Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: GPS Auto VS GPS Moto

  1. #1

    GPS Auto VS GPS Moto

    Καλημερα σε ολους,

    Εχω μια απορεια εδω και καιρο οσο αναφορα τα GPS. Γιατι να παρω το ακριβο GPS μηχανης και οχι ενα αντοιστοιχο αυτοκινητου που ειναι πολυ πιο φθηνα και εξισου καλα. Καταλαβαινω οτι ειναι αδιαβροχα της μηχανης αλλα περα απο εκει ποιες ειναι οι βασικες διαφορες...???

    Εβλεπα απο Garmin τα zumo που ειναι για μοτο και ειναι πανακριβα και μετα ειδα τα auto (nuvi κτλ.) και ειναι μεγαλυτερα (4,3 οθονη) και πολυ φθηνοτερα. Συγνωμη αν ειναι λιγο χαζη η ερωτηση αλλα δεν γνωριζω πολλα απο GPS.

    Ευχαριστω,
    Γιαννης
    Enduro way of life

  2. #2
    Και εγώ μαζί σου, και μάλιστα κοίτα και αυτό http://www.ebay.com/itm/GARMIN-NUVI-...item4aa45df259 . Παίρνεις μια αδιάβροχη Βάση-θήκη και είσαι κομπλέ.
    Yamaha FZS 600

  3. #3
    Enduro way of life

  4. #4
    ανέ-μελος Το avatar του/της KAGOURO
    Εγγραφή
    20/08/2010
    Μηνύματα
    243
    Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
    Και εγώ μαζί σου, και μάλιστα κοίτα και αυτό http://www.ebay.com/itm/GARMIN-NUVI-...item4aa45df259 . Παίρνεις μια αδιάβροχη Βάση-θήκη και είσαι κομπλέ.
    Eπειδή την έχω δοκιμάσει την συνταγή και δεν πέτυχε γιατί
    1. Οι αντανακλάσεις από την οθόνη και το νάιλον της θήκης είναι τόσες πολλές που το καθιστούν χρήσιμο μόνο το βράδυ.
    2. Αν βρέξει ναι μεν δεν περνάει νερό από η θήκη αλλά δημιουργούνται εσωτερικά υδρατμοί και πάλι δεν βλέπεις τίποτα.
    3. Δεν μπορείς να επέμβεις στην οθόνη και αναγκάζεσαι να βγάλεις το gps από τη θήκη οπότε αν πάλι βρέχει.......άστα !
    4. Το καλώδιο τροφοδοσίας δεν περνάει στη θήκη οπότε ή χαλάς την στεγανότητά της ή πας όσο η μπαταρία αντέχει .

    Αποφάσισα λοιπόν την παρακάτω λύση και σώθηκα
    http://www.chinavasion.com/portable-gps/cvugtr16/
    Μην μου πεις για υποστήριξη....δεν μπορούμε να τα χουμε όλα !

  5. #5
    ανέ-μελος Το avatar του/της KAGOURO
    Εγγραφή
    20/08/2010
    Μηνύματα
    243
    δες το και πάνω σε μοτο
    http://www.youtube.com/watch?v=hSDg5...eature=related

  6. #6
    BMW R 1200 GS Adventure. Το avatar του/της felter
    Εγγραφή
    21/03/2007
    Μηνύματα
    309
    CityNavi TiBO A4050

    http://www.skroutz.gr/s/40158/Tibo-A4050.html


    Eχω ενα μεταχιριζμενο 135,00 Ευρώ.
    Shoei X-Spirit
    r1200gs@hotmail.gr

  7. #7
    +1 σε αυτά που έγραψε ο KAGOURO

    μπορεί να είναι "ψιλές" λεπτομέρειες αλλά στη κρίσιμη στιγμή που θα χρειαστείς τη υποστήριξη της συσκευής και οι συνθήκες θα είναι κακές, τότε ίσως βλαστημίσεις. Αυτό βέβαια έχει να κάνει και με το πόσο εξαρτημένος θα είσαι απο τη συσκευή. Υπάρχουν κάποιοι που οδηγούν έχοντας το gps ως ευαγγέλιο και δεν κοιτάζουν καν τις ταμπέλες που έχουν μπροστά τους. Στη περίπτωση αυτή ένα μη-αδιάβροχο gps θα σε προδώσει όταν θα το χρειαστείς περισσότερο (νόμος του μέρφυ).

    Επίσης, εξαρτάται απο τη χρήση που κάνεις. Αν πχ θες ένα gps και για offroad περιπλανήσεις, τότε μια συσκευή που να υποστηρίζει tracks και όχι μόνο routes είναι (μάλλον) μονόδρομος. Από όσο γνωρίζω, καμία συσκευή auto gps δεν έχει λειτουργία tracks. (βέβαια ούτε τα zumo υποστηρίζουν tracks, αλλά υπάρχουν τα λεγόμενα handheld-mapping gps που είναι κατάλληλα και για αυτή τη δουλειά).

    υπάρχουν και άλλες λεπτομέρειες, όπως πχ συνήθως τα μοτο-gps είναι καλύτερα σχεδιασμένα εργονομικά ώστε να βολεύει ο χειρισμός τους με γάντια. Φαντάσου έξω να έχει ψοφόκρυο και να πρέπει να βγάλεις γάντια για να πατήσεις κουμπιά ή μικρά εικονίδια σε οθόνη αφής.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/10/2005
    Μηνύματα
    281
    Εχεις ενα προφυλακτικο στην τσεπη κ σε περιπτωση βροχης του το φορας.....

  9. #9
    ανέ-μελος Το avatar του/της KAGOURO
    Εγγραφή
    20/08/2010
    Μηνύματα
    243
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    +1 σε αυτά που έγραψε ο KAGOURO

    μπορεί να είναι "ψιλές" λεπτομέρειες αλλά στη κρίσιμη στιγμή που θα χρειαστείς τη υποστήριξη της συσκευής και οι συνθήκες θα είναι κακές, τότε ίσως βλαστημίσεις. Αυτό βέβαια έχει να κάνει και με το πόσο εξαρτημένος θα είσαι απο τη συσκευή. Υπάρχουν κάποιοι που οδηγούν έχοντας το gps ως ευαγγέλιο και δεν κοιτάζουν καν τις ταμπέλες που έχουν μπροστά τους. Στη περίπτωση αυτή ένα μη-αδιάβροχο gps θα σε προδώσει όταν θα το χρειαστείς περισσότερο (νόμος του μέρφυ).

    Επίσης, εξαρτάται απο τη χρήση που κάνεις. Αν πχ θες ένα gps και για offroad περιπλανήσεις, τότε μια συσκευή που να υποστηρίζει tracks και όχι μόνο routes είναι (μάλλον) μονόδρομος. Από όσο γνωρίζω, καμία συσκευή auto gps δεν έχει λειτουργία tracks. (βέβαια ούτε τα zumo υποστηρίζουν tracks, αλλά υπάρχουν τα λεγόμενα handheld-mapping gps που είναι κατάλληλα και για αυτή τη δουλειά).

    υπάρχουν και άλλες λεπτομέρειες, όπως πχ συνήθως τα μοτο-gps είναι καλύτερα σχεδιασμένα εργονομικά ώστε να βολεύει ο χειρισμός τους με γάντια. Φαντάσου έξω να έχει ψοφόκρυο και να πρέπει να βγάλεις γάντια για να πατήσεις κουμπιά ή μικρά εικονίδια σε οθόνη αφής.
    Aκριβώς έτσι είναι ! Όταν το χρειάστηκα Πάπιγκο με βροχή και κρύο του κερατά, συνέβησαν όλα τα παραπάνω ......! Πάρε ένα αδιάβροχο και φρόντιζε να το ενημερώνεις !

  10. #10
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Ενα μαραφετι για ολες τις χρησεις,Garmin Montana 600 εδω
    Τιμη κατω απο 500€,φοβερο εργαλειο,οταν γινω πλουσιος θα το παρω
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  11. #11
    Ρε παλικαρια,

    Σκεφτομουν με iphone 4 κανουμε δουλεια η δεν αξιζει...???? Επειδη το εχω ηδη ροταω..Μη βαρατε...Αν ναι θα μπορω να βαλω χαρτες off road...???

    Λεω εγω ετσι μια ιδεα...

    Enduro way of life

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
    Ενα μαραφετι για ολες τις χρησεις,Garmin Montana 600 εδω
    Τιμη κατω απο 500€,φοβερο εργαλειο,οταν γινω πλουσιος θα το παρω

    Πωπωπω ρε φιλε με τρελανες......!!!!!


    Μιλαμε για τρομερο μηχανημα και τα κανει ολα.....Με εβαλες στη πριζα το σκεφτομαι σοβαρα..!!!!

    :a53:
    Enduro way of life

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από eurotreno2002
    Ρε παλικαρια,

    Σκεφτομουν με iphone 4 κανουμε δουλεια η δεν αξιζει...???? Επειδη το εχω ηδη ροταω..Μη βαρατε...Αν ναι θα μπορω να βαλω χαρτες off road...???

    Λεω εγω ετσι μια ιδεα...

    Υπάρχουν εφαρμογές GPS για το iphone με τις οποίες μπορείς να κάνεις τα πάντα. Παραμένει το θέμα με την αδιαβροχοποίηση οπότε θα χρειαστείς μια καλή θήκη.

    Διάβασε εδω : http://www.advrider.com/forums/showt...=549637&page=4

    Επίσης στο φόρουμ noeman.org υπάρχει section με όλα τα απαραίτητα.


    Αρχικά δημιουργήθηκε από eurotreno2002
    Πωπωπω ρε φιλε με τρελανες......!!!!!


    Μιλαμε για τρομερο μηχανημα και τα κανει ολα.....Με εβαλες στη πριζα το σκεφτομαι σοβαρα..!!!!

    :a53:
    το Μοντάνα τα σπάει
    Το έχω παρει εδώ και λίγο καιρό, ακόμα το μαθαίνω βέβαια ...

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gmeles
    Εχεις ενα προφυλακτικο στην τσεπη κ σε περιπτωση βροχης του το φορας.....

    Πολύ καλή λύση (και βενζίνη μπορεις να μεταφέρεις!)

    Αλλά μόνο για ανύπαντρους

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
    Πολύ καλή λύση (και βενζίνη μπορεις να μεταφέρεις!)

    Αλλά μόνο για ανύπαντρους
    Ελαφρώς offtopic αλλά αυτό με την βενζίνη, πάω στοίχημα ότι δεν το έχεις κάνει στην πράξη, θεωρητικά το λες, έτσι δεν είναι;

    Η βενζίνη, τα λάδια και γενικότερα τα πετρελαιοειδή, λιώνουν το λάτεξ του προφυλακτικού, όπως το καυτό νερό το παγάκι. Παθών, μια και κάποτε που κι εγώ δεν ήξερα, δοκίμασα να αντικαταστήσω την σπασμένη μεμφράνη της υποπίεσης σε μια κάνουλα βενζίνης, και φυσικά διέλυσε ΑΜΕΣΩΣ.

    Ακόμα και κομμάτι σαμπρέλας από ελαστικό, διαλυτόταν σε μερικά λεπτά, φαντάσου το προφυλακτικό...

    Έχε υπόψην...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. AGV GP-Pro Vs SHOEI XR-1000
    από alcapone09 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2009, 17:18
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2008, 19:05
  3. dragster auto-moto , ταχύτητα auto-moto και gp tuning
    από gsx1400 στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2008, 19:01
  4. Για κατοχους GPS - Hacking The GPS! - Τhe Manual
    από billgeo στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2006, 09:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF