Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Στουτκαρδη Rijeka Dubrovnik Kotor bitola....

  1. #1

    Στουτκαρδη Rijeka Dubrovnik Kotor bitola....

    Σκεφτομαι να κανω αυτην την διαδρομη τελος Ιουλιου
    Την εχει κανεις καποιος , η εστω τμημα αυτης ?
    Υπαρχουν πληροφοριες για φθηνα ξενοδοχεια και εστιατορια στην διαδρομη ?



    from:stuttgart to:47.1012384,12.8370393 to:Rijeka, Hrvatska to:44.5697145,15.0166194 to:44.2840899,15.4583252 to:43.3861425,16.9092261 to:dubrovnik to:kotor to:Партизанска to:katerini

    Περυσι εκανα αυτο σε 20 ωρες
    https://maps.google.com/maps?hl=de&l...37021&t=m&z=11

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NikosRR
    Εγγραφή
    09/07/2005
    Μηνύματα
    528
    Την έκανα πέρυσι ανάποδα με δυο συμφορουμίτες πανέμορφα μέρη, οικονομικά και φυσική ομορφιά...να μην ξεχάσεις να επισκεφτείς πλιτβιτσκα, κίρκα, σπλίτ(έχω και ξεοδοχείο να σου προτείνω σούπερ biker friendly), dubrovnik θέλει 2 μέρες αρκετές είναι(πήγαινε και μια μέχρι Mostar), Kotor το λατρέψαμε αφού σκεφτόμαστε στο φετεινό μας ταξίδι πως να ξαναπεράσουμε απο εκεί...

    Οτι άλλο θες είμαστε εδώ.

  3. #3
    Νικο, αν εχεις στειλε μου πληροφοριες για ξενοδοχεια εστιατορεια.
    Εχεις κατι οικονομικο και καλο ?

  4. #4
    Ψάξε στο booking θα βρεις πολυ πράγμα, απλά να ξέρεις πως παίζουν πολλά δωμάτια με κοινόχρηστη τουαλέτα...
    Ντουμπρόβνικ έμεινα εδώ (άψογο) :
    http://www.booking.com/hotel/hr/vict...uesthouse.html

    Zadar:
    http://www.booking.com/hotel/hr/apar...out=2014-04-24

    Kamnik (slovenia) :
    http://www.booking.com/hotel/si/gues...978710;srpos=1

    Ohrid:
    http://www.booking.com/hotel/mk/vill...out=2014-04-24

    Εντελώς υποκειμενικά, το Krka δε με ενθουσίασε και σπαταλήσαμε μια ολόκληρη μέρα σε αυτό...
    Η διαδρομή είναι όμορφη (adriatic highway) αλλά λογικά την περίοδο που θα τη διανύσεις θα συναντήσεις αυξημένη κίνηση...
    Καλούς δρόμους...!
    ''Well, the rain ain't fussy about where it lands,
    It'll find you hiding no matter where you stand.
    It's gonna rain brother, and it's gonna rain hard,
    When the blues comes calling with it's calling card.''

    R o r y G a l l a g h e r

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NikosRR
    Εγγραφή
    09/07/2005
    Μηνύματα
    528
    Καλησπέρα Δημήτρη, sorry για την καθυστέρηση.Στο kotor μείναμε σε ενοικιαζόμενα τα οποία ήταν διακοσμημένα με πέτρα απ'έξω απέναντι απο την πόλη(στην πλευρά που ακολουθείς το δρόμο για να πάρεις την παντόφλα φεύγοντας απο το kotor) με 40€ το βράδυ σε super δωμάτιο και απο κάτω η θάλασσα για ένα πρωϊνό μπανάκι. Δε θυμάμαι όνομα αλλά έχω φωτογραφίες που θα το βρεις εύκολα...έχει ησυχία το βράδυ γιατί απέναντι στην πόλη έχει φασαρία αργά το βράδυ και ωραία θέα με την πόλη φωτιζόμενη και μέχρι τέρμα στο βουνό.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG_2519.jpg‎   IMG_2520.jpg‎   IMG_2526.jpg‎  

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NikosRR
    Εγγραφή
    09/07/2005
    Μηνύματα
    528
    Επίσης kotor
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG_2534.jpg‎   IMG_2527.jpg‎  

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NikosRR
    Εγγραφή
    09/07/2005
    Μηνύματα
    528
    Λίγο πριν το split στην podstrana μείναμε στα παρακάτω ενοικιαζόμενα, φιλόξενοι άνθρωποι, οικογενειακή επιχείρηση, μας φέρανε και δυο παγωμένες μπύρες το βράδυ που φτάσαμε σχετικά αργά και το πρωί καφεδάκια τιμή 40€. Να προσθέσω οτι πουθενά στο ταξίδι μας δε νοιώσαμε ανασφάλεια απο την αρχή έως το τέλος. Ότι άλλο θες μου λες μιας και συγχρόνως ετοιμάζω και το φετεινόμας ταξιδάκι.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG_2877.jpg‎  

  8. #8
    Απέφυγε τη Rijeka , είναι λιμάνι και είναι μια μπούρδα !
    Πήγαινε Zadar και Split οπωσδήποτε ! Plitvice Lakes είναι must όπως λέει και ο φίλος από πάνω ! Dubrovnic Μαγεία ! Πήγαινε και ψηλά στο τελεφερικ να πάθεις πλάκα στο ηλιοβασίλεμα !
    Κοτορ αρκετά όμορφο αλλά από ψηλά θα βγάλεις τουλάχιστον 100 φωτογράφίες !
    Δωμάτια κλείνεις εκείνει την στιγμή , έχει παντού ενημερωτικές πινακίδες και γενικά οι Κροάτες είναι πολύ οργανωμένοι στον τουρισμό .
    Δαλματικές ακτές και κουραφέξαλα , μην χάσεις χρόνο .. δεν θα βρεις αξιόλογη παραλία σε σύγκριση πάντα με τις δικές μας ..

    Αν κάνεις παράκαμψη Σλοβενία , δεν θα χάσεις ..
    KTM950 Adventure - Tuono 1000 RR7 Blue Dream (..no more dreaming..)

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lamnian Προβολή μηνύματος
    Απέφυγε τη Rijeka , είναι λιμάνι και είναι μια μπούρδα !
    Πήγαινε Zadar και Split οπωσδήποτε ! Plitvice Lakes είναι must όπως λέει και ο φίλος από πάνω ! Dubrovnic Μαγεία ! Πήγαινε και ψηλά στο τελεφερικ να πάθεις πλάκα στο ηλιοβασίλεμα !
    Κοτορ αρκετά όμορφο αλλά από ψηλά θα βγάλεις τουλάχιστον 100 φωτογράφίες !
    Δωμάτια κλείνεις εκείνει την στιγμή , έχει παντού ενημερωτικές πινακίδες και γενικά οι Κροάτες είναι πολύ οργανωμένοι στον τουρισμό .
    Δαλματικές ακτές και κουραφέξαλα , μην χάσεις χρόνο .. δεν θα βρεις αξιόλογη παραλία σε σύγκριση πάντα με τις δικές μας ..

    Αν κάνεις παράκαμψη Σλοβενία , δεν θα χάσεις ..



  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2007
    Μηνύματα
    194
    Γεια σου φίλε. Το καλοκαίρι πέρασα απο τις περιοχές που θες να πας.
    Συμφωνώ για Σλοβενία, είναι πολύ όμορφη χώρα. To ίδιο και για Dubrovnik και Kotor. Δωμάτια κι εγώ έκλεισα ψάχνωντας επι τόπου. Είναι λίγο ζόρι βέβαια αλλά δεν ήθελα να έχω το άγχος να φτάσω κάπου συγκεκριμένα. Για Bitola δεν νομίζω να έχει τίποτα το ιδιαίτερο, μια πόλη είναι. Καλύτερα μείνε στη λίμνη Ωχριδα που είναι πιο ωραία.

    Έχω γράψει για τα μέρη που πέρασα εδώ. http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=137025

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NikosRR
    Εγγραφή
    09/07/2005
    Μηνύματα
    528
    Συμφωνώ με τα παιδιά πιο πάνω για Bitola(μείνε Ωχρίδα), Rijeka.

  12. #12
    Παιδια επανερχομαι.
    επειδη θα κατεβω τελος Ιουλιου, πιστευω πως ειναι μαλλον η χειροτερη εποχη για να περασω απο αυτα τα μερη, λογω πολυκοσμιας και πολυ κινησης.
    Ετσι λεω να περασω απο εκει τελος Αυγουστου , κατα την επιστροφη μου στην Γερμανια.
    οπως ειπατε πιο πριν , συμφωνω κι εγω, Την Σλοβενια την εχω γυρισει ειναι πολυ ομορφη, αξιζει.
    Τωρα τα δεδομενα ειναι αυτα,
    26 Ιουλιου αναχωρω απο Στουτκαρδη για Ελλαδα, θα ανεβει και ενας φιλος απο Κατερινη μεσω Τεργεστης για να περασουμε παρεα μερικα πασα στην Αυστρια, μια βολτα στην Σλοβενια και διανυκτερευση στο Bled.
    Αλλη μια διανυκτερευση στο Βελιγραδι και μετα Ελλαδα.
    Αν καποιος θελει μπορει να ακολουθησει.
    https://www.google.de/maps?saddr=Bra...,11,13&t=m&z=8

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2013, 09:51
  2. Larisa-dubrovnik-ljublana-beograd-larisa! info pls??
    από LARISEOS στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2010, 06:24
  3. βολτα μεχρι τα Σκοπια-bitola
    από ΚΟΜΠΙΝΙΕΡΗΣ στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2009, 17:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF