Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 28 από 28

Θέμα: Αρχάριος και αγορά

  1. #16
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Καλύτερα να μην αγοράσεις δίτροχο.
    + 1
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  2. #17
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    +950
    Πάντως πρέπει να παραδεχτούμε οτι ξέρουμε να καλωσωρίζουμε τα νέα μέλη με χαρά ε...
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2013
    Μηνύματα
    16
    Τι να πώ ρε παιδιά... απο τη στιγμή που πιστεύετε όλοι δεν θα μπορέσω να οδηγήσω δίτροχο για καμμια βόλτα, θα δεχτώ την εμπειρία σας σαν ειδικοί και μαλλον δεν θα προχωρήσω καν σε μαθήματα για δίπλωμα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας καλα να περνάτε πάντα.

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ddragon Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σας,

    Επειδή όπως σας είπα είμαι 100% άσχετος θα κάνω και τα 11 μαθήματα πρακτικής οδήγησης που είναι υποχρεωτικά.

    Πάμε παρακάτω... τί μηχανή θα προτείνατε για κάποιον σαν και εμένα, αν φυσικά περάσω της εξετάσεις και πάρω με το καλό το δίπλωμα;

    την θέλω απλά για καμμια βόλτα μέσα στην πόλη για καφέ παραλία Θεσσαλονίκη, ποτό κτλ όταν έχει καλό καιρό. Ούτε ταξίδια ούτε, μια έχω αυτοκίνητο (DS3), ούτε γκάζια, ούτε χωσιματα ανέμσα σε αμαξια. Άντε στην χειρότερη να κάνω και καμμια διαδρομή καμμια 100km για καμμια βόλτα 2-3 φορές τον χρόνο.

    Εσείς σαν έμπειροι τί θα προτείνατε;
    Ευχαριστώ....
    Λοιπον, εμενα η αποψη μου ειναι η εξης...

    καταρχας εφοσον δεν ειχες δικο σου διτροχο, και δεν εχει συμβιωσει με 2 τροχους, δεν ξερεις το κατα ποσο θα σου αρεσει να ζησεις περισσοτερα πραγματα και ωρες πανω σε μια σελα μοτοσυκλετας η ακομα και σκουτερ...
    αλλα μενω στην μοτοσυκλετα (αν και η περιπτωση σου σηκωνει καλυτερα σκουτερ)...
    μπορει να σαρεσει, να σε βολεψει στην καθημερινοτητα σου, και τελικα να κυκλοφορεις περισσοτερο απο οσο αρχικα φανταζοσουν μεσα στην πολη....
    επισης εκει που λες αντε να κανω καμια βολτα 2-3 φορες τον χρονο, τελικα απο ανοιξη μεχρι φθινωπορο, να κανεις 15 βολτες τον χρονο... δεν ειναι πολλες, αλλα μπορει να ειναι περισσοτερες απο αυτες που αρχικα ειχες φανταστει...
    αρα εαν δεν ζησεις την δικη σου εμπειρια, σιγουρα δεν μπορει να σου πει κανεις για σενα, και αφου δεν εχεις προσωπικη εμπειρια, και μαλιστα επαρκης ωστε να εισαι σιγουρος για αυτα που λες και συ για τον εαυτο σου...
    απλα τωρα φανταζεσαι πως καπως ετσι θα ηθελες... πολυ πιθανον, το πιθανοτερο, ειναι να συμβει αυτο που λενε τα παιδια, να το παρατησεις μετα απο κανα χρονο και να ριξεις μαυρη πετρα πισω σου... μπορει ομως και οχι...
    εαν δεν δοκιμασεις, δεν θα μαθεις ποτε τελικα...

    ασε που εαν οδηγησεις δικο σου μηχανακι/σκουτερ για κανα/δυο χρονια, ακομα και να το παρατησεις, ειναι πολυ πιθανον να γινεις καλυτερος οδηγος αυτοκινητου για τον εαυτο σου, αλλα και για τους διτροχους γυρω σου στον δρομο απο την εμπειρια που θα εχεις αποκτησει...

    ετσι και αλλιως και αλλοι για ενα τσιγαρο μαλμπορο ξεκινησαν, πηγαν στο μονοφυλλακι, και κατεληξαν στην ηρωινη...

    οποτε, σου προτινω το εξης, ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ (για την δικη σου ασφαλεια)... οτι θα κανεις ολα τα μαθηματα, θα βγαλεις ΚΑΝΟΝΙΚΑ διπλωμα, και θα φορας ΠΑΝΤΑ και μεχρι το περιπτερο ΚΡΑΝΟΣ...
    αλλιως ξεχασε τα ολα οσα γραψω πιο κατω... εαν εισαι αποφασισμενος για τα παραπανω, δηλαδη μαθηματα και ΠΑΝΤΑ κρανος και για 10 μετρα αποσταση... τοτε...

    μπορεις να ξεκινησεις με μια μικρη μοτοσυκλετα, τετραχρονη, μεχρι το πολυ 250-300 κυβικα, και μεχρι το πολυ 30 αλογακια, οπου ειναι μια χαρα για αρχαριο...
    σε καμια περιπτωση, εφοσον η αρχικη σου σκεψη/φαντασια ειναι περιστασιακη χρηση, οχι μεγαλυτερη και δυνατοτερη μοτοσυκλετα απο τα παραπανω...
    μιας και θα πρεπει να διαβαζεις, να οδηγας τακτικα, και εν μερη να ψαχνεσαι οδηγικα για να εισαι σχετικα ασφαλης ωστε να διαχειριστεις μεγαλυτερες ιπποδυναμεις, επιταχυνσεις, ταχυτητες κλπ...
    και αυτο που λενε, οτι αμα θες να πας αργα, πας και με χιλιαρι, ισχυει φυσικα, αλλα σε εμπειρους οδηγους με γνωση που εχουν ξεπερασει καποια πραγματα, αφου τα εχουν κανει πρωτα...
    και οχι στους απειρους... εξαιρουνται οι φοβισμενοι απο κουνια...
    και κυριως να ειναι φθηνο, ωστε σε περιπτωση που δεν το πολυ χρησιμοποιεις, ειτε αλλαξεις γνωμη μετα απο ενα καλοκαιρι και το πουλησεις χωρις να ξανακαβαλησεις, να μην εχει χασουρα, σημαντικη τουλαχιστον...

    παραδειγμα σε μεταχειρισμενα, δεν ξερω βεβαια δεν το εχω ψαξει προσωπικα...
    το Honda (φτου φυλακη το στοματι μου Ντουκατιστας ανθρωπος ) το μικρο το CBR250R...
    το Kawasaki ninja 250, η το SYM Wolf 250...

    φυσικα μπορεις να ξεκινησεις και με ενα 125...
    παλι κανενα προβλημα, μια χαρα ειναι για πολη, μικρες βολτουλες, και για συλλογη εμπειριας, με μικρο κοστος...
    απλα το 250 και κανει για αρχαριο, δεν εισαι και 15χρονος... και πας και παραεξω απο την πολη πιο ανετα...

    αααυτααα....

  5. #20
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ddragon Προβολή μηνύματος
    Τι να πώ ρε παιδιά... απο τη στιγμή που πιστεύετε όλοι δεν θα μπορέσω να οδηγήσω δίτροχο για καμμια βόλτα, θα δεχτώ την εμπειρία σας σαν ειδικοί και μαλλον δεν θα προχωρήσω καν σε μαθήματα για δίπλωμα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας καλα να περνάτε πάντα.
    ασχετα με οτιδηποτε αλλο εγω εχω να πω ενα μεγαλο μπραβο που αν και ισως δεν μπορεις (μια και δεν εισαι στον χωρο) να αντιληφθεις τον λογο που λεμε να μην καβαλησεις, παρ' ολα αυτα βαζεις στην ακρη τον (ανθρωπινο) εγωισμο και δεχεσαι την αποψη οσων σε προτρεπουνε να μην καβαλησεις.

    ενα ειλικρινες ΜΠΡΑΒΟ λοιπον απο μενα για τον χαρακτηρα σου φιλε μου.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  6. #21
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ddragon Προβολή μηνύματος
    Τι να πώ ρε παιδιά... απο τη στιγμή που πιστεύετε όλοι δεν θα μπορέσω να οδηγήσω δίτροχο για καμμια βόλτα, θα δεχτώ την εμπειρία σας σαν ειδικοί και μαλλον δεν θα προχωρήσω καν σε μαθήματα για δίπλωμα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας καλα να περνάτε πάντα.
    Καταρχήν ελπίζω να μην έχεις ειρωνικό ύφος στα λόγια σου γιατί έτσι πάει ότι έγραψες στράφι. Πέρα απο αυτό έχεις καταλάβει τους λόγους που όλοι ήταν αρνητικοί στο να ψαχτείς για μηχανή κλπ? Κανείς δεν στο λέει με κακία στο υπογράφω. Η μηχανή έχει πολλές χαρές αλλά και πολλές λύπες. Αυτή την στιγμή που σου γράφω τα πλευρά μου που έσπασα πριν 1μιση χρόνο σε ατύχημα με πονάνε 3 μέρες τώρα γιατί καπου τα κούρασα, ζούληξα η τι στο διάολο τα έκανα δεν ξέρω και παρόλαυτα καβαλάω παλι και ψάχνομαι να ξαναπάρω μεγάλη μηχανή. Είσαι διατεθιμένος να περάσεις κατι τέτοιο? Αν ναι όρμα έναντια σε ότι λέμε και κάνε την κ@υλα σου(αν έχεις). Αν οχι χωρίς ίχνος κακίας σου λέω άστο. Τετοια εποχή πολλοί ψάχνονται για μηχανη γιατί "ανοίγει" ο καιρός και θεωρούν πολύ μαμάτη την ιδέα να έχουν ενα μηχανάκι για βόλτες. Αλλά τα πράγματα δεν είναι έτσι. Θελει σοβαρότητα και πάνω απο όλα :ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ. Χαρη σε αυτόν σώθηκαν πολλοί(και εγώ) και αυτό θα σώσει και εσένα αν έρθει η κακή στιγμή. Μπορείς να κυκλοφορείς καλοκαίρι με κράνος full face, μπουφαν, γάντια, μποτακι ενω στο αυτοκίνητο πχ θα μπαίνεις με σορτάκι, t-tshirt, παντόφλα και κλιματισμό?
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  7. #22
    Να πω και εγώ την γνώμη μου ως επίσης άσχετος.

    Ηλικιακά είμαστε κοντά και εγώ επίσης δεν είχα ανέβει ποτέ ούτε σε παπάκι κι ομως πηγα και πήρα 600άρα Street. Την πρώτη τούμπα την έφαγα στην 3η εβδομάδα και την γλύτωσα με λιγες γρατσουνίτσες σε χέρι-ποδι και κανα 300άρι ζημιά στην μηχανή. Οπως είπαν και τα παιδιά επιβεβαιώνεται η θεωρία οτι δεν ειναι ΑΝ θα πέσεις, αλλά το ΠΟΤΕ. Βέβαια εγώ είμαι στην Καστοριά και τα Κουφά και τα τρελά είναι στο minimum και δεν σου κρύβω οτι όσες φορές πηγα Θεσσαλονίκη και είδα πως οδηγάνε οι αναβάτες εκεί εκανα τον σταυρό μου που λεμε. Τι χωσίματα στο πουθενα, τι προσπεράσεις ρώσικη ρουλέτα, τι σφηνες αναμεσα σε εσένα και τον μπροστινό, γενικώς ένα χάος.

    Από το budget που δίνεις βγάλε ένα χιλιάρικο ΜΟΝΟ για αρχική αγορά εξοπλισμού και με τα υπόλοιπα αγόρασε την μηχανή που θέλεις. Θα ελαχιστοποιήσεις τις φθορές στο σώμα σου ΟΤΑΝ γίνει το κακό.

    Κατα τα άλλα εαν πραγματικά το θέλεις πάρτην και προσοχή.

    Αυτά απο εμένα.
    The R is for Respect.

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2013
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από paramedic Προβολή μηνύματος
    Καταρχήν ελπίζω να μην έχεις ειρωνικό ύφος στα λόγια σου γιατί έτσι πάει ότι έγραψες στράφι. Πέρα απο αυτό έχεις καταλάβει τους λόγους που όλοι ήταν αρνητικοί στο να ψαχτείς για μηχανή κλπ? Κανείς δεν στο λέει με κακία στο υπογράφω. Η μηχανή έχει πολλές χαρές αλλά και πολλές λύπες. Αυτή την στιγμή που σου γράφω τα πλευρά μου που έσπασα πριν 1μιση χρόνο σε ατύχημα με πονάνε 3 μέρες τώρα γιατί καπου τα κούρασα, ζούληξα η τι στο διάολο τα έκανα δεν ξέρω και παρόλαυτα καβαλάω παλι και ψάχνομαι να ξαναπάρω μεγάλη μηχανή. Είσαι διατεθιμένος να περάσεις κατι τέτοιο? Αν ναι όρμα έναντια σε ότι λέμε και κάνε την κ@υλα σου(αν έχεις). Αν οχι χωρίς ίχνος κακίας σου λέω άστο. Τετοια εποχή πολλοί ψάχνονται για μηχανη γιατί "ανοίγει" ο καιρός και θεωρούν πολύ μαμάτη την ιδέα να έχουν ενα μηχανάκι για βόλτες. Αλλά τα πράγματα δεν είναι έτσι. Θελει σοβαρότητα και πάνω απο όλα :ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ. Χαρη σε αυτόν σώθηκαν πολλοί(και εγώ) και αυτό θα σώσει και εσένα αν έρθει η κακή στιγμή. Μπορείς να κυκλοφορείς καλοκαίρι με κράνος full face, μπουφαν, γάντια, μποτακι ενω στο αυτοκίνητο πχ θα μπαίνεις με σορτάκι, t-tshirt, παντόφλα και κλιματισμό?
    Όχι κανονικά το ενοώ. Σεβομαι την εμπειρία των παλιότερων για αυτό και ρώτησα και εννοείται πως δεν θεωρώ οτι οι αποτρεπτικές απαντήσεις ήταν με κακία κτλ. Ψιλοαποοητεύτηκα είναι η αλήθεια πάντως για αυτό και μάλλον δεν θα το προχωρήσω καν στην έκδοση άδειας. Κ@υλα για μηχανή σίγουρα δεν έχω, για αυτό όπως είπα θα ψαχνόμουν για καμμια μικρή μηχανή για καμμια βόλτα του 15λεπτου και κανα δρομολόγιο μέσα σην πόλη αντι να παιδεύομαι με το αμάξι για parking. Το να έπαιρνα ένα scooter για κάτι τέτοιο ή μια πάπια δεν θα μου άρεσε γιατί δεν μου άρεσουν εξωτερικά οπότε δεν με κανει να τα καβαλήσω. Απλά θεώρησα οτι με μια χαμηλή σχετικά μικρή κυβισμού μηχανή 125 ή το πολύ 250 σαν cbf ή wolf δεν θα είχε πολύ διαφορά στην επικυνδήνότητα ή την δυσκολία μάθησης και εξικοίωσης σε σχέση με scooter κτλ πέρα απο το θέμα του συμπλέκτη. Τώρα ναι... σίγουρα για ένα δρομολόγιο Καμάρα - λαδάδικα (5-6 λεπτά) με ταχύτητα "κότας" στην Θεσσαλονίκη του Ιουνίου πέρα απο κράνος και μπουφάν δεν νομίζω να ήμουν διατεθημένος να φοράω full face, γάντια και ειδικά μποτάκια και σκέψου οτι είμαι τύπος που φοράει ζώνη ακόμα για να αλλάξω parking απο την μια μεριά του δρόμου στην απέναντι.

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2013
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Runner Ducati Προβολή μηνύματος
    Λοιπον, εμενα η αποψη μου ειναι η εξης...

    καταρχας εφοσον δεν ειχες δικο σου διτροχο, και δεν εχει συμβιωσει με 2 τροχους, δεν ξερεις το κατα ποσο θα σου αρεσει να ζησεις περισσοτερα πραγματα και ωρες πανω σε μια σελα μοτοσυκλετας η ακομα και σκουτερ...
    αλλα μενω στην μοτοσυκλετα (αν και η περιπτωση σου σηκωνει καλυτερα σκουτερ)...
    μπορει να σαρεσει, να σε βολεψει στην καθημερινοτητα σου, και τελικα να κυκλοφορεις περισσοτερο απο οσο αρχικα φανταζοσουν μεσα στην πολη....
    επισης εκει που λες αντε να κανω καμια βολτα 2-3 φορες τον χρονο, τελικα απο ανοιξη μεχρι φθινωπορο, να κανεις 15 βολτες τον χρονο... δεν ειναι πολλες, αλλα μπορει να ειναι περισσοτερες απο αυτες που αρχικα ειχες φανταστει...
    αρα εαν δεν ζησεις την δικη σου εμπειρια, σιγουρα δεν μπορει να σου πει κανεις για σενα, και αφου δεν εχεις προσωπικη εμπειρια, και μαλιστα επαρκης ωστε να εισαι σιγουρος για αυτα που λες και συ για τον εαυτο σου...
    απλα τωρα φανταζεσαι πως καπως ετσι θα ηθελες... πολυ πιθανον, το πιθανοτερο, ειναι να συμβει αυτο που λενε τα παιδια, να το παρατησεις μετα απο κανα χρονο και να ριξεις μαυρη πετρα πισω σου... μπορει ομως και οχι...
    εαν δεν δοκιμασεις, δεν θα μαθεις ποτε τελικα...

    ασε που εαν οδηγησεις δικο σου μηχανακι/σκουτερ για κανα/δυο χρονια, ακομα και να το παρατησεις, ειναι πολυ πιθανον να γινεις καλυτερος οδηγος αυτοκινητου για τον εαυτο σου, αλλα και για τους διτροχους γυρω σου στον δρομο απο την εμπειρια που θα εχεις αποκτησει...

    ετσι και αλλιως και αλλοι για ενα τσιγαρο μαλμπορο ξεκινησαν, πηγαν στο μονοφυλλακι, και κατεληξαν στην ηρωινη...

    οποτε, σου προτινω το εξης, ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ (για την δικη σου ασφαλεια)... οτι θα κανεις ολα τα μαθηματα, θα βγαλεις ΚΑΝΟΝΙΚΑ διπλωμα, και θα φορας ΠΑΝΤΑ και μεχρι το περιπτερο ΚΡΑΝΟΣ...
    αλλιως ξεχασε τα ολα οσα γραψω πιο κατω... εαν εισαι αποφασισμενος για τα παραπανω, δηλαδη μαθηματα και ΠΑΝΤΑ κρανος και για 10 μετρα αποσταση... τοτε...

    μπορεις να ξεκινησεις με μια μικρη μοτοσυκλετα, τετραχρονη, μεχρι το πολυ 250-300 κυβικα, και μεχρι το πολυ 30 αλογακια, οπου ειναι μια χαρα για αρχαριο...
    σε καμια περιπτωση, εφοσον η αρχικη σου σκεψη/φαντασια ειναι περιστασιακη χρηση, οχι μεγαλυτερη και δυνατοτερη μοτοσυκλετα απο τα παραπανω...
    μιας και θα πρεπει να διαβαζεις, να οδηγας τακτικα, και εν μερη να ψαχνεσαι οδηγικα για να εισαι σχετικα ασφαλης ωστε να διαχειριστεις μεγαλυτερες ιπποδυναμεις, επιταχυνσεις, ταχυτητες κλπ...
    και αυτο που λενε, οτι αμα θες να πας αργα, πας και με χιλιαρι, ισχυει φυσικα, αλλα σε εμπειρους οδηγους με γνωση που εχουν ξεπερασει καποια πραγματα, αφου τα εχουν κανει πρωτα...
    και οχι στους απειρους... εξαιρουνται οι φοβισμενοι απο κουνια...
    και κυριως να ειναι φθηνο, ωστε σε περιπτωση που δεν το πολυ χρησιμοποιεις, ειτε αλλαξεις γνωμη μετα απο ενα καλοκαιρι και το πουλησεις χωρις να ξανακαβαλησεις, να μην εχει χασουρα, σημαντικη τουλαχιστον...

    παραδειγμα σε μεταχειρισμενα, δεν ξερω βεβαια δεν το εχω ψαξει προσωπικα...
    το Honda (φτου φυλακη το στοματι μου Ντουκατιστας ανθρωπος ) το μικρο το CBR250R...
    το Kawasaki ninja 250, η το SYM Wolf 250...

    φυσικα μπορεις να ξεκινησεις και με ενα 125...
    παλι κανενα προβλημα, μια χαρα ειναι για πολη, μικρες βολτουλες, και για συλλογη εμπειριας, με μικρο κοστος...
    απλα το 250 και κανει για αρχαριο, δεν εισαι και 15χρονος... και πας και παραεξω απο την πολη πιο ανετα...

    αααυτααα....
    Thanks φίλε... και γώ λίγο πολύ έτσι τα είχα στο μυαλό μου, αν και στην περίπτωση μου δεν νομίζω να γινόμουν ποτέ λάτρης τόυ δικυκλισμού. Α... απο κεκτημένη ταχήτητα αντι για CBF έγραψα CBR... αυό και το Ninja πολύ street μου φαίνονται για α γούστα μου.
    Χαχαχαχα η ατάκα με το marlboro και το μονόφυλλο όλα τα λεφτα!! ΘΕΟΣ!

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2013
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    ασχετα με οτιδηποτε αλλο εγω εχω να πω ενα μεγαλο μπραβο που αν και ισως δεν μπορεις (μια και δεν εισαι στον χωρο) να αντιληφθεις τον λογο που λεμε να μην καβαλησεις, παρ' ολα αυτα βαζεις στην ακρη τον (ανθρωπινο) εγωισμο και δεχεσαι την αποψη οσων σε προτρεπουνε να μην καβαλησεις.

    ενα ειλικρινες ΜΠΡΑΒΟ λοιπον απο μενα για τον χαρακτηρα σου φιλε μου.
    Thanks φίλε.... ε ναι εντάξει τώρα, 33 χρονών γίναμε. Μαθαίνεις να ακούς κιόλας τον έμπειρο με τον χρόνο.

  11. #26
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Εγω παντως πιστευω πως και ηληκιακα σε παιρνει αν αποφασισεις να το κανεις...
    Καλυτερα να κανεις κατι και ας ηταν λαθος παρα να μην το ειχες κανει καθολου (που λενε και στο χωριο μου).

    Υπαρχουν και ηρεμα μηχανακια και για την χρηση που λες οτι θελεις να του κανεις νομιζω πως κατι τετοιο χρειαζεσαι
    Ως επι το πλειστον πολη και κανενα μικρο ταξιδι δηλαδη.

    Εγω θα προτεινα κατι σε μοταρντ ή γυμνο.
    π.χ. fmx, xt, xtx, xr ή cbf250, wolf250, duke200 ακομα και monster, cb400 κλπ αναλογα με το γουστο σου τι σου αρεσει και τι σου καθετε καλα..

    Απο ΄κει και περα μπορεις μονος σου να εξασκηθεις σε ελγχομενο περιβαλλον μεχρι να συνηθισεις και "να του παρεις τον αερα" και ακομη καλυτερα αμα εχει φιλους με μοτο να σου διξουν ορισμενα πραγματα...

    Αυτη ειναι η γνωμη μου, ομως οτι και να λεμε εμεις, την αποφαση εσυ θα την παρεις...

    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  12. #27
    Νέο μέλος Το avatar του/της tolis93
    Εγγραφή
    09/06/2014
    Μηνύματα
    1
    Καλησπέρα σε όλα τα μέλη. Νεο μέλος εδώ. Αρχικα ζητώ συγνώμη αν έπρεπε να ανοίξω θέμα σε κάποιο topic με νέα μέλη αλλα με μία γρήγορη αναζήτηση δε βρήκα κάτι.

    Δίνω για δίπλωμα Α2 σε κανενα μήνα και δέν αντιμετοπίζω πρόβλημα ούτε στη θεωρία ούτε στα πρακτικά. λόγω ύψος έχω πρόβλημα στο θέμα με το τί μηχανή θα πάρω αργότερα. Είμαι 1,92 και γύρω στα 90 κιλά. τείνω προς super moto και ΟΝ-off αλλα ψάχνω κάτι το οποίο να με καλύπτει σε θέμα ύψους ( καβάλησα ενα duke 390 και μου ήταν πατίνι με 80 cm σελα απο το έδαφος) αλλά και να είναι άνετο για αποστάσεις μίας ή δύο ωρών και το κυριότερο να μή καίει τραγικά πολύ. Πλέον με το αυτοκίνητο δέ βγαίνει. άν έχετε να προτείνετε κάτι καλοδεχούμενο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να σας μάθω εναν έναν εφόσον έγινα μέλος μιας "οικογένειας" με κοινο ενδιαφέρον.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    651
    Φιλε Ddragon θα σου λεγα και εγω να μην το κανεις.Αφου ειπες οτι εχεις οδηγησει παλιοτερα παπια σημαινει οτι πηρες μια πρωτη γευση η οποια μαλλον δεν ηταν πολυ γλυκια μιας και δεν ασχοληθηκες νωριτερα με τις μοτοσυκλετες αλλα επελεξες το αυτοκινητο.Αυτα τα πραγματα ειναι ή σου ρχονται η οχι και επισης δεν παιζει κανενα ρολο η ηλικια.Εγω Καβαλησα πρωτη φορα στα 26 μου ενα kdx και αυτο ητανε.Τρελαθηκα και μονο με την αισθηση!μετα απο ενα μηνα διπλωμα και καπακια πηρα μοτοσυκλετα και απο τοτε περασανε 9 υπεροχα χρονια!Αν παρολα αυτα επιμενεις τσιμπα ενα 250 εντουρακι που ειναι μεγαλο σχολειο και good luck!
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Αρχάριος και R6
    από Cycloholic στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2010, 19:27
  2. Διπλωμα και Αγορα.........!!!
    από Paris7 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2009, 17:57
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2008, 15:26
  4. Νέος και αγορά
    από Nommos στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2008, 17:18
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2007, 11:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF