Σελίδα 1 από 17 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 246

Θέμα: αγορα τσοπερ

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/10/2013
    Μηνύματα
    72

    αγορα τσοπερ

    καλημερα!
    Με την ελπιδα να μη φανω ενοχλητικη ή βαρετη θα ηθελα να ρωτησω τις γνωμες σας για την αγορα μηχανης.
    Οδηγω χρονια 50ρακι σκουτερ και καποιες τουμπες που ειχα φαει,μ εκαναν να φοβαμαι ν ανεβω σε μεγαλυτερες παρ' οτι τις λατρευω.
    Μετα απο ενα πολυ σοβαρο θεμα υγειας που ξεπερασα (μπορω να πω ηρωικα),πηρα επιτελους την αποφαση να νικησω και τον φοβο μου και να πραγματοποιησω ενα μου ονειρο ,να δωσω για διπλωμα μεγαλης και ν αγορασω μια μεταχειρισμενη τσοπερ.
    (ναι ξερω θα με στειλετε στην κουζινα για κανενα μουσακα τωρα,αλλα εγω συνεχιζω ακαθεκτη)

    το θεμα ειναι πως οι γνωστοι δεν ειναι μοτοσυκλετιστες και μ απογοητευουν,με προτρεπουν σε στριτ ή σε μεγαλυτερο σκουτερ, που δε μ αρεσουν τοσο.
    Ετσι σκεφτηκα να ρωτησω εσας που εχετε καποια γνωση.
    1.μεταξυ βιραγκο,ρεμπελ,σαντοου μεχρι 250 κυβ. τι προτεινετε?
    2.μου λενε πως δε θα βρισκω ανταλακτικα αφου ειναι ολες παλια μοντελα του '97.ξερετε αν ισχυει?
    3.λενε πως δεν οδηγουνται ή δε στριβουν ευκολα σε κινηση στην πολη.ισχυει αυτο?
    4.ποια η γνωμη σας για τις 125 κυβ.? (εχω βρει καποιες σε γερμανικο σαιτ)

    ευχαριστω πολυ για την υπομονη σας!

    ζινια

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Αν δεν θες να εχεις ξανα τραυματικη εμπειρια απο τις μηχανες μην παρεις τσοπερ, ποσο μαλλον καποιο βιραγκο,ρεμπελ,σαντοου μεχρι 250κκ.

    Τα μηχανακια αυτου του τυπου δεν εχουν γεωμετρια (δε στριβουν) και τα φρενα τους ειναι μαπα.

    Καλυτερα να παρεις καποιο κανονικο 250αρι για να μπεις στον -θαυμαστο- κοσμο της μοτοσυκλετας.


    Θα στα πουν κι αλλοι απο κατω πιο αναλυτικα. Καληνυχτα για την ωρα
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  3. #3
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    Αν είναι να πραγματοποιήσεις το όνειρο σου οπως λες, μια χαρά είναι αυτή η κατηγορία των μικρών καστομς με ομορφότερο το μαγκνα 250. Ακόμα αν το σουλούπι σου αντέχει μπορείς να πας και σε στηντ/σάντοου 400 χωρίς πρόβλημα.

    Όλες αυτές ειναι βαριές μηχανές και φορτωμένες για τα κυβικά τους. Εχουν παλιες τεχνολογίες, ταμπουρα κλπ, μεγαλες καστερ και μικρά κοψίματα τιμονιού. Η ισορροπία και μανουβρα μεσα σε πολη γίνεται δύσκολη. Ανταλλακτικα κ λοιπα αναλογα το μοντελο/κυκλοφορία του. Σε δε μεγαλες ταχυτητες έχουν τον άστριφτο λόγω μεταξονίου και της καστερ.

    Για να καταλήξω, είναι μηχανές που δεν θα μαθεις να οδηγείς σωστά. Αν αφήσουμε ομως στο πλαϊ το στυλ έχουν ενα πλεονέκτημα για κορίτσια. Μπορεις να πατάς κάτω καλά με τη χαμηλη σέλα. Όλα τα αλλα είναι υποχωρήσεις. Όταν μιλάμε για ονειρο όμως οι εκλογικευσεις περισσεύουν....
    Ban 'em all

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Ψάξε για
    Guzzi Nevada ή California.

    Κλάσεις ανώτερα και δεν κάνω καθόλου πλάκα !
    Τ άλλα hesta...
    ανανήψαντας

  5. #5
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zinia Προβολή μηνύματος
    καλημερα!
    Με την ελπιδα να μη φανω ενοχλητικη ή βαρετη θα ηθελα να ρωτησω τις γνωμες σας για την αγορα μηχανης.
    Οδηγω χρονια 50ρακι σκουτερ και καποιες τουμπες που ειχα φαει,μ εκαναν να φοβαμαι ν ανεβω σε μεγαλυτερες παρ' οτι τις λατρευω.
    Μετα απο ενα πολυ σοβαρο θεμα υγειας που ξεπερασα (μπορω να πω ηρωικα),πηρα επιτελους την αποφαση να νικησω και τον φοβο μου και να πραγματοποιησω ενα μου ονειρο ,να δωσω για διπλωμα μεγαλης και ν αγορασω μια μεταχειρισμενη τσοπερ.
    (ναι ξερω θα με στειλετε στην κουζινα για κανενα μουσακα τωρα,αλλα εγω συνεχιζω ακαθεκτη)

    το θεμα ειναι πως οι γνωστοι δεν ειναι μοτοσυκλετιστες και μ απογοητευουν,με προτρεπουν σε στριτ ή σε μεγαλυτερο σκουτερ, που δε μ αρεσουν τοσο.
    Ετσι σκεφτηκα να ρωτησω εσας που εχετε καποια γνωση.
    1.μεταξυ βιραγκο,ρεμπελ,σαντοου μεχρι 250 κυβ. τι προτεινετε?
    2.μου λενε πως δε θα βρισκω ανταλακτικα αφου ειναι ολες παλια μοντελα του '97.ξερετε αν ισχυει?
    3.λενε πως δεν οδηγουνται ή δε στριβουν ευκολα σε κινηση στην πολη.ισχυει αυτο?
    4.ποια η γνωμη σας για τις 125 κυβ.? (εχω βρει καποιες σε γερμανικο σαιτ)

    ευχαριστω πολυ για την υπομονη σας!

    ζινια
    πρωτον) περαστικα και αγυριστα
    δευτερον)ποιος σου ειπε πως θελουμε τις γυναικες ΜΟΝΟ για μουσακα και κουζινα?τις θελουμε αρκει να οδηγανε σωστα και να σπανε τον κανονα
    τριτον)virago-rebel/εχω εμπειρια απο φιλους/κατοχους,αν δεν μου ελεγαν ψεματα ολα καλα-προχωρα.το shadow δεν το ξερω καθολου
    τεταρτον)αντ/κα τωρα με το ιντερνετ/ebay κλπ βρισκεις τα παντα(οχι τα αρκουδακια)
    πεμπτον)εχουν θεμα με το στριβειν,το φρεναρειν κλπ.ειναι χαμηλα,δυσκολα στην αναβαση πεζοδρομιου,στις αναστροφες κλπ.ομως ειναι χαμηλα(αν σε φοβιζει το υψος)αδυναμα-δεν βαζουν και φωτια στο δρομο,και το σημαντικοτερο σου εχουν κανει<ΚΛΙΚ>
    εκτον)μικρη διαφορα 125/250 αλλα,το 250 οδηγειται σαν 125-το 125σαν 250 οχι
    εβδομον)για κρανακι-μπουφανακι-μποτουλα-γαντακι(πιανουν και κρυα σιγα-σιγα) δεν ρωτησες???
    εννατον)καλημερα
    end of edit......

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    πρωτον) περαστικα και αγυριστα
    δευτερον)ποιος σου ειπε πως θελουμε τις γυναικες ΜΟΝΟ για μουσακα και κουζινα?
    MOYSAKA????????

    Όποιος έχει σήμερα γυναίκα που ξέρει μουσακά τη γκρατάει και δε λέει κουβέντα...
    Άκου μουσακά....
    ανανήψαντας

  7. #7
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    MOYSAKA????????

    Όποιος έχει σήμερα γυναίκα που ξέρει μουσακά τη γκρατάει και δε λέει κουβέντα...
    Άκου μουσακά....
    δωσε διευθυνση να σου στειλω οταν φτιαξει η δικια μου

  8. #8
    custom-cruiser
    Εγγραφή
    26/10/2013
    Μηνύματα
    266
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zinia Προβολή μηνύματος
    καλημερα!
    Με την ελπιδα να μη φανω ενοχλητικη ή βαρετη θα ηθελα να ρωτησω τις γνωμες σας για την αγορα μηχανης.
    Οδηγω χρονια 50ρακι σκουτερ και καποιες τουμπες που ειχα φαει,μ εκαναν να φοβαμαι ν ανεβω σε μεγαλυτερες παρ' οτι τις λατρευω.
    Μετα απο ενα πολυ σοβαρο θεμα υγειας που ξεπερασα (μπορω να πω ηρωικα),πηρα επιτελους την αποφαση να νικησω και τον φοβο μου και να πραγματοποιησω ενα μου ονειρο ,να δωσω για διπλωμα μεγαλης και ν αγορασω μια μεταχειρισμενη τσοπερ.
    (ναι ξερω θα με στειλετε στην κουζινα για κανενα μουσακα τωρα,αλλα εγω συνεχιζω ακαθεκτη)

    το θεμα ειναι πως οι γνωστοι δεν ειναι μοτοσυκλετιστες και μ απογοητευουν,με προτρεπουν σε στριτ ή σε μεγαλυτερο σκουτερ, που δε μ αρεσουν τοσο.
    Ετσι σκεφτηκα να ρωτησω εσας που εχετε καποια γνωση.
    1.μεταξυ βιραγκο,ρεμπελ,σαντοου μεχρι 250 κυβ. τι προτεινετε?
    2.μου λενε πως δε θα βρισκω ανταλακτικα αφου ειναι ολες παλια μοντελα του '97.ξερετε αν ισχυει?
    3.λενε πως δεν οδηγουνται ή δε στριβουν ευκολα σε κινηση στην πολη.ισχυει αυτο?
    4.ποια η γνωμη σας για τις 125 κυβ.? (εχω βρει καποιες σε γερμανικο σαιτ)

    ευχαριστω πολυ για την υπομονη σας!

    ζινια
    Zinia σε συμβουλευω να παρεις τη μηχανη που λαχταρας χωρις φοβο,αλλα με παθος!Αν και δεν ανεφερες την καθημερινοτητα της μηχανης (δηλ. ποσα χλμ, για τι χρηση,κλπ, κλπ) μια μοναδικη ενσταση εχω...τη διαθεσιμοτητα αξεσουαρ και ανταλλακτικων για ολα τα μοντελα πριν το 1999... Απο τα 125αρια κατα την αποψη μου αξιζουν μονο οι dragstar xvs125...Ειναι σχετικα καινουργια μοντελα και ιδιαιτερα αξιοπιστα!Ωστοσο, θα σου προτεινα μια βιραγκο xv250 μοντελο 2000-2004 σε καλη ομως κατασταση!Θεωριες του τυπου... "δε στριβουν, δεν τρεχουν, δε φρεναρουν..." κλπ,κλπ. δεν ισχυουν... Ζητα και μια δευτερη γνωμη απο τα παιδια της κατηγοριας custom-cruiser-chopper-bobber...
    Τελευταία τροποποίηση από RORY FOR EVER; 29/10/2013 στις 13:17.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/10/2013
    Μηνύματα
    72
    ουαου! χαρηκα πολυ με τις απαντησεις κι ευχαριστω ολους σας!
    η αληθεια πιστευα πως θα με αποπαρετε κομματακι για τις προτιμησεις μου...
    συγχωρεστε με που δε θ απαντησω ξεχωριστα αλλα ακομα δεν ξερω τροπους λειτουργιας του φορουμ.(θα το μαθω κι αυτο που θα μου παει)
    να εξηγησω πως ενας βασικος λογος της επιλογης μου αυτης ειναι πως το σουλουπι μου ειναι καπως μικροκαμωμενο.
    εχουμε και κλαιμε λοιπον....διαθετω 160 (ολοκληρο μποι) και 52 κιλα (με τα κερματα στην τσεπη)
    dimzan και το μαγκνα μ αρεσει.δε θα ελεγα οχι και σε κανονικη αρκει να ειναι ελαφρια και χαμηλη ωστε να μπορω να την κουμανταρω πιο ευκολα.καμμια ιδεα?
    MG-KTiNoS κατι δεν κανω καλα και δεν βρισκω καμμια προς πωληση για να τις δω...κι ως χωρισμενη καταληγω λοιπον στο συμπερασμα:ή δεν κανω καλο μουσακα ή δε θα ηταν τ αγαπημενο του!
    SHOOTERO45 σ ευχαριστω και για τις ευχες σου! χμμμ αρα σωστα μ εχουν ενημερωσει ως προς τις δυσκολιες τους.σωστη οδηγος θελω να πιστευω πως ειμαι αλλα ως γνωστο αυτο δεν αρκει (παντα).χρειαζεται και οι αλλοι να μας προσεχουν οπως και η υπευθυνοτητα του μηχανικου ως προς το σερβις τους. (καμμενη οπως καταλαβαινεις απ αυτα)
    για τα παρελκομενα δε ρωτησα γιατι ακομα δεν κατασταλαξα στη μηχανη κι εχω φυσικα ηδη τα βασικα απο την σκουτεριτσα μου.εννοειται πως θα το ψαξω κι αυτο για πιο ειδικευμενα.(απορια εδω, μιας και μιλησες για κρυο.αραγε να υπαρχει αλλο ατομο στον κοσμο που φοραει 2 μπουφαν στη μηχανη? χαχαχαααα)
    RORY ατελειωτο παθος αν σκεφτεις πως ουτε οι τουμπες δεν με συνετισαν ως τωρα κι ενω εχω αμαξι....πιστη στην σκουτεριτσα μου.(χρονια αυτο το μερακι)
    δεν ειμαι της υπερβολης στην ταχυτητα και στα χιλιομετρα.το διπλωμα το εβγαλα κι οδηγουσα γερμανια οποτε μια σχετικη συνεση και ηρεμια με διακατεχει στην οδηγηση μου γενικως.καθημερινα ειμαι σε αποστασεις 25 χλμ αλλα το καλοκαιρακι με πιανει η γνωστη τρελλα της φευγαλας (στο οπου να ΄ναι αρκει να με βγαζει ο δρομος σε θαλασσα).
    δυστυχως η σκουτεριτσα μου μεχρι τον μαραθωνα αντεχει...κι αυτο οταν εχει τα κεφια της!οταν δεν τα εχει....καθαριζει η ιντεραμερικαν που ερχεται και μας μαζευει!
    πολυ καλη και η ντραγκσταρ!

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zinia Προβολή μηνύματος
    καλημερα!
    Με την ελπιδα να μη φανω ενοχλητικη ή βαρετη θα ηθελα να ρωτησω τις γνωμες σας για την αγορα μηχανης.
    Οδηγω χρονια 50ρακι σκουτερ και καποιες τουμπες που ειχα φαει,μ εκαναν να φοβαμαι ν ανεβω σε μεγαλυτερες παρ' οτι τις λατρευω.
    Ξερεις οτι οσο ανεβαινουν τα κυβικα μεγαλωνει και το βαρος της μηχανης.Το σπορ της τουμπας πρεπει να το εγκαταλειψεις η να κατσεις για λιγο ακομη με το σκουτερακι.Σιγουρεψου οτι μπορεις σιγουρα να κουμανταρεις κατι μεγαλυτερο.

  11. #11
    custom-cruiser
    Εγγραφή
    26/10/2013
    Μηνύματα
    266
    Εχουμε και ξαναλεμε, λοιπον.... Αφου οδηγας σκουτερακι, σε συμβουλευω να μην αγορασεις μηχανη ανω των 250cc...Αργοτερα,,,βλεπεις...οι αλλαγες ειναι μες στο προγραμμα της ζωης.Επισης δες και για κανενα suzuki vl250 lc intruder!Ειναι ωραιες μηχανες, πολυ χαμηλες, με καλο κοψιμο τιμονιου...Ο,τι αγορασεις να ειναι μοντελο 2000 και μεταγενεστερο...Απλως να εχεις υποψιν οτι τα custom-cruiser( αυτα που εχει καθιερωθει εσφαλμενα να τα αποκαλουμε συλληβδην chopper...) παραπεμπουν σε μια συγκεκριμενη φιλοσοφια, χαλαρο τροπο οδηγησης, κλπ. Δε θα ταιριαζαν σε εναν νεαρο που βραζει το αιμα του και αγαπα παντιλικια, γκαζωματα και τα συναφη..Εσενα τα καστομ- κρουιζερ θα σου ταιριαζαν αρκει λογω σωματοτοτυπου να μεινεις σε μικρο κυβισμο για να μπορεις να κουμανταρεις καλυτερα τη μηχανη...Καλη επιτυχια!

  12. #12
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zinia Προβολή μηνύματος
    εχουμε και κλαιμε λοιπον....διαθετω 160 (ολοκληρο μποι) και 52 κιλα (με τα κερματα στην τσεπη)
    Για να μην κλαίμε όντως, μάλλον θα πρέπει να δεις κάτι άλλο....

    Ή τουλάχιστον δοκίμασε να καβαλήσεις κανα δυο (έστω και στατικά) να δεις αν μπορείς να τις κουλαντρίσεις. Αν δεις ότι τα καταφέρνεις πάσο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zinia Προβολή μηνύματος
    ...δε θα ελεγα οχι και σε κανονικη αρκει να ειναι ελαφρια και χαμηλη ωστε να μπορω να την κουμανταρω πιο ευκολα.καμμια ιδεα?
    Πολλές.
    250άρια και 300άρια στριτ γυμνά και μη.
    Ybr, cbf, cbr, ninja και άλλα.
    Ανάλογα τα χρήματα που θες να διαθέσεις και τί σου αρέσει κι εμφανησιακά.

  13. #13
    πάρε μεταχείρο ενα cbf 250 ybr 250 που καί θα το φτάνεις και δεν θα κλαις αν το βαρεθείς και θες να το δώσεις και άσε τα μακριά πηρούνια για τις αμερικάνικες route 66

  14. #14
    Για δες κι αυτο :
    Honda VTR 250
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	honda-vtr-250-rodando-5.jpg 
Προβολές:	244 
Μέγεθος:	85,0 KB 
ID:	302462

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sotos 8 Προβολή μηνύματος
    Για δες κι αυτο :
    Honda VTR 250
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	honda-vtr-250-rodando-5.jpg 
Προβολές:	244 
Μέγεθος:	85,0 KB 
ID:	302462
    ωραίο μηχανάκι αλλά πανάκριβο και -προσωπική μου άποψη- δεν θα το συνιστούσα σε αρχάριο αναβάτη ....


Σελίδα 1 από 17 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 02:45
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 02:18
  3. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 22:01
  4. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 19:11
  5. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 17:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF