Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Μπουζι για Suzuki RF 400.

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/09/2013
    Μηνύματα
    7

    Μπουζι για Suzuki RF 400.

    Καλημερα παιδια. Εχω στην κατοχη μου ενα Suzuki RF 400 (98' μοντελο) εδω και περιπου ενα χρονο...
    Οπως ολα τα RF, ετσι και το δικο μου ειχε ενα θεματακι στα καρμπυρατερ του (μαυριζε-εβρεχε) τα μπουζι. Οποτε καθε τρεις και λιγο ηθελαν ειτε καθαρισμα ειτε αλλαγμα... καταφερα τελοσπαντων να το διορθωσω αυτο το προβλημα οπως και πολλα αλλα με πολλη προσπαθεια και αρκετο χρημα (ξερω, δεν τα αξιζει αλλα το αγαπαω το μηχανακι).

    Τωρα πια δουλευει στην πενα και εχει μεινει μονο ενα μικροπροβλημα. Στην εκκινηση μεχρι τισ 4-5 χιλιαδες στροφες μου κανει καποια .. μπερδεματα να το πω? μπουκωματα να το πω? Δεν τα δινει οπως θα επρεπε τελοσπαντων.
    Στην τελευταια επισκευη καναμε τα παντα, απο φιλτρα βενζινης μεχρι και ρυθμισμα καρμπυρατερ και αλλαγες σε ολα τα σωληνακια.
    Μετα απο αυτο καταληξαμε στο οτι μαλλον φταινε τα μπουζι.

    Μεχρι στιγμης εχω δοκιμασει τα NGK CR8E και τα αντιστοιχα της Denso. Ξερει μηπως καποιος απο σας καποιο αλλο μπουζι που ισως θα δουλευε καλυτερα πανω στην μηχανη μου? Ευχαριστω προκαταβολικα.

  2. #2
    Ότι προτείνει ο κατασκευαστής προφανώς.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/09/2013
    Μηνύματα
    7
    den brika kapoio sxetiko ar8ro file mou. mporeis mhpws na mou breis? giati sto episimo tis suzuki dn brika akrh

  4. #4
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vieirinhA Προβολή μηνύματος
    Στην εκκινηση μεχρι τισ 4-5 χιλιαδες στροφες μου κανει καποια .. μπερδεματα να το πω? μπουκωματα να το πω? Δεν τα δινει οπως θα επρεπε τελοσπαντων.
    Μάλλον δεν φταίει (αποκλειστικά) το μπουζί σου..

    Ίσως δεις κάποια βελτίωση παίζοντας με τα νούμερα (ψυχρό - θερμό) αλλα δεν θα εξαλειφθεί το πρόβλημα..
    (μπορείς να κάνεις πειραματα με το ίδιο μπουζί κάνοντάς το "ψυχρότερο" με την προσθήκη ροδέλας αλλά θέλει καλό καθάρισμα πριν καθε δοκιμή..)

    Επίσης παίζει ρόλο η κατάσταση του πολλαπλασιαστή γιατί τα ψυχρά μπουζί τραβάνε περισσότερο ρεύμα και μπορεί να μην δεις διαφορά αν η παροχή ρεύματος δεν έιναι η αναγκαία..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/09/2013
    Μηνύματα
    7
    Μαλιστα... θα το κοιταξω αυτο που ειπεσ φιλε μου Οldman... Επισης, χθες μου εφυγε το ελατηριο που κραταει την εξατμιση για καποιο περιεργο λογο.. και συνεπως στον δρομο μου ξεκουμπωθηκε η εξατμιση.. Καθως πηγαινα στο σπιτι ενος φιλου μου να το φτιαξω ομως, παρατηρησα κατι..
    Το μηχανακι μου δουλευε ΠΟΛΥ πιο καλα με ξεκουμπωτη την εξατμιση, ειδικα στα χαμηλα.. Εκεινο το "Μπουκωμα" στα χαμηλα σχεδον δεν υπηρχε...
    Η Εξατμιση μου ειναι Mivv Titanium... Υπαρχει περιπτωση να ευθυνεται η εξατμιση μου? Αν ναι, μπορει καποιοσ να μου προτεινει καποια καλυτερη?

    (η μηχανη μου απο μεσα ειναι ακριβως οπως ενα Suzuki bandit 400.. Καρμπυρατερ, ηλεκτρονικες και μοτερ ειναι τα ιδια...)
    Y.Γ. Το μοτερ μου ειναι to V και οχι το Manual.

Παρόμοια θέματα

  1. Βραχυκυκλωμα μπουζι σε suzuki rf 400
    από fersteine στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2010, 21:25
  2. Suzuki RF-400/600
    από downhill στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2005, 13:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF