Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: MODENAS GT135

  1. #1

    MODENAS GT135

    Καλημέρα σε όλους του GTάκηδες, ικανοποιημένους και μη. Από την Δευτέρα είμαι και εγώ στην παρέα με το δικό μου πλέον GTάκι (μεταχειρισμένο αφού λεφτά δεν υπάρχουν) με 8000km. Μερικά πράγματα που έχω διαπιστώσει εγώ και ερωτήσεις μαζεμένες που θα βοηθήσουν εμένα πρώτα από όλα και όποιον άλλο θέλει να μάθει περισσότερα για το μηχανάκι.

    Θετικές παρατηρήσεις:

    1. Το πρωί παρόλο που έβρεχε όλη νύχτα στην πρώτη προσπάθεια με λίγο tsock πήρε μπροστά κανονικότατα, δεν έσβησε ούτε μια φορά, δεν έκανε κανένα μπέρδεμα.
    2. Συμπεριφορά στον δρόμο πολύ ανώτερη από κλασικού παπιού όπως το έχουμε συνηθίσει τόσα χρόνια (και έχω αλλάξει πολλά).
    3. Κατανάλωση ικανοποιητική μέχρι στιγμής
    4. Θέση οδήγησης (αν και είναι στα γούστα του καθενός) εμένα με ικανοποιεί για παπί πάντα.
    5. Ικανοποιητικά φρένα σε όλο το φάσμα τους (από το απλά να κόψω μέχρι πρέπει να σταματήσω).
    6. Τέλεια όργανα δεν κουράζουν την νύχτα, δεν ενοχλούν και σου δίνουν πολλές πληροφορίες.
    7. Θέση συνοδηγού ικανοποιητική και ξεκούραστη με καλή αίσθηση (ίσως γιατί τα πατάκια του συνοδηγού είναι λίγο ψηλότερα και σου δίνουν αίσθηση μεγαλύτερης μηχανής)
    8. Τελική ταχύτητα με εμένα (120 κιλά) στον Κηφισό 3η ταχύτητα 100km, 4η ταχύτητα έδωσε 120km σχετικά αργά όμως.

    Αρνητικές παρατηρήσεις:

    1. Εκκίνηση με πρώτη ταχύτητα μου έδωσε την εντύπωση ότι είμαι σε scooter, στην αρχή νόμιζα ότι πατινάρει το μηχανάκι (πείτε μου αν είναι φυσιολογικό).
    2. Η 4η απλά κρατάει ότι φιλότιμα δίνει η 3η και με ευνοϊκές συνθήκες να δώσει κάτι παραπάνω.
    3. Το κροτάλισμα του κινητήρα κάπου μεταξύ 4000-7000prm (πάλι δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό, ίσως στο service των 10.000km που θα ρυθμιστούν και βαλβίδες να βελτιωθεί)
    4. Το μεγαλύτερο πρόβλημα κατά την άποψή μου είναι τα φώτα.

    Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος από την συνολική συμπεριφορά του.

    Παρακαλώ για τις απόψεις σας παρατηρήσεις σας.

    Βασίλης

  2. #2
    Κανείς???????

  3. #3
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    1)1η σαν σκουτερ?????????????χμμμμμμμμμμμμμμμμμ
    βαλε 3η-4η απο χαμηλα
    αν πατιναρει-εκει θα φανει ποιο εντονα-εισαι για δισκακια
    αν οχι<παιξε>λιγο με το γραναζωμα οτι κερδιζεις σε τραβηγμα,χανεις σε τελικη
    2)πιθανον ισχυροποιεις την αποψη μου οτι εισαι για δισκακια
    3)τα λαδια σου τα εχεις δει?σταθμη ποιοτητα?οι βαλβιδες η χτυπανε η οχι,απο χαμηλα ελαφρος και οσο ανοιγεις το γκαζι ποιο εντονα
    4)φωτα σε παπι χμμμμμμμ,ελεγξε υψος και δεσμη σε ηλεκτρολογο,μετα ψαξε καμια ποιο καλη λαμπα,η καποιο αφτερ φαναρι.ξενον κλπ δεν σε συμβουλευω να βαλεις
    Δημητρης

  4. #4
    Το GT είναι injection? Αν είναι μπορεί και να σου φαίνεται από αυτό.
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    1)1η σαν σκουτερ?????????????χμμμμμμμμμμμμμμμμμ
    βαλε 3η-4η απο χαμηλα
    αν πατιναρει-εκει θα φανει ποιο εντονα-εισαι για δισκακια
    αν οχι<παιξε>λιγο με το γραναζωμα οτι κερδιζεις σε τραβηγμα,χανεις σε τελικη
    2)πιθανον ισχυροποιεις την αποψη μου οτι εισαι για δισκακια
    3)τα λαδια σου τα εχεις δει?σταθμη ποιοτητα?οι βαλβιδες η χτυπανε η οχι,απο χαμηλα ελαφρος και οσο ανοιγεις το γκαζι ποιο εντονα
    4)φωτα σε παπι χμμμμμμμ,ελεγξε υψος και δεσμη σε ηλεκτρολογο,μετα ψαξε καμια ποιο καλη λαμπα,η καποιο αφτερ φαναρι.ξενον κλπ δεν σε συμβουλευω να βαλεις
    Δημητρης
    Καλημέρα Δημήτρη

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου

    Σχετικά με το 1 και 3 ο μηχανικός σε εξουσιοδοτημένο μου είπε ότι είναι φισιολογικό επειδή το μοτέρ είναι διπλοκάμπανο και το υποτιθέμενο πατινάρισμα και κροτάλισμα το κάνει από εκεί. Το ((πατινάρισμα)) το κάνει μόνο στην εκκίνηση και πουθενά αλλού σε όλο το φάσμα των στροφών που ανεβάζεις
    Για το 2 ρύθμισα λίγο μίγμα σε καρμπυρατέρ και είδα διαφορά και στο τράβηγμα του
    Τώρα για το 4 όντως δεν έχει και τον καλύτερο φωτισμό, θα δοκιμάσω να βάλω και τα δύο φανάρια να δουλεύουν μαζί μήπως δώ διαφορά.

    Πάντως όπως είπα σε γενικές γραμμές είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

    Ευχαριστώ και πάλι

    Βασίλης

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από infidel Προβολή μηνύματος
    Το GT είναι injection? Αν είναι μπορεί και να σου φαίνεται από αυτό.
    Όχι φίλε μου δεν είναι injection και πέρα απο το θέμα κατανάλωση για εμένα καλύτερα που δεν είναι.

    Ευχαριστώ.

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από v.sarantakos Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα Δημήτρη

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου

    Σχετικά με το 1 και 3 ο μηχανικός σε εξουσιοδοτημένο μου είπε ότι είναι φισιολογικό επειδή το μοτέρ είναι διπλοκάμπανο και το υποτιθέμενο πατινάρισμα και κροτάλισμα το κάνει από εκεί. Το ((πατινάρισμα)) το κάνει μόνο στην εκκίνηση και πουθενά αλλού σε όλο το φάσμα των στροφών που ανεβάζεις
    Για το 2 ρύθμισα λίγο μίγμα σε καρμπυρατέρ και είδα διαφορά και στο τράβηγμα του
    Τώρα για το 4 όντως δεν έχει και τον καλύτερο φωτισμό, θα δοκιμάσω να βάλω και τα δύο φανάρια να δουλεύουν μαζί μήπως δώ διαφορά.

    Πάντως όπως είπα σε γενικές γραμμές είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.





    Ευχαριστώ και πάλι

    Βασίλης


    Αν δε συμβουλευτείς καλό μάστορα μην το κάνεις αυτό. Σε ορισμένες περιπτώσεις το να δουλεύουν μονίμως και οι δυο προκαλεί προβλήματα υπερθέρμανσης και ζημιά.

  8. #8
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    εγω παντως μια φορα που καβαλησα ενα τετοιο
    δεν πατιναρε καθολου
    εισαι σιγουρος γι αυτο που λες?
    για τα φωτα μην κανεις αυτο που λες
    θα κανειςζημια οπως ειπε ο απο πανω

  9. #9
    Τελικά δεν είναι πατινάρισμα αυτό, πήγα σε δύο μηχανικούς και μου είπαν τα ίδια πράγματα (μια χαρά είναι το μηχανάκι)
    Βέβαια από πολλούς ακούω ότι είναι λογικό λόγω TPS, ότι το πνίγει πολύ η εξάτμιση λόγω euro4 προδιαγραφών κ.λ.π.
    Κρίμα όμως γιατί η δύναμή του και ακούγεται και την καταλαβαίνεις στις χαμηλές σχέσεις 1η-2α και εκεί που λές βάζω 3η και αρχίζει να γαζώνει σου έρχεται μια μικρή απελπισία.

    Δεν πειράζει όμως ότι βγάζει το βγάζει με αξιοπρέπεια και το κρατάει μια χαρά.

    Ας αφήσουμε εδώ τις εντυπώσεις μας και το τι έχει φτιάξει - αντικαταστήσει ο καθένας από εμάς και από που το έχει προμηθευτεί, ώστε και εμείς να βοηθηθούμε και να βοηθήσουμε και άλλους που ίσως αποφασίσουν να το πάρουν.

    Καλά και ασφαλή km να έχουμε όλοι μας φίλοι.

  10. #10
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    οντως
    ο λαιμος σε αυτο ειναι ποιο λεπτος απ τον μαμα του glx μου
    δες μια ποιο ελευθερη ποιο μεγαλη εξαγωγη-λαιμο
    αλλα οχι φασαριοζικη και δοκιμασε την

  11. #11
    Έχει αγοράσει κανείς ανταλλακτικά - αξεσουάρ για το GT
    Από πού και πόσο?

Παρόμοια θέματα

  1. modenas gt135 *προβλημα τελικης*
    από Jimakos89 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2012, 15:25
  2. Modenas Dymanic
    από toyota στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2005, 12:49
  3. Modenas μεταχειρισμενο....
    από KeLeYTiS στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2005, 17:48
  4. (Προς IDI) Modenas Dynamik
    από GhostDog στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2005, 16:16
  5. Αποψεις για το Modenas KRISS II
    από Spoky στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2004, 02:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF