Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: Λιγη βοηθεια για επιλογη καλης αλυσιδας ασφαλειας.

  1. #1

    Λιγη βοηθεια για επιλογη καλης αλυσιδας ασφαλειας.

    Πρεπει να αγορασω αλυσιδα για την μηχανη για να την δενω,γιατι και συναγερμο που εχω μεχρι τον τεταρτο ουτε τον ακουω αλλα ουτε η τηλεειδοποιηση πιανει.Μπορει καποιος να μου προτεινει καποιο μοντελο που θεωρειται καλο?Πρεπει να παρω μαζι και βαση για να την βαλω στο δαπεδο.
    Απο ιντερνετ λεω να παραγγειλω μιας και λαθος σε νουμερα κτλπ δεν παιζει.Λεφτα μπορω να διαθεσω(οχι οτι μου περισσευουν απλα αν αξιζει )
    μεχρι περιπου 80 ευρω και για τα δυο.Μηχανη δεν ξερω αν παιζει ρολο ειναι κατηγοριας on-off.

    Ευχαριστω πολυ

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Ότι και να πάρεις αν θέλουν να την κόψουν, θα την κόψουν.... (παθών) με 80 ευρώ δεν παίρνεις σοβαρή αλυσίδα που λες.
    Δες εδώ για κουλούρα abus
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ότι και να πάρεις αν θέλουν να την κόψουν, θα την κόψουν.... (παθών) με 80 ευρώ δεν παίρνεις σοβαρή αλυσίδα που λες.
    Δες εδώ για κουλούρα abus
    Mε ποσα μπορω δηλαδη να παρω μια καλη?αν θες στειλε καμια
    ευχαριστω

  4. #4
    Γενικά ισχύει αυτό που έγραψε ο Bowleno... τα πάντα κόβονται. Αυτό που αλλάζει είναι ότι μια αλυσίδα των 50 ευρώ θα κοπεί απο ένα άτομο σε 10'', ενώ μια αλυσίδα των 200 ευρώ θα χρειαστεί πιθανόν δυο φουσκωμένους με ένα κόφτη καραβίσιο και θα την καταφέρουν σε κάτι λιγότερο από 1 λεπτό. Τώρα το καλό με αυτό είναι ότι μερικές φορές αυτός ο έξτρα χρόνος δρα αποτρεπτικά. Αλλά όχι πάντα...

    Εγω έχω την πιο ακριβή της oxford, δεν θυμάμαι μοντέλο αλλά μαζί με το λουκέτο την πήρα 200 ευρώ. Είναι 1,5 μέτρο και ασήκωτη. Πάχος κρίκου 18 χιλιοστά αν δεν κάνω λάθος.

  5. #5
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Δε νομίζω ότι θα πρέπει να ανησυχείς για το μηχανάκι που έχει, ειδικά εκεί που ζεις.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από road spirit Προβολή μηνύματος
    Γενικά ισχύει αυτό που έγραψε ο Bowleno... τα πάντα κόβονται. Αυτό που αλλάζει είναι ότι μια αλυσίδα των 50 ευρώ θα κοπεί απο ένα άτομο σε 10'', ενώ μια αλυσίδα των 200 ευρώ θα χρειαστεί πιθανόν δυο φουσκωμένους με ένα κόφτη καραβίσιο και θα την καταφέρουν σε κάτι λιγότερο από 1 λεπτό. Τώρα το καλό με αυτό είναι ότι μερικές φορές αυτός ο έξτρα χρόνος δρα αποτρεπτικά. Αλλά όχι πάντα...

    Εγω έχω την πιο ακριβή της oxford, δεν θυμάμαι μοντέλο αλλά μαζί με το λουκέτο την πήρα 200 ευρώ. Είναι 1,5 μέτρο και ασήκωτη. Πάχος κρίκου 18 χιλιοστά αν δεν κάνω λάθος.

    κι ομως γιαννη


    ακου δω

    μια μερα εγω ξεχασα το κλειδι του λουκετου και επειδη μενω μακρυα βαρυομουν να παω σπιτι να πληρωσω ταξι πηγαινε ελα ειπα ας πληρωσω κλειδαρα. 180 ευρω την ειχα πληρωσει και μου την ξεκανε ο κερατας κλειδαρας σε δυο λεπτα. κι οχι μονο την ξεκανε αλλα και μου την εδωσε και δουλευει οπως και πρωτα.

    κι επειδη πιανουν τα χερια μου ειδα οτι ΟΣΑ λεφτα και να πληρωσεις αμα θελει ο αλλος στο ξεκανει το λουκετο μπαμ μπαμ.


  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Δε νομίζω ότι θα πρέπει να ανησυχείς για το μηχανάκι που έχει, ειδικά εκεί που ζεις.
    Tί εννοεις mike?

  8. #8
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Εννοείται πως εάν ο άλλος την έχει βάλει στο μάτι και είναι της πιάτσας, εάν θέλει να στη σηκώσει θα το κάνει και μπορεί να είσαι και πάνω χωρίς να το πάρεις χαμπάρι. Αυτό που λέει ο road spirit παραπάνω περί αποτρεπτικότητας, είναι κατανοητό. Αν υποθέσουμε ότι έχουμε ένα κλεφτρόνι που χρειάζεται μια μηχανή να κάνει τη βρψμοδουλειά του ή το χαβαλέ του και έχει μπανίσει εκείνη τη στιγμή 2 μηχανές, μια με μια αλυσίδα 200 ευρώ και μια με αλυσίδα από το Alex Pack, λογικό είναι να προτιμήσει να ασχοληθεί με τη δεύτερη. Ομοίως, εάν έχει απέναντί του μια μηχανή με το λουκέτο από τα Alex Pack και μια εντελώς ξεκλείδωτη, θα ασχοληθεί λογικά με την ξεκλείδωτη...

  9. #9
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από audioslave Προβολή μηνύματος
    Tί εννοεις mike?
    F650GS και επαρχία (μία από τα ίδια κι εδώ)...

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    F650GS και επαρχία (μία από τα ίδια κι εδώ)...
    Ναι αλλα εδω Ξανθη παιζει τρελο κλεψιμο.Περισσοτερο σε μικροαντικειμενα απο οτι εχω ακουσει.Μου εχουν κλεψει καρμπυρατερ μεσα σε 10 μερες απο το παπι,και ποδηλατο με λουκετο την πρωτη εβδομαδα που το αφησα κατω στην πυλωτη κλειδωμενο...

  11. #11
    custom-cruiser
    Εγγραφή
    26/10/2013
    Μηνύματα
    266
    Κι εγω σου συνιστω κουλουρα abus...Οι αλυσιδες ειναι πιο παιχνιδακι για τους επιτηδειους...Επισης, ενα καλο καλο λουκετο δισκοφρενου με συναγερμο...(εχει και η abus αλλα πρεπει να κανει κανα 150αρι ευρω...)

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RORY FOR EVER Προβολή μηνύματος
    Κι εγω σου συνιστω κουλουρα abus...Οι αλυσιδες ειναι πιο παιχνιδακι για τους επιτηδειους...Επισης, ενα καλο καλο λουκετο δισκοφρενου με συναγερμο...(εχει και η abus αλλα πρεπει να κανει κανα 150αρι ευρω...)
    Πολλα τα λεφτα φιλε rory.Αν σκεφτεις οτι τα 80 ευρω που λεω να διαθεσω ειναι απ τα 200 ευρω που εχω για καθε μηνα καταλαβαινεις τί παιζει.
    Αυτο που με ενδιαφερει ειναι αν οντως αξιζει να διαθεσεις ενα καρο λεφτα σε αλυσιδες απ την στιγμη που τις ανοιγουν ολες.ειχα δει λουκετο μαρκας που φημιζονταν οτι ειναι ιδανικο για ποδηλατα κτλπ,να το ξεκλειδωνουν με στυλο bic,αλλα πολυ αγχος το βραδυ εχω ρε γαμωτο..
    Τσιμπα και ενα που γουσταρω http://www.youtube.com/watch?v=lUv-4dNX6Jw

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    αν το θεμα σου ειναι το βραδυ η καλυτερη λυση και οικονομικη ειναι η κουκουλα. να μην χτυπαει και πολυ στο ματι οτι ειναι η ταδε μηχανη.

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    αν το θεμα σου ειναι το βραδυ η καλυτερη λυση και οικονομικη ειναι η κουκουλα. να μην χτυπαει και πολυ στο ματι οτι ειναι η ταδε μηχανη.
    Εχω φιλε μου κουκουλα απλα δεν νομιζω να βοηθησει ιδιαιτερα.Οπως ειπαν και παραπανω δεν κανει μπαμ η μηχανη.Απλα αν την βλεπουν χωρις ενα λουκετο,με ιδιοκτητη πιτσιρικά κτλπ μηπως τους κεντρισει το ενδιαφερον φοβαμαι.Ισως ειμαι παραλογος

  15. #15
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από audioslave Προβολή μηνύματος
    Πολλα τα λεφτα φιλε rory.Αν σκεφτεις οτι τα 80 ευρω που λεω να διαθεσω ειναι απ τα 200 ευρω που εχω για καθε μηνα καταλαβαινεις τί παιζει.
    Αυτο που με ενδιαφερει ειναι αν οντως αξιζει να διαθεσεις ενα καρο λεφτα σε αλυσιδες απ την στιγμη που τις ανοιγουν ολες.ειχα δει λουκετο μαρκας που φημιζονταν οτι ειναι ιδανικο για ποδηλατα κτλπ,να το ξεκλειδωνουν με στυλο bic,αλλα πολυ αγχος το βραδυ εχω ρε γαμωτο..
    Τσιμπα και ενα που γουσταρω http://www.youtube.com/watch?v=lUv-4dNX6Jw
    Φίλτατε, τελικά το πρόβλημα με εσένα είναι ότι είσαι πολύ αγχώδης... Άγχος τι μηχανάκι να αγοράσεις, άγχος εάν θα βγάλει προβλήματα, εάν θα είναι αξιόπιστο, άγχος εάν θα είναι ασφαλής. Εάν είναι να σε φάει το άγχος για το κάθε τι που αφορά τη μηχανή πούλα τη να έχεις την υγειά σου. Καταλαβαίνω την ανησυχία σου, κατανοητή, αλλά από την άλλη όπως σου είπα δεν είναι κατάσταση να μη χαίρεσαι κάτι από το άγχος μην το χάσεις. Όσοι αγοράζουμε συνειδητά δίτροχο έχουμε επίγνωση του ότι η στραβή (ατύχημα, κλοπή, αβαρία) μπορεί να γίνει πολύ πιο εύκολα και είσαι εκτεθειμένος και έχουμε μπει στη διαδικασία να σκεφτούμε ότι μπορεί κάποια μέρα να κάνει φτερά. Σε καμία περίπτωση όμως δεν πρέπει να γίνεται εμμονή και να σε τρώει, εάν δε μπορείς να ζήσεις με αυτό καλύτερα να την αποχωριστείς μόνος σου...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια για επιλογη αλυσιδας
    από p@nos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2009, 15:08
  2. Μια Βοηθεια Για Επιλογη Service
    από slaybas στο forum KTM
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2007, 11:57
  3. Βοηθεια για επιλογη
    από symplektis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2007, 12:58
  4. Βοηθεια για επιλογη ελαστικων
    από agnostos71 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2004, 04:22
  5. Βοηθεια Για Επιλογη!!!!
    από djupiter στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 02:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF