Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 46

Θέμα: Μπαταρία στο 990

  1. #31
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AdvTraveller Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή στην περιπτωση μπαταρίας λιθίου για το μηχανάκι μας μεσα στο "κουτί" μπαταρία υπάρχει όλο το κυκλωμα του ηλεκτρονικού ελεγχου; Για όλους τους λόγους που αναφεραμε πιο πάνω;
    Αυτό ισχύει μόνο για τις antigravity και EathX, από ότι λέει ο cy στο advrider.com:
    http://advrider.com/forums/showthread.php?t=757934
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  2. #32
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AdvTraveller Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή στην περιπτωση μπαταρίας λιθίου για το μηχανάκι μας μεσα στο "κουτί" μπαταρία υπάρχει όλο το κυκλωμα του ηλεκτρονικού ελεγχου; Για όλους τους λόγους που αναφέραμε πιο πάνω;
    Αυτό ισχύει μόνο για τις antigravity και EathX, από ότι λέει ο cy στο advrider.com:
    http://advrider.com/forums/showthread.php?t=757934

    Ενδεικτικό της ύπαρξης ηλεκτρονικών είναι αν υπάρχει ειδικό πριζάκι στη μπαταρία για τη φόρτιση της κάθε κυψέλης ξεχωριστά. Είναι κάποιο πριζάκι με πολλές επαφές. Άν υπάρχει τέτοιο, τότε δεν υπάρχει κύκλωμα ελέγχου της φόρτισης. Όπως κατάλαβα πάντα. Παράδειγμα για αυτό η Balistic που είχα πάρει με τις 6 κυψέλες και οι Shorai.
    Τελευταία τροποποίηση από gefr; 28/05/2014 στις 19:24.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/06/2009
    Μηνύματα
    357
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από martinacos Προβολή μηνύματος
    Δεν εχω ακούσει κάτι,ούτε στο advrider έπεσε κάτι στην αντίληψη μου,η γνώμη μου ειναι οτι ειναι πολυ δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο
    εχει συμβει σε εντουρο μηχανακι.τα μαμησε ολα!

  4. #34
    Μέλος Το avatar του/της AdvTraveller
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    44
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex k8 Προβολή μηνύματος
    εχει συμβει σε εντουρο μηχανακι.τα μαμησε ολα!
    Τι εγινε ακριβώς;

  5. #35
    χωμα λασπη και κακο Το avatar του/της indianos950
    Εγγραφή
    22/03/2009
    Μηνύματα
    228
    Σπάει απο χτυπήματα βγαίνουν τα υγρά και λιώνουν τα πάντα.

  6. #36
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Από ότι έχω διαβάσει πάντα και χάριν διευκρίνησης οι μανήσιες μπαταρίες τύπου AGM δεν είναι χωρίς υγρά. Απλά τα υγρά διαποτίζουν ένα "υαλοΰφασμα" και δεν επιτρέπουν στο υγρό να κινείται ελεύθερα. Επίσης επιτρέπουν στη μπαταρία να λειτουργεί υπό κλίση, όπως είναι στο LC8.
    Τελευταία τροποποίηση από gefr; 29/05/2014 στις 19:55.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/06/2009
    Μηνύματα
    357
    και εγω agm λεω να βαλω της varta δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα.διαβασα οτι εχουν στιβαρο κουτι για να αντεχουν σε κραδασμους και δεν κανουν υπερχηληση ακομα και σε 45 μοιρες

  8. #38
    BAKALISTIC SYSTEMS S.A. Το avatar του/της billgeo
    Εγγραφή
    30/12/2004
    Μηνύματα
    672
    Το θεμα μπαταρια στα ADV ποναει λιγο.
    Ειναι γνωστο οτι το συστημα φορτισης ειναι λιγο μικρο σε watt, με αποτελεσμα
    να μην φορτιζει τη μπαταρια σε μικρες βολτες (< 2 ωρες ας πουμε).
    Επισης η ελειψη διακοπτη στα φωτα το κανει χειροτερο.
    Και σαν να μην εφταναν αυτα, τα φωτα αναβουν πριν βαλεις μπροστα (εντελως χαζο συστημα που ακολουθουν πολυ κατασκευαστες).
    Οποτε, πας χωμα μετα απο 4-5 μερες ακινησιας, πας αργα, αναβει κ το βεντιλατερ, κανεις σταση για ξεκουραση,
    πας να βαλεις μποστα για να παρεις το δρομο για πισω... καιιιιι... πουλο!!! ΧΑΧΑΧΑ

    Anyway, η λυση η δικη μου μετα και απο πειραματισμο με ιδιοκατασκευη λιθιου μπαταρια
    (LiFePO4, 4S2P, Α123 cells, για τους γνώστες) ειναι,
    Ταϊβανέζικη (ή και Κινεζικη) Yuasa μπαταρια και παντα στην standby φόρτιση το βραδυ στο γκαραζ.
    και εξωτερικος διακοπτης για τα φωτα στο τιμονι (απο την ασφαλεια τους στο glovebox).

    Σχετικα με τους φορτιστες:
    Στη δικη μου περιπτωση ο εξυπνος και ακριβος Oxford Maximiser 360T δεν φορτιζε ικανοποιητικα την ταλαιπωρημένη
    μου Yuasa, ενω ο φθηνος και χαζος κινεζικος trickle charger (σταθερα 13.7V, 1200mAh max) δουλευει αψογα.
    (Προσοχη, καποιοι απο τους κινεζικους φορτιστες βγαζουν 14,2V και δεν πρεπει να μενουν πανω στη μπαταρια μετα τη φορτιση!)

    Tip:
    Το φις για τα 12v πανω δεξια απο το κοντερ παει στην μπαταρια και μπορει να χρησιμοποιηθεί για φορτιση της!

  9. #39
    Μέλος Το avatar του/της AdvTraveller
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    44
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billgeo Προβολή μηνύματος
    Το θεμα μπαταρια στα ADV ποναει λιγο.
    Ειναι γνωστο οτι το συστημα φορτισης ειναι λιγο μικρο σε watt, με αποτελεσμα
    να μην φορτιζει τη μπαταρια σε μικρες βολτες (< 2 ωρες ας πουμε).
    Επισης η ελειψη διακοπτη στα φωτα το κανει χειροτερο.
    Και σαν να μην εφταναν αυτα, τα φωτα αναβουν πριν βαλεις μπροστα (εντελως χαζο συστημα που ακολουθουν πολυ κατασκευαστες).
    Οποτε, πας χωμα μετα απο 4-5 μερες ακινησιας, πας αργα, αναβει κ το βεντιλατερ, κανεις σταση για ξεκουραση,
    πας να βαλεις μποστα για να παρεις το δρομο για πισω... καιιιιι... πουλο!!! ΧΑΧΑΧΑ

    Anyway, η λυση η δικη μου μετα και απο πειραματισμο με ιδιοκατασκευη λιθιου μπαταρια
    (LiFePO4, 4S2P, Α123 cells, για τους γνώστες) ειναι,
    Ταϊβανέζικη (ή και Κινεζικη) Yuasa μπαταρια και παντα στην standby φόρτιση το βραδυ στο γκαραζ.
    και εξωτερικος διακοπτης για τα φωτα στο τιμονι (απο την ασφαλεια τους στο glovebox).

    Σχετικα με τους φορτιστες:
    Στη δικη μου περιπτωση ο εξυπνος και ακριβος Oxford Maximiser 360T δεν φορτιζε ικανοποιητικα την ταλαιπωρημένη
    μου Yuasa, ενω ο φθηνος και χαζος κινεζικος trickle charger (σταθερα 13.7V, 1200mAh max) δουλευει αψογα.
    (Προσοχη, καποιοι απο τους κινεζικους φορτιστες βγαζουν 14,2V και δεν πρεπει να μενουν πανω στη μπαταρια μετα τη φορτιση!)

    Tip:
    Το φις για τα 12v πανω δεξια απο το κοντερ παει στην μπαταρια και μπορει να χρησιμοποιηθεί για φορτιση της!

    Ποιό καλώδιο λες? και πως το χρησιμοποιείς?

  10. #40
    BAKALISTIC SYSTEMS S.A. Το avatar του/της billgeo
    Εγγραφή
    30/12/2004
    Μηνύματα
    672
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AdvTraveller Προβολή μηνύματος
    Ποιό καλώδιο λες? και πως το χρησιμοποιείς?


    Δεν ειπα για καλώδιο... νομίζω...

    Αν εννοείς την φισα, εννοώ αυτη που ειναι δεξια απο το κοντερ με DIN connector, στα < '08 μοντελα.

    Αυτο παει στην μπαταρια κατευθειαν ακομα κ με κλειστο διακοπτη, οποτε μπορει να μπει φορτιστης εκει το βραδυ στο γκαραζ.

  11. #41
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Γεια χαρά,
    Μετά απο συζήτηση με pm και πρόσφατη ανάγνωση του cy στο νήμα περί μπαταριών λίθου,στο advrider.com θα συμπληρώσω τα εξής:
    Εσωτερικό κύκλωμα εξισορρόπησης έχουν όλες οι EarthX και μόνο η μεγάλη Shorai LFX 36. Οι Antigravity YTX 12-24 από ότι λένε δεν έχει αλλά και δεν χρειάζεται, αφού τα στοιχεία της είναι πολύ καλά ζυγισμένα. Σημειωτέον οτι τα ηλεκτρονικά αυτά ρυθμίζουν τη φόρτιση να είναι ίση σε όλα τα στοιχεία. Δέν ξέρω αν φροντίζουν να μην αποφορτίζεται η μπαταρία επικίνδυνα ή να μην φορτίζει απότομα...
    Στο ΚΤΜ χωράνε μόνο η μεγάλη EarthX ETX36 και η μεγάλη Antigravity YTX 12-24, και μας υπερκαλύπτουν σε χωρητικότητα - αμπερώρια.
    To κόστος τους δε είναι στα $400 + $45 αποστολή + τελωνείο...
    Τελευταία τροποποίηση από gefr; 24/12/2014 στις 07:51.

  12. #42
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gefr Προβολή μηνύματος
    ...
    To κόστος τους δε είναι στα $400 + $45 αποστολή + τελωνείο...
    Νομιζω οτι στα μεγαλα μηχανακια το να δωσεις τοσα χρηματα για να γλυτωσεις 3-4 κιλα ειναι επιεικως 'ιδιωτικο'. Αυτα ειναι λυσεις για αγωνιζομενους σε εντουρακια.

    ΥΓ
    Σχετικο ασχετο, προσφατως εβαλα τις μαμα εξατμισεις στο SE μετα απο χρονια (+10κιλα) και συνειδητοποιησα ποσο ωραια ζυγισμενο μηχανακι ειναι και ποσο του παει το βαρος εκει πισω.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #43
    χωμα λασπη και κακο Το avatar του/της indianos950
    Εγγραφή
    22/03/2009
    Μηνύματα
    228
    Εγω αγόρασα εναν φορτιστή c-tek και πλεον τον εχω μόνιμα πανω στο κτμ. Μιας κ έμεινε μετα απο 7 μηνες ξανα απο μπαταρια. Αλλα στο 4 μηνο έκαψε 40€ βενζινη....

  14. #44
    χωμα λασπη και κακο Το avatar του/της indianos950
    Εγγραφή
    22/03/2009
    Μηνύματα
    228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Νομιζω οτι στα μεγαλα μηχανακια το να δωσεις τοσα χρηματα για να γλυτωσεις 3-4 κιλα ειναι επιεικως 'ιδιωτικο'. Αυτα ειναι λυσεις για αγωνιζομενους σε εντουρακια.

    ΥΓ
    Σχετικο ασχετο, προσφατως εβαλα τις μαμα εξατμισεις στο SE μετα απο χρονια (+10κιλα) και συνειδητοποιησα ποσο ωραια ζυγισμενο μηχανακι ειναι και ποσο του παει το βαρος εκει πισω.
    Γιατρέ ξεκίνησες τις σουζες παλι;;;

  15. #45
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από indianos950 Προβολή μηνύματος
    Εγω αγόρασα εναν φορτιστή c-tek και πλεον τον εχω μόνιμα πανω στο κτμ. Μιας κ έμεινε μετα απο 7 μηνες ξανα απο μπαταρια. Αλλα στο 4 μηνο έκαψε 40€ βενζινη....
    Νομίζω οτι το μηχανάκι σου είναι υβριδικό
    Πάντα υπάρχει αιτία!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μπαταρία 990 adv
    από vagtav στο forum KTM
    Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2015, 08:53
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2011, 10:55
  3. Tankbag στο 990
    από dimzab στο forum KTM
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2009, 20:31
  4. τρεμουλο τιμονιου στο 990
    από mykonos στο forum KTM
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2008, 08:49
  5. ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΣΤΟ 990
    από NTINOSSS στο forum KTM
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 17:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF