Σελίδα 1 από 12 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 170

Θέμα: Προτάσεις για λάστιχα All Around για Bandit 650 K8 ;

  1. #1

    Προτάσεις για λάστιχα All Around για Bandit 650 K8 ;

    Μιας και έρχεται σιγά σιγά η ώρα για αλλαγή των ελαστικών μου και το καλοκαίρι ξεκίνησε οπότε τα χιλιόμετρα ανεβαίνουν καθημερινά, ψάχνομαι για ελαστικά...

    Αν κάποιος έχει εμπειρία από κάποια ελαστικά και πιστεύει ότι ανταποκρίνονται και στα παρακάτω θα ήμουν υπόχρεος αν μας πει τη γνώμη του και περίπου το κόστος τους.

    Ερώτηση 1 : Μιλάμε για εργοστασιακές διαστάσεις. Υπάρχει λόγος (δεν ξέρω καν αν γίνεται στο bandit) να μπουν στη μαμά ζάντες μεγαλύτερης διάστασης ελαστικά; Αν ναι υπάρχει κάποιος λόγος ;

    Τι ζητάω (Ερώτηση 2)

    1. Να ζεσταίνονται σχετικά γρήγορα
    2. Να βγάλουν τουλάχιστον 12 με 15.000 χιλιόμετρα σε διάστημα 2-3 ετών.
    3. Η χρήση θα είναι κυρίως σε δρόμο αλλά να μπορούν να πατήσουν μια στο τόσο και κανα ελαφρύ σύντομο χωματόδρομο (π.χ. 1 χλμ μέχρι κάποια παραλία). Να μην είναι δηλαδή εντελώς flat...
    4. Η μέση ταχύτητα ταξιδιού στην άσφαλτο θα είναι 120-130 και σε πολύ λίγες περιπτώσεις πάνω από 150.

    Γενικά αποφεύγω να κυκλοφορώ με τη μηχανή όταν βρέχει.

  2. #2
    Έχω την εντύπωση πως θες το Dunlop το qualifier .

    Τη διάρκεια ζωής 3 χρονια την ξεχνάς με ότι λάστιχο και να βάλεις .
    Χώμα εάν πατήσεις ...Με ότι και να φοράς , χελώνα θα πας , οπότε δε σε ενδιαφέρει η παράμετρος αυτή στην επιλογή .
    Όσο αναφορά τις διαστάσεις ...Τις μαμά να βάλεις . Αν μικρύνεις το πέλμα , θα βουτάς πιο γρήγορα στις στροφές , αλλά αυτοί πο έφτιαξαν το μηχανάκι σου , επέλεξαν την διάσταση αυτή που έχεις , για λόγους πολλούς πουτ έχουν να κάνουνμε το σύνολο του στησήματος της μηχανής .Μην το αλλάξεις .

  3. #3
    battlax bt 023

  4. #4
    Tα καλύτερα που έχω βάλει με μεγάλη διαφορά, Dunlop Roadsmart II.
    Όπως σου είπε και ο Λιούλιος, το χώμα με ότι λάστιχο και να βάλεις θα το πας σιγά σιγά, οπότε ότι και να φοράς θα πάει.
    Τρία χρόνια είναι πολλοί κύκλοι θέρμανσης-ψύξης του ελαστικού και θα γίνει "κούτσουρο" οπότε όσο καλό και να είναι στην αρχή, δεν θα είναι στο τέλος.
    Όταν λες "άλλη διάσταση" εννοείς πχ να βάλεις πίσω 180άρι; Ή να βάλεις 120/60 εμπρός; Το πρώτο δεν γίνεται λόγω ζάντας, το δεύτερο θα σου κάνει το μπροστινό λιγότερο ενδοτικό σε ανωμαλίες και σαφώς χειρότερο για χωματόδρομο.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Απ'οτι λενε τα λαστιχα καθε δυο-τρια χρονια και ανεξαρτητα απο τα χιλιομετρα τους χρειαζονται αλλαγη, γιατι ξεραινοντε και δεν λειτουργουνε σωστα.Τα δικα σου ηδη εχουνε περασει το οριο αρκετα.
    Προσφατα σε αλλη μου μηχανη (bmw) ειχα βαλει dunlop και ζεσταινοτανε αρκετα γρηγορα.Οτι ζεσταινετε ομως γρηγορα ,φαγωνετε και γρηγορα,χωρις να το θεωρω μειονεκτημα.
    Σιγουρα ομως υπαρχουνε πιο ειδικοι απο εμενα στο φορουμ για να σε ενημερωσουνε σωστα για το αντικειμενο.

  6. #6
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Αν κινείσαι εντός πόλης αρκετά δες και τα Michelin Pilot Road3. To κράτημά τους είναι πολύ καλό σε γλυστερά κομμάτια ασφάλτου, στο δε βρεγμένο ασύγκριτα! Αυτό που δε μου πολυαρέσει στις στροφές είναι ότι αισθάνομαι το λάστιχο να μου βάζει νωρίς το όριο κλήσης και αισθάνομαι κάποια ασάφεια (ίσως με τη χάραξη που έχει να "μετακινείται" διαφορετικά κάτα κάποιο τρόπο η γόμα όταν είσαι εν κινήσει) κάτι το οποίο δεν το είχα με τα ROSSOII ή άλλα λάστιχα. Σε καμία περίπτωση φυσικά δεν τίθεται θέμα ασφαλείας όμως!! Εγώ πιθανότατα θα το βάλω ξανά μιας και συνολικά είμαι ευχαριστημένος και γράφω χιλιόμετρα χειμώνα καλοκαίρι σε βρεγμένο στεγνό.

    Επίσης βγήκε και το καινούριο Τ30 της Bridgestone και σκέπτομαι να διαβώ κι εκεί το "άβατο"
    Μετά από ΒΤ020-021-023 δε μπορεί όλο και κάποια βελτίωση θα υπάρχει
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    987
    Για τα Metzeler M5 Interact έχω ακούσει καλά λόγια. Ζεσταίνεται γρήγορα και μέχρι τώρα στις 8.000 χλμ δεν έχουν χάσει απόδοση.
    Απλά είναι ένα κλικ πιο ακριβά από τα περισσότερα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Μετζελερ Μ5 φοραω κι εγω εδω και 2 μηνες και εχω πολυ καλη αποψη. Στο κεντρο ειναι λιγο σκληρα για να αντεχουν και να βγαλουν χιλιομετρα, αυτο ομως σημαινει οτι γλυστρανε λιγο περισσοτερο στο κεντρο. Στα πλαινα δεν το συζηταω, εμενα με εμπνεουν πολυ να στριψω, δεν εχω νιωσει ανασφαλεια ποτε στο στριψιμο με αυτο το λαστιχο.

    Φανταζομαι θα ειναι καλο και σε βροχη λογω χαραξης, αλλα αυτο εχουμε ακομα καιρο για να το ανακαλυψουμε. 270€ τα εβαλα εγω
    Τελευταία τροποποίηση από dimzan; 04/06/2013 στις 11:15.
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  9. #9
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.820
    dunlop roadsmart2....!
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pektis Προβολή μηνύματος
    dunlop roadsmart2....!
    Ετσι!
    +1
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pektis Προβολή μηνύματος
    dunlop roadsmart2....!
    Με διάφορά ότι καλύτερο για το ληστή. Μακριά από angel και από bt023
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hornettrela
    Εγγραφή
    28/03/2012
    Μηνύματα
    254
    dunlop d211 εχω ακουσει οτι ειναι καλα... Tωρα φοραω τα Μ5 και με εβγαλαν 6000 χμ. ειμαι για αλλαγη... Νομιζω οτι τα επομενα μου θα ειναι τα dunlop.
    Παμε για αλλα!

  13. #13
    Παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας : ) Θα περάσω σήμερα να κοιτάξω στα μαγαζιά γιατί πέσανε πολλές υποχρεώσεις ταυτόχρονα και πού χρόνος…

  14. #14
    UP!
    Ήρθε η ώρα για να αλλάξω ελαστικά και από τις συμβουλές των παραπάνω και λίγο ψάξιμο, καταλήγω στο Dunlop roadsmart2.
    Μετά από μια αναζήτηση τα βρίσκω σε δύο καταστήματα με 290€. Αν παίζει για Αθήνα κάπου καλύτερη τιμή, πλζ πμ...

  15. #15
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.820
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yes-u Προβολή μηνύματος
    UP!
    Ήρθε η ώρα για να αλλάξω ελαστικά και από τις συμβουλές των παραπάνω και λίγο ψάξιμο, καταλήγω στο Dunlop roadsmart2.
    Μετά από μια αναζήτηση τα βρίσκω σε δύο καταστήματα με 290€. Αν παίζει για Αθήνα κάπου καλύτερη τιμή, πλζ πμ...
    Τοσο τα ειχα βαλει και εγω... νορμαλ τιμη ειναι...
    προσέχουμε για να έχουμε!...

Σελίδα 1 από 12 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ακούσατε για πρόβλημα στα tps μας; bandit 650
    από kostasbandit στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2018, 10:13
  2. Μπουζί για Bandit 650 k8
    από johndaf στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2009, 21:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF