Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 72

Θέμα: Προσοχή! Φυτοφάρμακα σε φρούτα και λαχανικά‏

  1. #1

    Προσοχή! Φυτοφάρμακα σε φρούτα και λαχανικά‏

    Διαδώστε το, το είδα στο ΣΚΑΙ εχθές το βράδυ

    http://www.greenpeace.org/greece/el/...lution_pledge/

    27 διαφορετικές χημικές ουσίες βρέθηκαν σε φρούτα και λαχανικά

    Έρευνα του ελληνικού γραφείου της Greenpeace αποκαλύπτει την ύπαρξη επικίνδυνων φυτοφαρμάκων σε μήλα, μπανάνες, αχλάδια, πατάτες, καρότα και κολοκύθια τα οποία πωλούνται στη χώρα μας, φτάνουν στο πιάτο μας χωρίς να το ξέρουμε και θέτουν σε κίνδυνο την υγεία μας και το περιβάλλον.
    Μόνο στα δείγματα μήλων εντοπίστηκαν χημικά «κοκτέιλ» με 3 - 9 διαφορετικές δραστικές ουσίες ανά δείγμα και στα αχλάδια έως και 6 διαφορετικές δραστικές ουσίες. Πρόκειται για χημικές δραστικές ουσίες απαγορευμένες εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης, αλλά και νόμιμες. Oι επίσημες εγκρίσεις τους αναγράφουν πως είναι ύποπτες καρκινογενέσεων, έχουν εξαιρετική τοξικότητα, μπορεί να βλάψουν το έμβρυο κατά τη διάρκεια της κύησης και πολλά άλλα.
    μοιράσου το:


    Η μόνη λύση: η βιώσιμη γεωργία
    Η βιώσιμη γεωργία είναι ο μόνος τρόπος ο οποίος διασφαλίζει καθαρή και υγιεινή τροφή και καθαρές, φυσικά γόνιμες καλλιέργειες. Εσύ έχεις ήδη στηρίξει με τη δράση σου την εκστρατεία της Greenpeace για Βιώσιμη Γεωργία χωρίς τοξικά και χωρίς μεταλλαγμένα. Φαίνεται όμως ότι η ελληνική κυβέρνηση και το αρμόδιο Υπουργείο επιλέγουν να γυρίσουν την πλάτη τους στο πρόβλημα. Η αντίδρασή μας; Να ασκήσουμε μεγαλύτερη πίεση!
    Γι'αυτό μοιράσου αυτή τη σελίδα με όσους περισσότερους μπορείς: Μαζί πρέπει να στείλουμε ΤΩΡΑ ένα ηχηρό μήνυμα στο υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων.
    Υ.Γ. Σου θυμίζουμε ότι η Greenpeace είναι απολύτως ανεξάρτητη. Δεν δεχόμαστε χρήματα από κυβερνήσεις, εταιρείες ή οργανισμούς. Αυτό σημαίνει ότι υπάρχουμε χάρη στους πολίτες που μας στηρίζουν με οποιοδήποτε ποσό, το οποίο είναι εξίσου ουσιώδες και αναγκαίο.

    http://www.greenpeace.org/greece/el/...lution_pledge/
    ΚΩΣΤΗΣ

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    ok.....

    1 @@ ανεξάρτητη είναι...



    2 και τ άλλα που λένε άκυρα είναι αλλά τεσπα τι να λέμε τώρα.

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    ok.....

    1 @@ ανεξάρτητη είναι...



    2 και τ άλλα που λένε άκυρα είναι αλλά τεσπα τι να λέμε τώρα.
    Αν έχεις την καλοσύνη, ρίξε τα φώτα σου.
    ΚΩΣΤΗΣ

  4. #4
    Επισυνάπτω και την έρευνα
    Συνημμένα αρχεία Συνημμένα αρχεία
    ΚΩΣΤΗΣ

  5. #5
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Σηκώνει πολύ κουβέντα το θέμα και δεν μπορεί να αναλυθεί σε 5 αράδες... Καταρχάς να συμφωνήσω με το MG ότι @@ ανεξάρτητη είναι η Greenpeace. Το Υ.Γ. και μόνο "σας θυμίζουμε ότι η Greenpeace είναι ανεξάρτητη" λέει πολλά. Διάβασα και τις συμβουλές της τί μπορεί να κάνει ο καταναλωτής για να μετριάσει τον κίνδυνο από τα φυτοφάρμακα και μια από τις συμβουλές ήταν να αγοράζουμε προϊόντα από τον παραγωγό ο οποίος καλλιέργησε το προϊόν και να κάνουμε ερωτήσεις για τον τρόπο με τον οποίο καλλιεργήθηκε το εκάστοτε προϊόν. Πανάκεια προφανώς η αγορά από παραγωγό, λες και οι παραγωγοί δε χρησιμοποιούν φυτοφάρμακα και άμα τους ρωτήσεις θα σου πούνε τί δηλητήρια έχουν βάλει και πότε και αυτά δεν τα λέω έτσι για να πω κάτι αλλά τα γνωρίζω από πρώτο χέρι. Ξέρει άραγε η Greenpeace πόσοι παραγωγοί ραντίζουν με ορμόνες τα αχλάδια π.χ. που απαγορεύεται; Ή πόσοι παραγωγοί ραντίζουν με δηλητήρια και καπάκι τα κόβουν και τα διοχετεύουν στην αγορά; Γιατί το κάθε φυτοφάρμακο έχει κάποιες προδιαγραφές, σου λέει π.χ. ο γεωπόνος ρίξε αυτό αλλά κόψε καρπό μετά από 5 μέρες, απαγορεύεται νωρίτερα. Αλλά οι έξυπνοι και οι ασυνείδητοι στο βωμό του κέρδους ραντίζουν και κόβουν καπάκι και τα διοχετεύουν άμεσα στην κατανάλωση, αυτό είναι το χειρότερο, καθαρά εγκληματική πράξη. Πώς να μην πεθαίνουμε από καρκίνο από αυτά που τρώμε; Τις προάλλες συζήταγα με την παιδίατρο της μικρής για όλα αυτά, μου έλεγε να μη δίνω φράουλες στη μικρή από φρούτα γιατί έχει πολλά δηλητήρια και λόγω πόρων περνάνε στο εσωτερικό της και να προτιμώ μήλα και αχλάδια, που είναι τα ΚΑΤΕΞΟΧΗΝ φρούτα που τρώνε απίστευτες ποσότητες κοκταίηλ φυτοφαρμάκων... Ξεχάστε το ένα μήλο την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα, εδώ και δεκαετίες ισχύει πλέον ένα μήλο την ημέρα ποτισμένο με χολέρα.
    Όσο για τη βιώσιμη γεωργία που μαζεύει υπογραφές η Greenpeace είναι κάτι σαν τον υπαρκτό σοσιαλισμό, ακούγεται πολύ ωραία, μακάρι να ίσχυε στην πράξη αλλά αποδείχτηκε ουτοπία. Ναι, όλοι θα θέλαμε γεωργικά προϊόντα απαλλαγμένα από χημικά και με διαδικασίες που προστατεύουν το κλίμα, το περιβάλλον, τον υδροφόρο ορίζοντα. Λέει στο site τους ότι "Τις τελευταίες δεκαετίες, η ανάγκη για μαζική και γρήγορη παραγωγή τροφής έχει οδηγήσει στην αλόγιστη και συχνά παράνομη χρήση χημικών και μεταλλαγμένων, αδιαφορώντας για το τίμημα που πληρώνουμε εμείς και το περιβάλλον". Έχω στο σπίτι μου μερικές βερυκοκιές που το μόνο που κάνω εκτός από πότισμα είναι λίγος χαλκός στα φύλλα τον Απρίλη. Κάνει πραγματικά πεντανόστιμα βερύκοκα και όπως είπα χωρίς φυτοφάρμακα. Δυστυχώς τα πεντανόστιμα βερύκοκα είναι το 30%-40% στην καλύτερη περίπτωση γιατί τα υπόλοιπα είναι γεμάτα σκουλίκι και χαλασμένα. Γιατί; Γιατί δεν έχω ρίξει φυτοφάρμακα. Ξέρω πολλούς που ξεκίνησαν να βάλουν φρούτα, ζαρζαβατικά, λαχανικά -και δε μιλάω για αδαείς αλλά ανθρώπους που μια ιδέα περί αγροτικών την έχουν- χωρίς φάρμακα και χημικά για το τραπέζι τους και μόνο. Ανεξαιρέτως όλοι τα παράτησαν αφού έχασαν πολύ χρόνο και χρήμα. Δυστυχώς χωρίς χημικά δε φτούραγε τίποτα. Ας πει η Greenpeace ένα τρόπο να έχεις μαζική και γρήγορη παραγωγή χωρίς ίχνος χημικού και δηλητηρίου και χωρίς να χάσει ο αγρότης την παραγωγή του. Νομίζω κάπου στην Αποκάλυψη του Ιωάννου λέει ότι θα βλέπουμε τη θάλασσα και τους καρπούς να υπάρχουν σε αφθονία αλλά ούτε να μπούμε στη θάλασσα δεν θα μπορούμε ούτε να γευτούμε τους καρπούς. Νομίζω πως έχουμε κάνει την αρχή...

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    ...
    Συμφωνώ μαζί σου, και εγώ τα ίδια σκέφτηκα. Απο ότι καταλαβαίνω, αν το λαχανικό γυαλίζει και δεν έχει καμία ατέλια, τότε έχει φάει τα φυτοφάρμακα της αρκούδας.
    Απο την άλλη δεν έχουν άδικο που λένε ότι για 120 ημέρες επιτρέπεται η χρήση οποιαδήποτε φυτοφαρμάκου (απαράδεκτο) και επιπλέον δεν υπάρχει μηχανισμός που να ελέγχει τα φυτοφάρμακα.
    Η μπάλα πέφτει πάλι σε εμάς να προσέχουμε.
    Το έβαλα γιατί απο ότι έχω παρατηρήσει έχουμε απίστευτη έξαρση σε κρούσματα καρκίνου και πρέπει να είμαστε αρκετά προσεκτικοί.
    ΚΩΣΤΗΣ

  7. #7
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    αυτο φανταζομαι οι περισσοτεροι το ξερουμε..περι φαρμακων κλπ.αν εχετε φαει φρουτο-λαχανικο απο κηπο γνωστου χωρις φαρμακα φενεται η διαφορα απτο μεγεθος καταρχην και δευτερον ποσο καιρο κανουν να ωριμασουν.
    απλα να πω οτι στα 13-14 μου επαθα δηλητηριαση απο ροδακινο που δεν ειχε πλυθει καλα.10 απο το κρεβατι στο μπανιο και τουμπαλιν με 40 πυρετο ακατεβατα!!τουλαχιστον να τα πλενετε με αφθονο νερο και λιγο τριψιμο με το χερι...
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  8. #8
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Tην περυσινή χρονιά έκανα σταφύλια να δω πως θα παει... δεν είχα ξανασχοληθεί με εντατική καλλιέργεια. Δεν ήξερα και που πάνε τα τέσσερα οπότε "ότι πει ο γεωπόνος"... πρέπει να έκανα πάνω από 20 ραντίσματα, όλα στο χέρι με λουλά, μερικά από αυτά ήταν αθώα, τα περισσότεερα όμως ήταν biohazard εντελώς. Εν πάσει περιπτώση πήρα τα @ρχιδια μου, ούτε τα λεφτά που έσκασα για τα καλλιεργητικά δεν πήρα, αλλά και να έβγαζα φράγκα, ειλικρινά δεν θα ασχολιόμουν με το άθλημα. Μακριά και αγαπημένα. Το θέμα όμως πάει ως εξής... δεν είναι μόνο ο πρωταθλητισμός στην παραγωγή που τα γαμάει όλα, είναι και η αισθητική! Ναι η αισθητική! Το σταφύλι που βγάζει η περιοχή πάει όλο εξαγωγή (ευτυχως για εσάς...) και συγκεκριμένα Βρετανία... οι μαλάκες οι Άγγλοι λοιπόν, το θέλουν με συγκεκριμένο καλιμπράζ (μήκος και πάχος, έχουν παράδοση στα μήκη και στα πάχη βλέπεις, τα προσέχουν!) συγκεκριμένο χρώμα, να μην έχει στίγματα, ακόμα και το σημείο που η ρόγα ενώνεται με το κοτσανάκια της θέλουν να μην έχει σκασίματα! Οπότε σου λέει και ο γεωπόνος και ο καλλιεργητής... έτσι το θες πουλάκι μου; Έτσι θα το πάρεις! Και δώστου ορμόνες για μάκρυμα και δώστου ορμόνες για πάχυνση, πάρε το τάδε δηλητήριο να μην πάει το ζουζουνάκι που κάνει στίγματα, πάρε το άλλο δηλητήριο να μην πάει το ζουζουνάκι που τρώει την κορυφή της ρόγας, πάρε, πάρε, πάρε... και μετά το τρώει η Αγγλίδα και γουστάρει... που να ΄ξερε... εγώ το σταφύλι το θυμάμαι μικρός να είναι σε διαστάσεις σταφυλιού και όχι σαν πεπόνι (μλκς με τις ορμόνες βγαίνουν κάτι τέρατα μισό δάχτυλο!), νά εχει κάποια στιγματάκια και που και που να παίζει και κάνα σαλιγκάρι μέσα στο τσάμπι (φυσικά πλέον ρίχνουν φάρμακο και για τα σαλιγκάρια!). Κάποτε βγάζαν τόνους σταφύλια αυτής της μορφής με 2 ποτίσματα, λίγο λίσπασμα (οργανικό) και μια δυο φορές θειοχαλκίνη (εντελώς αθώο), τώρα τους γ@μ@νε τη μάνα και τον πατέρα γιατι οι αγγλίδες το θέλουν μακρύ και χοντρό (πάντα το θέλαν έχουν παράδοση είπαμε σε μακρυά και χοντρά στο κωλονήσι)...και αυτό έχει ως αποτέλεσμα οι διάφοροι έχθροι του σταφυλιού να έχουν αποκτήσει ανοσία, οπότε είναι εξαιρετικά δύσκολο να επιστρέψει κανείς σε παραδοσιακές μορφές καλλιέργειας. Ευτυχώς η βιολογική γεωργία έχει επιτυχεί πλέον αποδόσεις στο 90-95% των συμβατικών με κόστος 5% περισσότερο μόνο... απλά έχει περισσότερο κόπο από πλευράς καλλιεργητή οπότε πείσε τον κάθε κατσαπλία να σηκώσει τον κώλο του από το καφενείο για να μην ταίζει δηλητήρια τον κόσμο... δύσκολο... αλλά το ότι έιναι εφικτό είναι και αυτό ισχύει για τις περισσότερες καλλιέργειeς. Ε τώρα αν θέλει κανείς να τρώει φρούτα και λαχανικά που μοιάζουν σαν αυτά των διαφημιστικών φυλλαδίων των super market, χωρίς στίγματα, γυαλιστέρα και παχουλά, με γεια του με χαρά του, αυτός ρισκάρει...

    Mιας και το ΄φερε η κουβέντα...Tip1 σταφύλια στην εποχή τους και να προτιμάτε αυτά με ην μικρότερη ρόγα. Ποτέ από τέλη Σεπτέμβρη και μετά... και ας τα έχουν στις λαϊκές. Μη τα αγγίζετε, ακούστε που σας λέω... Tip2 Όσοι τρώτε κόντούλες (τα μικρά αχλαδάκια τα πεντανόστιμα) έχετε υπόψιν σας ότι είναι μακράν το φρούτο με τα περισσότερα ραντίσματα. Μιλάμε στάζουν φυτοφάρμακο...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Ξέρω πολλούς που ξεκίνησαν να βάλουν φρούτα, ζαρζαβατικά, λαχανικά -και δε μιλάω για αδαείς αλλά ανθρώπους που μια ιδέα περί αγροτικών την έχουν- χωρίς φάρμακα και χημικά για το τραπέζι τους και μόνο. Ανεξαιρέτως όλοι τα παράτησαν αφού έχασαν πολύ χρόνο και χρήμα. Δυστυχώς χωρίς χημικά δε φτούραγε τίποτα. ...
    εδώ μου τα χαλάς μάστορα...
    δεν είναι έτσι τα πράγματα

    υπάρχουν τα φάρμακα της φύσης,αρκεί να ξέρεις να τα χρησιμοποιήσεις.'οπως π.χ η τσουκνίδα.την βουτάς στο νερό για δύο εβδομάδες,παίρνεις το ζουμί και το ψεκάζεις πάνω στα φύλα απο τα ζαρζαβατικά.
    Στον δικό μου κήπο και θερμοκήπιο, έχω σχεδόν τα πάντα και δεν χρησιμοποιώ κάνενα φάρμακο παρά μόνο κοπριά.
    Μπορεί να μην βγάζω τόνους,αλλά μια 4μελη οικογένεια,δεν μας έχει αφήσει ούτε μια μέρα τον χειμώνα χωρίς σαλάτα!

    Μην περιμένεις απο την greenpeace να σου δείξει τον δρόμο....βρες τον μόνος σου.όρεξη να έχεις.

    Επίσης ,να θυμάστε ότι η φράουλα είναι το μόνο φρούτο που ΔΕΝ αποβάλει τα φυτοφάρμακα σταδιακά απο τον καρπό.
    Ένα τόσο ωραίο φρούτο και θρεπτικό και να μην μπορείς να το δώσεις στα παιδιά σου....
    Κάτι λέγαμε για αποκάλυψη Ιωάννου?

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469
    ..ουπς
    Τελευταία τροποποίηση από tsompanis; 15/05/2013 στις 22:57. Αιτία: Διπλοποσταρισμα...

  11. #11


    Τι λετε ρε σεις?



    Φυτοφαρμακα στα φρουτα και τα λαχανικα?



    Πεφτω απ' τα συννεφα

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  12. #12
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsompanis Προβολή μηνύματος
    εδώ μου τα χαλάς μάστορα...
    δεν είναι έτσι τα πράγματα

    υπάρχουν τα φάρμακα της φύσης,αρκεί να ξέρεις να τα χρησιμοποιήσεις.'οπως π.χ η τσουκνίδα.την βουτάς στο νερό για δύο εβδομάδες,παίρνεις το ζουμί και το ψεκάζεις πάνω στα φύλα απο τα ζαρζαβατικά.
    Στον δικό μου κήπο και θερμοκήπιο, έχω σχεδόν τα πάντα και δεν χρησιμοποιώ κάνενα φάρμακο παρά μόνο κοπριά.
    Μπορεί να μην βγάζω τόνους,αλλά μια 4μελη οικογένεια,δεν μας έχει αφήσει ούτε μια μέρα τον χειμώνα χωρίς σαλάτα!
    Επίτηδες δεν έγραψα για φάρμακα της φύσης, για την ακρίβεια ξεκίνησα να γράψω αλλά το έσβησα γιατί θα πήγαινε εκεί η συζήτηση αποκλειστικά. Αλλά μιας και το θέτεις...Ναι, υπάρχουν φάρμακα της φύσης αλλά α)δεν είναι πανάκεια για όλα β) πας στα ψαχτά και γ) δεν έχει εφαρμογή στη μαζική γεωργική παραγωγή.
    Να σου δώσω κι ένα επίκαιρο παράδειγμα. Ο κουνιάδος μου έχει αχλαδιές. Τώρα τελευταία έχει πέσει στην περιοχή ένα βακτήριο που πρσβάλλει τις αχλαδιές και τις καταστρέφει ολοκληρωτικά. Σε άλλη περιοχή του νομού καταστρέφηκε σχεδόν ολοκληρωτικά η παραγωγή πρίν κάποια χρόνια από το ίδιο βακτήριο το οποίο δεν ξέρουν πως να το αντιμετωπίσουν. Όταν ξεκίνησε το πρόβλημα, ο πεθερός μου αναγκάστηκε μέχρι και να ξεριζώσει δέντρα για να μην εξαπλωθεί και όχι μόνο αυτό, αλλά μερικά δέντρα τα έκαιγε μέχρι τη ρίζα. Τελικά με διάφορα πειράματα κατάφερε να τα σώσει και ξέρεις πως; Μίξη φαρμάκων από το φαρμακείο για ανθρώπους!!! ΄Εκανε πειράματα κι ό,τι βγει. Άλλοι που προσπάθησαν με φάρμακα της φύσης δεν κατάφεραν κάτι. Φέτος το πρόβλημα ενέσκηψε μεγαλύτερο και πλέον όλοι τρέχουν στους γεωπόνους μπας και σώσουν τίποτα, με φυτοφάρμακα και χημικά στην τύχη. Τους κάνει ο γεωπόνος ένα κοκταίηλ φυτοφαρμάκων στην τύχη και άμα κάτσει. Μιλάμε για ένα βακτήριο από το πουθενά το οποίο δεν ξέρουν πως να το αντιμετωπίσουν. Όπως εξελίσσονται τα πάντα, έτσι εξελίσσονται και προσαρμόζονται τα ζιζάνια και τα βακτήρια και οι αρρώστιες. Γίνονται "εξυπνότερα" και ανθεκτικότερα και όλο και πιο ισχυρά.

  13. #13
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    @Χυμαδόρα και συντοπίτη: Έτσι όπως τα λες είναι και με πρόλαβες, μόνο που δυστυχώς δεν είναι μόνο οι Άγγλοι και οι Γερμανοί έτσι αλλά και οι δικοί μας. Πάει η κυρά στη λαϊκή, βλέπει στον ένα πάγκο το σταφύλι που η ρώγα είναι σαν μια γκόμενα που νταραβεριζόμουνα παλιά και είχε το μεγαλύτερο φυσικό στήθος που έχω χουφτώσει ποτέ, πάει στον δίπλα πάγκο που το σταφύλι είναι όπως πρέπει να είναι και ρωτάει γιατί το σταφύλι αυτό είναι χαλασμένο κι όχι σαν του δίπλα πάγκου. Ή για την κοντούλα που ανέφερες (γιαυτό προτιμώ κρυστάλλι, όχι ότι πάει πίσω αλλά όχι τόσο χάλια όσο η κοντούλα...) που είναι σούπερ ευαίσθητη κι έτσι και χτυπήσει κάπου ή την κόψεις άγαρμπα μαυρίζει και στις λαϊκές τα βλέπουν και νομίζουν ότι είναι σάπια...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Μου αρέσει που τα "φάρμακα" της φύσης δεν τα μετράτε για φάρμακα.
    Υπάρχουν μιά χαρά δηλητήρια στη φύση που δεν γνωρίζουμε κάν τρόπο εφαρμογής ή παρενέργειες.

  15. #15
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Επίτηδες δεν έγραψα για φάρμακα της φύσης, για την ακρίβεια ξεκίνησα να γράψω αλλά το έσβησα γιατί θα πήγαινε εκεί η συζήτηση αποκλειστικά. Αλλά μιας και το θέτεις...Ναι, υπάρχουν φάρμακα της φύσης αλλά α)δεν είναι πανάκεια για όλα β) πας στα ψαχτά και γ) δεν έχει εφαρμογή στη μαζική γεωργική παραγωγή.

    Να σου δώσω κι ένα επίκαιρο παράδειγμα. Ο κουνιάδος μου έχει αχλαδιές. Τώρα τελευταία έχει πέσει στην περιοχή ένα βακτήριο που πρσβάλλει τις αχλαδιές και τις καταστρέφει ολοκληρωτικά. Σε άλλη περιοχή του νομού καταστρέφηκε σχεδόν ολοκληρωτικά η παραγωγή πρίν κάποια χρόνια από το ίδιο βακτήριο το οποίο δεν ξέρουν πως να το αντιμετωπίσουν. Όταν ξεκίνησε το πρόβλημα, ο πεθερός μου αναγκάστηκε μέχρι και να ξεριζώσει δέντρα για να μην εξαπλωθεί και όχι μόνο αυτό, αλλά μερικά δέντρα τα έκαιγε μέχρι τη ρίζα. Τελικά με διάφορα πειράματα κατάφερε να τα σώσει και ξέρεις πως; Μίξη φαρμάκων από το φαρμακείο για ανθρώπους!!! ΄Εκανε πειράματα κι ό,τι βγει. Άλλοι που προσπάθησαν με φάρμακα της φύσης δεν κατάφεραν κάτι. Φέτος το πρόβλημα ενέσκηψε μεγαλύτερο και πλέον όλοι τρέχουν στους γεωπόνους μπας και σώσουν τίποτα, με φυτοφάρμακα και χημικά στην τύχη. Τους κάνει ο γεωπόνος ένα κοκταίηλ φυτοφαρμάκων στην τύχη και άμα κάτσει. Μιλάμε για ένα βακτήριο από το πουθενά το οποίο δεν ξέρουν πως να το αντιμετωπίσουν. Όπως εξελίσσονται τα πάντα, έτσι εξελίσσονται και προσαρμόζονται τα ζιζάνια και τα βακτήρια και οι αρρώστιες. Γίνονται "εξυπνότερα" και ανθεκτικότερα και όλο και πιο ισχυρά.
    Δεν το ήξερα ότι παίζει και στις αχλαδιές αυτό το πράγμα! Εδώ στην περιοχή παίζει η version για ροδακινιές, σχεδόν τα μισά και παραπάνω κτήματα με ροδακινίες έχουν εκριζωθεί, ούτε ένα παράριζο δεν έχουν αφήσει γιατί λέει είναι εξαιρετικά ανθεκτικό και την ξανακάνει τη δουλειά... αυτά είναι... άντε να είσαι δενδροκαλλιεργητής, να την πάθεις και να περιμένεις 5+ χρόνια να καρπίσουν τα νέα που θα φυτέψεις... Όντως δεν έχει αντιμετώπηση, αμα το παρουσιάσει το δέντρο απλά σου λένε τράβα ξερίζωσε το. Πόσα τέτοια "ξαφνικά και απολύτως καταστροφικά" βακτήρια και άλλα έχουμε να δούμε... γ@μησε τα!

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2010, 10:04
  2. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2003, 16:44
  3. Καλημερα Σε Ολουσ Και Χρονια Πολλα!!
    από XTMPAM στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2003, 01:42
  4. Καλημερα Σε Ολουσ Και Ξαναπροτεινω......
    από kalgeorge στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2003, 22:54
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 16:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF