Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 106

Θέμα: Ryanair: Βάσεις σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη

  1. #76
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Οπως όταν έτρεχαν και ψήφιζαν τον κάθε Αλ Καπόνε και σήμερα έρχονται και μου λένε μαζί τα φάγαμε.
    Ε?
    Και τότε την προσφορά δεν πήραν?
    Και νομίζω ότι ακόμα ακόμα και σήμερα προσφορές ψάχνουν στον μεγαλύετρο πλοιδότη.
    Ανταλλακτικά, ισοπ στην Αμερική χωρίς φόρο εισαγωγής και ΦΠΑ, Ράιν, Άμαζον κλπ κλπ
    Ε? Κάνω λάθος?
    Σα να μην πέρασε μια μέρα λοιπόν από τότε που ο Χέρι Κλιν έλεγε...

    [FONT=Comic Sans MS]«Φίλοι,συμπατριώτες πολίτες. Είμαι ο συνάνθρωπος σας...είμαι ΕΓΩ!

    Εγώ τρέχω και σπρώχνω κι αγωνίζομαι για να μπω πρώτος στο λεωφορείο όταν οι άλλοι περιμένουν στην ουρά. Αυτοί είναι κορόιδα, εγώ είμαι ο έξυπνος.
    Δοξάστε με!

    Εγώ περνάω με κόκκινο παλικαρίσια. Ας φυλαχτούν οι άλλοι, οι δειλοί. Εγώ είμαι λεβέντης, αντέχω!
    Δοξάστε με!

    Εγώ κράτησα το κεφάλι μου χαμηλά όταν ξεσηκωνόντουσαν οι άλλοι. Εγώ είπα: «Δεν είναι εποχή για ηρωισμούς». Το είδα έξυπνα το πράγμα!
    Δοξάστε με!

    Εγώ σκέφτομαι πριν από σας για σας. Εγώ καίω τα δάση για να μπορέσετε να αγοράσετε οικόπεδο. Να χτίσετε κι εσείς το σπιτάκι σας να βολευτείτε.
    Δοξάστε με!

    Εγώ δεν άφησα να καταστραφούν τα σάπια κρέατα, αλλά τα πούλησα για να μπορείτε να τα φάτε σιτεμένα.
    Δοξάστε με!

    Εγώ, κι αν έκλεψα, κι αν αδίκησα, κι αν έγινα αιτία να πεθάνουν άλλοι, ανθρώπινα τα λάθη. Εξομολογήθηκα όμως. Πήρα συγχώρεση. Είμαι ήσυχος με την συνείδησή μου.
    Δοξάστε με!

    Εγώ και φτύνω κάτω και πετάω σκουπίδια στον δρόμο! Εεεεε είμαι απελευθερωμένος.
    Δοξάστε με!

    Ποτέ μου... ποτέ μα ποτέ δεν ζήλεψα τον ξένο πλούτο αν δεν ήταν πιο πολύς απ τον δικό μου.

    Ποτέ δεν άρπαξα από κάποιον που μ' έβλεπε.

    Ποτέ δεν είπα ψέματα όταν η αλήθεια δεν μου έκανε κακό.

    Ποτέ δεν επιθύμησα την γυναίκα του πλησίον μου,
    αν δεν ήταν ωραιότερη από την δική μου!

    Δοξάστε με!

    Είμαι ο συνάνθρωπός σας. Είμαι ο μέσος εσείς! Είμαι....ώριμος
    [/FONT]


    Καλο το παραδειγμα...

    Ο υμνος του Πασοκτζη του 80 μου κανει...

  2. #77
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Αυτό το θεμα λυνεται απλα με την υπογραφη μινιμουμ περιοδου παραμονης 1-2 ετη.
    Εάν καποιος φυγει νωριτερα, πληρωνει το κοστος της εκπαιδευσης του….
    Καλα ταξιδια σε όλους.
    Και πάλι θα ΄γκρινιαζαμε΄ οτι σε δένει και μετά δε μπορείς να φυγεις και θα πρέπει να πληρωσεις και λοιπα και λοιπα.

    Οπως και να το δεις, στη γκρινια ειμαστε πρώτοι. Όσοι μπορουν και θέλουν θα πάνε, οι υπόλοιποι εξω απο το χωρό πολλά λεμε νομίζω

  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thalasinos
    Εγγραφή
    20/08/2008
    Μηνύματα
    417
    Εχουμε ξεφυγει καπως απο το θέμα αλλα να σας πω πως το κοστος εκπαιδευσης και διαμονης ειναι 1200ευρω.

  4. #79
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thalasinos Προβολή μηνύματος
    Εχουμε ξεφυγει καπως απο το θέμα αλλα να σας πω πως το κοστος εκπαιδευσης και διαμονης ειναι 1200ευρω.
    Που?

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thalasinos
    Εγγραφή
    20/08/2008
    Μηνύματα
    417
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Που?
    Μιλάω για τα παιδια που εχουν παει για εκπαιδευση ιπταμενων στην φρανκφουρτη, ειδη χθες εφυγε το δευτερο γκρουπ !

  6. #81
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Μην σκεφτεσαι μονοδιαστατα…..

    Ετσι σκεφτοντουσαν και ολοι το 80-90 και ψηφιζαν Τσοβολα δωστα όλα και τωρα την πληρωνουμε ολοι…
    Με νοοτροπια ότι φαμε, ότι πιουμε και ότι αρπαζει ο κ##ς μας δεν ειμαστε οργανωμενη κοινωνια, αλλα ζουγκλα.
    Αρκει να το αποδεχθουμε και να σταματησουμε να μιλαμε για αδικιες και χαρατσια και φοροδιαφυγες και π@#$$να κοινωνια όταν ερθει η σειρα μας…..
    Επισεις το Αθηνα Θεσσαλονικη είναι ΠΡΟΣΦΟΡΑ τωρα που δεν τους ξερει κανεις…σε 6 μηνες ένα χρονο που θα εχει σπασει την πελατια των «αλλων» ή που θα τους κλεισει και θα τα παει και αυτή στο θεο τις τιμες ή θα τα φερει σε τιμη που πραγματικα να εχει κερδος (80-100€).

    Αυτό το θεμα λυνεται απλα με την υπογραφη μινιμουμ περιοδου παραμονης 1-2 ετη.
    Εάν καποιος φυγει νωριτερα, πληρωνει το κοστος της εκπαιδευσης του….
    Καλα ταξιδια σε όλους.

    οτι απο την προτιμηση μου στην ραιν , θα βγαζατε συμπερασματα και του τροπου σκεψης και της ψηφου μου....ουτε που μου περναγε αποτο μυαλο αχαχααχαχαχαχαχχαχααχ
    α και κατι αλλο....η ραιν ειναι χρονια εδω.....δεν φυτρωσε ξαφνικα....οποτε δεν μου λεει κανεις με σιγουρια οτι δεν θα υπαρχουν αυτες οι προσφορες που ανεφερες για πολυ ακομα.

    ΑΝ ερθει στα μετρα των άλλων....(οσον αφορα τις τιμες εννοω..) τοτε το βλεπουμε παλι απο αλλη βαση...

    τωρα ΤΙ ΣΧΕΣΗ εχει το οτι γλυτωνουμε του κοσμου τα λεφτα, με τον τσοβολα.....

  7. #82
    Ιπτάμενο Μέλος Το avatar του/της Kepler Fun
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    168
    Βλέπω να γράφονται πολλά για το θέμα και θα ήθελα να ενημερώσω ότι εκτός από τους τουρίστες υπάρχει και μια σημαντική μερίδα κόσμου που κινείται για επαγγελματικούς λόγους μεταξύ Αθήνας και Θεσσαλονίκης συνεχώς.

    Το αεροπλάνο είναι το μοναδικό μέσο που εξυπηρετεί λόγω χρόνου, ταλαιπωρίας κλπ.

    Τα τελευταία 5-6 χρόνια όποιος έκανε κάθε βδομάδα αυτό το δρομολόγιο χρειαζόταν συνολικά πάνω από 6.000€ ετησίως.

    Φέτος με την Ryan το κόστος αυτό έχει πέσει στο μισό. Συν το γεγονός ότι υπάρχουν δρομολόγια βολικές ώρες.
    Έως τώρα κάθε καλοκαίρι η Aegean έστελνε τα αεροπλάνα της αλλού και μείωνε τα δρομολόγια προς Αθήνα ειδικά τις απογευματινές ώρες (αυξάνοντας φυσικά το εισιτήριο).

    Μένει να δούμε τι θα γίνει και στην πράξη.
    'Η ανάγκη είναι η μητέρα της δημιουργίας'

  8. #83
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Μολις λαβαμε email στην εταιρεια απο ταξιδιωτικο πρακτορειο.

    "Αλλαγή ναύλων της Aegean Airlines στα δρομολόγια εσωτερικού (αρχίζουν από 9 ευρώ χωρίς αποσκευή)"



    περισσοτερες λεπτομερειες δεν ξερω
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  9. #84
    Ετσι ειναι η ελευθερη αγορα μαγκες...
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  10. #85
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Σε εκπαιδευει ομως και παίρνεις τα αντίστοιχα πτυχία για τα αντίστοιχα αεροσκάφη.(καπως έτσι δουλευει στις αεροπορικες αν δε κάνω λάθος)
    Φαντάζεσαι να σε εκπαιδευε δωρεαν και να την εκανες με ελαφρα για αλλου?
    τα πτυχία για φροντιστές/αεροσυνοδούς έχουν καταργηθεί εδώ και χρόνια... γίνεται company training με τις εκάστοτε απαιτήσεις της υπηρεσίας πολιτικής αεροπορίας,εκπαίδευση στα σωστικά μέσα και τέλος. Με το μόνο που φεύγεις είναι η προυπηρεσία.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  11. #86
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    τα πτυχία για φροντιστές/αεροσυνοδούς έχουν καταργηθεί εδώ και χρόνια... γίνεται company training με τις εκάστοτε απαιτήσεις της υπηρεσίας πολιτικής αεροπορίας,εκπαίδευση στα σωστικά μέσα και τέλος. Με το μόνο που φεύγεις είναι η προυπηρεσία.
    Μπορείς να δουλέψεις χωρίς αυτην την εκπαιδευση?
    Εχει σημασία ποιος τη κάνει? Αν ειναι ανεξαρτητη σχολή ή ειναι σχολή της αεροπορικής εταιρίας? Δε ξοδευουν χρόνο/χρήμα?

  12. #87
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blackbusa Προβολή μηνύματος
    μιας και ξεφυγαμε κλασσικα απο το θεμα ας πουμε καποια πραγματακια...
    οντως στην Ryanair σε "αναγκαζουν" να βγαλεις μια συγκεκριμενη σχολη με δικα σου εξοδα...οι λογοι ειναι διαφοροι...απο το να δουνε κατα ποσο σκαμπαζεις το θεμα,μεχρι το ποσο γουσταρεις αυτην την δουλεια...η το ποσο αντεχεις την πιεση,γιατι το πιστευετε η οχι εχει τρελλη πιεση και κουραση...ο βασικοτερος βεβαια ειναι να εχεις την καταλληλη εκπαιδευση...εκτος αν νομιζετε οτι να εισαι cabin crew ειναι μονο να λες "καλησπερα σας" και να σερβιρεις καφε...αρα προτιστως ειναι και οι δικη μας ασφαλεια ως πελατες...
    οντως υπαρχει μια πιθανοτητα να μην σε προσλαβουν αλλα αν τα καταφερεις και δεν εισαι στοκος ξεκινας με ενα σχετικα καλο μισθο (1000/1400 καθαρα) με συμβολαιο 3 χρονια στον οποιο πρωτο ειναι υπο probation (επιτηρηση)...με λιγα λογια ειναι σαν να κανεις ενα ΙΙΕΚ στην Ελλαδα αλλα σε πιο συμπυκνωμενα χρονικα ορια...αν θες και το γουσταρεις πολυ πας εδω http://www.ast-studies.gr/about-us.html και κανεις εκπαιδευση 2 εξαμηνων...

    κειμενο απο την ιστοσελιδα της σχολης:Η σχολή αναλαμβάνει εξολοκλήρου την επαγγελματική αποκατάσταση των μαθητών της και μπορούμε να πούμε με σιγουριά, ότι όλοι οι μαθητές μας που αποφοίτησανεπιτυχώς από την σχολή εργάζονται ήδη σε αεροπορικές εταιρίες, γραφεία ταξιδίων και διάφορους άλλους ταξιδιωτικούς και τουριστικούς οργανισμούς.

    οπως φανταζομαι προσεξατε και εσεις το υπογεγραμμενο ΕΠΙΤΥΧΩς και οτι ΟΛΟΙ εργαζονται ηδη...ολα τα παραπανω ειναι θεωριτικα και απο αναζητηση στο διαδικτυο...


    παμε τωρα και στα εγχωρια...A3 η aegean...οσα θα γραψω παρακατω ειναι πραγματικα γεγονοτα μιας και πολυ κοντινο μου προσωπο εργαζετε μεχρι και σημερα...

    ολα ξεκινησαν πριν απο 3 χρονακια που η εν λογω εταιρια εβγαλε προκυρηξη θεσεων για cabin crew...αφου περασαν χιλιαδες κοπελλιτσες (κυριολεκτικα) καποιες περασαν την συνεντευξη και μπηκαν στο προγραμμα για την εκπαιδευση...διαρκεια ενας μηνας και το κεντρο στο Βενιζελος...βεβαια τα μεταφορικα του εκπαιδευομενου...αφου ολοκληρωθει και σε προσλαβουν υπογραφεις μια ωραια συμβαση των 3/6 μηνων μαξ (οσο διαρκη η καλοκαιρινη περιοδος δηλαδη) με μισθο (ολα μαζι και στην καλυτερη) 800 ευρω...προ φορων εννοειτε μιας και πρεπει να κανεις και φορολογικη δηλωση...αρα στους 3/6 μηνες η σε σουταρουν, το πιθανοτερο, η σου κανουν ανανεωση...βεβαια παλι για το ιδιο χρονικο διαστημα...παντως το συνηθες ειναι 3 μηνες...800 ευρω για συνολικα 12 ωρες ισως και 14 απο την ωρα που θα φυγεις απο το σπιτι σου οσπου να γυρισεις...αρα μια δουλευεις μια δεν δουλευεις...και βεβαια τα μεταφορικα ειναι παντα δικα σου...δηλαδη συναλικα σε 12 μηνες δουλευεις τους 6 και εχει ο θεος...αν εισαι καλη στην δουλεια σου και αφου σε εχουν δοκιμασει σε ολες τις πιο αντιξοες συνθηκες που μπορεις να φανταστεις ισως και να σου κανουν συμβολαιο αοριστου (που βεβαια δεν σημαινει και τιποτα) μετα απο 3 χρονακια με μεσω ορο μισθου 1000/1200 παντα για 12/14 ωρες με πτησεις εξωτερικου,διανυκτερευσεις κλπ...δηλαδη φυρνας σπιτι σου μετα απο κανα 4ημερο...προ φορων παντα...

    κλεινοντας θα ηθελα να τονισω οτι εταιρια low cost δεν σημαινει οτι εχει αεροπλανα του ww2 η δεν ξερω τι......οι κανονες διεθνης ασφαλειας εφαρμοζονται απο το μικροτερο μονοκινητηριο μεχρι το A-380

    αρα ολες οι εταιριες ειναι το ιδιο...ο καθενας ας αποφασισει βασει τις τεσπης του η της ιδεολογιας του...
    βέβαια αν δεν υπήρχαν και αυτές οι θέσεις με τα όποια συν ή πλην όλα αυτά τα κοριτσάκια θα ήταν σπίτι τους ή για καφέ στην γλυφάδα με σπόνσορες τους γονείς ή κάποιον άλλο...
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  13. #88
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex14 Προβολή μηνύματος
    (αρχίζουν από 9 ευρώ χωρίς αποσκευή)"
    Δηλ. μπορούμε να φοράμε 3 μπουφάν και 6 σωβρακα ή θα μας ζυγίσουν.???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #89
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Δηλ. μπορούμε να φοράμε 3 μπουφάν και 6 σωβρακα ή θα μας ζυγίσουν.???
    Το μονο προβλημα θα ειναι στον ελεγχο εαν ειναι τσιγκινα....

  15. #90
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Μπορείς να δουλέψεις χωρίς αυτην την εκπαιδευση?
    Εχει σημασία ποιος τη κάνει? Αν ειναι ανεξαρτητη σχολή ή ειναι σχολή της αεροπορικής εταιρίας? Δε ξοδευουν χρόνο/χρήμα?
    η εταιρεία που θα εργαστείς σου κάνει την αρχική εκπαίδευση και recurrent σε human factors, CRM (crew resource management), εταιρικές διαδικασίες ανά τακτά χρονικά διαστήματα όπως προβλέπονται από την νομοθεσία. Το κόστος τουλάχιστον σε γνωστή ελληνική εταιρεία το αναλαμβάνει η ίδια. οπότε αν αποχωρήσεις παίρνεις τα πιστοποιητικά (HF/CRM κλπ. τα οποία λύγουν όμως ) Στην νέα εταιρεία θα ξαναπεράσεις την εκπαίδευση γιατί κάθε εταιρεία έχει τα δικά της standards and procedures.
    Τελευταία τροποποίηση από VANDA; 19/02/2014 στις 19:23.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2011, 10:21
  2. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2003, 16:44
  3. Καλημερα Σε Ολουσ Και Χρονια Πολλα!!
    από XTMPAM στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2003, 01:42
  4. Καλημερα Σε Ολουσ Και Ξαναπροτεινω......
    από kalgeorge στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2003, 22:54
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 16:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF