Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 106

Θέμα: Ryanair: Βάσεις σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη

  1. #46
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    αν πετάς κουλή ώρα + διαφορά στο συνολικό χρόνο εξ αιτίας αυτού κλπ.

    πχ easy jet? που για να βρεις φτηνο εισητηριο πετας 4 η ωρα τα ξημερωματα?

  2. #47
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kalgeorge Προβολή μηνύματος
    πχ easy jet? που για να βρεις φτηνο εισητηριο πετας 4 η ωρα τα ξημερωματα?
    ε ναι όλες το ίδιο είναι,
    πότε έχουν καλές τιμές πότε όχι, το μόνο σίγουρο είναι ότι με αυτές τις δύο αν το βγάλεις τελευταία στιγμή δεν πιστεύεις τα νούμερα

  3. #48
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    για την ώρα έχει πολύ καλές τιμές ακόμα και πιο μετά να κλείσεις άμα εδραιωθεί αυτό σίγουρα θα αλλάξει αλλά πάντα εκεί γύρω στις 8 εβδομάδες θα είναι τα καλάΚάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ryanair8.jpg 
Προβολές:	150 
Μέγεθος:	49,5 KB 
ID:	309703

    αλλά βλέπετε πετά έξι και κάτι και εφτά και κάτι

  4. #49
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Διαβάστε τώρα αν θέλετε και την άποψή μου περί Ryanair, γιατί όπως εσείς κατέχετε τα μοτοσυκλετιστικά έτσι εμείς κατέχουμε τα αεροπορικά.
    Δεν ξέρω εάν το θυμάται κανείς, αλλά τον Αύγουστο που μας πέρασε σε συνέχεια της γνωμοδότησης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής αναφορικά με τη συγχώνευση OA-Aegean, η ιρλανδική εταιρεία διοργάνωσε συνέντευξη τύπου στην οποία κατηγόρησε τη διαδικασία της συγχώνευσης με αιτιολογικό ότι θα δημιουργηθεί μονοπώλιο στις ελληνικές αεροματαφορές και αυτό θα έχει αντίκτυπο στην τιμή εισιτηρίων για το επιβατικό κοινό, ενώ κατηγορούσαν και τη διοίκηση του Ελ.Βενιζέλος πως η τιμολογιακή πολιτική που ακολουθείται βλάπτει την επιβατική κίνηση προς Ελλάδα παρά τις προσπάθειες της Ryanair για αύξηση δρομολογίων. Με άλλα λόγια οι Ιρλανδοί "κόπτονταν" για την τσέπη των Ελλήνων -και όχι μόνο- επιβατών και για το καλό της Ελλάδας... Μάλιστα είχαν υποσχεθεί αυτό που αναφέρει ο φίλτατος που άνοιξε το thread, δηλ. βάσεις σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη και υπόσχονταν 10.000.000 τουρίστες σε ετήσια βάση (4.000.000 Αθήνα, 2.000.000 Θεσσαλονίκη και 4.000.000 περιφερειακά αεροδρόμια), όπως μιλούσαν και για 10.000 θέσεις εργασίας ως απόρροια των παραπάνω μεγεθών.

    Η πολιτική επέκτασης της εταιρείας βασίζεται σε ειδικές συμφωνίες που κάνει σε περιφερειακά κυρίως αεροδρόμια και οι συμφωνίες αυτές συνοδεύονται από ειδικά "προνόμια" που ζητάει για τη σύναψη των συμφωνιών, ενώ στις επικείμενες ανανεώσεις των συμφωνιών μετά το πέρας της λήξης αυτών, η εταιρεία χρησιμοποιεί τακτικές που μπορούν να χαρακτηριστούν κι εκβιαστικές προκειμένου να συνεχίσει την παρουσία της στα αεροδρόμια. Η ιδιομορφία της ελληνικής αεροπορικής αγοράς είναι πως τα αεροδρόμια δεν είναι ιδιωτικά αλλά υπό κρατικό έλεγχο, άρα λοιπόν οι Ιρλανδοί αυτό που τους κόπτει δεν είναι βεβαίως πόσο θα πληρώσει ο Μήτσος, ο Κώστας, ο Ίαν το εισιτήριο, αλλά η κατάργηση των τελών αεροδρομίων και πρωτίστως το "σπατόσημο" στο ακριβό Ελ.Βενιζέλος. Γνωρίζετε ότι η Ryanair πριν δρομολογήσει πτήσεις σε Καλαμάτα, Ζάκυνθο, Χανιά κτλ έθετε ως προϋπόθεση την προβολή των προορισμών και το μεγαλύτερο μέρος της διαφήμισης προερχόταν από τα προγράμματα ΕΣΠΑ; Στο περιοδικό ΠΤΗΣΗ στο τεύχος Σεπτεμβρίου 2013 είχε ένα ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με τα ανωτέρω (και πολλά από τα παραπάνω έχουν βασιστεί στο προσωπικό μου αρχείο και στο παραπάνω άρθρο) και μάλιστα αποκάλυπταν πως η ιρλανδική εταιρεία στα πλαίσια της έρευνας σκοπιμότητας για την έναρξη πτήσεων στη Λέσβο, συναντήθηκαν με το τοπικό σωματείο ιδιοκτητών ξενοδοχειακών μονάδων και ζήτησαν το ποσό που αντιστοιχεί στο "σπατόσημο" σε κάθε επιβάτη, περίπου 10-12 ευρώ, να το πληρώνουν και για την ακρίβεια να το ΠΡΟΚΑΤΑΒΑΛΟΥΝ οι ξενοδόχοι, με υποχρέωση της εταιρείας να φέρει συγκεκριμένο αριθμό επιβατών στο νησί ετησίως.

    Πολλές ιστορίες κυκλοφορούν για τις τακτικές του ιδιοκτήτη της εταιρείας και για την τσιγκουνιά του, αλλά σίγουρα ο παμπόνηρος επιχειρηματίας ξέρει καλά το παιχνίδι του καπιταλισμού και δεν ασπάζεται ένα ρητό που κυκλοφορεί στους κύκλους των αερομεταφορών: Ο πιο σίγουρος τρόπος να κάνεις μια μικρή περιουσία με μια αεροπορική εταιρεία είναι να έχεις τεράστια περιουσία...

  5. #50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    .
    re sy auf ,,,,,gia na katalavw.....αυτο που λες ειναι οτι πρεπει να μας νοιαζει το ΓΙΑΤΙ εχει τετοιες τιμες στα εισητηρια??
    πλακα κανεις ετσι?
    δηλαδη αν καποιος θελει να παει σαλονικα με 34 ευρω οπως εβαλε ο μανωλης πιο πανω/.....να ΜΗΝ παει...αλλα να προτιμησει ΟΑ με 120 πχ, επειδη ο Ολυρι, εκβιαζει?

  6. #51
    μελος γενικοτερα.... Το avatar του/της jorge's garage
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    94
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ichigo Προβολή μηνύματος
    Όχι. Δεν έχει καλό κλίμα για τις μπούκλες μου
    Αν πας πες μου, εχω θειο κομμωτη εκει
    The Bird of Hermes Is My Name, Eating My Wings To Make Me Tame...

  7. #52
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kalgeorge Προβολή μηνύματος
    re sy auf ,,,,,gia na katalavw.....αυτο που λες ειναι οτι πρεπει να μας νοιαζει το ΓΙΑΤΙ εχει τετοιες τιμες στα εισητηρια??
    πλακα κανεις ετσι?
    δηλαδη αν καποιος θελει να παει σαλονικα με 34 ευρω οπως εβαλε ο μανωλης πιο πανω/.....να ΜΗΝ παει...αλλα να προτιμησει ΟΑ με 120 πχ, επειδη ο Ολυρι, εκβιαζει?
    Ρε συ αυτό κατάλαβες; Εγώ απλά αναφέρω την τακτική της Ryanair και τον τρόπο που χρησιμοποιεί για να πετυχαίνει τόσο τους στόχους της όσο και την τιμή εκεί που επιθυμεί στα πλαίσια του ελεύθερου ανταγωνισμού, σε αντίθεση με τις δικές μας εταιρείες και τις στενόμυαλες πρακτικές τους (βλ. επιδοτήσεις και δρομολόγια σε μικρά νησίά). Το μόνο αρνητικό που προσάπτω σε όσα γράφω είναι το κάλυμμα του ενδιαφέροντος τάχα για την τσέπη του επιβάτη. Από εκεί και πέρα εννοείται πως ο καθένας κοιτάει την τσέπη του και το συμφέρον του, είμαι ο τελευταίος που θα προέτρεπε κλείστε με Aegean για εθνικούς λόγους...

  8. #53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Ρε συ αυτό κατάλαβες; Εγώ απλά αναφέρω την τακτική της Ryanair και τον τρόπο που χρησιμοποιεί για να πετυχαίνει τόσο τους στόχους της όσο και την τιμή εκεί που επιθυμεί στα πλαίσια του ελεύθερου ανταγωνισμού, σε αντίθεση με τις δικές μας εταιρείες και τις στενόμυαλες πρακτικές τους (βλ. επιδοτήσεις και δρομολόγια σε μικρά νησίά). Το μόνο αρνητικό που προσάπτω σε όσα γράφω είναι το κάλυμμα του ενδιαφέροντος τάχα για την τσέπη του επιβάτη. Από εκεί και πέρα εννοείται πως ο καθένας κοιτάει την τσέπη του και το συμφέρον του, είμαι ο τελευταίος που θα προέτρεπε κλείστε με Aegean για εθνικούς λόγους...
    καλα ρε μη φωναζεις....αυτο καταλαβα για αυτο ζητησα διευκρινησεις...ωχου :P
    το ιδιο λεω και εγω λοιπον, κανενας σιγουρα δεν ενδιαφερεται για τον πελατη , αλλα "εμενα" με απασχολει η τσεπη μου οποτε θα παρω απο οποιον ειναι φθηνοτερα

  9. #54
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kalgeorge Προβολή μηνύματος
    καλα ρε μη φωναζεις....αυτο καταλαβα για αυτο ζητησα διευκρινησεις...ωχου :P
    το ιδιο λεω και εγω λοιπον, κανενας σιγουρα δεν ενδιαφερεται για τον πελατη , αλλα "εμενα" με απασχολει η τσεπη μου οποτε θα παρω απο οποιον ειναι φθηνοτερα
    Όχι βρε συ, σιγά μην τσακωθούμε για τα συμφέροντα της Ryanair και της Aegean, αυτό έλειπε... Ο καθένας είναι κάνει τις επιλογές του βάσει του δικού του σκεπτικού. Ας πούμε εγώ προσωπικά δεν θα κοιτάξω μόνο την τιμή καθαυτή αλλά και τον τύπο του αεροσκάφους που θα πάω, τις ώρες και τα δρομολόγια, το αεροδρόμιο, την εγγύτητα με τον προορισμό μου. Αυτό που ουδόλως με έχει απασχολήσει και μου φαίνεται ειλικρινά περίεργο, είναι το "κόλλημα" που έχουνν κάποιοι με το φαγητό και το μενού... Συγγνώμη, αλλά εμένα προσωπικά μου φαίνεται αστείο επιχείρημα ότι θα προτιμήσω την aegean από την Ryanair επειδή η πρώτη σερβίρει φρέσκο μπιφτέκι βαθειάς καταψύξεως και κομπόστα ροδάκινο...

  10. #55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Όχι βρε συ, σιγά μην τσακωθούμε για τα συμφέροντα της Ryanair και της Aegean, αυτό έλειπε... Ο καθένας είναι κάνει τις επιλογές του βάσει του δικού του σκεπτικού. Ας πούμε εγώ προσωπικά δεν θα κοιτάξω μόνο την τιμή καθαυτή αλλά και τον τύπο του αεροσκάφους που θα πάω, τις ώρες και τα δρομολόγια, το αεροδρόμιο, την εγγύτητα με τον προορισμό μου. Αυτό που ουδόλως με έχει απασχολήσει και μου φαίνεται ειλικρινά περίεργο, είναι το "κόλλημα" που έχουνν κάποιοι με το φαγητό και το μενού... Συγγνώμη, αλλά εμένα προσωπικά μου φαίνεται αστείο επιχείρημα ότι θα προτιμήσω την aegean από την Ryanair επειδή η πρώτη σερβίρει φρέσκο μπιφτέκι βαθειάς καταψύξεως και κομπόστα ροδάκινο...

    οχι να τσακωθουμε ρε....γιατι? ξερω που βρισκεσαι....προσεχε...

    ρε συ αυτο λεω και εγω....δεν ειπα ντε και καλα ραιν και τιποτα αλλο.
    αλλα μην λεμε τωρα οτι μας πειραξε που εχει στενες θεσεις , ή που δεν θα παρουμε κατι απο το μενου (λες και παιρναμε και απο τις αλλες) και την απορριπτουμε αμεσως..
    και η easy σε ταξιδευει ξημερωματα και σε ταλαιπωρει αλλα δεν ειδα να την κραζει κανεις...

    anyway....

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kerasaki
    Εγγραφή
    29/08/2004
    Μηνύματα
    312
    Εγώ πιστεύω ότι ο ανταγωνισμός κάνει καλό, ίσως όχι σε όλους, αλλά για μένα τουλάχιστον που είμαι φτωχός πλην τίμιος καταναλωτής μόνο καλό μπορώ να πω ότι κάνει.
    Για θυμήσου Έλληνα καταναλωτή πόσο πλήρωνες τις σταθερές συνδέσεις στον Νταβατζή ΟΤΕ πριν μπουν οι ξένες εταιρίες και σπάσει το μονοπώλιο?
    Θυμάμαι κι εγώ πολύ καλά τα 150+ ευρώ που πλήρωνα για να ανέβω από το Ηράκλειο Κρήτης στην Αθήνα με αεροπλάνο του Αιγαίου, μια πτήση των 30? λεπτών, όταν φίλος έκλεινε Αθήνα-Λονδίνο με επιστροφή στα 100 ευρώπουλα. Τουλάχιστον ένιωθα υπερήφανος που συντηρούσα μια εταιρία ελληνικών συμφερόντων.....
    Θέλω να ζήσω στ’ αλήθεια
    Έστω μια φορά
    Να ταξιδέψω στ’ αλήθεια
    Έστω μια φορά να δω στα μάτια την τίγρη
    Που όλο με κοιτά
    Μεσ’ απ’ τα φώτα αυτής της πόλης
    Που σκοτώνει για λεφτά
    Που με σκοτώνει από αγάπη
    Όπως με σφίγγει όταν ξυπνά
    Κι ύστερα κλαίει μ’ αγκαλιάζει και μου λέει
    Πάρε με μαζί σου

  12. #57
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    "MG-KTiNoS



    http://www.moto.gr/forums/images/misc/quote_icon.png Δημοσιεύθηκε αρχικά από kalgeorge http://www.moto.gr/forums/images/mot...post-right.png
    συγνώμη αλλα ειλικρινά δεν καταλαβα που κολλαει αυτο.
    αν θελεις με διαφωτιζεις



    Αν το είχες καταλάβει δεν θα έτρεχες να διαφημίσεις μια ξένη αεροπορική εταιρεία που απειλεί τις δικές σου
    (που έχουν Έλληνες εργαζόμενους, πληρώνουν φόρους στην Ελλάδα κλπ κλπ)
    Αλλά είπαμε 1 ευρώ πιο φτηνά αρκεί."


    To αυτο.....μετα θα κλαιμε που ο μισθος πηγε 300€...ατιμη κενονια κλπ κλπ...

  13. #58
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    ο Citifly το εχει πιασει το νοημα, και εγω συμφωνω και το ειπα απο το 1ο ποστ.

    Ειναι καλα εαν..... Α]Β]Γ].... αν σου κανει και βολευει καλως αλλιως η τιμη ειναι ΠΟΛΥ μεταβαλλομενη....

    Εως εκει....

  14. #59
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Οταν διαβαζω τετοιες ειδησεις, σαν πελατης οποιαδηποτε εταιριας, διχνω την απαραιτητη αλληλεγγυη προς τους συναθρωπους μου που πεφτουν θυματα εκμεταλλευσης και ΔΕΝ ξαναψωνιζω ..... μπορει να εχουμε κριση αλλα ΔΟΥΛΟΙ δεν θα ξαναγινουμε για κανεναν π@υσ#$...
    (για τον ιδιο λογο δεν ψωνιζω ουτε απο τα Λ@#Λ discount markets, που εχουν 4ωρους υπαλληλους να δουλευουν 9ωρα-εχω φιλο μου ετσι)


    Και θα πληρώσουν και δεν ξέρουν αν θα προσληφθούν

    όσοι υποβάλλουν αιτήσεις πρόσληψης ως ιπτάμενα πληρώματα της ιρλανδικής αεροπορικής εταιρίας χαμηλού κόστους Ryanair.
    Ειδικότερα όσοι ενδιαφέρονται να προσληφθούν στην εταιρία θα πρέπει να υποβάλουν αίτηση ηλεκτρονικά στη ιστοσελίδα crewlinik.ie (πατήστε για λεπτομέρειες). Η αξιολόγηση τους θα γίνει στη Θεσσαλονίκη στις 20 Φεβρουαρίου και την όλη διαδικασία έχει αναλάβει η Crew Link η οποία έναντι αμοιβής που θα καταβληθεί από τους υποψήφιους θα τους εκπαιδεύσει για έξι εβδομάδες. Η εκπαίδευση δεν σημαίνει όμως και την πρόσληψη όπως έχει αποκαλύψει η Guardian (Πατήστε εδώ για να δείτε το δημοσίευμα) ενώ οι ενδιαφερόμενοι θα έχουν καταβάλει περί τα 2.400 Ευρώ (2.000 λίρες αγγλίας).
    Από την πλευρά της η Ryanair επιβεβαιώνει ουσιαστικά αυτό το γεγονός ισχυριζόμενη ότι οι ... περισσότεροι προσλαμβάνονται.
    Πάντως όσοι τελικά ενδιαφερθούν υπό αυτές τις προϋποθέσεις θα πρέπει την ημέρα που θα αξιολογηθούν να έχουν μαζί τους φωτοτυπία του βιογραφικού τους και ευρωπαϊκό διαβατήριο σε ισχύ για τουλάχιστον 1,5 χρόνο από τη μέρα της συνέντευξης.
    Επιπλέον οφείλουν να προσέλθουν με συγκεκριμένη ενδυμασία η οποία προβλέπει για τις γυναίκες φούστα ως το γόνατο και διαφανές καλσόν, κοντομάνικο πουκάμισο ή μπλούζα και για τους άνδρες επίσημο παντελόνι και κοντομάνικο πουκάμισο. Δεν επιτρέπονται τα τατουάζ σε εμφανή σημεία, όπως και τα τζιν ενώ όποιος δεν υπακούσει στις ενδυματολογικές απαιτήσεις αποκλείεται άμεσα.
    Οι υποψήφιοι επίσης θα πρέπει να έχουν ύψος τουλάχιστον 1,57μ, καλή όραση (αποδεκτοί οι φακοί επαφής), καλή κολύμβηση για τουλάχιστον 20 μέτρα χωρίς βοήθεια, καλή γνώση αγγλικών σε γραπτό και προφορικό λόγο.
    http://www.fpress.gr/oikonomia/ergas...ipsi-i-ryanair

  15. #60
    Ελευθερη αγορα μαγκες, οποιος ειναι δραστηριος θα δουλεψει, οποιος δεν γουσταρει θα τον φαει η μαρμαγκα!
    Εγω γουσταρω φτηνες εταιρειες, ανοιχτα μαγαζια τις κυριακες, φαρμακεια συνεχομενα 8-23 και αλλα τετοια μοντερνα, αλλα ο ελληναρας ειναι αλλιως, θελει να καααθεται και να "γδεινει" τον κοσμακι...
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2011, 10:21
  2. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2003, 16:44
  3. Καλημερα Σε Ολουσ Και Χρονια Πολλα!!
    από XTMPAM στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2003, 01:42
  4. Καλημερα Σε Ολουσ Και Ξαναπροτεινω......
    από kalgeorge στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2003, 22:54
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 16:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF