Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Βοηθεια σε θεματα συναγερμου Spy

  1. #1

    Βοηθεια σε θεματα συναγερμου Spy

    Καλησπερα στο φορουμ! Εχω αγορασει εναν συναγερμο spy με περιμετρικο αισθητηρα και πριν κανα 2μηνο τον τοποθετησα. Αποτελεσμα ειναι να εχει μεινει απο τοτε,απο μπαταρια 3 φορες η μηχανη μου.
    Δουλευουν γενικα σωστα οι περιμετρικοι ή καταναλωνουν πολυ ρευμα? στις προδιαγραφες του συναγερμου δινουν παρα πολυ χαμηλες καταναλωσεις! εχει κανεις εμπειρια απο θεματα με περιμετρικους?
    Ο συναγερμος ειναι ο εξης http://www.e-autoshop.gr/product_inf...oducts_id=1455

  2. #2
    Φιλέ δυστηχως συναγερμός με 100ευρω και με περιμετρικά καταλαβαίνεις ποσο της πλάκας είναι.
    100ευρω είναι πολύ λιγα για εναν συναγερμό,εγώ τον scorpio που έχω πανω 400ευρω κανει.

    Μια λύση εχεις ξηλωσε το συναγερμό σου και πετατον,με τα λεφτά που εχεις δώσει για 3μπαταριες που αλλαξες θα επερνες ενα επώνυμο συναγερμό.

  3. #3
    Διόρθωση 3φορες εκείνες και όχι μπαταρίες αλλαξες,είμαι απο κινητό και το είδα γρηγορα

  4. #4
    Απαράδεκτο Μέλος Το avatar του/της Black Diamond
    Εγγραφή
    02/08/2012
    Μηνύματα
    158
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από power hornet Προβολή μηνύματος
    Φιλέ δυστηχως συναγερμός με 100ευρω και με περιμετρικά καταλαβαίνεις ποσο της πλάκας είναι.
    100ευρω είναι πολύ λιγα για εναν συναγερμό,εγώ τον scorpio που έχω πανω 400ευρω κανει.

    Μια λύση εχεις ξηλωσε το συναγερμό σου και πετατον,με τα λεφτά που εχεις δώσει για 3μπαταριες που αλλαξες θα επερνες ενα επώνυμο συναγερμό.


    αν τον έχεις δοκιμάσει και έχεις καταλάβει διαφορές με τον "επώνυμο" θα ήθελα να ακούσω και εγώ τι συμβαίνει.Δεν καταλαβαίνω δηλ προς τι έναν συναγερμό 400-500€ (scorpio-spyball) άρα και καλύτερος απαραίτητα.Γι' αυτό θέλω και την σύγκριση σου αν την έχεις κάνει βέβαια. Εγώ που τον έχω δεν μου παρουσίασε κανένα πρόβλημα και το μαγαζί που παρατίθεται (δεν ξέρω αν αγοράστηκε απο εκεί ή απλά δόθηκε το λινκ για την φοτο) με βοήθησε και στον συγχρονισμό του. Απ 'οτι κατάλαβα είναι οικογενειακή επιχείρηση και ο νεαρός (πιθανόν ο υιός) είναι εξυπηρετικότατος. Μάλιστα τραβήχτηκα απο την άλλη άκρη της πόλης καθότι ο "κοντινός" αντιπρόσωπος είναι για πέταμα. Άποψη μου αν αγόρασες απο εκεί μπορείς να πας να στον σετάρουν ξανά και να εκφράσεις και τον προβήματισμό σου καθότι δεν θα ντραπεί να σου πεί τα "καλα" και τα "κακα" του. Πρόβλημα μπαταρίας είχα και εγώ σε κάποιο χρονικό σημείο αλλά μια τα πολλά κυβικά που τραβάνε στην μιζιά μετά απο πολλές μέρες ακινησίας, μια η πολύ υγρασία εκείνες τις μέρες και τον συναγερμό να ξελιγώνει την μπαταρία μέρα με τη μέρα, δεν το βρήκα και παράλογο. Μπορεί να κάνω και λάθος.
    bike away your everyday routine

  5. #5
    Όχι δεν το έχω δοκιμάσει γιατί πολύ απλα όταν έχω δώσει ποσά λεφτά να πάρω μηχανή,δεν θα τσιγκουνευτω να βάλω εναν συναργεμο no name για διάφορους λόγους,εναν να μην λειτουργει σωστα,δυο το να γίνει βραχυκύκλωμα και να αρπάξει καμια μηχανή φωτιά,τρια το να σου καταναλώνει μπαταρία κτλ.

    Ίδια ποιότητα κατασκευής είναι ενας συναργεμος με 100ευρω;και ένας με 400; εμένα είναι made u.s.a
    Απο εκεί και πέρα ο καθένας είναι υπεύθυνος αμα πάθει κάτι η μηχανή του.

  6. #6
    Απαράδεκτο Μέλος Το avatar του/της Black Diamond
    Εγγραφή
    02/08/2012
    Μηνύματα
    158
    Απο εκεί και πέρα ο καθένας είναι υπεύθυνος αμα πάθει κάτι η μηχανή του.[/QUOTE]

    δεκτό,
    για όλα τα υπόλοιπα ας συμφωνήσουμε οτι απλά διαφωνούμε..
    επειδή το post όμως είναι για βοηθηθεί ο φίλος, αν κάποιος έχει πληροφορίες περισσότερες ας τις γράψει.
    bike away your everyday routine

  7. #7
    Επειδη η μηχανη ειναι για σαββατοκυριακα κυριως ο συναγερμος πρεπει να μην ρουφαει τοσο την μπαταρια ωστε με μια βολτα την βδομαδα να φορτιζει. Πραγμα που δεν βλεπω να συμβαινει. συνηθως μετα απο 20 μερες με ενα μηνα η μπαταρια ΣΤΕΓΝΩΝΕΙ, δεν αναβει ουτε το κοντερ με τα φωτα ανοιγοντας τον διακοπτη. Μηπως απλα οι περιμετρικοι ειναι γενικα μυστηρια υποθεση???

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από P70 Προβολή μηνύματος
    Επειδη η μηχανη ειναι για σαββατοκυριακα κυριως ο συναγερμος πρεπει να μην ρουφαει τοσο την μπαταρια ωστε με μια βολτα την βδομαδα να φορτιζει. Πραγμα που δεν βλεπω να συμβαινει. συνηθως μετα απο 20 μερες με ενα μηνα η μπαταρια ΣΤΕΓΝΩΝΕΙ, δεν αναβει ουτε το κοντερ με τα φωτα ανοιγοντας τον διακοπτη. Μηπως απλα οι περιμετρικοι ειναι γενικα μυστηρια υποθεση???
    κοιτα γενικα οι περιμετρικοι ρουφανε λιγο περισοτερο μπαταρια διοτι συνεχεια ο συναγερμος ανιχνευει ψαχνει γυρω απο την μηχανη.
    δοκιμασε τον χωρις το περιμετρικο και δες την συμπεριφορα του,αλιως μετα αυτο που σου ειπα βγαλτον για εμενα,
    ειναι θεμα να εχεις φοβο να πας καπου και σκεφτεσε μην μεινεις απο μπαταρια
    σας εχω ολους εσας τους παγκοσμοιους καφετερειακιδες και της ευθειακιδες,αιντε μαθετε να μπαινετε σε καμια στροφη και τα λεμε μετα.

  9. #9
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Το συγκεκριμένο συναγερμό τον είχα για 1χρόνο στο F650GS και τον έχω και στο Versys επίσης 1χρόνο. Όχι τον ίδιο. Αγόρασα 2ο κομμάτι, μιας και το 1ο ήταν δώρο με τη μηχανή στον επόμενο.

    Λειτουργώ το συναγερμό με ενεργοποιημένο τον περιμετρικό και είναι άψογος. Το οτι υπάρχουν έξω συναγερμοί που κοστίζουν 300-400ευρώ δε σημαίνει οτι είναι καλύτεροι αλλά οτι τόσο μας πιάνουν τον κ@λο. Προφανώς και δε συγκρίνω τον Spy στα 150 ευρώ με συναγερμούς στα 600+ευρώ (όχι από φαρμακείο αντιπροσωπείας) αλλά aftermarket αντίστοιχα ακριβούς.
    Για τα χρήματα που ζητάει τον θεωρώ πολύ τίμιο αξιόπιστο αρκετά και με καλές λειτουργίες

    Εμένα ο Spy μου κόστισε 75ευρώ στη πόρτα μου μέσω online καταστήματος από Εσθονία και παρήγγειλα 2 φορές από τον ίδιο παίρνοντας το ρίσκο της εγγύησης μιας και η διαφορά τότε με Ελλάδα ήταν 90ευρώ στη λιανική τιμή τους.

    Πλέον που πωλείται στα 120ευρώ είναι καλό deal με εγγύηση ελληνική.

    Το μόνο πρόβλημα που έχω εντοπίσει είναι οτι δε τα πάει πολύ καλά με την υψηλή υγρασία και ενεργοποιημένο τον περιμετρικό.
    Κατα τα άλλα αστέρι και χωρίς προβλήματα σε μπαταρία ή ρεύματα.

  10. #10
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Αυτόν σκέφτομαι να χτυπήσω και εγω.Νομίζω ειναι και αυτός αμερικάνικος πάντως.Εφόσον έχει εγγύηση και το μαγαζί ειναι οικογενειακό όπως διάβασα πιστευω με βολευει ως προς την εξυπηρέτηση.Ειναι άλλος συμφορουμίτης που να τον έχει αυτόν τον συναγερμό;Τον έχω βρει και στα 74 ευρώ σε e-shop αλλα με τοποθέτηση και τέτοιου είδους χλιμιτζίρια εν το κατέχω.

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της andreas 400
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    91
    to περιμετρικο τραβαει πολυ ρευμα αυτο κανει τη ζημια...στελνει συνεχως ραδιοκυματα.μπαινει σε σλιπ μοντ αλλα εχει ηδη ρουφηξει πολυ ρευμα.σαν συναγερμος ειναι παρα πολυ καλος,μπορειτε να διαβασετε στους tdmδες και αλλου εχουν κανει πολλες φορες μαζικες αγορες.κινεζικος αλλα με καλες προδιαγραφες.εχει τα κουσουρια του οπως αναφερθηκε με υγρασιες στην σειρηνα του κυριως αλλα με 120ε και 2χρ. εγγυηση ελληνικη ειναι πολυ καλος.

  12. #12
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    σε μια αγγελία που είδα σε γνωστή σελίδα έλεγε Αμέρικα.Δεν με ενοχλεί η Κινέζικη προέλευση αλλα η παραπληροφόρηση.Τον έχω βρει στα 74 ευρώ και μάλλον θα τον αγοράσω.Ειναι όντως τόσο ευκολος στην τοποθέτηση;Η εμβέλεια που αναγράφει να είναι πραγματική άραγε;

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mouse112
    Εγγραφή
    15/04/2011
    Μηνύματα
    113
    ξεθάβω αυτο το θεμα για να κανω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με αυτο το συναγερμό...

    καταρχήν..εχει μπει σε παπι εχω συνδέσει τα παντα ...εκτος απο ΡΟΖ και ΑΣΠΡΟ καλώδιο...

    κλείνεις διακόπτη...και χτυπαει 3 φορες (υπενθύμιση για να βαλεις συναγερμό) & (χτυπάει ΚΑΙ στο χειριστήριο με δόνηση )
    γινετε να απενεργοποιηθεί αυτο ?

    γιατί και τους γείτονες ενοχλώ (γυρνάω αργα στο σπιτι ο αλήτης + οτι τελειώνει την μπαταριά απο το χειριστήριο τσαμπα )

    επίσης ...βγάζω συναγερμό..μέχρι να ,ανοίξω σελα..βγαλω κουλουρα...ξαναμπαίνει μονος του....και βαραει...
    οχι τιποτα αλλο ....αλλα ενοχλω τους γείτονες ...(γιατι ξυπνάω και φεύγω νωρις ο αλητάμπουρας )
    πωλούνται καρμπιρατέρ για μηχανάκι η μηχανή 36 mm

  14. #14
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    στο 1ο ερώτημα όχι δεν γίνεται. απλά θα οπλίζεις συναγερμό αμέσως μόλις σβήσεις ή αν δε προλαβαίνεις γιατί θες να βάλεις βγάλεις από τη σέλα/μπαγαζιέρα πράγματα αναγκαστικά θα ακούς την προειδοποίηση.

    στο 2ο πριν ανοίξεις σέλα θα βάζεις το κλειδί στο on της μίζας.

    ο συναγερμός οπλίζει ξανά αν στα 10δευτερόλεπτα δεν πάρει σήμα από τα ηλεκτρικά της μηχανής. αν έχεις προλάβει στα 10 δευτερόλεπτα και γυρίσεις έστω μια φορά το κλειδί στη μίζα στη θέση on μετά μπορείς να κάνεις όση ώρα θες οτιδήποτε άλλο.

    αν παρόλαυτά δε γουστάρεις να βάζεις κλειδί στη μίζα, για μόνιμη απενεργοποίηση κρατάς για πάνω από 3 δεύτερα το κουμπί ξεκλειδώματος.

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια σε συνάνθρωπο...
    από makis206 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2008, 14:45
  2. Βοήθεια σε έναν Νέο.
    από Sebs στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2006, 22:03
  3. Βοήθεια σε θέμα λογικής.
    από wizzy στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2005, 11:39
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2004, 09:32
  5. Βοηθεια σε μια ερωτηση
    από lagel στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2004, 09:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF