Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 27 από 27

Θέμα: Μεταφορά μηχανής

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anty12 Προβολή μηνύματος
    Όπως επίσης προϋποθέτει ότι η μηχανή θα ανεβεί-δεθεί-μεταφερθεί-λυθεί-κατεβεί καμία 15αριά φορές, καθώς θα αλλάζει γερανό από νομό σε νομό μέχρι να φτάσει επάνω........και όποιος έχει δεί πως δένουν μηχανές οι της μεταφορικής κατάλαβε....
    Και οικονομικά και χωρίς ρίσκα δεν παίζει ...

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/08/2014
    Μηνύματα
    4
    Εκανα acount μονο και μονο για να απαντησω. MHN εμπιστευεστε τις μεταφορικες. Σήμερα παρελαβα την μοτο μου απο μεταφορα Αθήνα-Γιάννενα σε αθλια κατασταση.Οι τυποι με επιβεβαιωσαν 100 φορες οτι θα την μεταφερουν με εβλαβεια και οτι δεν θα παθει τπτ και μολις την αντικρισα πηγα να κλαψω. γεμάτη πριονιδια και 3 μεγαλες γρατζουνιες στο ρεζερβουαρ.
    Η μηχανη μου ειναι 3 μηνων ολοκαινουργια.αστα να πανε...μιλισα και ομορφα στην αρχη,μετα τσακωθηκα κανονικα...δεν βρηκα το δικιο μου...σκευτικα να παρω τροχαια αλλα τι να σου κανει η τροχαια. Ο τυπος αντι να πει και συγνωμη μου ζηταγε να πω εγω ευχαριστω που μου την μετεφερε και με εξυπηρετησε (με καθηστερηση μιας ημερας καθως θα την βαζανε με εμπορευμα που δεν θα ειχε κινδυνο να γρατζουνισει την μηχανη).Τους εδωσα μαζι και την κουκουλα τους ειπα 3 φορες μαλιστα να την κουκουλωσουν οταν την ανεβασουν στο φορτιγο με γραψανε κανονικα. επρεπε να την ειχα κουκουλωσει απο μονος μου...Ο τυπος αρχισε και να μου λεει οτι τις ειχα κανει εγω τις γρατζουνιες απο πριν και τετοια, αντε βγαλε ακρη με αμορφοτους... Μετα το επιχειρημα του ηταν οτι δεν φορτωνεις μοτοσικλετες σε φορτιγα. ΤΟΤΕ ΡΕ ΓΕΛΕΙΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΧΘΗΚΕΣ ΝΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙΣ,και μου εγγυασαι μαλιστα πως δεν θα παθει ουτε μια γρατζουνια?!
    Το ελαχιστο που μπορω να κανω ειναι να γραψω εδω το ονομα της μεταφορικης ωστε να σωσω καμια μηχανουλα απο τα χερια τους. οχι οτι οι αλλες ειναι καλυτερες αλλα τουλαχιστον πολλες μου ειπαν απο το τηλεφωνο οτι δεν αναλαμβανουν μοτοσυκλετες καθως δεν μπορουν να εγγυηθουν, ο συγκεκριμενος ηθελε απλα να μου αρπαξει το 50ρι, πραγμα που εγινε γιατι εγω,ο βλακας, πληρωσα πριν δω την μηχανη. Η απαντιση του αλητη οταν του ειπα οτι κακως πληρωσα τα 50 πριν την δω ηταν πως δεν θα την επαιρνα απο εκει εαν δεν τα εδινα...αλητεια...!!!!! φιλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα...γραπτες εγγυησεις με υπογραφες αλλη φορα...!
    Τελευταία τροποποίηση από McGyver; 28/08/2014 στις 19:56.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Που τη βρηκες ρε φιλαρακι αυτη τη μεταφορικη,υπηρχαν αλλες 10 αξιοπιστες.


    Τελος παντων μιας και ειμαι απο μικρο παιδι στις μεταφορες θα σας προτεινω εναν τροπο για πιο ασφαλη μεταφορας.Αν χωραει σε παλετα (υπαρχουνε και μακριες) την βαζετε στην παλετα και κανετε ενα πρωτο δεσιμο απο τα χαμηλα της μηχανης.Μετα την τυλιγετε με χαρτονια καποιου παχους και την ξαναδενετε,αυτη τη φορα και απο πιο ψηλα.Επισης πειτε τους τι ωρα θα τη φορτωσουνε για να ειστε παρων στη φορτωση.
    Αν δεν μπορειτε να κανεται τα παραπανω πηγαινετε την ωρα της φορτωσης.Βαλτε την εσεις μεσα και βαλτε οσο περισσοτερα χαρτονια γινεται γυρω της,ετσι ωστε να αποκτησει καποια περιθωρια ασφαλειας απο τα αλλα εμπορευματα.Να εχετε υποψιν σας οτι στο ταξιδι τα εμπορευματα παλατζαρουνε.Οποτε αφηστε και καποιο περιθωριο ασφαλειας.

  4. #19
    Μέλος Το avatar του/της zami
    Εγγραφή
    29/09/2013
    Μηνύματα
    83
    Εχω μεταφερει ενα XT500 και ενα virago 250 απο Αθηνα Θεσσαλονικη.Το πρωτο σχετικα προσφατα (2007) με φορτοταξι (μαζι με ολη την οικοσκευη μου) και το δευτερο με τον ΟΣΕ (2001) Ειδικα στον ΟΣΕ η οδηγια ηταν "ελατε με δικους σας ιμαντες και ασφαλιστε την μοτοσυκλετα μονος σας".Κανενα προβλημα και στις δυο φορες.Γνωμη μου.Βρες ενα φορτοταξι στην περιοχη σου και μαθε ποτε θα κανει δρομολογιο Αθηνα.Στην επιστροφη του, που θα ειναι αδειος , να σου την φερει με ασφαλεια

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/08/2014
    Μηνύματα
    4
    δυστιχως δεν μπορουσα να παρεβρισκομαι στο φορτομα της. εαν ειχαν βαλει την κουκουλα οπως τους ειπα δεν θα παθαινε τιποτα. περισσοτερο με νευριασε η αναίδεια του συγκεκριμένου τύπου, να σου εχει καταστρεψει την μοτοσυκλετα και να ζηταει και τα ρεστα γιατι δεν του ειπες ευχαριστω που την μετεφερε...ειναι να μην σου τυχει..αν ηταν αλλος στη θεση μου μπορει να εμπαινε φυλακη εαν ειχε τον τυπο αυτον απεναντι του. και δυστυχως λιγα θα μπορουσα να κανω βαση νομου..γι' αυτό οπως ειπα και πριν παντα πρεπει να εχεις υπογεγραμμενο χαρτι στα χερια σου, ας τα εβγαζε μετα περα με τους δικηγορους ο αλητης.

  6. #21
    Vatos Locos For Ever Το avatar του/της chester24
    Εγγραφή
    16/10/2009
    Μηνύματα
    337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nemoukos Προβολή μηνύματος
    Ξέρει κανείς πως μπορώ να μεταφέρω μια μηχανή 650 κυβικών και 170 κιλών, από Αθήνα μέχρι Αλεξανδρούπολη;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nemoukos Προβολή μηνύματος
    Σκέφτομαι να αγοράσω μία μηχανή από Αθήνα
    δεν είναι στο όνομά μου

    Να βρεις ωρα και ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΕΣΥ..:a37:

    Ακου εκει να την μεταφερει...

    Δεν εισαι και στο Τατζικισταν...

    Υπαρχει πιο ωραιο πραγμα απο το να παρεις το μοτορι και το πρωτο σου ταξιδακι μαζι της να ειναι 600(χλμ) κ βαλε??????
    .............

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Καλα πως ειναι δυνατον να εμπιστευτηκες την 3 μηνων μηχανη σου σε μεταφορικη ρε φιλε;
    Ουτε την δικη μου δεν θα εδινα σε μεταφορικη που ειναι 15 χρονων και δεν κανει ουτε 2 χιλιαρικα..
    Με το συμπαθειο,αλλα ολοι γνωριζουμε τι εστι μεταφορικες.

  8. #23
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Καλα πως ειναι δυνατον να εμπιστευτηκες την 3 μηνων μηχανη σου σε μεταφορικη ρε φιλε;
    Ουτε την δικη μου δεν θα εδινα σε μεταφορικη που ειναι 15 χρονων και δεν κανει ουτε 2 χιλιαρικα..
    Με το συμπαθειο,αλλα ολοι γνωριζουμε τι εστι μεταφορικες.
    Κανένας μεταφορέας δεν σου απαγορεύει να ανεβάσεις την μηχανή σου στο φορτηγό ή να την "συσκευάσεις" για να ανέβει πάνω και να την δέσεις / μονώσεις ο ίδιος....
    Απο κει και πέρα με το συμπάθειο αλλά ότι και να γίνει δεν φέρει καμία ευθύνη, δεν υπάρχει καν παραστατικό αλλιώς δεν θα είναι 50 ευρουλάκια η μεταφορά αλλά 150.

  9. #24
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Μια φορα μετεφερα μηχανακι ετσι, το ΤΤR απο Κυκλαδες Θεσ/νικη με αλλαγη φορτηγου Αθηνα. Δεν επαθε το παραμικρο. Αν εχεις τυχη διαβαινε που λενε!
    Χωρις χαρτονια ή καλυμα τιποτα. Το ΤΤR δεν εχει και πλαστικα πολλα βεβαια.
    MADE IN JAPAN 日本製

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    Κανένας μεταφορέας δεν σου απαγορεύει να ανεβάσεις την μηχανή σου στο φορτηγό ή να την "συσκευάσεις" για να ανέβει πάνω και να την δέσεις / μονώσεις ο ίδιος....
    Απο κει και πέρα με το συμπάθειο αλλά ότι και να γίνει δεν φέρει καμία ευθύνη, δεν υπάρχει καν παραστατικό αλλιώς δεν θα είναι 50 ευρουλάκια η μεταφορά αλλά 150.

    Θα στο θεσω διαφορετικα.
    Πολλα χρονια οδηγος σε μεταφορικες,οποιος ερχοταν με ακριβη μοτο να την μεταφερουμε,τον απετρεπα με τροπο,γιατι οσο καλα και να την εδενε ο ιδιος
    η εμεις,
    υπηρχε μεγαλη πιθανοτητα να προκληθει ζημια απο αλλα πραγματα μεσα στην καροτσα.
    Καμμια εγγυηση δεν μπορουσαμε να παρεχουμε,με καταλαβες τωρα;
    Μονο κανενα παλιο η κανενα χρεπι βαζαμε πισω.

  11. #26
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Θα στο θεσω διαφορετικα.
    Πολλα χρονια οδηγος σε μεταφορικες,οποιος ερχοταν με ακριβη μοτο να την μεταφερουμε,τον απετρεπα με τροπο,γιατι οσο καλα και να την εδενε ο ιδιος
    η εμεις,
    υπηρχε μεγαλη πιθανοτητα να προκληθει ζημια απο αλλα πραγματα μεσα στην καροτσα.
    Καμμια εγγυηση δεν μπορουσαμε να παρεχουμε,με καταλαβες τωρα;
    Μονο κανενα παλιο η κανενα χρεπι βαζαμε πισω.
    Και εγώ στο λεω επειδή πατέρα οδηγό έχω... 5ης κατηγορίας και νταλίκες απο 25 χρονών (60 τώρα)....
    Μετέφερε κάποια φεγγάρια μηχανές γνωστών του κλπ. Αλλά ποτέ δεν τις έδενε, δέστην μόνος σου, βάλε χαρτόνια, μουσαμάδες ότι θές και μετά την μετέφερε (σε κάποιους δεν έπαιρνε καν λεφτά)...
    Η πιθανότητα ισχύει για τα πράγματα που μπορεί να προκαλέσουν ζημιά. Αλλά τουλάχιστον ξέρεις τι μεταφέρεις και πότε το μεταφέρεις (ως οδηγός όπως λες καταλαβαίνεις)...
    Πχ ο πατέρας μου ως οδηγός άν είχε να μεταφέρει πχ σεντόνια, νάυλον, μουσαμάδες κλπ πράγματα που δεν προκαλούν ζημιά θα μετέφερε μηχανή. Αν είχε να μεταφέρει σίδερα, κούτες, παλέτες κλπ δεν ανέβαζε καν μηχανή πάνω.
    Όλοι αυτοί θα κοιτάξουν να σου φάνε το 50άρικο και χεστήκανε άμα γίνει η μηχανή σου η μηχανή του γκούφη! Εκτός άμα έχεις γνωστό / φίλο και σε περιποιηθεί λίγο καλύτερα.

    Και υπόψιν, παίζει ρόλο και τι οδηγός είσαι..... Άμα πηγαίνεις με το σαραντατρίο που κυνηγάνε τους τριπολιτσώτε...... Χέσε μέσα!

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/08/2014
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Καλα πως ειναι δυνατον να εμπιστευτηκες την 3 μηνων μηχανη σου σε μεταφορικη ρε φιλε;
    Ουτε την δικη μου δεν θα εδινα σε μεταφορικη που ειναι 15 χρονων και δεν κανει ουτε 2 χιλιαρικα..
    Με το συμπαθειο,αλλα ολοι γνωριζουμε τι εστι μεταφορικες.
    φίλε την πάτησα και έμαθα..νομίζω κάπως ετσι δουλεύει...

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Μεταφορά μηχανής
    από tolkmt-03 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2015, 14:08
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2009, 04:52
  3. Μεταφορά μηχανής
    από mizz στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2009, 06:40
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2008, 15:30
  5. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2008, 23:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF