Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 85 από 85

Θέμα: Κλοπές moto στην ευρύτερη περιοχή της Πάτρας

  1. #76
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Η δίωξη και η μυνηση γίνεται αυτεπάγγελτα από την αστυνομία
    Εσύ σαν παθών και μάρτυρας θα κληθείς στο δικαστήριο να βεβαιώσεις ότι είχες εκείνο το μηχανάκι στο κλέψανε αυτοί το βρήκαν οι άλλοι κλπ
    ΑΛΛΑ θα ερωτηθεις αν επιθυμείς την ποινική τους δίωξη
    Εκεί έχεις εσύ λόγο
    Σαν παθών μιλώντας (όχι για δίκυκλο) κλήθηκα 7 φορές για την ίδια υπόθεση και αναγκάστηκα να κάνω πάνω από 120 χ 2 χ 7 χλμ για να παίρνουν μονίμως αναβολές. Πότε ο Γιάννης δεν μπορεί πότε ο απαυτός του πονεί. Μια ο δικηγόρος του ενός μία ο άλλος είχα αιμορροΐδες κλπ γνωστά. Την 7η φορά πήγα στον πρόεδρο όταν εκφωνήθηκε η υπόθεση και τα ονόματα γιατί ο δικηγόρος του ενός από τους 6 κατηγορούμενους ήθελε πάλι αναβολή και ζήτησα να εκδικαστεί η υπόθεση γιατί αφήνω την δουλειά μου κάθε φορά και με δικές μου δαπάνες πηγαίνω στο δικαστήριο. Τους εξήγησα ότι ήταν η 7η φορά που πήγαινα στο δικαστήριο για την ίδια υπόθεση, ο πρόεδρος εξεπλάγην αλλά μάντεψε τι έγινε μετά. Έδωσε ακόμα μία αναβολή. Βλέπεις εμπλέκονταν γόνος οικογένειας με πολλά κονέ. Στην επόμενη κλήτευση δεν παρουσιάστηκα και ξαναμάντεψε τι έγινε.

    Τσίμπησα πρόστιμο διόλου ευκαταφρόνητο και αν δεν είχα χαρτί από δημ. νοσοκομείο θα το είχα πληρώσει.

    Φρόντισα κι έμαθα τελικά την έγινε την ημέρα της απουσίας μου. Μάντεψε. Δόθηκε ακόμη μια αναβολή (όχι από δικιά μου ευθύνη). Τελικά η υπόθεση παραγράφηκε για να μην τα πολυλογώ.

    Φιλάκια Vaskas!!

    Ελληνική δικαιοσύνη μάι άς!
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  2. #77
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    και ρωταω γω τωρα. ας πουμε κανω την ποινικη διωξη. κι ας πουμε οτι βγαινει αποφαση ενοχος ο κλεφτης.

    ποιος πληρωνει τα εξοδα της φυλακης;
    Όταν γίνεται αυτεπάγγελτα, τα έξοδα βαρύνουν το δημόσιο. Μόνο σε περιπτώσεις οικονομικών διαφορών, που γίνεται αγωγή και είναι διοικητικό δικαστήριο και όχι ποινικό, τα έξοδα της φυλάκισης βαρύνουν αυτόν που κάνει την αγωγή (ενάγοντας νομίζω λέγεται). Αν δλδ σου χρωστάω λεφτά και δεν σου τα πληρώνω κι εσύ με τα στοιχεία που έχεις με πας δικαστήριο (μου κάνεις αγωγή όπως λέγεται) και καταδικαστώ αλλά πω δεν έχω χρήματα να εξαργυρώσω την ποινή μου, τότε με χώνουν μέσα και πληρώνεις εσύ κάποιο ποσό για κάθε ημέρα της κράτησής μου.


    Περισσότερες πληροφορίες στο γραφείο μου παρακαλώ (υπάρχει χρονοχρέωση).
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    α μονο σε οικονομικες διαφορες; παντως εμενα που μου εκλεψαν-τρακαραν το αμαξι ετσι μουχαν πει οι αστυνομικοι. βεβαια πανε και κατι χρονια και μπορει να εχουν αλαξει πια τα πραματα οσοσν αφορα τα εξοδα. τοτε ειχα φρικαρει με αυτο που ακουσα.

  4. #79
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    α μονο σε οικονομικες διαφορες; παντως εμενα που μου εκλεψαν-τρακαραν το αμαξι ετσι μουχαν πει οι αστυνομικοι. βεβαια πανε και κατι χρονια και μπορει να εχουν αλαξει πια τα πραματα οσοσν αφορα τα εξοδα. τοτε ειχα φρικαρει με αυτο που ακουσα.
    Καλά, μπορεί να λέω και παπάτζες, μίς το ξενύχτι, μια το ότι ήθελα να γράψω κάτι να "φανώ" λίγο, αλλά νομίζω ότι τελικά έτσι είναι.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  5. #80
    Ψαρούλης Το avatar του/της Sele
    Εγγραφή
    29/08/2011
    Μηνύματα
    101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Καλά, μπορεί να λέω και παπάτζες, μίς το ξενύχτι, μια το ότι ήθελα να γράψω κάτι να "φανώ" λίγο, αλλά νομίζω ότι τελικά έτσι είναι.
    Παπάτζες λες όντως
    Η φυλάκιση ως ποινή προβλέπεται στις ποινικές δίκες και τα σχετικά έξοδα φυλάκισης βαρύνουν το Δημόσιο. Γενικότερα και κάπως μπακαλίστικα, στα ποινικά δικαστήρια η διαδικασία αφορά την ποινική δίωξη του εκάστοτε δράστη εγκλήματος από το Κράτος, το οποίο είναι και αυτό που κινεί τη διαδικασία (άσχετα αν για ορισμένα εγκλήματα απαιτείται πρώτα σχετική καταγγελία από τον παθόντα), ενώ το θύμα λειτουργεί κατά βάση υποστηρικτικά στη διαδικασία και δεν "κερδίζει" για λογαριασμό του ακόμα και αν καταδικασθεί ο δράστης.
    Προκειμένου να αποζημιωθείς σε χρήμα για κάποια απαίτηση που μπορεί να έχεις εναντίον κάποιου απευθύνεσαι στα πολιτικά δικαστήρια (Ειρηνοδικεία, Πρωτοδικεία). Εκεί εφόσον δικαιωθείς το δικαστήριο καταδικάζει τον άλλο να σου καταβάλλει το εκάστοτε επιδικασθέν ποσό.
    Γι' αυτό και στις περιπτώσεις τροχαίων ατυχημάτων πχ γίνονται 2 δίκες, μία ποινική για την τιμωρία του δράστη και μία πολιτική για την αποζημίωση σε χρήμα του θύματος.

    ΥΓ: Διοικητικά δικαστήρια είναι διαφορετικά και αποτελούν την τρίτη κατηγορία δικαστηρίων. Εκεί πάνε οι πολίτες όταν έχουν απαιτήσεις κατά του Δημοσίου για πράξεις ή παραλείψεις του τελευταίου κατά την άσκηση Δημόσιας εξουσίας (πχ ένας Δήμος προκηρύσσει δημόσιο διαγωνισμό για ένα έργο και μετά δεν πληρώνει τον εργολήπτη).
    I suppose it will all make sense when we grow up

  6. #81
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    sele εγω ενοουσα οτι (ο δραστης ας πουμε καταδικαζεται) εγω το θυμα θα του πληρωνω τα εξοδα της φυλακης επειδη εγω του εκανα την μηνυση.

    ετσι μου το ειπαν τοτε

  7. #82
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Όχι δεν παίζει κάτι τέτοιο

  8. #83
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    617
    An kaneis esy mynisi ayto pou plironeis einai 100 eyro parabolo. Kai an xaseis , ta eksoda tis dikis.
    Ayto eleipe , na plironoume kai tin diamoni ton fylakismenon........ an kai den tha me ekseplitte an to eblepa ki ayto episima me nomo. (Asxeta an emmesa meso foron kai tora emas barainei)

    Outos i allos oi nomoi gia tous kleftes douleyoun.
    Kai oi dikastai episis.
    kai to elliniko kratos.
    Kai genika @@@se ta.

  9. #84
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sele Προβολή μηνύματος
    Παπάτζες λες όντως
    Η φυλάκιση ως ποινή προβλέπεται στις ποινικές δίκες και τα σχετικά έξοδα φυλάκισης βαρύνουν το Δημόσιο. Γενικότερα και κάπως μπακαλίστικα, στα ποινικά δικαστήρια η διαδικασία αφορά την ποινική δίωξη του εκάστοτε δράστη εγκλήματος από το Κράτος, το οποίο είναι και αυτό που κινεί τη διαδικασία (άσχετα αν για ορισμένα εγκλήματα απαιτείται πρώτα σχετική καταγγελία από τον παθόντα), ενώ το θύμα λειτουργεί κατά βάση υποστηρικτικά στη διαδικασία και δεν "κερδίζει" για λογαριασμό του ακόμα και αν καταδικασθεί ο δράστης.
    Προκειμένου να αποζημιωθείς σε χρήμα για κάποια απαίτηση που μπορεί να έχεις εναντίον κάποιου απευθύνεσαι στα πολιτικά δικαστήρια (Ειρηνοδικεία, Πρωτοδικεία). Εκεί εφόσον δικαιωθείς το δικαστήριο καταδικάζει τον άλλο να σου καταβάλλει το εκάστοτε επιδικασθέν ποσό.
    Γι' αυτό και στις περιπτώσεις τροχαίων ατυχημάτων πχ γίνονται 2 δίκες, μία ποινική για την τιμωρία του δράστη και μία πολιτική για την αποζημίωση σε χρήμα του θύματος.

    ΥΓ: Διοικητικά δικαστήρια είναι διαφορετικά και αποτελούν την τρίτη κατηγορία δικαστηρίων. Εκεί πάνε οι πολίτες όταν έχουν απαιτήσεις κατά του Δημοσίου για πράξεις ή παραλείψεις του τελευταίου κατά την άσκηση Δημόσιας εξουσίας (πχ ένας Δήμος προκηρύσσει δημόσιο διαγωνισμό για ένα έργο και μετά δεν πληρώνει τον εργολήπτη).
    Κάπου έκανα λάθος και μπέρδεψα το διοικητικό με το Αστικό δικαστήριο
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  10. #85
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/06/2014
    Μηνύματα
    34
    Πάτρα: Σπείρα έκλεψε 171 μηχανές συνολικής αξίας 350.000 ευρώ | DefenceNet.gr

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2011, 08:00
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2008, 10:08
  3. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2008, 17:15
  4. ατύχημα στην περιμετρική της Πάτρας
    από gozntari στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2008, 10:02
  5. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2007, 11:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF