2 έτη (πρέπει όμως να περάσει πάλι 7 ώρες τεστ).

    Αρα δεν μπορεις.

  9. #24
    αμήχανο μέλος Το avatar του/της koufou
    Εγγραφή
    25/12/2011
    Μηνύματα
    140
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Μεσαία δίκυκλα ανεξαρτήτως κυβικών με ισχύ έως 35kW και με μέγιστο λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW (0,268Hp)/kg, που δεν προέρχονται από διασκευή άλλης μοτοσικλέτας, ισχύος μεγαλύτερης του διπλάσιου της ισχύος της διασκευασθείσας μοτοσικλέτας», και τρίκυκλα/τετράκυκλα έως 15kW. Ελάχιστη ηλικία αναβάτη, τα 20 έτη. Το Α2 μπορεί να το πάρει κανείς είτε κατευθείαν, εάν είναι 20 ετών, είτε προοδευτικά, αν κατέχει ήδη δίπλωμα Α1 για 2 έτη (πρέπει όμως να περάσει πάλι 7 ώρες τεστ).

    Αρα δεν μπορεις.
    την τυχη μου
    Ταχύτητα για ζωή

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2014
    Μηνύματα
    3
    Καλησπέρα σε όλους. Μπορεί να μην είναι το κατάλληλο topic για να κάνω αυτή την ερώτηση,αλλά όποιος τη δει και μπορεί να μου απαντήσει,θα με διευκόλυνε πολύ,γιατί έχω μπερδευτεί..

    Είμαι κάτοχος διπλώματος μηχανής κατηγορίας Α2 και θέλω να πάρω μια μηχανή 600cc,που όμως ξεπερνά φυσικά τα 48hp περίπου που ορίζει ο νόμος.Είναι όμως δυνατό να περιορίσω τη μηχανή σε αυτά τα άλογα ή ακόμα και σε λιγότερα.

    Το θέμα είναι πως αν έχω κάποιο ατύχημα,πώς η ασφαλιστική θα είναι σίγουρη ότι η συγκεκριμένη μηχανή έχει όντως τα προβλεπόμενα άλογα ; Λογικά μόνο με μετρητή που μετρά την ιπποδύναμη.

    Άρα,δε γίνεται να πάρω μια μεταχειρισμένη 600cc μηχανή,να πάω σε ένα συνεργείο,να την περιορίσω στα 48hp μέχρι να ανεβώ κατηγορία διπλώματος και να είμαι καλυμμένος ;

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/05/2016
    Μηνύματα
    1
    geia sas pedia eimai kenourios sto forum kai tha hthela na sas pw kai thn dikia mou periptwsh sto thema....eimai katoxos tou A2 kai psaxnomai na parw to cb400sf (an prwta shgoureftw gia to an me kaliptei to dhploma) mporei kapoios na me diafwthsei? aloi m lene oti mporw kai aloi oti ksepernaw thn katigoria gia 2 aloga.......

  12. #27
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MariosGhosty Προβολή μηνύματος
    geia sas pedia eimai kenourios sto forum kai tha hthela na sas pw kai thn dikia mou periptwsh sto thema....eimai katoxos tou A2 kai psaxnomai na parw to cb400sf (an prwta shgoureftw gia to an me kaliptei to dhploma) mporei kapoios na me diafwthsei? aloi m lene oti mporw kai aloi oti ksepernaw thn katigoria gia 2 aloga.......
    Για 6~7 άλογα βασικά δε μπορείς...

    Είναι 39.5 kW, 4,5 δηλαδή παραπάνω από το όριο των 35

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  13. #28
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/03/2016
    Μηνύματα
    5
    Εγώ τελικά πήρα το kle 500, αλλά το τελευταίο (2005-2007) γιατί το προηγούμενο έχει 1 παραπάνω άλογο ισχύος και βγαίνει εκτός Α2, ενώ σε αυτό το κόψανε λίγο βενζίνη στο καρμπυρατερ, του βάλανε και καταλυτη για να πιάσει τα τότε euro.
    Πολύ ευχαριστημένος, δικυλινδρο, απροβληματιστο, απίστευτες αναρτήσεις, Γκάζι όσο πρέπει, και νορμάλ κατανάλωση.. Η σέλα είναι λίγο σάπια, αλλά οποίος θέλει την αλλάζει..

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/06/2012
    Μηνύματα
    12
    Εδω εχει ολες τις μηχανες που μπορειτε να οδηγησετε *με περιοριστη ισχυος ή και χωρις* με το διπλωμα α2 : http://a2bikes.co.uk/browse

  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2017
    Μηνύματα
    1
    Καλησπέρα.

    Είμαι κάτοχος α2 διπλώματος και ψάχνω για την πρώτη μου μηχανή.Έχω κάνει την βλακεία να βγάλω το α2 αντί του α(που ηλικιακά θα μπορούσα να το βγάλω αλλά δεν είχα ξαναοδηγήσει ποτέ μου μηχανή).Αρχικά πήγαινα να πάρω ένα SYM σκουτεράκι ίσα-ίσα να κάνω την δουλεία μου αλλά μετά τα μαθήματα με την μηχανή(HONDA CB400) θέλω να πάρω κάτι παρόμοιο.Είδα κάτι CBF 500 μεταχειρησμένα πολύ καλά και σε πολύ καλές τιμές(περίπου 2 χιλιάδες) αλλά είναι 55 άλογα τα πιο πολλά αλλά δεν είναι στάναρ γτ έχω βρει και με 45.Που μπορώ να μάθω σίγουρα και τι μπορώ να κάνω.Είναι κρίμα για λίγα άλογα να μη μπορώ να το πάρω.Έχετε να προτείνεται άλλες παρόμοιες λύσεις για α2 και περίπου ίδιου στυλ με τα CB?

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Διπλωμα Α2 μπορω να ξεπερασω το οριο?
    από Ninoaoe στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2013, 11:41
  2. Κάνει για το μικρό διπλωμα αυτή η μηχανή ;
    από ugarkugar στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2011, 15:37
  3. Σχετικά με αγορά μηχανής για το μικρό δίπλωμα
    από ugarkugar στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2011, 21:09
  4. Δυο μήνες για να παρω το διπλωμα
    από invi69 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2009, 14:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF