Σελίδα 1 από 10 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 146

Θέμα: Θεμα με ΕΛΤΑ και δεμα εξωτερικου.

  1. #1
    Τραβαμε το καναλι Το avatar του/της mars696
    Εγγραφή
    20/03/2008
    Μηνύματα
    558

    Θεμα με ΕΛΤΑ και δεμα εξωτερικου.

    Ειχα παραγγειλει ενα κοντερ για το μοτοσακο μου απο Κινα.
    Το δεμα ηρθε, αλλα υπηρχε ενα προβλημα στο κοντερ, οποτε μετα απο συνενοηση το εστειλα πισω για τα περαιτερω.
    Το εστειλα με ΕΛΤΑ συστημενο,εχουν περασει 20 μερες και ακομα το tr.mum. δειχνει οτι δεν εχει φτασει ουτε καν στην Κινα.
    Απο την εμπειρια μου,λεω οτι εχει αργησει ηδη πολυ και μου μπαινουν οι υποψιες οτι παιζει το δεμα να εκανε φτερα.
    Εννοειται επικοινωνησα με τα κεντρικα του ΕΛΤΑ και η κοπελα μου ειπε οτι δεν υπαρχει λογος να ανυσηχω...
    Πειτε μου σας παρακαλω,σε περιπτωση που το δεμα οντως εχει χαθει,υπαρχει καποια λυση να βρω ακρη,να κινηθω καπως προς τα ΕΛΤΑ... ή θα το κλαιω...
    Το δεμα ,ναι μεν ειναι συστημενο αλλα, δεν ειναι ασφαλισμενο(εκτος αν συνεπαγεται στο συστημενο),ουτε εχει δηλωθει καποια αξια...
    Ευχαριστω!
    Άμα ποθάνω βάλτε μου τη μηχανή στο μνήμα.
    Μα να τη στέσετε καλά να μη χυθεί η βενζίνα.
    :a015:

  2. #2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mars696 Προβολή μηνύματος
    Ειχα παραγγειλει ενα κοντερ για το μοτοσακο μου απο Κινα.
    Το δεμα ηρθε, αλλα υπηρχε ενα προβλημα στο κοντερ, οποτε μετα απο συνενοηση το εστειλα πισω για τα περαιτερω.
    Το εστειλα με ΕΛΤΑ συστημενο,εχουν περασει 20 μερες και ακομα το tr.mum. δειχνει οτι δεν εχει φτασει ουτε καν στην Κινα.
    Απο την εμπειρια μου,λεω οτι εχει αργησει ηδη πολυ και μου μπαινουν οι υποψιες οτι παιζει το δεμα να εκανε φτερα.
    Εννοειται επικοινωνησα με τα κεντρικα του ΕΛΤΑ και η κοπελα μου ειπε οτι δεν υπαρχει λογος να ανυσηχω...
    Πειτε μου σας παρακαλω,σε περιπτωση που το δεμα οντως εχει χαθει,υπαρχει καποια λυση να βρω ακρη,να κινηθω καπως προς τα ΕΛΤΑ... ή θα το κλαιω...
    Το δεμα ,ναι μεν ειναι συστημενο αλλα, δεν ειναι ασφαλισμενο(εκτος αν συνεπαγεται στο συστημενο),ουτε εχει δηλωθει καποια αξια...
    Ευχαριστω!
    Αν δεν το έχεις ασφαλίσει δλδ να δηλωσεις την αξία του περιεχομένου εντός του δέματος. Τότε σε περιπτωση πυο χαθεί το δέμα.. θα πάρεις ενα fix ποσο.. που ισχυει για ολα τα ανασφαλιστα δέματα ανεξαρτήτως περιεχομένου.

    Υ.Γ δεν θυμάμαι το ποσό πόσο είναι , μπορεις να ρωτήσεις σε ενα κατάστημα.

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  3. #3
    Τραβαμε το καναλι Το avatar του/της mars696
    Εγγραφή
    20/03/2008
    Μηνύματα
    558
    Μαλιστα,
    απο οτι διαβασα η αποζημιωση ειναι 36 ευρω.
    Το κοντερ στοιχισε πολυ παραπανω...
    Ε ρε που μπλεκω....ελπιζω μονο να φτασει καποια στιγμη,εστω και αργοπορημενο...
    Ευχαριστω zid!
    Άμα ποθάνω βάλτε μου τη μηχανή στο μνήμα.
    Μα να τη στέσετε καλά να μη χυθεί η βενζίνα.
    :a015:

  4. #4
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Δεν το 'δινες στο Σαμαρά να το πάει μιας και ήταν στο δρόμο του...

  5. #5
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mars696 Προβολή μηνύματος
    Μαλιστα,
    απο οτι διαβασα η αποζημιωση ειναι 36 ευρω.
    Το κοντερ στοιχισε πολυ παραπανω...
    Ε ρε που μπλεκω....ελπιζω μονο να φτασει καποια στιγμη,εστω και αργοπορημενο...
    Ευχαριστω zid!
    Αν βρεις ενα σωστο υπαλληλο να μην βαριεται θα σου πει πολλα
    Παρε τηλ εδω ή ξαναπηγαινε σε καταστημα να σου πουν ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ειναι το δεμα.
    http://212.205.82.71/trackandtrace/CustomerService.asp
    Αν σου πουνε ιστοριες ειναι γιατι βαριουνται. Μπορουν να δουν που ειναι το δεμα. Ειναι διεθνες το συστημα και καθε φορα που φτανει καπου το σκαναρουν και βλεπεις που ειναι.
    Τα συστημενα δεν χανονται ευκολα....εγω εστειλα Αμερικα και πηγε Γερμανια απο λαθος. Τελικα εφτασε μετα απο 1,5 μηνα.

    Μπορει απλα να μην ειχανε αποστολη για Κινα και να αργησε λιγο. Ρωτα παλι και περιμενε λιγο.

  6. #6
    απο κίνα κάνει πάνω απο 1.5 μήνα.
    μου εχει έρθει αντικείμενο σε 10-11 εβδομάδες.
    το στέλνουν ψάχνοντας τον πιο οικονομικό τρόπο. εαν ειναι με σαλίγκαρο θα το κάνουν

  7. #7
    Τραβαμε το καναλι Το avatar του/της mars696
    Εγγραφή
    20/03/2008
    Μηνύματα
    558
    Το θεμα ειναι οτι ηρθε πολυ γρηγορα, 8-10 μερες αν θυμαμαι καλα(ΕΜS).
    Αλλα οι δικοι μας μαλλον το στελνουν πισω με καρο...
    Να σου πω την αληθεια επειδη εχω κανει αρκετες αγορες απο εξω,κυριως απο κινα, κατα 99,9% σε 10-15 μερες ολα εχουν ερθει.
    Τελικα τα ελτα αξιζουν μονο για εσωτερικο.Και γι αυτο δεν τον κοβω κιολας....
    Άμα ποθάνω βάλτε μου τη μηχανή στο μνήμα.
    Μα να τη στέσετε καλά να μη χυθεί η βενζίνα.
    :a015:

  8. #8
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tai Προβολή μηνύματος
    απο κίνα κάνει πάνω απο 1.5 μήνα.
    μου εχει έρθει αντικείμενο σε 10-11 εβδομάδες.
    το στέλνουν ψάχνοντας τον πιο οικονομικό τρόπο. εαν ειναι με σαλίγκαρο θα το κάνουν
    Το εχει στειλει ΠΡΟΣ Κινα...δεν το περιμενει να ερθει..

    Για τους Κινεζους καταλαβα οτι μαλλον περιμενουν να μαζευτουν πολλες αποστολες για να ειναι πιο φτηνα.
    Γι΄αυτο και καθυστερουν, αλλα δεν τους νοιαζει. Δωρεαν μεταφορικα και πολυ και υπομονη.
    Στο ebay ομως σημειωνουν οτι το πακετο εχει φυγει ασχετα αν φευγει μετα απο 20-30 μερες...
    Λογικο ειναι, δεν γινεται να αγοραζεις προϊον με $2 και να εχει και δωρεαν μεταφορικα.
    Καποιος τα πληρωνει οπως και να 'χει.

  9. #9
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mars696 Προβολή μηνύματος
    Τελικα τα ελτα αξιζουν μονο για εσωτερικο.Και γι αυτο δεν τον κοβω κιολας....
    Μπα, μια χαρα τα πανε. Αν φυγει απο Ελλαδα το αναλαμβανει η εταιρια τςη καθε χωρας.
    Πουλαω διαφορα μεσω ebay και οι αποστολες φτανουν στην ωρα τους.
    Εχει τυχει σε 3 μερες να φτασει Αμερικα.
    Τυχαιο, μαλλον επεσε σε ωρα αποστολης. Αλλα εχει συμβει...

  10. #10
    Δύσκολο να χάθηκε, υπομονή θα κάνεις.
    Άσχετο, φαντάσου να έχουμε (που θα τους έχουμε...) τους κινέζους αφεντικά εδώ, πόσο είναι ο βασικός; πόσο;

  11. #11
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tai Προβολή μηνύματος
    απο κίνα κάνει πάνω απο 1.5 μήνα.
    μου εχει έρθει αντικείμενο σε 10-11 εβδομάδες.
    το στέλνουν ψάχνοντας τον πιο οικονομικό τρόπο. εαν ειναι με σαλίγκαρο θα το κάνουν
    no no ήσουν μάλλον η εξαίρεση, 7 - 10 μέρες και είναι στην πόρτα σου.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Ο πιο συντομος και value for money τροπος για αποστολη απο κινα ειναι με singapore post. Σε 10-15 μερες ερχεται στην πορτα σου.

    Με απλο ταχυδρομειο (china post) συνηθως αργει πιο πολυ.

    EMS ειναι επισης γρηγορη αλλα υπαρχει φοβος για τελωνειο, και ειναι και λιγο πιο ακριβη.


    DHL FEDEX UPS αποφευγονται δια ροπαλου για λογους που αν θελετε θα αναλυσω....
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  13. #13
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimzan Προβολή μηνύματος
    Ο πιο συντομος και value for money τροπος για αποστολη απο κινα ειναι με singapore post. Σε 10-15 μερες ερχεται στην πορτα σου.

    Με απλο ταχυδρομειο (china post) συνηθως αργει πιο πολυ.

    EMS ειναι επισης γρηγορη αλλα υπαρχει φοβος για τελωνειο, και ειναι και λιγο πιο ακριβη.


    DHL FEDEX UPS αποφευγονται δια ροπαλου για λογους που αν θελετε θα αναλυσω....
    DHL FEDEX UPS απο Κινα μονο? Να αναλυσεις...
    Πλιιζ...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pardalotzatziki Προβολή μηνύματος
    DHL FEDEX UPS απο Κινα μονο? Να αναλυσεις...
    Πλιιζ...
    Συγνωμη για την καθυστερηση


    Οι εταιρειες αυτες εχουν δικους τους εκτελωνιστες αρα φροντιζουν ολα τα δεματα να περνανε τελωνειο.

    Εδω αναφερω ρητα πως δεν εχω κανενα προβλημα να αγορασω κατι και να πληρωσω τελωνειακους δασμους, οπως αυτοι προκυπτουν απο τους πινακες του τελωνειου. Πχ για αγορα 100€ οι δασμοι ειναι 25€ πραγμα απολυτα φυσιολογικο. Τα 25€ πανε στο ελληνικο κρατος.

    Με τις εταιρειες αυτες ειμαστε δεσμευμενοι να εκτελωνισουμε τα προιοντα μεσω των δικων τους διαδικασιων και εκτελωνιστων. Αυτο σημαινει αμοιβη αποθηκης, αμοιβη εκτελωνιστη, αμοιβη εταιρειας, κοστος αρκετων διαδικαστικων και χιλια δυο αλλα ευρηματα που σκοπο εχουν φυσικα το κερδος της εταιρειας. Για ενα προιον λοιπον των 100€ πληρωνουμε καμια 60αρα € διαδικαστικα και αλλα 25€ που ειναι οι δασμοι. Συνολο δηλαδη πανω απο 200. Αυτο στην περιπτωση που κατεβουμε μονοι μας στο τελωνειο, καψουμε βενζινη, χασουμε χρονο, και αναλαβουμε ΟΛΑ τα διαδικαστικα του εκτελωνισμου μονοι μας. Αν μεσω τηλεφωνου εξουσιοδοτησουμε την εταιρεια να κινησει ολα τα διαδικαστικα μονη της θελυον και κανα 50€ ακομα . Απο τα 125€ λοιπον (ή και 100€ αν δεν περασει τελωνειο) καταληγουμε να πληρωνουμε γαμ......ικα στις εκαστοτε μεταφορικες χωρις λογο. Ασε που δεν σε ενημερωνουν παντα οτι εχει κολλησει στο τελωνειο και πληρωνεις προστιμο για παραμονη στην αποθηκη τους. Εχουν εφευρει πολλους τροπους για να τα παρουν απο τον ανυποψιαστο πελατη. Και καταληγεις να μην παιρνεις και γρηγορα το δεμα σπιτι σου .Για αγορες εντος ευρωπης αξιζουν αν καποιος βιαζεται πολυ, για εξωτερικο με τιποτα. Και παλι ομως εντος ευρωπης υπαρχουν κι αλλες γρηγορες και αξιοπιστες μεταφορικες με πολυ μικροτερο κοστος.


    Ελεγχοι για εκτελωνισμο μπορει να γινουν και στις απλες μεταφορικες , με μικροτερη πιθανοτητα. Δεν πληρωνουμε ομως χρυσα για διαδικαστικα αλλα μονο τους δασμους. Το λεω γτι μου εχει τυχει στα μικρα δεματα ηλεκτρονικων που παραγγελνω συνηθως, και πληρωσα τους δασμους στο ταχυδρομειο οπου και παρελαβα το δεμα.
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  15. #15
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimzan Προβολή μηνύματος
    Και παλι ομως εντος ευρωπης υπαρχουν κι αλλες γρηγορες και αξιοπιστες μεταφορικες με πολυ μικροτερο κοστος.
    Για πες καμια...
    Εχεις π.μ.

Σελίδα 1 από 10 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Με υπομονή και φαντασία!!!!!!
    από DoctorS στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2005, 20:44
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2005, 23:21
  3. Και ΣυνεΧιζω Με Μπλουζακια Και ΟΧι Μονο....
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2005, 12:17
  4. Μου το στειλανε με μελι......και το μοιραζομαι μαζι σας!!
    από almalibera στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2004, 19:32
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 16:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF