Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Αρχάριος και αγορά

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2013
    Μηνύματα
    16

    Αρχάριος και αγορά

    Καλησπέρα σας,
    αν και τελέιως άσχετος, το μόνο που έχω κάνει ειναι μερικά Km με παπάκι Honda στρογγυλοφάναρο και αυτά κουτσά στραβά στο λύκειο, αποφάσισα να πάω για δίπλωμα μηχανής, πάντα με το που μπαίνει η άνοιξη μας έρχονται αυτές οι τρέλλες.
    Επειδή όπως σας είπα είμαι 100% άσχετος θα κάνω και τα 11 μαθήματα πρακτικής οδήγησης που είναι υποχρεωτικά.
    Πάμε παρακάτω... τί μηχανή θα προτείνατε για κάποιον σαν και εμένα, αν φυσικά περάσω της εξετάσεις και πάρω με το καλό το δίπλωμα;
    Επειδή βλέπω σε παρόμοιες ερωτήσεις πάντα παίζει ρόλο για το τι την θέλει κάποιος την μηχανή να σας δώσω ορισμένα στοιχεία.
    Ειμαι 33, ύψος βάρος 1.80m 75kgr, και την θέλω απλά για καμμια βόλτα μέσα στην πόλη για καφέ παραλία Θεσσαλονίκη, ποτό κτλ όταν έχει καλό καιρό. Ούτε ταξίδια ούτε, μια έχω αυτοκίνητο (DS3), ούτε γκάζια, ούτε χωσιματα ανέμσα σε αμαξια. Άντε στην χειρότερη να κάνω και καμμια διαδρομή καμμια 100km για καμμια βόλτα 2-3 φορές τον χρόνο.
    Αρχικά σκέφτηκα για 250κυβικά αλλα κάποιοι δικοί μου με τρόμαξαν οτι θα φάω τα μούτρα μου μια και θα είναι πάρα πολλά για μένα και να πάρω για αρχή καμμια πάπια, οπότε αναρωτιέμαι μήπως είναι καλύτερα να ξεκινήσω με 125. Μιλάω για μήχανή όμως πάντα και όχι πάπια ή scooter. Μου άρεσαν απότι το έψαξα μηχανές του στυλ Honda cbr, Sym wolf, Suzuki inazuma. Κάνουν αυτές για κάποιον αρχάριο, και να πάω προς 250 ή 125; Μεταχειριμσένη ή καινούργια θα το δώ σε δεύτερη φάσηγ μια και έχω ένα budget μέχρι 4000 βαρυά. Εσείς σαν έμπειροι τί θα προτείνατε;
    Ευχαριστώ....

  2. #2
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Χμ.. Βρες ένα on off μέχρι 650 κυβικά, κατά προτίμηση σχετικά ελαφρύ, μιας και είσαι ψηλός.

  3. #3
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    συνήθως αυτό που κάνουν οι περισσότεροι είναι να πάρουν ένα μικρό και ελαφρύ μεταχειρισμένο προκειμένου να μάθουν και να νιώσουν έτοιμοι για την πρώτη τους «ακριβή» μηχανή.
    το να μάθεις βέβαια είναι μια εφ'όρου ζωής διαδικασία. όμως μαθαίνοντας τη (μικρή) μηχανή, μαθαίνεις όχι γενικά να οδηγείς μηχανές, αλλά το συγκεκριμένο όχημα και κατ'επέκταση παίρνεις μια γεύση για το πως συμπεριφέρονται και οι υπόλοιπες μηχανές που βλέπεις. όμως αν μάθεις να οδηγείς ένα σκούτερ ή ένα μικρό 250, δεν σημαίνει ότι είσαι έτοιμος να ανέβεις σε μια 1000 και να αρχίσεις να μπαίνεις στις στροφές. αυτό που θα μάθεις με το «μικρό», είναι η αίσθηση της ταχύτητας, η αίσθηση του πλαγιάσματος στις στροφές, η θέση στο δρόμο, η ανάγνωση του δρόμου, η ανάγνωση των άλλων οδηγών, το αποτελεσματικό φρενάρισμα, η χρήση του συμπλέκτη και των ταχυτήτων, ο έλεγχος του γκαζιού και τι χρειάζεται να κάνεις για να είναι η πορεία σου σταθερή και να στρίβεις και να πηγαίνεις εκεί που έχεις υπολογίσει.

    η οδήγηση μηχανής είναι εύκολη ή δύσκολη αναλόγως απαιτήσεων. δηλαδή για μια χαλαρή βόλτα στο βουνό, ο καθένας μπορεί να την κάνει με σχετική ασφάλεια καθώς δεν είναι ανάγκη να είσαι και τόσο ακριβής στους χειρισμούς, ή αποφασιστικός και γρήγορος. αν όμως θες να κάνεις μια γρήγορη ανάβαση-κατάβαση, τα πράγματα αλλάζουν. πρέπει να είσαι ακριβής και αποφασιστικός, καθώς μια στιγμή δισταγμού μπορεί να αποβεί μοιραία. με το αυτοκίνητο γλυστράς λίγο και το μαζεύεις και άντε να τρακάρεις στη μπαριέρα, με τη μηχανή όμως πέφτεις και το θέμα μετά της επιβίωσης ή όχι είναι πως, με πόσα και που. το ότι κάποια στιγμή θα πέσουμε είναι σχεδόν σίγουρο και είναι πιο πιθανό να πέσουμε όντας άπειροι, γιαυτό σκεφτόμαστε ότι ένα μικρό μεταχειρισμένο: α) δεν θα πάθει σοβαρή ζημιά, β) θα είναι πιο φθηνή η επισκευή του, γ) δεν είναι πολύ βαρύ και δυνατό, οπότε συγχωρεί περισσότερα «αρχάρια» λάθη, δ) είναι μικρότερη η πιθανότητα να χτυπήσεις σοβαρά.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2013
    Μηνύματα
    16
    Ναι όπως το λες το βλέπω και γω και όπως εξήγησα πριν την θέλω μόνο για μικρές χαλαρές βόλτες. Λεγωντας μικρό μεταχειρισμένο εμπίπτουν στην κατηγορία τα 250 και τα 125 η θεωρείς πως πρέπει αναγκαστικά να ξεκινήσω μΕ πάπια η κάτι τέτοιο;

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2013
    Μηνύματα
    16
    Η on off μου φαίνονται πολύ ψηλές για μένα και κολλωνω κάπως. Είναι πιο εύκολες απο τις naked που κοιτάω εγώ; Άσε που τα 650 μου φαίνονται βουνό.

    QUOTE=MikeG;2311963]Χμ.. Βρες ένα on off μέχρι 650 κυβικά, κατά προτίμηση σχετικά ελαφρύ, μιας και είσαι ψηλός.[/QUOTE]

  6. #6
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Φίλτατε εγώ από τη μεριά μου θα σου πρότεινα να μην προβείς σε αγορά μοτοσυκλέτας... No offence που λένε και οι αγγλοσάξωνες, αλλά από όλα αυτά που έγραψες δε σε κόβω να σου ταιριάζει το δίτροχο. Άσε που το υπόβαθρο και τα λεγόμενά σου μου θυμίζουν γνωστούς μου με παρόμοιες "ανοιξιάτικες" ανησυχίες που η συμβίωσή τους με δίτροχο δεν ευδοκίμησε. Φιλικά

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2013
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Φίλτατε εγώ από τη μεριά μου θα σου πρότεινα να μην προβείς σε αγορά μοτοσυκλέτας... No offence που λένε και οι αγγλοσάξωνες, αλλά από όλα αυτά που έγραψες δε σε κόβω να σου ταιριάζει το δίτροχο. Άσε που το υπόβαθρο και τα λεγόμενά σου μου θυμίζουν γνωστούς μου με παρόμοιες "ανοιξιάτικες" ανησυχίες που η συμβίωσή τους με δίτροχο δεν ευδοκίμησε. Φιλικά
    Εννοείς οτι δεν θα ευδοκιμήσει η συμβίωση απο την άποψη οτι δεν θα τα καταφέρω στα 33 μου να προσαρμοστώ και μπορεί να χτυπήσω κτλ ή οτι θα μου περάσει η όρεξη και θα είναι άχρηστη αγορά;

  8. #8
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ddragon Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σας,

    ... και την θέλω απλά για καμμια βόλτα μέσα στην πόλη για καφέ παραλία Θεσσαλονίκη, ποτό κτλ όταν έχει καλό καιρό. Ούτε ταξίδια ούτε, μια έχω αυτοκίνητο (DS3), ούτε γκάζια, ούτε χωσιματα ανέμσα σε αμαξια. Άντε στην χειρότερη να κάνω και καμμια διαδρομή καμμια 100km για καμμια βόλτα 2-3 φορές τον χρόνο.
    ....
    Ευχαριστώ....

    Είσαι σίγουρος ότι έχεις αποκλείσει τα scooter?

    Όπως περιγράφεις την χρήση που θες να κάνεις,ένα scooter 250αρι είναι η ιδανικότερη λύση
    Μην απορείτε γιατί κάποιοι καβαλάν χωρίς κράνος...το κάνουν για να μη χαλάσει το τυρί που έχουν μεσ'το κεφάλι τους

  9. #9
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ddragon Προβολή μηνύματος
    Εννοείς οτι δεν θα ευδοκιμήσει η συμβίωση απο την άποψη οτι δεν θα τα καταφέρω στα 33 μου να προσαρμοστώ και μπορεί να χτυπήσω κτλ ή οτι θα μου περάσει η όρεξη και θα είναι άχρηστη αγορά;
    Το δεύτερο...

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2013
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aggelos_SV Προβολή μηνύματος
    Είσαι σίγουρος ότι έχεις αποκλείσει τα scooter?

    Όπως περιγράφεις την χρήση που θες να κάνεις,ένα scooter 250αρι είναι η ιδανικότερη λύση
    Ε ναι... γιατί όπω διάλεξα και αμάξι, έτσι και με τη μηχανή θα ήθελα κάτι που πάνω απόλα να μου αρέσει εξωτερικά. Απλά με τη μηχανή προβλιματίζομαι λίγο περισσότερο γιατί όπως μου λένε οι γνωστοί μου θα είναι δύσκολο να προσαρμωστώ μια που είμαι άπειρος.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2013
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Το δεύτερο...
    Ναι αυτό είναι πιθανό. Αλλά όπως σωστά με έκοψες... για την ανοιοξιάτικη χαζομαρούλα μας πάμε. Για αυτό και θα πάω για κάτι φτηνό.

  12. #12
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ddragon Προβολή μηνύματος
    Ναι αυτό είναι πιθανό. Αλλά όπως σωστά με έκοψες... για την ανοιοξιάτικη χαζομαρούλα μας πάμε. Για αυτό και θα πάω για κάτι φτηνό.
    Εσύ ξέρεις...έχε στο νου τη φράση κλισέ ότι "οι χαζομάρες πληρώνονται" ενίοτε.

  13. #13
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ddragon Προβολή μηνύματος
    Ναι όπως το λες το βλέπω και γω και όπως εξήγησα πριν την θέλω μόνο για μικρές χαλαρές βόλτες. Λεγωντας μικρό μεταχειρισμένο εμπίπτουν στην κατηγορία τα 250 και τα 125 η θεωρείς πως πρέπει αναγκαστικά να ξεκινήσω μΕ πάπια η κάτι τέτοιο;
    αυτά που ανέφερες είναι καλά για αρχάριο. όπως και αυτό: http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3585893/

    είναι χαμηλό, ελαφρύ και εύκολο και μπορείς και να μάθεις και να κάνεις την πλάκα σου χωρίς να ξοδευτείς. δώσε παραπάνω λεφτά για εξοπλισμό, πάντα κράνος, γάντια, ρούχα με προστατευτικά και μπότες μηχανής.

  14. #14
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    αυτά που ανέφερες είναι καλά για αρχάριο. όπως και αυτό: http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3585893/

    είναι χαμηλό, ελαφρύ και εύκολο και μπορείς και να μάθεις και να κάνεις την πλάκα σου χωρίς να ξοδευτείς. δώσε παραπάνω λεφτά για εξοπλισμό, πάντα κράνος, γάντια, ρούχα με προστατευτικά και μπότες μηχανής.
    Για νεός οδηγός και μάλιστα αυτή την εποχή(έρχεται άνοιξη και καταλαβαίνεις) μακάρι να ακολουθήσει έστω και τα μισά απ'όσα λές φίλε μου. Η πλειοψηφία όμως δεν!
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  15. #15
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Καλύτερα να μην αγοράσεις δίτροχο.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αρχάριος και R6
    από Cycloholic στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2010, 19:27
  2. Διπλωμα και Αγορα.........!!!
    από Paris7 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2009, 17:57
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2008, 15:26
  4. Νέος και αγορά
    από Nommos στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2008, 17:18
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2007, 11:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF