Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 64

Θέμα: Διπλωμα δυσκολη περιπτωση

  1. #31
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Όλο αυτό το ζήτημα μου θυμίζει αλήστου μνήμης εποχές όπου ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΤΑΝ ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ, κωφός να βγάλει δίπλωμα αυτοκινήτου/μοτο και δεν είναι και πολύ πίσω, περίπου 40 χρόνια πριν.....

    Και την στιγμή αυτή στις βόρειες χώρες δίνουν σε αυτούς δίπλωμα Ε κατηγορίας (Επικαθήμενο και λεωφορείου) εδώ...άσε μην μιλήσω......χατιρικά, λέει, το μεταφορών έως Γ΄κατηγορίας, μην χέσω

    (μην βγει κανείς να με τρολλάρει, είναι ένα ζήτημα που το έχω νιώσει στο πετσί μου τα τελευταία 30 χρόνια)
    Επανεξεταση καθε ποτε σου ζητανε; Κεπα και διπλωμα.

  2. #32
    στην δικη μου περιπτωση ο νομος λεει καθε 2 χρονια κεπα δεν μουτ ζητηθει να περασω. εχω τρελο αγχος αυτη η γουρουνα ειναι τα ποδια μου οσο τραβηγμενο και αν ακουγεται αισθανομαι οτι στερουμαι κατι που κατεκτησα με πολυ κοπο αλλα και πονο

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Τι σου πω φιλε παρακολουθω το γολγοθα σου απο την αρχη.
    Παλεψε το οσο μπορεις παντα καποιος εκανε την αρχη για να μπορεσουν αυριο καποιοι να εχουν αυτα που δικαιουνται.
    Μην το αφησεις περνε τηλ. και πιεσε οπως μπορεις ο ιδιος αλλα και μεσα απο σωματεια.
    Καλο κουραγιο και ελπιζω να βρεθει ακρη πολυ συντομα.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  4. #34
    αυριο εχω ραντεβου με νευρολογο για γνωματευση. η ολη ιστορια γινεται για 4 μηνες τον χρονο που ο καιρος της Καστοριας επιτρεπει μηχανη θα το παλεψω μια λυση ειναι να παω σε αλλον νομο να περασω απο επιτροπη στην δυτικη Μακεδονια επιτροπες εχουν η Καστορια και η Φλωρινα Θεσσαλονικη η λιστα αναμονης φτανει τους 6 μηνες ευχαριστω για την συμπαρασταση
    Τελευταία τροποποίηση από lak100; 28/07/2015 στις 19:06.

  5. #35
    Ρώτησα τον ξάδερφο μου που ήρθε απο Γερμανία τι συμβαίνει εκει.
    Πας κανεις τη διαδικασία την ίδια μέρα, δίνεις εξετάσεις πρακτική και αν τα καταφέρεις και σε κρίνουν ικανό παίρνεις δίπλωμα.
    Ποια Ευρώπη ρε...;

  6. #36
    εδω με κριννανε ικανο αλλα ο νευρολογος κολλαει στο οτι δεν αναφερεται η τετραπληγια στο φεκ που εδωσα πιο πανω να πω εδω οτι υπαρχουν ημιπληγιες που ειναι πιο σοβαρες απο μια τετραπληγια εξαρταται την περιπτωση δεν υπαρχει κανονας

  7. #37
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilos888 Προβολή μηνύματος
    Επανεξεταση καθε ποτε σου ζητανε; Κεπα και διπλωμα.
    ανά 5ετία, όπως στα επαγγελματικά (δεν έχω επαγγελματικό....) περνάς επιτροπή (τρίχες λέμε) το κεπα καμία σχέση, είναι για άλλη δουλειά
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #38
    συναντηθηκα με τον νευρολογο μου ειπε οτι ειμαι τετραπαρεση και οχι τετραπληγια αλλα δεν μπορει να μου δωσει χαρτι για την οδηγηση γιατι παιρνω επιδομα για τετραπληγια και θα εχω 2 αντικρουωμενες γνωματευσεις τωρα αν με αντιμετωπισει ως τετραπληγια πρεπει να παω στον Ινιοχο το θεμα ειναι οτι ο Ινιοχος κρινει μονο για αυτοκινητο. Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να τα παρατησω να πουλησω και την γουρυονα και να ηρεμησω

  9. #39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lak100 Προβολή μηνύματος
    συναντηθηκα με τον νευρολογο μου ειπε οτι ειμαι τετραπαρεση και οχι τετραπληγια αλλα δεν μπορει να μου δωσει χαρτι για την οδηγηση γιατι παιρνω επιδομα για τετραπληγια και θα εχω 2 αντικρουωμενες γνωματευσεις τωρα αν με αντιμετωπισει ως τετραπληγια πρεπει να παω στον Ινιοχο το θεμα ειναι οτι ο Ινιοχος κρινει μονο για αυτοκινητο. Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να τα παρατησω να πουλησω και την γουρυονα και να ηρεμησω
    Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια, αλλά αν η γουρούνα θέλει δίπλωμα μοτό...γιατί δεν κοιτάς κάποιο 3κυκλο τύπου MP3 της Piaggio ή το Yamaha Tricity που το οδηγάς με δίπλωμα αυτοκινήτου, και μπορεί να σε καλύψει ο Ηνίοχος?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  10. #40
    η γουρουνα θελει διπλωμα αυτοκινητου τα αλλα που λες δεν μπορω να το οδηγησω γιατι θελουν ισσοροπια που δεν εχω τοσο καλη

  11. #41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lak100 Προβολή μηνύματος
    η γουρουνα θελει διπλωμα αυτοκινητου τα αλλα που λες δεν μπορω να το οδηγησω γιατι θελουν ισσοροπια που δεν εχω τοσο καλη
    Tα 3τροχα που ανέφερα δεν χρειάζεται να ξέρεις ισσοροπία.

    Αφού η γουρούνα θέλει αυτοκινήτου, και πρέπει να πας στον Ηνίοχο, που είναι το πρόβλημα? Δεν θέλεις να πας στον Ηνίοχο δηλαδή ?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lak100 Προβολή μηνύματος
    εδω με κριννανε ικανο αλλα ο νευρολογος κολλαει στο οτι δεν αναφερεται η τετραπληγια στο φεκ που εδωσα πιο πανω να πω εδω οτι υπαρχουν ημιπληγιες που ειναι πιο σοβαρες απο μια τετραπληγια εξαρταται την περιπτωση δεν υπαρχει κανονας
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lak100 Προβολή μηνύματος
    συναντηθηκα με τον νευρολογο μου ειπε οτι ειμαι τετραπαρεση και οχι τετραπληγια αλλα δεν μπορει να μου δωσει χαρτι για την οδηγηση γιατι παιρνω επιδομα για τετραπληγια και θα εχω 2 αντικρουωμενες γνωματευσεις τωρα αν με αντιμετωπισει ως τετραπληγια πρεπει να παω στον Ινιοχο το θεμα ειναι οτι ο Ινιοχος κρινει μονο για αυτοκινητο. Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να τα παρατησω να πουλησω και την γουρυονα και να ηρεμησω
    Μπαίνω λοιπόν μιά στο γκουγκλ να μπάθω τι στο καλό είναι αυτό που συζητάς τόσο καιρό. Τετραπληγία είναι τέσσερα ανάπηρα άκρα. Ακίνητα, τέλος. Η πάρεση είναι αδυναμία. Ημιπάρεση και τετραπάρεση ανάλογα με το πόσα άκρα, λέει το ψαχτήρι.

    Εσύ λες λοιπόν ότι κινείς χέρια άρα δεν είσαι τετραπληγικός. Παίρνεις όμως επίδομα τετραπληγικού, όπως λες.
    Έρχεται λοιπόν ο νευρολόγος και σε βγάζει τετραπαρετικό (ή όπως λέγεται δαύτο) δηλαδή με κάποιο ποσοστό αδυναμίας στα άκρα σου και όχι με παράλυτα άκρα, άρα οφείλεις να εκπέσεις του δικαιώματος για επίδομα τετραπληγίας και να λάβεις το όποιο άλλο δικαιούσαι για την πραγματική σου πάθηση και πιθανώς και για αυτόν τον λόγο να μην θέλει να γνωματεύσει;
    Έχεις ένα επίσημο έγγραφο που λέει ότι είσαι 100% παράλυτος και σε καθιστά δικαιούχο σχετικού επιδόματος και ταυτοχρόνως ζητάς δίπλωμα, μόνο εγώ το βλέπω ως παράλογο; Τι να προβλέψει ο νόμος για τετραπληγικό και οδήγηση; Με ποιό 100% ανάπηρο άκρο θα χειριστεί ο τετραπληγικός ποιό χειριστήριο; Μπορεί και να μην καταλαβαίνω από ιατρικά και να τα γράφω λάθος κιόλας, αλλά τι να παρεξηγήσεις από αυτό;

    Και τόσο καιρό που κυκλοφορείς παράνομα με την 300άρα γουρούνα, ποιός σε καλύπτει αν προξενήσεις ατύχημα και ποιός καλύπτει τον όποιο άλλο εμπλακεί μαζί σου; Δεν λέω, είναι κρίμα πραγματικά να κλειστείς σε τέσσερις τοίχους αλλά αυτό το μονά ζυγά δικά σου επειδή έτσι βολεύει και δεν είναι και για όλο τον χρόνο και είσαι νέος άνθρωπος και ότι άλλο θέλεις συμπληρώνεις, κάπως δεν μου κάθεται. Σε κάθε περίπτωση η άρνησή σου να κινηθείς όπως περιγράφει ο νόμος και σε ότι καλύπτει ο νόμος είναι περίεργη. Δεν είναι ότι είσαι ο πρώτος που κυκλοφορεί παρανόμως ή ο τελευταίος που κάνει το νόμο κουρελόπανο γιατί δεν βολεύεται. Αν μπορείς να πάρεις δίπλωμα για αυτοκίνητο να το πάρεις και να πάρεις και ότι όχημα μπορείς να οδηγήσεις νόμιμα.

  13. #43
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Μπαίνω λοιπόν μιά στο γκουγκλ να μπάθω τι στο καλό είναι αυτό που συζητάς τόσο καιρό. Τετραπληγία είναι τέσσερα ανάπηρα άκρα. Ακίνητα, τέλος. Η πάρεση είναι αδυναμία. Ημιπάρεση και τετραπάρεση ανάλογα με το πόσα άκρα, λέει το ψαχτήρι.

    Εσύ λες λοιπόν ότι κινείς χέρια άρα δεν είσαι τετραπληγικός. Παίρνεις όμως επίδομα τετραπληγικού, όπως λες.
    Έρχεται λοιπόν ο νευρολόγος και σε βγάζει τετραπαρετικό (ή όπως λέγεται δαύτο) δηλαδή με κάποιο ποσοστό αδυναμίας στα άκρα σου και όχι με παράλυτα άκρα, άρα οφείλεις να εκπέσεις του δικαιώματος για επίδομα τετραπληγίας και να λάβεις το όποιο άλλο δικαιούσαι για την πραγματική σου πάθηση και πιθανώς και για αυτόν τον λόγο να μην θέλει να γνωματεύσει;
    Έχεις ένα επίσημο έγγραφο που λέει ότι είσαι 100% παράλυτος και σε καθιστά δικαιούχο σχετικού επιδόματος και ταυτοχρόνως ζητάς δίπλωμα, μόνο εγώ το βλέπω ως παράλογο; Τι να προβλέψει ο νόμος για τετραπληγικό και οδήγηση; Με ποιό 100% ανάπηρο άκρο θα χειριστεί ο τετραπληγικός ποιό χειριστήριο; Μπορεί και να μην καταλαβαίνω από ιατρικά και να τα γράφω λάθος κιόλας, αλλά τι να παρεξηγήσεις από αυτό;

    Και τόσο καιρό που κυκλοφορείς παράνομα με την 300άρα γουρούνα, ποιός σε καλύπτει αν προξενήσεις ατύχημα και ποιός καλύπτει τον όποιο άλλο εμπλακεί μαζί σου; Δεν λέω, είναι κρίμα πραγματικά να κλειστείς σε τέσσερις τοίχους αλλά αυτό το μονά ζυγά δικά σου επειδή έτσι βολεύει και δεν είναι και για όλο τον χρόνο και είσαι νέος άνθρωπος και ότι άλλο θέλεις συμπληρώνεις, κάπως δεν μου κάθεται. Σε κάθε περίπτωση η άρνησή σου να κινηθείς όπως περιγράφει ο νόμος και σε ότι καλύπτει ο νόμος είναι περίεργη. Δεν είναι ότι είσαι ο πρώτος που κυκλοφορεί παρανόμως ή ο τελευταίος που κάνει το νόμο κουρελόπανο γιατί δεν βολεύεται. Αν μπορείς να πάρεις δίπλωμα για αυτοκίνητο να το πάρεις και να πάρεις και ότι όχημα μπορείς να οδηγήσεις νόμιμα.
    το επιδομα ειναι το ιδιο τετραπαρετικου με τετραπληγικου στον ηνιοχο δεν μπορω να παω γιατι πρωτον ειναι μακρια και εχω πρακτικο προβλημα επισης μου ειπαν οτι μπορουν να με αξιολογησουν μονο για αμαξι η ΔΙΕ ειναι ειναι ισαξιες του Ινιοχου εχω αναπηρια 67% και ανω δεν ειπα πουθενα οτι ειμαι 100% αναπηρος 100% σημαινει οτι εισαι φυτο. Δεν ξερω ενα μπορω να οδηγησω αμαξι την γουρουνα μπορω ομως Επρεπε να υπαρχει διπλωμα για γουορυνα ετσι δεν θα σας επριζα και θα ειμασταν μια χαρα. Αυτο που ειπαν απο τον Ηνιοχο ειναι οτι μετραει η εικονα του ασθενη και οι ΔΙΕ αυτη πρεπει να αξιολογησει το ιδιο και ο Ηνιοχος απο κει και περα προτεινου και μετατροπες εγω δεν θελω μετατροπες. Υπαρχει τροπος να βγαλω διπλωμα μονο για γουρουνα το μονο που ζηταω ειναι το δικαιωμα να γινω νομιμος και να εξεταστω για διπλωμα
    Τελευταία τροποποίηση από lak100; 31/07/2015 στις 02:21.

  14. #44
    Αν λείπει το ερωτηματικό και ρωτάς αν υπάρχει τρόπος να βγάλεις δίπλωμα για γουρούνα, νομίζω έχεις ήδη απαντήσει στο ερώτημα και έχεις ήδη παραθέσει το τι υπάρχει. Έχεις ήδη βρει την διαδικασία. Μακριά το ελεγκτικό; Λίστες αναμονής; Ναι δυστυχώς το δημόσιο έτσι είναι για όλους. Κινήσου στην νόμιμη οδό την οποία γνωρίζεις. Και οδήγησε ότι προβλέπεται. Αν δεν προβλέπεται δίπλωμα για γουρούνα για την πάθηση σου, δεν θα είσαι νόμιμος. Το ότι ισχυρίζεσαι ότι μπορείς να χειριστείς το όχημα σε ένα φόρουμ δεν λέει κάτι. Είναι ανεύθυνο πάντως να κυκλοφορείς στον δρόμο.

    Τι άλλο να κάνεις αφού δεν υπάρχει η περίπτωση σου στα ως σήμερα ισχύοντα; Να βρεις νομικό σύμβουλο και να κινηθείς ζητώντας οτι νομίζεις δίκαιο και να δημιουργήσεις δεδικασμένο και για τους επόμενους; Δεν θα ήταν κακό.

    Το δικαίωμα που γράφεις, από ότι καταλαβαίνω και καταλαβαίνεις από όσα ο ίδιος λες, για την ώρα δεν το έχεις. Αν θες το ζητάς και περιμένεις να το αποκτήσεις, αν θες περιμένεις μηπως και αλλάξει ο νόμος. Άμεσα πάντως δεν φαίνεται να υπάρχει λύση. Και ακόμα απορώ με την λογική του να προβείς σε αγορά πριν ψάξεις αν έχεις δικαίωμα χρήσης. Προφανώς και κυκλοφορείς και θα συνεχίσεις να κυκλοφορείς γιατί "έχεις το δικαίωμα", ελπίζω και εύχομαι να μην γίνει ποτέ η παραμικρή ατυχία.

    Δεν είναι το ότι "μας πρήζεις", είναι ότι η νομοθετική εξουσία του φόρουμ περιορίζεται στην λειτουργία του και όχι παραέξω.

  15. #45
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Αν λείπει το ερωτηματικό και ρωτάς αν υπάρχει τρόπος να βγάλεις δίπλωμα για γουρούνα, νομίζω έχεις ήδη απαντήσει στο ερώτημα και έχεις ήδη παραθέσει το τι υπάρχει. Έχεις ήδη βρει την διαδικασία. Μακριά το ελεγκτικό; Λίστες αναμονής; Ναι δυστυχώς το δημόσιο έτσι είναι για όλους. Κινήσου στην νόμιμη οδό την οποία γνωρίζεις. Και οδήγησε ότι προβλέπεται. Αν δεν προβλέπεται δίπλωμα για γουρούνα για την πάθηση σου, δεν θα είσαι νόμιμος. Το ότι ισχυρίζεσαι ότι μπορείς να χειριστείς το όχημα σε ένα φόρουμ δεν λέει κάτι. Είναι ανεύθυνο πάντως να κυκλοφορείς στον δρόμο.

    Τι άλλο να κάνεις αφού δεν υπάρχει η περίπτωση σου στα ως σήμερα ισχύοντα; Να βρεις νομικό σύμβουλο και να κινηθείς ζητώντας οτι νομίζεις δίκαιο και να δημιουργήσεις δεδικασμένο και για τους επόμενους; Δεν θα ήταν κακό.

    Το δικαίωμα που γράφεις, από ότι καταλαβαίνω και καταλαβαίνεις από όσα ο ίδιος λες, για την ώρα δεν το έχεις. Αν θες το ζητάς και περιμένεις να το αποκτήσεις, αν θες περιμένεις μηπως και αλλάξει ο νόμος. Άμεσα πάντως δεν φαίνεται να υπάρχει λύση. Και ακόμα απορώ με την λογική του να προβείς σε αγορά πριν ψάξεις αν έχεις δικαίωμα χρήσης. Προφανώς και κυκλοφορείς και θα συνεχίσεις να κυκλοφορείς γιατί "έχεις το δικαίωμα", ελπίζω και εύχομαι να μην γίνει ποτέ η παραμικρή ατυχία.

    Δεν είναι το ότι "μας πρήζεις", είναι ότι η νομοθετική εξουσία του φόρουμ περιορίζεται στην λειτουργία του και όχι παραέξω.
    H αγορα εγινε για να μπορω να πηγαινω στους φιλους στο χωριο και να μπορω να πηγιανω μεχρι το περιπτερο χωρις να εξαρτωμαι απο αλλους εχωντας τα ποδια σου λογικο ειναι να μην μπορεις να καταλαβεις την αγορα δεν ειναι κακο αυτο λογικο ειναι. Απο τον Ηνιοχο μου ειπαν οτι μετραει η εικονα και οχι η παθηση στον νευρολογο ειπα δωσε μου μια γνωματευση και γραψε οτι βλεπεις και θα παω σε επιτροπη αλλου νομου

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια: δύσκολη περίπτωση PC
    από johnpan στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2005, 18:22
  2. Nέο & Παλιό... υπάρχει περίπτωση να πάνε αντάμα....
    από code στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2005, 23:24
  3. Αύριο δίνω για δίπλωμα ρεεε!
    από milaber στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 02:40
  4. Σχετικά με το δίπλωμα Α1
    από ThM στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 19:48
  5. δύσκολη στιγμή
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2004, 10:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF