Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 56

Θέμα: οικονομικότερη η μηχανή από το αυτοκίνητο....?

  1. #1

    οικονομικότερη η μηχανή από το αυτοκίνητο....?

    Σε μια κουβέντα που είχα αυτές τις μέρες προβληματίστηκα αρκετά με το κόστος της μηχανής, μιλώντας με έναν αυτοκινητάκια....

    Ας βάλουμε λοιπόν ένα υποθετικό σενάριο:

    ένας νέος οδηγός, αποφασίζει τώρα να κάνει την πρώτη του αγορά με ένα οικονομικό αυτοκινητάκι, ή μηχανάκι, των 8-9.000 ευρώ (καινούριο). με αυτό θα πηγαίνει στη δουλειά του (Νίκαια - Άλιμο), στα ψώνια, σε ταξίδια, βόλτες, στο περίπτερο και όπου αλλού γουστάρει....

    Στην περίπτωση του αυτοκινήτου, παίρνει ένα πικάντο, ή κάτι άλλο παρόμοιο, βγάζει μία ασφάλεια, (350 το χρόνο) ενώ το σηματάκι λόγω κυβισμού και έτους αγοράς ίσως να είναι μηδενικό, ή να φτάνει το 50ρικο, και άντε σαν έξτρα να ξοδέψει 30-50 ευρώ για ένα σύστημα παρκτρόνικ (είπαμε νέος οδηγός).

    λάστιχα κάθε 3 χρόνια, ή κάθε 30.000 χλμ (κόστος 220 € περίπου για πιρέλι ένερτζι για παράδειγμα)

    κάθε 1-2 χρόνια υαλοκαθαριστήρες (κόστος 20-30 €)

    κατανάλωση πόλης ενός μικρού αυτοκινήτου (6-9λ/100χλμ) αν είναι ντίζελ, ακόμα λιγότερο.

    και ερχόμαστε στη μηχανή:

    κόστος αγοράς.

    ασφάλεια (αν βάλεις και κλοπής (ή κόστος πάρκινγκ) γιατί είναι περίεργοι οι καιροί) κόστος 350, χωρίς κλοπή ή πάρκινγκ 220-240 το χρόνο... σηματάκι περίπου στο 50άρικο.

    κατανάλωση πόλης μίας 650άρας (6-8λ/100χλμ) και δεν παίζει ντίζελ.

    εξοπλισμός: μπουφάν 250 ευρώ, γάντια καλοκαιρινά 30-50 ευρώ. γάντια χειμωνιάτικα, 50-100 ευρώ. κράνος 200 ευρώ. παντελόνι, ή επιγονατίδες από 40-200 ευρώ. μποτάκια 100 ευρώ, αδιάβροχο 40 ευρώ. γκαίτες 30 ευρώ. και κάποια από αυτά θέλουν αλλαγή κάθε 2 χρόνια...

    εξοπλισμός μηχανής: λουκέτο 30-100 ευρώ (αν δεν είναι λουκέτο δισκόπλακας και προστεθεί αλυσίδα, βάλε άλλα 30-60 ευρώ).

    Λάστιχα τουλάχιστον κάθε 2 χρόνια ή κάθε 15.000 χλμ χρήσης μάξιμουμ! (αν σε ενδιαφέρει να είσαι ασφαλής) κόστος 240-320€.

    εξοπλισμός συνεπιβάτη κόστος επίσης κοντά στα 500€.

    διάφορα αξεσουάρ ή έξτρα που σου κάνουν τη ζωή πιο εύκολη, (κάγκελα, μανιτάρια, ~50€, μπαγκαζιέρα ~60€, χούφτες ~40€, και ότι άλλο μπορεί να μου διαφεύγει....)

    συν τη συντήρηση που πρέπει να είναι πιο συχνή από του αυτοκινήτου (για παράδειγμα τα λάδια που στη μηχανή σπάνε πιο γρήγορα έχουν τη μισή ζωή από του αυτοκινήτου. ρουλεμάν, ρύθμισμα βαλβίδων, αλυσίδα-γρανάζια, κλπ...

    επίσης σκεφτείτε λίγο πότε πήγατε σε μαγαζί με αξεσουάρ μοτό, ή αναβάτη και βγήκατε καθαροί, χωρίς να πάρετε ένα σπρέι αλυσίδα, ή ένα αυτοκολητάκι, ή ένα αφρολεξάκι για τις μανέτες ή χίλα δύο άλλα σκατουλάκια που κατα καιρούς αγοράζεις, και είναι τα λεφτά που λείπουν από το πορτοφόλι και δεν ξέρεις ποιός στα πήρε....!


    και ερχόμαστε στο δια ταύτα:
    Αν κάποιος έπαιρνε μηχανή μόνο για οικονομία πόσο κερδισμένος θα ήταν....????
    αν τον συμβουλεύατε πάρε μηχανή για οικονομία, φάε βροχές, κρύο, γλίστρες, σαβούρες, κίνδυνο χάρην οικονομίας, πόση οικονομία θα είχε κάνει, και στο τέλος, θα έλεγε ευχαριστώ για τη συμβουλή....???


    για όσους σκεφτούν διαφορετικά, να τους προλάβω λέγοντας πως εγώ κατ' επιλογήν δεν έχω δικό μου αυτοκίνητο, το αποφεύγω όσο μπορώ και είμαι μοτοκινούμενος. Αλλά, έχω δεύτερο μικρό μηχανάκι, για την πόλη, και επίσης γουστάρω το κρύο, τις βροχές και τον κίνδυνο.... αλλά αυτό έχει να κάνει με την αγάπη, και όχι με την οικονομία...

  2. #2
    για οικονομία μονο παπι και ισως κανενα μικρο σκουτερ...
    οτιδήποτε αλλο δεν ειναι οικονομικο ακομη και σε συγκριση με μικρα αυτοκινητα...

    αν καποιος αγοραζει μεγαλη μοτοσυκλέτα για οικονομια , εχει κανει λαθος ....

  3. #3
    Ψυχικη οδυνη για 2χλμ σε 1ωρα?
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  4. #4
    Μια μηχανη δεν μπορεις να την συγκρινεις με ενα οικονομικο αυτοκινητο.

    Το ατοκινητο που αναφερες ειναι ενα οικονομικο . Να το συγκρηνεις με ενα 300αρι σκουτερ.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    για οικονομία μονο παπι και ισως κανενα μικρο σκουτερ...
    οτιδήποτε αλλο δεν ειναι οικονομικο ακομη και σε συγκριση με μικρα αυτοκινητα...

    αν καποιος αγοραζει μεγαλη μοτοσυκλέτα για οικονομια , εχει κανει λαθος ....
    Αυτό Χ 109.

  6. #6
    Αποσυντονισμένο Μέλος Το avatar του/της Desperado
    Εγγραφή
    07/09/2005
    Μηνύματα
    438
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    για οικονομία μονο παπι και ισως κανενα μικρο σκουτερ...
    οτιδήποτε αλλο δεν ειναι οικονομικο ακομη και σε συγκριση με μικρα αυτοκινητα...

    αν καποιος αγοραζει μεγαλη μοτοσυκλέτα για οικονομια , εχει κανει λαθος ....

    Συμφωνώ κι εγώ!!!
    Το παπί είναι το πιο οικονομικό μέσο μετακίνησης, δεν καίει, χωράει παντού και η συντήρηση του είναι απλούστατη και οικονομική. Το αμέσως επόμενο θα έλεγα ότι είναι μονοκύλινδρο μηχανάκι στα 125-250 κυβικά. Από εκεί και πάνω ξεφεύγεις σε συντήρηση και κατανάλωση....
    Στην σύγκριση μεταξύ αυτοκινήτου και μηχανής θα πρέπει να υπολογίσουμε και την εξοικονόμηση χρόνου που σου προσφέρει η μηχανή στην μετακίνηση και στο παρκάρισμα....αξία ανεκτίμητη!!!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bruno
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    507
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Μια μηχανη δεν μπορεις να την συγκρινεις με ενα οικονομικο αυτοκινητο.

    Το ατοκινητο που αναφερες ειναι ενα οικονομικο . Να το συγκρηνεις με ενα 300αρι σκουτερ.
    Μπααα!και τα σκουτερ πινουν,ασε τα σερβις.Η κινηση εχει κοψει γιατι εχει κοψει πεινα,μονο αυτές τις μερες κατι λιγο.Η μηχανες σου προσφερουν αλλα πραγματα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mixalhsCr
    Εγγραφή
    22/10/2009
    Μηνύματα
    344
    NC750X

  9. #9
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Σωστος!
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  10. #10
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    για οικονομία μονο παπι και ισως κανενα μικρο σκουτερ...
    οτιδήποτε αλλο δεν ειναι οικονομικο ακομη και σε συγκριση με μικρα αυτοκινητα...

    αν καποιος αγοραζει μεγαλη μοτοσυκλέτα για οικονομια , εχει κανει λαθος ....
    +++++


    εγώ έχω κάνει την σύγκριση μεταξύ hornet και του ibiza της γλαρίνας
    τα αποτελέσματα είναι τραγικά κατά του δίτροχου
    ένας παράγοντας που πρέπει να συνυπολογίζουμε επίσης είναι ότι η μηχανή οφείλει να είναι συντηρημένη πραγματικά στην εντέλεια, ενώ ένα αυτοκίνητο θα συγχωρήσει κάποιες παγαποντιές...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  11. #11
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    εχει γινει πολλακις η κουβεντα αυτη,εδω,εξω,παντου.οπως ειπαν και τα παιδια το πικαντο μπορεις να το συγκρινεις με ενα συμ 'η κυμκο σκουτερ 200 cc.το 600αρι θα το συγκρινεις με 1600 αμαξι.επισης αν εξαιρεσεις το κλειδωμα-συναγερμο της μηχανης,ολα τα αλλα ειναι αξεσουαρ.χουφτες μανιταρια κλπ.αν βαλεις στο αμαξι,ηχεια,ζαντες φιμε,κλπ εκει να δεις εξοδα.
    ενα παση περιπτωση μεγαλου κυβισμου μοτοσυκλετα δεν παιρνεις για οικονομια,σε καμια περιπτωση.κι εγω δεν εχω αυτοκινητο(ενα εχουμε για 4 ατομα στην οικογενεια)και εχω ενα παπακι εδω και 10χρονια σχεδον το οποιο εχει βγαλει τα λεφτα του 3-4 φορες σιγουρα...
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Τα μικρά οικονομικά αυτοκίνητα που συζητάμε είναι αναγκαστικό κακό.
    Είναι μόνο για ζευγάρια, είναι πιό αργά στην πόλη από ένα σκούτερ που κάνει τα μισά λεφτά,
    Θέλουν και αυτά την συντήρησή τους που ΔΕΝ μπορείς να την κάνεις μόνος σου.
    Όσο για ακριβή συντήρηση στις μηχανές, μην κοροιδευόμαστε, τα περισσότερα μηχανάκια δεν κάνουν την απαιτούμενη συντήρηση όπως και τα περισσότερα αυτοκίνητα.
    Αν δεν υπάρχει οικογένεια δεν βλέπω λόγο να υπάρχει αυτοκίνητο.

  13. #13
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Το ερώτημα ξεκινά εξ' αρχής με ανόμοια δεδομένα και συγκρίσεις, ο τρόπος αναφοράς θυμίζει "δημοσιογραφικό" ερώτημα στο οποίο η απάντηση είναι εκ των προτέρων προδιαγεγραμμένη. Δε μπορείς να συγκρίνεις ένα φθηνό αυτοκίνητο πόλης με μια μοτοσυκλέτα 650 κ.εκ. Είναι γνωστή η ρήση πως η μοτοσυκλέτα είναι ένα ακριβό σπορ, αλλά από την άλλη τόσο η μοτοσυκλέτα όσο και το αυτοκίνητο μπορεί να είναι όσον αφορά τη χρηστικότητά τους μέσα μεταφοράς, το καθένα όμως έχει ιδιαιτερότητες και χαρακτηριστικά μοναδικά και άμεση σύγκριση δε μπορεί να υπάρχει. Η μοτοσυκλέτα ας πούμε προσφέρει ευελιξία, μικρό όγκο, γρηγορότερη μετακίνηση στον αστικό ιστό αλλά από την άλλη μεγαλύτερη έκθεση σε κίνδυνο και στα στοιχεία της φύσης. Το αυτοκίνητο από την άλλη προσφέρει χώρους, προστασία από τα στοιχεία της φύσης και τις καιρικές συνθήκες, μεγαλύτερη ασφάλεια, αλλά όχι την ευελιξία και το μικρό όγκο που έχει η μοτοσυκλέτα.

    Για να ανακεφαλαιώσω το ερώτημα εάν είναι οικονομικότερη μια μηχανή από ένα αυτοκίνητο δε μπορεί να απαντηθεί χωρίς τους σωστούς παράγοντες στην εξίωση και χωρίς μελέτη σκοπιμότητας αγοράς.

  14. #14
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Ο χρόνος δε μετράει; Τις αποστάσεις είναι λάθος να τις υπολογίζουμε μόνο σε χιλιόμετρα και για να μη παρεξηγηθώ εξηγούμαι.

    Π.χ κάνεις όλη τη Μεσογείων με αυτοκίνητο, οκ τα χιλιόμετρα είναι ίδια και για μηχανή και αυτοκίνητο. Ο χρόνος λειτουργίας των κινητήρων όμως; Το ότι κάνεις το διπλάσιο και ίσως περισσότερο χρόνο με το αυτοκίνητο; Το ότι τα αυτοκίνητα έχουν πιο ακριβά διόδια, ΚΤΕΟ; Άντε με Πικάντο να κάνεις ταξιδάκι.

    Τέλος πάντων νομίζω ότι είναι λίγο άτοπη η συζήτηση.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    εγω αυτοκινητο δεν εχω,το πουλησα πριν 5 χρονια.ο πατερας εχει ενα πικαντο 1000cc,με 120.000 χλμ,και τοσα εχει και η μηχανη μου σχεδον,και αγοραστηκαν περιπου στην ιδια περιοδο.ο πατερας μου ηρεμος οδηγος,το μηχανακι μου f 650 gs dakar.η μηχανη ειναι μακρααααααν πιο οικονομικη σε βαθος χρονου,εφ οσον μιλαμε για απλα 650,και οχι R6...



    Mike,με το πικαντο εχω γυρισει την Ευρωπη..

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 09:37
  2. Μία moto-βόλτα από το πουθενά…
    από superfour στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 03:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF