Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 106

Θέμα: Ryanair: Βάσεις σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη

  1. #1
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816

    Ryanair: Βάσεις σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη

    Δεν είδα να αναφέρεται κάπου, αλλά η ryanair ανακοίνωσε πρόσφατα το άνοιγμα δύο νέων βάσεων, μία στην Αθήνα και μία στη Θεσσαλονίκη με αρχικούς προορισμούς :
    -από Αθήνα για :
    • Μιλάνο
    • Θεσσαλονίκη
    • Ρόδο
    • Πάφο
    • Χανιά
    • Λονδίνο

    και σε 16 από Θεσσαλονίκη (Ελλαδα, Ιταλία, Νορβηγία, Βέλγιο, Αγγλία, Κύπρο, Ισπανία - έχει ήδη πτήσεις από/προς Θεσσαλονίκη, αλλά με τη βάση ανοίγει προορισμούς εσωτερικού που δεν είχε).
    Οι πτήσεις ξεκινάνε τον Απρίλιο.

    Άνοιξα το παρόν προς ενημέρωση καθώς η συγκεκριμένη εταιρεία έχει αρκετά χαμηλές τιμές και βγάζει συχνά πυκνά και προσφορές όπως έχει τώρα:
    για πτήσεις που θα πραγματοποιηθούν εντός Απριλίου-Μαΐου στο δρομολόγιο Αθήνα-Θεσσαλονίκη και θα αγοραστούν τα εισιτήρια μέχρι σήμερα τα μεσάνυχτα, οι τιμές ξεκινάνε από 9,99ευρώ ανά άτομο (χωρίς επιστροφή) τελική τιμή (με όλους τους φόρους κτλ).

    Έκλεισα δύο εισιτήρια για Απρίλιο, με επιστροφή στα 40 ευρώ!! και έφτασε τα 62 βάζοντας κράτηση θέσης!
    (50 έχει το κτελ για ένα άτομο...)

    http://www.ryanair.com/

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Τα κοστη της ειναι πλασματικα αφου οι φτηνες θεσεις ειναι ελαχιστες(κραχτες)
    χρεωνει τα παντα, απο το νερο μεχρι την βαλιτσα, την χρηση πιστωτικης, την κρατηση και οτι μπορεις και οχι να φανταστεις....
    και επιπλεον οι τιμες ειναι διχως φορους...οποτε προσοχη στον ενθουσιασμο...
    Τωρα που ξεκιναει θα δωσει μερικες φτηνες για διαφημιση οποτε οποιος προλαβει...γενικως εγω θα την απεφευγα, μιας και 7 φορες που την ειχα χρησιμοποιησει πιο παλια απο γερμανια ειναι και τις 7 καθυστερηση απο 2~6 ωρες.

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Τα κοστη της ειναι πλασματικα αφου οι φτηνες θεσεις ειναι ελαχιστες(κραχτες)
    χρεωνει τα παντα, απο το νερο μεχρι την βαλιτσα, την χρηση πιστωτικης, την κρατηση και οτι μπορεις και οχι να φανταστεις....
    και επιπλεον οι τιμες ειναι διχως φορους...οποτε προσοχη στον ενθουσιασμο...
    Τωρα που ξεκιναει θα δωσει μερικες φτηνες για διαφημιση οποτε οποιος προλαβει...γενικως εγω θα την απεφευγα, μιας και 7 φορες που την ειχα χρησιμοποιησει πιο παλια απο γερμανια ειναι και τις 7 καθυστερηση απο 2~6 ωρες.
    οι τιμες ειναι τελικες με τους φορους μονο για την πτηση...για τα υπολοιπα οντως χρεωνεσε αλλα οχι για την χρηση τις πιστωτικης/χρεωστικης...για ενα τριημερακι με απλη χειραποσκευη (η οποια δεν χρεωνετε) οι τιμες ειναι σουπερ...φτηνα εισητηρια/προσφορες εχουν παντα...εστω στην ευρωπη το θεμα καθυστερησεις το εχουνε λυσει...οσες φορες ταξιδεψα κανενα προβλημα δηλαδη...ειδα πχ Αθηνα/Σαλλονικα με 35 ευρο...δεν κακο θα ελεγα...

  4. #4
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    "Τωρα που ξεκιναει θα δωσει μερικες φτηνες για διαφημιση οποτε οποιος προλαβει..."

    θα το ξαναδουμε σε 6-8 μηνες...

    παλια ταξιδευα πολυ....δεν με επεισε...πιο καλα easyjet αν θες να μπεις στο τρυπακι των economy...ή Transavia

  5. #5
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Σίγουρα δεν έχουν 10 ευρώ και οι 185 θέσεις, εταιρεία είναι δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα.
    Οι τιμές πάντως είναι τελικές ΜΕ τους φόρους, με όλα (τα αγόρασα τα εισιτήρια).

    Από εκεί και πέρα, όπως ακριβώς τα λες, δεν έχει καμμία "δωρεάν" παροχή.
    Ότι θες να φας/πιεις μέσα στο αεροπλάνο το πληρώνεις, για να βάλεις βαλίτσα (πέραν της χειραποσκευής) την πληρώνεις, για να επιλέξεις/κρατήσεις θέσεις το πληρώνεις (22 ευρώ τα πλήρωσα αυτά, για 2 άτομα, και για τις 2 πτήσεις) κτλ κτλ

    Στον αντίποδα, το φθηνότερο που έχω βρει με Αιγαίου/Ολυμπιακή εδώ και ένα χρόνο που το παλεύω είναι 200ευρώ για 2 άτομα (με επιστροφή) και δεν το έκλεισα ποτέ.
    Δεν υποστηρίζω ότι η ryanair είναι η εταιρειάρα η τσαμπέ που μας έκανε μάγκες, με τίποτα.
    Όμως, γνωρίζοντας τί πληρώνεις και τί χρειάζεσαι (κατά περίπτωση) είναι μια χαρά και αξίζει (τώρα που έχει βάση στην Αθήνα) να έχει κανείς το νου του -ειδικά όσοι αποκλείουν το αεροπορικό ταξίδι λόγο κόστους!
    Με 62 ευρώ δεν πας Θεσσαλονική ούτε με ΚΤΕΛ ούτε με αυτοκίνητο τώρα πια (με ΟΣΕ μόνο, αν και μόνο αν πετύχεις εισιτήριο στην online προσφορά των 9 ευρώ)
    Και να θυμίσω πως είχαν 40! όχι 62 (θα μπορούσα κάλλιστα να μην κλείσω θέσεις και να κάτσουμε όπου βρούμε)

    Νομίζω πως κάποιος που έτσι κι αλλιώς πετάει, δε θα την προτιμήσει -ειδικά εκτός προσφορών- αφού βάζοντας τις πιο συνήθεις τιμές της, κράτηση θέσης, βαλίτσα κτλ βγαίνει λίγο φθηνότερη από τις κλασσικές (και πάλι φθηνότερη βγαίνει, αλλά άμα σε παίρνει να πας με τις άλλες, τις προτιμάς για πολλούς λόγους).
    Ανοίγει όμως το δρόμο (ή μάλλον, τον ουρανό) για μερικά φτωχαδάκια σαν και εμένα
    Προσωπική εμπειρία ακόμα δεν έχω αλλά δεν έχω και απαιτήσεις (ένεκα κόστους). Όσο και να με ταλαιπωρήσει και χρονικά και "σωματικά", χειρότερα από κτελ/τραίνο δε θα είναι (η εναλλακτική μου δε θα ήταν αεροπλάνο, λόγω οικονομικών)

    Και μία ακόμα υπόδειξη: τις προσφορές τις βγάζει ένα με δύο μήνες πριν συνήθως.

  6. #6
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Ryanair,πονεμενη ιστορια...
    Αν θες να πας καπου σουπερ οικονομικα,χωρις αποσκευες και σε βολευει το αεροδρομιο που χρησιμοποιει(γιατι συνηθως τα αεροδρομια που παει,με ελαχιστες εξαιρεσεις,ειναι στου διαολου την μανα) ειναι μια χαρα.Αλλιως οπου ειναι δυνατον προτιμω Norwegian,που ειναι κι αυτη low cost αλλα με πολυ νεωτερα αεροπλανα και ιντερνετ στο ταξιδι.
    Τωρα για Αθηνα-Θεσσαλονικη μια χαρα ειναι η Ryan,και καλο θα κανει για να αναγκαστει και η Aegean να ριξει τις τιμες της γιατι οι τιμες των πτησεων εσωτερικου ειναι πολυ ψηλες.
    Και οσοι πατε με Ryanair μην ξεχνατε,τυπωνουμε το εισιτηριο μας πριν σε απλο φυλλο Α4,αλλιως μολις θα ακουσετε ποσο ζητανε αν δεν εχετε προεκτυπωσει το εισιτηριο θα πεσετε απο την καρεκλα χαχα
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    αλλιως μολις θα ακουσετε ποσο ζητανε αν δεν εχετε προεκτυπωσει το εισιτηριο θα πεσετε απο την καρεκλα χαχα
    πόσο και παω να στήσω ενα φωτοτυπικο εξω απο τα γκισε!


  8. #8
    μελος γενικοτερα.... Το avatar του/της jorge's garage
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    94
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Ryanair,πονεμενη ιστορια...
    Αν θες να πας καπου σουπερ οικονομικα,χωρις αποσκευες και σε βολευει το αεροδρομιο που χρησιμοποιει(γιατι συνηθως τα αεροδρομια που παει,με ελαχιστες εξαιρεσεις,ειναι στου διαολου την μανα) ειναι μια χαρα.Αλλιως οπου ειναι δυνατον προτιμω Norwegian,που ειναι κι αυτη low cost αλλα με πολυ νεωτερα αεροπλανα και ιντερνετ στο ταξιδι.
    Τωρα για Αθηνα-Θεσσαλονικη μια χαρα ειναι η Ryan,και καλο θα κανει για να αναγκαστει και η Aegean να ριξει τις τιμες της γιατι οι τιμες των πτησεων εσωτερικου ειναι πολυ ψηλες.
    Και οσοι πατε με Ryanair μην ξεχνατε,τυπωνουμε το εισιτηριο μας πριν σε απλο φυλλο Α4,αλλιως μολις θα ακουσετε ποσο ζητανε αν δεν εχετε προεκτυπωσει το εισιτηριο θα πεσετε απο την καρεκλα χαχα
    Εγω που ειχα πεταξει περσυ με ryanair απο ενα τοπικο αεροδρομιο της ολλανδιας για λονδινο ειχε πολυ καλες τιμες, εκλεισα τα εισητηρια 18ε πηγαινε ελα(αλλα μετα την πατησα γιατι επελεξα θεση και χρεωθηκα αλλα 23 ε απο βλακεια μου που δεν το εψαξα.Τα εισητηρια δεν τα ειχα εκτυπωσει αλλα τα ειχα στο κιν μου σε pdf τους το εδειξα και δεν μου χρεωσαν τπτ παραπανω,μου εδωσαν το boarding pass,τωρα δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι.
    Mε aegean δεν ξαναταξιδευω μεχρι να πεσουν οι τιμες της, δεν ξερω πως την εχει δει,τον δεκεμβρη που ειχα ξαναπαει παλι ολλανδια εψαχνα tickets 2 βδομαδες πριν και το πιο φθηνο ηταν στα 330 ενω τελικα εκλεισα με swiss air στα 180 πηγαινε ελα και απευθειας και φαγτο μεσα....
    The Bird of Hermes Is My Name, Eating My Wings To Make Me Tame...

  9. #9
    μελος γενικοτερα.... Το avatar του/της jorge's garage
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    94
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DimChios Προβολή μηνύματος
    πόσο και παω να στήσω ενα φωτοτυπικο εξω απο τα γκισε!

    και θα πουλάς φωτοτυπίες-μπουγάτσες? αν ναι βαζω το χρημα για την επιχείρηση
    The Bird of Hermes Is My Name, Eating My Wings To Make Me Tame...

  10. #10
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    jorge's garage




    ",τον δεκεμβρη που ειχα ξαναπαει παλι ολλανδια εψαχνα tickets 2 βδομαδες πριν και το πιο φθηνο ηταν στα 330 ενω τελικα εκλεισα με swiss air στα 180 πηγαινε ελα και απευθειας και φαγτο μεσα.... "


    Βρες μου απο σημερα εισητηριο Δεκεμβριο για ολλανδια με 180€ και σου δινω και 50€ μπονους...
    με βαλιτσουλα ε....

  11. #11
    KTHακικό Μέλος Το avatar του/της Emden
    Εγγραφή
    28/11/2007
    Μηνύματα
    70
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Τα κοστη της ειναι πλασματικα αφου οι φτηνες θεσεις ειναι ελαχιστες(κραχτες)
    χρεωνει τα παντα, απο το νερο μεχρι την βαλιτσα, την χρηση πιστωτικης, την κρατηση και οτι μπορεις και οχι να φανταστεις....
    και επιπλεον οι τιμες ειναι διχως φορους...οποτε προσοχη στον ενθουσιασμο...
    Τωρα που ξεκιναει θα δωσει μερικες φτηνες για διαφημιση οποτε οποιος προλαβει...γενικως εγω θα την απεφευγα, μιας και 7 φορες που την ειχα χρησιμοποιησει πιο παλια απο γερμανια ειναι και τις 7 καθυστερηση απο 2~6 ωρες.
    Μια χαρα ειναι η Ryan. Παραθετω... Στοκχολμη Ταλιν ~15 ευρω πανε ελα κρατησ 16 μερες πριν
    Στοκχολμη Λονδινο ~ 34 ευρω πανε ελα κρατηση 7 μερες πριν .
    Στοκχολμη Βρεμη ~27 ευρω πανε ελα 10 μερες πριν.

    Αρνητικα...
    - δεν εχεις θεση
    - δεν δινουν τπτ on flight αλλα ξερετε κατι ουτε η πουτανα η SAS ουτε η Νorwegian.
    - Ειναι σε περιεργα αεροδρομια... οχι παντου.. Στο 35 % ειναι στα ιδια.


    Με αυτα τα λεφτα.. ουτε μεχρι το μαραθωνα πας
    Μας έφαγαν οι μαστοράδες εκ πείρας και τα εξ ακοής αποφθέγματα. ...

  12. #12
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Όσοι έχετε πετάξει μαζί τους λύστε μου μια απορία,
    με ελληνική αστυνομική ταυτότητα που έχει τα στοιχεία μόνο με ελληνικούς χαρακτήρες μπορείς να πετάξεις;
    Σε πτήση εσωτερικού (Ελλάδα) αναφέρομαι (αν και δεν έχει πραγματοποιηθεί ακόμα καμμία).

    Τους έστειλα ένα mail αλλά καθώς μου ήρθε αυτόματη απάντηση με παραπομπή στο FAQ αμφιβάλλω αν θα λάβω και συγκεκριμένη (θα τους πάρω τηλέφωνο μάλλον).
    Το αναφέρουν ξεκάθαρα ότι δέχονται την ελληνική ΑΤ αλλά δε ξέρω μήπως δέχονται μόνο την "καινούργια" που έχει τα στοιχεία και με λατινικούς...

  13. #13
    μελος γενικοτερα.... Το avatar του/της jorge's garage
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    94
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    jorge's garage




    ",τον δεκεμβρη που ειχα ξαναπαει παλι ολλανδια εψαχνα tickets 2 βδομαδες πριν και το πιο φθηνο ηταν στα 330 ενω τελικα εκλεισα με swiss air στα 180 πηγαινε ελα και απευθειας και φαγτο μεσα.... "


    Βρες μου απο σημερα εισητηριο Δεκεμβριο για ολλανδια με 180€ και σου δινω και 50€ μπονους...
    με βαλιτσουλα ε....
    Mε μια προχειρη ματια παιζουν αυτα και δινει και βαλιτσα εως 25 kg στις αποσκευες και φαγητο και ειναι για τον επομενο μηνα, οποτε πιστευω οτι αν το ψαξεις μεχρι δεκεμβρη θα βρεις (εγω κλεινω συνηθως απο ενα ξενο πρακτορειο και γλιτωνω αρκετα αλλα και στην airtickets μπορεις να βρεις φθηνα) και αν ψαξεις ημερομηνιες θα βρεις και απευθειας αρκετες πτησεις. Μετα μπορεις αν θες ακομα ποιο φθηνα μπορεις να πας πχ βρυξελες και απο κει περνεις ενα τραινο για rotterdam που κανει 1 ωρα και κατι και κοστιζει 13e περιπου, και εγω τις πρωτες φορες που πηγα τα χρυσοπληρωνα γιατι δεν ηξερα αλλα μετα εμαθα
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Χωρίς τίτλο.jpg‎  
    The Bird of Hermes Is My Name, Eating My Wings To Make Me Tame...

  14. #14
    μελος γενικοτερα.... Το avatar του/της jorge's garage
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    94
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kachius Προβολή μηνύματος
    Όσοι έχετε πετάξει μαζί τους λύστε μου μια απορία,
    με ελληνική αστυνομική ταυτότητα που έχει τα στοιχεία μόνο με ελληνικούς χαρακτήρες μπορείς να πετάξεις;
    Σε πτήση εσωτερικού (Ελλάδα) αναφέρομαι (αν και δεν έχει πραγματοποιηθεί ακόμα καμμία).

    Τους έστειλα ένα mail αλλά καθώς μου ήρθε αυτόματη απάντηση με παραπομπή στο FAQ αμφιβάλλω αν θα λάβω και συγκεκριμένη (θα τους πάρω τηλέφωνο μάλλον).
    Το αναφέρουν ξεκάθαρα ότι δέχονται την ελληνική ΑΤ αλλά δε ξέρω μήπως δέχονται μόνο την "καινούργια" που έχει τα στοιχεία και με λατινικούς...
    Για εσωτερικο δεν ξερω καθολου αλλα για εξωτερικο πρεπει να εχεις την καινουργια, αλλα μπορεις να βγαλεις την καινουργια just in case, την δικια μου μου την βγαλανε αυθημερον οταν την εχασα.
    The Bird of Hermes Is My Name, Eating My Wings To Make Me Tame...

  15. #15
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Τι στοκχολμη ταλιν ρε φιλε....

    Αθηνα Ολλανδια ρωτησα.....


    Μπορει και τζιμπουτι - αντεν να εχει με 5€ αλλα ποιος θελει να παει εκει;

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2011, 10:21
  2. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2003, 16:44
  3. Καλημερα Σε Ολουσ Και Χρονια Πολλα!!
    από XTMPAM στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2003, 01:42
  4. Καλημερα Σε Ολουσ Και Ξαναπροτεινω......
    από kalgeorge στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2003, 22:54
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 16:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF